Αγγλική Φιλολογία

Dickensian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dickensian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
θα μπορουσε καποιος φοιτητης της αγγλικης να μας δωσει καποιες συμβουλες και οδηγιες για τους πρωτοετεις??? περναω στην αγγλικη αθηνας και θα εκτιμουσα λιγες συμβουλες
( σχετικα με τα μαθηματα, τις κατευθυνσεις, το γεγονος ότι η παραδοση γινεται στα αγγλικα μονο εκτός απο καποια μαθηματα, και γενικα πραγματα που καλο θα ηταν να γνωριζουμε)

ευχαριστω προκαταβολικα:D

Γεια σου ! Πόσα μόρια έβγαλες ; Θέλω και γω Αγγλική φιλολογια , πρώτα βεβαια ΑΠΘ και μετα ΕΚΠΑ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
γεια σου και σου ευχομαι καλη επιτυχία!!!
εβγαλα 19.186 μορια ( φυσικα τα αγγλικα δεν εχουν βγει ακόμα αλλα εχω γραψει τουλαχιστον 18-19)
μενω στην αθηνα και για αυτό εχω πρωτη επιλογη το καποδιστριακό

λενε ότι το απθ είναι καλυτερο βεβαια!
από θεσσαλονικη είσαι? πόσα εβγαλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dickensian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dickensian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
γεια σου και σου ευχομαι καλη επιτυχία!!!
εβγαλα 19.186 μορια ( φυσικα τα αγγλικα δεν εχουν βγει ακόμα αλλα εχω γραψει τουλαχιστον 18-19)
μενω στην αθηνα και για αυτό εχω πρωτη επιλογη το καποδιστριακό

λενε ότι το απθ είναι καλυτερο βεβαια!
από θεσσαλονικη είσαι? πόσα εβγαλες?

Δεν έχω ελπίδες :( 16669 .. αγγλικα γυρω στο 17 περιμενω... Αν και έχω τριτεκνια , ωστοσο δεν βλεπω να περναω ουτε αθηνα ... Μαλλον ιστορικο απθ με βλεπω ;\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
με 17 πας κοντα 20,000 μορια ! εκει πιστευω θα ειναι πανω κατω:):):)
και λιγο παρακατω για τους τριτεκνους, μπορει να περνας αθηνα που ειναι χαμηλοτερη η βαση:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dickensian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dickensian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Το ελπίζω !! Αν και πιστεύω εφοσον θα πέσουν οι Νομικές 100-200 μορια που ηταν η πιο περιζήτητη σχολη του 1ου πεδιου , θα πεσουν και οι υπολοιπες! Θα δείξει ! Αν περάσω Αθήνα , θα ψαξω να σε βρώ χαχα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Δεν έχω ελπίδες :( 16669 .. αγγλικα γυρω στο 17 περιμενω... Αν και έχω τριτεκνια , ωστοσο δεν βλεπω να περναω ουτε αθηνα ... Μαλλον ιστορικο απθ με βλεπω ;\

Το ιδιο ακριβως συμβαινει και σε εμενα. Με 16723 χωρις αγγλικα (πιστευω ομως οτι εγραψα πολυ καλα, γυρω στο 16-17-18 ) και κοινωνικα κριτηρια, ελπιζω σε ενα θαυμα για να πιασω Αγγλικη ΑΠΘ. ΕΚΠΑ που ειναι χαμηλοτερες οι βασεις αμφιταλαντευομαι αν θα δηλωσω 'η οχι, γιατι προτιμω την Θεσσαλονικη για διαφορους λογους. Αποτι φαινεται λοιπον, το Ιστορικο του ΑΠΘ με περιμενει με ανοιχτες αγκαλες :P Επισης, ξερει καποιος αν ενας φοιτητης του τμηματος κανει φιλοσοφια, Ιστορια 'η γενικοτερα αλλα μαθηματα απο διαφορα τμηματα της Φιλοσοφικης; Ειχα ακουσει πως γινοταν παλαιοτερα αλλα δεν ξερω αν ισχυει ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dickensian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dickensian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Το ιδιο ακριβως συμβαινει και σε εμενα. Με 16723 χωρις αγγλικα (πιστευω ομως οτι εγραψα πολυ καλα, γυρω στο 16-17-18 ) και κοινωνικα κριτηρια, ελπιζω σε ενα θαυμα για να πιασω Αγγλικη ΑΠΘ. ΕΚΠΑ που ειναι χαμηλοτερες οι βασεις αμφιταλαντευομαι αν θα δηλωσω 'η οχι, γιατι προτιμω την Θεσσαλονικη για διαφορους λογους. Αποτι φαινεται λοιπον, το Ιστορικο του ΑΠΘ με περιμενει με ανοιχτες αγκαλες :P Επισης, ξερει καποιος αν ενας φοιτητης του τμηματος κανει φιλοσοφια, Ιστορια 'η γενικοτερα αλλα μαθηματα απο διαφορα τμηματα της Φιλοσοφικης; Ειχα ακουσει πως γινοταν παλαιοτερα αλλα δεν ξερω αν ισχυει ακομα.


χαχα μακαρι να περάσουμε ΑΠΘ , και οι δυο μας ! Εγω απο Θεσσαλονικη είμαι και με βολεύει απο παντου να κατσω εδω.Το θέμα ειναι θα είμαι τοσο τυχερός ωστε να πεσουν οι βασεις , να μην εχουν δηλωσει πολλοι τριτεκνοι αγγλικη φιλολογια , και να εχω γραψει καλυτερα αποτι περιμενα στα αγγλικα ; Θα δειξει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinafever

Νεοφερμένος

Η christinafever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Τι πιστευετε για την Αγγλικη Φιλολογια Αθηνας;
Εγω εχω βγαλει 19937 και δεν ειμαι καθολου σιγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niki d

Νεοφερμένος

Η Niki d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
πολυ καλο ειναι το βιβλιο απο την supercourse
+ τα δυο βιβλια απο τις εκδοσεις Andrew Betsis...
ολα εχουν τα θεματα των ετων 2010 και εξης... και προσθετο υλικο στην επισημη μορφη του διαγωνισματος....
τα θεματα πριν το 2010 δεν χρειαζεται να τα ψαξεις γιατι το format των εξετασεων εχει αλλαξει απο τοτε

σ ευχαριστώ πολύ! το έψαξα κκι εγώ και μοου είπαν οτι του μπετση είναι τα καλύτερα (αλλά μαζί με το teacher's ασύμφερα :Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Severous

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μετά από ένα χρόνο από τις πανελλήνιες πέρασα επιτέλους στο τμήμα του ΑΠΘ! Να΄ναι καλά το 10% :D
Κανένας άλλος? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
μπραβοοοοο!!!!! και εγω αγγλικη αλλα αθήνας!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Severous

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μπράβο και σε σένα λοιπόν! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.

Είμαι 23 ετών και μετά από 4 χρόνια παραμονής στη σχολή του χημικού Αθήνας, αποφάσισα να πάρω διαγραφή. Ο λόγος είναι ότι δε μου άρεσε καθόλου τελικά το τμήμα και οι καθηγητές ήταν μερικώς έως παντελώς αδιάφοροι. Έτσι, μετά από τόσα χρόνια, αποφάσισα να ξαναδώσω πανελλαδικές για να περάσω σε ένα άλλο τμήμα, έτσι ώστε να μπορέσω να σπουδάσω κάτι.

Αποφάσισα να μπω στο τμήμα της Αγγλικής Φιλολογίας.
Παρότι μπήκα στο site της σχολής, μου έχουν μείνει μερικές απορίες.

Θα ήθελα, αν έχετε φυσικά κι εσείς χρόνο και προθυμία, να μου απαντήσετε σε μερικές κρίσιμες για μένα ερωτήσεις:

1.Είναι εύκολο το τμήμα της Αγγλικής Φιλολογίας?? Πώς είναι τα μαθήματα?? Εύκολα?? Δύσκολα?? Οι παραδόσεις γίνονται στα αγγλικά ή στα ελληνικά??
2.Πώς είναι οι καθηγητές εκεί μέσα?? Γιατί στο χημικό ήταν τελείως για τα πανηγύρια.
3.Έχει καταργηθεί η μεταφραστική εργασία στη σχολή σας?? Χρειάζονται προαπαιτούμενες γνώσεις στο τμήμα ή αρχίζετε τα Αγγλικά από πολύ χαμηλό επίπεδο?? Η αλήθεια είναι ότι έχω πάρει το Proficiency του Cambridge. Στο παρελθόν, είχα πάρει μία μέθοδο εκμάθησης αγγλικών την οποία ξεφύλισα για λίγο και όταν την πρωτοείδα, μπορώ να πω ότι μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα και στη γραμματική και στο συντακτικό!!!
4.Πιστεύετε ότι αξίζει να ξαναδώσω πανελλήνιες για να γίνω φιλόλογος της Αγγλικής?? Βλέπετε, παρότι ήμουν από θετική κατεύθυνση, στα φιλολογικά ήμουν πάντα πολύ καλός και ειδικά στη γραμματική των αρχαίων, αλλά και στην έκθεση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δημήτρης Παπαδημητρίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Severous

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Επειδή βλέπω οτι δεν απαντάει κανείς θα σου απαντήσω εγώ σε οτι ξέρω!
Τα μαθήματα στο τμήμα της Θεσσαλονίκης γίνονται όλα στα αγγλικά ενώ στης Αθήνας υπάρχουν καμία δεκαριά περίπου(αν δεν κάνω λάθος) που γίνονται στα ελληνικά(όλα τα υπόλοιπα αγγλικά).
Χρειάζεται να έχεις ένα υπόβαθρο στη γλώσσα καθώς απο την αρχή όλα τα μαθήματα είναι στα αγγλικά. Υπάρχουν βέβαια κάποια εισαγωγικά μαθήματα τα οποία είναι για να καλύψεις κάποια κενά, αλλά δεν υπάρχει για παράδειγμα καθαρό μάθημα γραμματικής ή συντακτικού. Προφανώς όσο καλύτερα ξέρεις τη γλώσσα τόσο καλύτερα για σένα αλλά πιστεύω τουλάχιστον ένα επίπεδο lower χρειάζεται.
Αυτά! Τώρα για το αν αξίζει ή οχι νομίζω πρέπει να το αποφασίσεις εσύ!

Υ.Γ. φέτος μπήκα στη σχολή οπότε μπορεί και να κάνω και κάποιο λάθος! Αν το δει κάποιος που ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
Ρε παιδια μπορει να πω βλακεια τωρα αλλα μπηκα στο σαιτ της σχολης και λεει οτι οι εγγραφες για τους πρωτοετεις θα γινουν στις 20 σεπτεμβρη,στην ταδε αιθουσα ,στις 8:30 το πρωι....Μονο τοτε γινεται να παμε γιατι εγω νομιζα υπηρχε προθεσμια μεχρι τις 28!(το αισθανομαι βλακεια ρωτησα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliospap

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ρε παιδια μπορει να πω βλακεια τωρα αλλα μπηκα στο σαιτ της σχολης και λεει οτι οι εγγραφες για τους πρωτοετεις θα γινουν στις 20 σεπτεμβρη,στην ταδε αιθουσα ,στις 8:30 το πρωι....Μονο τοτε γινεται να παμε γιατι εγω νομιζα υπηρχε προθεσμια μεχρι τις 28!(το αισθανομαι βλακεια ρωτησα:P)

Δυστυχώς μόνο τότε. Οι σχολές της Αθήνας έχουν αυτό το μειονέκτημα. Θέλουν να γινουν οι εγγραφες όλων των φοιτητών σε μία μερα.:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
Δυστυχώς μόνο τότε. Οι σχολές της Αθήνας έχουν αυτό το μειονέκτημα. Θέλουν να γινουν οι εγγραφες όλων των φοιτητών σε μία μερα.:/::/:

και ηλπιζα οτι θα ειχε γινει καποιο λαθος....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Severous

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εμείς στο απθ απο δευτέρα (εγώ τρίτη συγκεκριμένα) ξεκινάμε! Εγγραφές ακόμα δεν έχουμε κάνει βέβαια αλλά λεπτομέρειες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Επειδή βλέπω οτι δεν απαντάει κανείς θα σου απαντήσω εγώ σε οτι ξέρω!
Τα μαθήματα στο τμήμα της Θεσσαλονίκης γίνονται όλα στα αγγλικά ενώ στης Αθήνας υπάρχουν καμία δεκαριά περίπου(αν δεν κάνω λάθος) που γίνονται στα ελληνικά(όλα τα υπόλοιπα αγγλικά).
Χρειάζεται να έχεις ένα υπόβαθρο στη γλώσσα καθώς απο την αρχή όλα τα μαθήματα είναι στα αγγλικά. Υπάρχουν βέβαια κάποια εισαγωγικά μαθήματα τα οποία είναι για να καλύψεις κάποια κενά, αλλά δεν υπάρχει για παράδειγμα καθαρό μάθημα γραμματικής ή συντακτικού. Προφανώς όσο καλύτερα ξέρεις τη γλώσσα τόσο καλύτερα για σένα αλλά πιστεύω τουλάχιστον ένα επίπεδο lower χρειάζεται.
Αυτά! Τώρα για το αν αξίζει ή οχι νομίζω πρέπει να το αποφασίσεις εσύ!

Υ.Γ. φέτος μπήκα στη σχολή οπότε μπορεί και να κάνω και κάποιο λάθος! Αν το δει κάποιος που ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει! :)

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λες.

Γενικότερα, έχω μία έφεση στις ξένες γλώσσες, καθότι μιλάω Αγγλικά, Γαλλικά και Ιταλικά.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, θα μπορούσα πολύ άνετα, αντί να ξαναδώσω πανελλήνιες, να πάω στην Ιταλία να τελειώσω Αγγλική Φιλολογία, μιας και μιλάω άπταιστα τη γλώσσα.
Εκεί, δεν υπάρχουν πανιταλικές εξετάσεις, παρά μόνο στην Ιατρική, την Οδοντιατρική, τη Φαρμακευτική και την Αρχιτεκτονική.

Για τις ξένες φιλολογίες, υπάρχουν μόνο ''εξετάσεις'' αυτοξιολόγησης όπου όλοι τις περνάνε!!

Θα μπορούσα επίσης πολύ άνετα να πάω και στη Ρουμανία για να τελειώσω Αγγλική Φιλολογία...
σ.σ. Έχω βαθμό απολυτηρίου 19,3 και μόρια πρόσβασης 18.103.

Εσείς τι προτείνετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

polly2014

Νεοφερμένος

Η polly2014 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
υπαρχει καποιος φοιτητης ή αποφοιτος αγγλικης φιλολογιας που μπορει να με ενημερωσει για το βαθμο δυσκολιας των μαθηματων στη σχολη αλλα και για τις επαγγελματικες προοπτικες της??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top