ΑΕΙ ή ΙΕΚ Δημοσιογραφίας;

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι πώς όχι δεν αξίζει να αφήσεις την φιλολογία για την δημοσιογραφία.Τελειώνοντας την φιλολογία θεωρητικά διαθέτεις κατάρτιση στην χρήση της γλώσσας και άρα μπορείς κάλλιστα να εξασκήσεις στο επάγγελμα της δημοσιογραφίας και της αρθογραφίας.Μπορείς να κάνεις φυσικά μεταπτυχιακό στα μμε η κάτι σχετικό με δημοσιογραφία.Απο το τμήμα μμε θα κάνεις λίγο απο όλα και στην ουσία δεν βγαίνεις τίποτα.Την θεωρώ μια απο τις πιο άχρηστες σχολές.Τα μαθήματα λογικό να μην σου αρέσουν όλα,αλλά μου κάνει εντύπωση ότι δεν έχεις βρεί κάτι που να σε ενδιαφέρει έστω και λίγο και σου φαίνονται όλα χάλια.

Αν είναι τόσο άχρηστη και δεν βγαίνεις τίποτα από τη σχολή τότε αλήθεια εξήγησε μου γιατί υπάρχει; Θεωρώ ότι είσαι λάθος σε αρκετά σημεία. Το αν αξίζει να αφήσει τη φιλολογία είναι σίγουρα ένα πολύ δύσκολο ζήτημα και χρειάζεται πολλή σκέψη. Ό,τι και αν κάνεις όμως θα πρέπει να το αγαπάς. Εγώ παράτησα το ιστορικό γιατί το θεώρησα το πιο απαίσιο πράγμα που είχα κάνει. Αυτό δεν μειώνει τη σχολή ούτε το αντικείμενο. Αντιθέτως, ήταν όλα πολύ καλά. Εγώ δεν το ήθελα και έφυγα. Πέρασα στη σχολή όνειρο μου..αυτήν την άχρηστη μωρέ που δεν βγαίνεις τίποτα. Και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τώρα αν κάποιος θέλει απλά να αρθρογραφεί και νομίζει ότι η δημοσιογραφία είναι μόνο αρθρογραφία τότε τι να πω, ας βγάλει και το μαθηματικό που θα τον κάνει να σκέφτεται κοφτερά και ας πιάσει το πληκτρολόγιο στα χέρια. Ναι πράγματι το τμήμα επειδή είναι 4 χρόνια καταπιάνεται με πολλά αντικείμενα. Πολλές φορές νομίζεις ότι δεν υπάρχει πλήρη ταύτιση αν και προσωπικά πιστεύω πως όλα συνδέονται αλλά περισσότερα αντικείμενα σου δημιουργούν περισσότερα ενδιαφέροντα, περισσότερες ευκαιρίες. Η δημοσιογραφία δεν είναι φυσικό που έβγαλες και θα δουλέψεις ως καθηγητής είναι μια ιδιότητα που την έχεις ή την αποκτάς και απαιτεί πληροφορίες από πολλά αντικείμενα άκυρα μεταξύ τους καμιά φορά (στα πρώτα χρόνια) που σε μορφώνουν και σου δίνουν το δικαίωμα μιας σωστής άποψης. Καλό είναι να εκφραζόμαστε μόνο όταν ξέρουμε κάτι. Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι τελειώνοντας τη σχολή μπορείς να απασχοληθείς ως δημοσιογράφος, στα Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας (Τύπος, Ραδιοφωνία, Τηλεόραση), σε υπηρεσίες του δημοσίου τομέα, ως εμπειρογνώμων των Μ.Μ.Ε., σε γραφεία τύπου, δημοσίων σχέσεων και σε διαφημιστικές επιχειρήσεις, ως σύμβουλος επικοινωνίας σε επιχειρήσεις ή ιδρύματα, ως πολιτιστικός σύμβουλος (Ο.Τ.Α., Νομαρχίες, Πολιτιστικούς Οργανισμούς) και φυσικά σου επιτρέπει και μια ακαδημαϊκή καριέρα στα θέματα δημοσιογραφίας και επικοινωνίας. Γενικά η δημοσιογραφία και η επικοινωνία ανοίγουν πόρτες. Καλή διάθεση να υπάρχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Οταν λέω άχρηση εννοώ επαγγελματικά και σαν προοπτική όχι σαν αντικείμενο.Η φιλολογία όπως και το ιστορικό οδηγούν επαγγελματικά σε μια μεγάλη δεξαμενή όπως αυτής της εκπαίδευσης.Αν θές την γνώμη μου η δημοσιογραφία είναι κάτι που δεν σπουδάζεται.Η έχεις το ταλέντο στο γράψιμο η όχι και δεν έχει καμία σημασία άν έχεις τελειώσει ιεκ η αει.Φαντάζομαι θα ξέρεις ότι οι δημοσιογράφοι δουλεύουν πολλές ώρες για πολύ λίγα χρήματα και ανασφάλιστοι με μπλοκάκι μέχρι να μπούν σε μισθολόγιο.Για αυτό θεωρώ την φιλολογία καλύτερο τμήμα,όχι ότι δεν έχει και αυτή τα δικά της προβλήματα.Δεν είναι θέμα μόνο ορθογραφίας είναι να μάθεις(όσο γίνεται) να διαβάζεις και να αναλύεις κείμενα.Παρόλα αυτά είναι ένα συναρπαστικό επάγγελμα η δημοσιογραφία άν καταφέρεις και το εξασκήσεις κανονικά.Πάντως ιστορικό και τμήμα μμε έχουν αρκετά κοινά σαν σχολές,ένας ιστορικός είναι και λίγο δημοσιογράφος,απλά απο το πρώτο έχεις καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές(όσο γίνεται στην σημερινή Ελλάδα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katiatt

Νεοφερμένος

Η katiatt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
SOS καλησπερα παιδια...θελω να με βοηθησετε...ειμαι 20 χρονων εχω μεινει 2 χρονιες απο απουσιες γιατι ειχα ενα τροχαιο και τωρα απο σεπτεμβρη θα παω νυχτερινο... το προβλημα μου ειναι οτι θελω να σπουδασω δημοσιογραφια...αν παω νυχτερινο και θελω να δωσω πανελληνιες πρεπει να παω δυο χρονιες, ενω αν θελω μονο να παω το απολυτηριο θα παω μια χρονια...σκεφτομαι να παω στο εργαστηρι σπουδων του αντ1, ξερετε αν βοηθανε μετα στο να βρεις δουλεια? αν δεν παω στο εργαστηρι σπουδων του αντ1 ή σε καποιο ιεκ,τοτε πρεπει να παω δυο χρονιες νυχτερινο για να δωσω πανελληνιες και να περασω στο πανεπιστημιο δημοσιογραφιας...τι να κανω?? υπαρχει καποιο αλλο ιεκ που ξερετε εσεις να μου προτεινετε? που να μου βρει δουλεια ομως καπου...με ενδιαφερει η τηλεοραση,παρουσιαση,ραδιοφωνο...δεν ειμαι ψωνιο...κουλαρετε...απλα μ αρεσει...βοηθηστε με γιατι πρεπει τελη αυγουστου να κανω την εγγραφη και μεχρι τοτε πρεπει να ξερω τι θα κανω...σας παρακαλω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Καλησπέρα! Σπουδάζω Οικονομικά στην ΑΣΟΕΕ αυτό όμως που θέλω να ασχοληθώ μελλοντικά είναι η δημοσιογραφία. Υπάρχει κανείς που μπορεί να με βοηθήσει για να βρω μια διέξοδο. Να αναζητήσω κάποια ιδιωτική σχολή; ή να ψάξω για κανένα μεταπτυχιακό στο αντίστοιχο πανεπιστημιακό ίδρυμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Καλησπέρα! Σπουδάζω Οικονομικά στην ΑΣΟΕΕ αυτό όμως που θέλω να ασχοληθώ μελλοντικά είναι η δημοσιογραφία. Υπάρχει κανείς που μπορεί να με βοηθήσει για να βρω μια διέξοδο. Να αναζητήσω κάποια ιδιωτική σχολή; ή να ψάξω για κανένα μεταπτυχιακό στο αντίστοιχο πανεπιστημιακό ίδρυμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Kοίτα δεν εχω εντρυφήσει και στο ζήτημα αλλα επειδή και εγώ θα ήθελα να ασχοληθώ με τον χώρο της Επικοινωνίας έχω διαβασει καποια πραγματα και στο φορουμ και αλλου χωρίς αυτά να είναι 100% έγκυρα.

Σύμφωνα λοιπόν με όσα εχω δεί τα πράγαματα στον χώρο της δημοσιογραφίας είναι αρκετά δύσκολα. Συχνά οι σχολές Επικονωνίας και ΜΜΕ θεωρούνται πως οδηγουν κατευθειαν στην ανεργία. Αυτό θεωρω οτι μπορείς να το δείς και γύρω σου καθώς εφημερίδες και κανάλια κλείνουν. Οι λίγες θέσεις για δημοσιογράφους αφορούν κυριώς αποφοίτους των σχολών Επικοινωνίας οι οποίοι κατέχουν και κάποιο μεταπτυχιακό και συνεπώς είναι δύσκολο για καποιον να απασχοληθεί στον συγκεκριμένο χώρο εαν προέρχεται απο άλλον κλάδο ή απο ΙΕΚ. Ωστόσο εμπειρικά πάντα θα έλεγα πώς στον χώρο του διαδικτύου τα πράγματα είναι θετικά. Δύσκολα βρίσκεις πλήρη απασχόληση αλλα θεωρώ πώς αν το θές μπορείς να κάνεις καποια πρώτα βήματα αρθρογραφώντας σε κάποιο σάιτ ή μπλόγκ έναντι μικρής πληρωμής.

Τα μονοπάτια που οδηγούν στην δημοσιογραφία σήμερα είναι δύσκολα αλλά πάντα υπάρχουν διέξοδοι για ανθρώπους που προσπαθούν. Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να προσπαθήσεις να εισαχθείς σε κάποιο ΠΜΣ Επικοινωνίας (αν είναι δυνατόν να συνδυάζει τον Πολιτικοοικονομικό παράγοντα ακόμα καλύτερα). Αυτό καθώς το πτυχίο τής σχολής σου με ενα μεταπτυχιακό στην επικοινωνία μπορεί -σε περίπτωση που δεν τα καταφέρεις με την δημοσιογραφια- να σε οδηγήσει σε θέσεις επιχειρήσεων και τομείς όπως οι δημόσιες σχέσεις. Το ΙΕΚ πάντως δεν μου φαινεται καλη επιλογή. Μια τρίτη επιλογή θα ήταν να μπείς στην διαδικασία του δευτερου πτυχιου αλλα ακομα και σε αυτόν τον δρόμο τα πράγματα είναι δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Kοίτα δεν εχω εντρυφήσει και στο ζήτημα αλλα επειδή και εγώ θα ήθελα να ασχοληθώ με τον χώρο της Επικοινωνίας έχω διαβασει καποια πραγματα και στο φορουμ και αλλου χωρίς αυτά να είναι 100% έγκυρα.

Σύμφωνα λοιπόν με όσα εχω δεί τα πράγαματα στον χώρο της δημοσιογραφίας είναι αρκετά δύσκολα. Συχνά οι σχολές Επικονωνίας και ΜΜΕ θεωρούνται πως οδηγουν κατευθειαν στην ανεργία. Αυτό θεωρω οτι μπορείς να το δείς και γύρω σου καθώς εφημερίδες και κανάλια κλείνουν. Οι λίγες θέσεις για δημοσιογράφους αφορούν κυριώς αποφοίτους των σχολών Επικοινωνίας οι οποίοι κατέχουν και κάποιο μεταπτυχιακό και συνεπώς είναι δύσκολο για καποιον να απασχοληθεί στον συγκεκριμένο χώρο εαν προέρχεται απο άλλον κλάδο ή απο ΙΕΚ. Ωστόσο εμπειρικά πάντα θα έλεγα πώς στον χώρο του διαδικτύου τα πράγματα είναι θετικά. Δύσκολα βρίσκεις πλήρη απασχόληση αλλα θεωρώ πώς αν το θές μπορείς να κάνεις καποια πρώτα βήματα αρθρογραφώντας σε κάποιο σάιτ ή μπλόγκ έναντι μικρής πληρωμής.

Τα μονοπάτια που οδηγούν στην δημοσιογραφία σήμερα είναι δύσκολα αλλά πάντα υπάρχουν διέξοδοι για ανθρώπους που προσπαθούν. Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να προσπαθήσεις να εισαχθείς σε κάποιο ΠΜΣ Επικοινωνίας (αν είναι δυνατόν να συνδυάζει τον Πολιτικοοικονομικό παράγοντα ακόμα καλύτερα). Αυτό καθώς το πτυχίο τής σχολής σου με ενα μεταπτυχιακό στην επικοινωνία μπορεί -σε περίπτωση που δεν τα καταφέρεις με την δημοσιογραφια- να σε οδηγήσει σε θέσεις επιχειρήσεων και τομείς όπως οι δημόσιες σχέσεις. Το ΙΕΚ πάντως δεν μου φαινεται καλη επιλογή. Μια τρίτη επιλογή θα ήταν να μπείς στην διαδικασία του δευτερου πτυχιου αλλα ακομα και σε αυτόν τον δρόμο τα πράγματα είναι δύσκολα.

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Σκεφτόμουν να σου πω περισσότερο για το εργαστήρι επαγγελματικής δημοσιογραφίας που είναι πάνω από τη Νομική. Τι γνώμη έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Καλησπέρα! Σπουδάζω Οικονομικά στην ΑΣΟΕΕ αυτό όμως που θέλω να ασχοληθώ μελλοντικά είναι η δημοσιογραφία. Υπάρχει κανείς που μπορεί να με βοηθήσει για να βρω μια διέξοδο. Να αναζητήσω κάποια ιδιωτική σχολή; ή να ψάξω για κανένα μεταπτυχιακό στο αντίστοιχο πανεπιστημιακό ίδρυμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι τα ιεκ είναι μια βιτρίνα με παραμυθένιους χώρους και υποδομές που το μόνο που κάνουν είναι να υπόσχονται στους μαθητές επαγγελματική κατάρτιση και στο τέλος τους αφήνουν ξεκρέμαστους με ένα δίπλωμα, που άμα δεν περάσεις υπουργείο, είναι ισότιμο με χαρτί τουαλέτας. Δεν ξέρω τι παίζει με όλες τις ιδιωτικές σχολές, πάντως τα χειρότερα σχόλια τα έχω ακούσει για το δήθεν νο.1 εκπαιδευτήριο στην Ελλάδα και ένα από τα 7 καλύτερα στην Ευρώπη. Όπως κατάλαβες μιλάω για το περίφημο ΙΕΚ (παρ)ακμή. Υπάρχει ένα thread για το media lab του Ant1, που υποτίθεται σε παίρνουν κατευθείαν μόλις αποφοιτήσεις. Αν ενδιαφέρεσαι να δουλέψεις τεχνικός στον Αντ1 με 500€ μηνιαίως να πας, επειδή κάπου αλλού αποκλείεται να σε δεχτούν. Έχω ακούσει καλά σχόλια για το εργαστήρι επαγγελματικής δημοσιογραφίας, όχι τόσο για την ποιότητα σπουδών, όσο για τις δημόσιες σχέσεις που παρέχει, μιας και οι μισοί δημοσιογράφοι της τηλεόρασης έχουν αποφοιτήσει από εκεί. Μέσω τέτοιων σχολών, γενικά, γνωρίζεις πολλά άτομα του χώρου και έχεις προοπτικές για εργασία...ωστόσο δεν ξέρω αν αξίζουν τα λεφτά που θα δώσεις, αυτό θα το κρίνεις εσύ.
Αν αυτό που σε ενδιαφέρει παραπάνω είναι το επίπεδο σπουδών, τότε χωρίς δεύτερη σκέψη να εισαχθείς στα αντίστοιχα τμήματα ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ένας φίλος μου σπουδάζει σε ΙΕΚ ,ειδικότητα. δημοσιογράφος . Οι γνώσεις που τους παρέχουν εκει ειναι λίγες και οχι πάντα ποιοτικές ,ωστόσο αυτά που ειναι απαραίτητα τους τα μαθαίνουν λεει , τωρα απο εκει και πέρα τα πάντα εξαρτώνται απο τον μαθητή ,δλδ πρεπει ο ίδιος να δραστηριοποιείται και να εξελίσσεται συνεχώς στο τομέα του και να μη περιμένει τη βοήθεια κανενός , για παράδειγμα τωρα δουλεύει 5 μήνες σε ενα σάιτ χωρίς να πληρώνεται αλλα ουσιαστικά φτιάχνει το βιογραφικό του , εχει μάθει πολλά χάρη στο σάιτ αυτο , το ίδιο και οι δάσκαλοι του ,απόφοιτοι ΙΕΚ και αυτοί αρχικά δουλεύουν 2 χρονια χωρίς μισθό καθόλου,τωρα όμως εχουν γίνει γνωστοί δημοσιογράφοι στην Κρήτικη τηλεόραση και τύπο . Ειναι δύσκολο πράμα και θελει πείσμα .με λίγα λόγια το ΙΕΚ σου παρέχει μια πιστοποίηση παρακολούθησης μαθημάτων ,απο εκει και πέρα εισαι ΑΛΟΝ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παντως ή Ρεββεκα που ηταν και υποψήφια διδάκτωρ στην Επικοινωνία υποστήριζε το ΙΕΚ έναντι του μεταπτυχιακού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Το χα ρωτησει και σε αλλο θεμα αλλα ισως καλυτερο να γινει θρεντ να το απαντησουνε οι γνωριζοντες για να βοηθηθουν αρκετοι.Με πτυχιο απο ιεκ μπορεις να δουλεψεις μονο στο μμε αυτουνου που βγαζεις στο ιεκ??Δηλαδη αν πας στου αντεννα δουλευεις μονο στου αντεννα?Επισης το πανεπιστημιο δημοσιογραφιας τι παραπανω θα σου προσφερει απο ιεκ σε καθαρα δουλεια περα απο το κλασσικο πουλαω μουρη οτι εχω πτυχιο απο πανεπιστημιο κτλπ??Εχω ακουσει οτι αρκετα παιδια αποκτουν περισσοτερη εμπειρια απο ιεκ.Αυτα και καλο ειναι να τα απαντησει η ρεβεγκα νομιζω αυτα γτ ειναι αποφοιτη τετοιας σχολης και ξερει τα κολπα.

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα #110-113 προήλθαν από παρόμοιο θέμα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μπορείς να δουλέψεις παντού, πολλοί από τους δημοσιογράφους/παρουσιαστές της ελληνικής τηλεόρασης έχουν τελειώσει σε σχολές διαφορετικών καναλιών, από αυτά που εργάζονται τώρα.

Το πτυχίο δημοσιογραφίας από το Πανεπιστήμιο, αντιμετωπίζεται ως ανώτερο και από τους φορείς σε θέσεις εργασίας και μοριοδότηση. Επιπλέον, στο εξωτερικό έχει μεγαλύτερη ισχύ και αναγνωρισιμότητα. Τα ΙΕΚ, ενδεχομένως να αποδίδουν κάποιες φορές καλύτερες διασυνδέσεις για τους αποφοίτους τους, ωστόσο, αυτό δεν ισχύει πάντα.

Μεταξύ ΙΕΚ και ΑΕΙ για πτυχίο δημοσιογραφίας, προτείνω το 2ο σίγουρα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Μπορείς να δουλέψεις παντού, πολλοί από τους δημοσιογράφους/παρουσιαστές της ελληνικής τηλεόρασης έχουν τελειώσει σε σχολές διαφορετικών καναλιών, από αυτά που εργάζονται τώρα.

Το πτυχίο δημοσιογραφίας από το Πανεπιστήμιο, αντιμετωπίζεται ως ανώτερο και από τους φορείς σε θέσεις εργασίας και μοριοδότηση. Επιπλέον, στο εξωτερικό έχει μεγαλύτερη ισχύ και αναγνωρισιμότητα. Τα ΙΕΚ, ενδεχομένως να αποδίδουν κάποιες φορές καλύτερες διασυνδέσεις για τους αποφοίτους τους, ωστόσο, αυτό δεν ισχύει πάντα.

Μεταξύ ΙΕΚ και ΑΕΙ για πτυχίο δημοσιογραφίας, προτείνω το 2ο σίγουρα.
το προτεινεις με λογικη φοκου πουλαω μουρη ή λογω πρακτικης σκοπιας?γτ εγω βλεπω σε πολλα καναλια ιεκιτζες δουλευουνε.επισης οι μεγαλοδημοσιογραφοι της πλακας οπως λεω εγω ειναι αποφοιτητης νομικης σχολης.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Υπάρχει ήδη θέμα ακρίβως το ίδιο, που μετράει χρόνια και έχει απαντήσεις από την Ρεβέκκα και αρκετό κόσμο άλλο:).

Στο πολιτικό/ενημερωτικό ρεπορτάζ συνήθως είναι απόφοιτοι Νομικής, Πολιτικών Επιστήμων.
Για αθλητική δημοσιογραφία, πας σε ΙΕΚ μιας και δεν υπάρχει σε ΑΕΙ. Μπορείς, όμως να σπουδάσεις σε πανεπιστήμιο Δημοσιογραφία/Επικοινωνία και να κάνεις ωραιότατο μεταπτυχιακό στην Αθλητική Δημοσιογραφία. Συνήθως, όσοι πάνε σε ΙΕΚ δεν έχουν περάσει σε ΑΕΙ.

Δεν αναφέρομαι ποτέ -σχεδόν- σε θέματα μούρης, αναφορικά με πανεπιστήμια και σπουδές... Από ουσιαστική/πρακτική σκοπιά μιλάω πάντα. Το glamour του Πανεπιστημίου και των σχολών δεν απασχόλησε ποτέ :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
στα καναλια παντως οι περισσοτεροι παρουσιαστες δεν εχουν τελειωσει δημοσιογραφια.μπορω να παω εγω πχ με πτυχιο ιατρικης να παρουσιασω εκπομπη??γτ οχι?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μπορείς, γιατί όχι αν έχεις καλές διασυνδέσεις, είσαι γνωστός σε πάνελ και είσαι ωραίος στο γυαλί γιατί όχι :)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Οι διασυνδέσεις βοηθάνε παντού στον κόσμο, απλώς σε κάποιες χώρες/θέσεις εργασίας περισσότερο και σε κάποιες άλλες λιγότερο. Στην τηλεόραση δεν θα βγεις, από το πουθενά να παρουσιάζεις πλέον κάποια εκπομπή, οι περισσότεροι παρουσιαστές είτε έχουν εδραιωθεί χρόνια είτε υπηρετούν ως δημοσιογράφοι και τρέχουν από εδώ και από εκεί για να καλύψουν το ρεπορτάζ. Βέβαια, με πτυχίο σε δημοσιογραφία δεν εργάζεσαι μόνο στην τηλεόραση. Υπάρχει το διαδίκτυο, το ραδιόφωνο, οι εφημερίδες και πολλοί ακόμα τομείς.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Yπάρχει και το omegle...σαν μέσο εξημέρωσης. :P Πέρα από την πλάκα, ο viedo έχει δίκιο. Οι διασυνδέσεις βοηθάνε στο να μάθει ο σχετικός κόσμος την ύπαρξή μας, γιατί συνήθως περιτριγυριζόμαστε από άσχετους φίλους και συγγενείς. Η δημοσιογραφία λόγω της ιδιότυπης φύσης της, επειδή αποτελεί την πρώτη εξουσία με επόμενη την πολιτική πλέον, θέλει ειδικό σπρώξιμο: πολιτικοί, μεγαλοκαρχαρίες, κηπουροί κλπ. Στο φόρουμ το δικό μας κάποια πράγματα δεν λέγονται όπως πρέπει επειδή η αλήθεια ενοχλεί και οι τελειόφοιτοι μαθητές συνήθως μεγαλώνουν μέσα στο ψέμα για πολλά ζητήματα.

Η δημοσιογραφία αποτελεί καλή επιλογή αν μπορεί να συνδυαστεί με άλλες επιστήμες με έμφαση τις δημόσιες σχέσεις και το marketing αλλά εκεί το πτυχίο και πάλι δεν είναι το κλειδί της επιτυχίας. Χρειάζονται έμφυτες ικανότητες στο ψηστήρι. Να λες μπλαμπλακίες και η γκόμενα να νομίζει ότι τη γουστάρεις.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αλήθεια τώρα θέλετε να με βάλετε πάλι σε αυτήν τη διαδικασία...; 😭
Πόσες φορές πρέπει να τα γράψω αυτά τα πράγματα; Γιατί έστω και αν λέγονται για πλάκα, είναι αστικοί μύθοι χρόνων και πρέπει κάποια στιγμή να μπαίνουν στη θέση τους τα πράγματα...
 
Top