Έχετε facebook και instagram;

Πόσοι έχετε facebook ή/και instagram;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 94)
  • Έχω και facebook και instagram

  • Έχω μόνο facebook

  • Έχω μόνο instagram

  • Δεν έχω τίποτα απ' τα δύο

  • Facebook και instagram ήντανε μωρέ τούτα να;

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πόσοι από εσάς έχετε είτε facebook είτε instagram είτε και τα δύο είτε τίποτα απ'τα δύο;
Προσωπικά δεν έχω(είχα παλιά και μου έτρωγε αρκετό χρόνο ειδικά το φάτσαμπουκ κ δεν είδα να μου προσφέρει κάτι), οπότε γράφω και ανταλλάσω απόψεις μόνο σε φόρουμ(με αγνώστους) και με φίλους είτε τηλεφωνικά, είτε διά ζώσης.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Εγώ όσους συνομηλίκους ξέρω, 9/10 έχουν. Κυρίως από περιέργεια έφτιαξαν θεωρώ οι περισσότεροι ή παρακίνηση των φίλων τους, η οποία στη συνέχεια εξελίχθηκε σε εθισμό: τους τρώνε χρόνο, οι ίδιοι έχουν μανία με τα λάικ, με τον καταναλωτισμό αλλά και με τη δηθενιά που πάνε να δείξουν ειδικά στο instagram ;)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Και εγώ και ο φίλος μου από το πανεπιστήμιο έχουμε μόνο Viber.
Δεν είχα ποτέ φαγούρα να ανεβάζω φωτογραφίες μου στο Internet.
 

Guest 101954

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω και τα δύο, αλλά χρησιμοποιώ περισσότερο το Instagram
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κυρίως Facebook(messenger) , What’s up, Viber χρησιμοποιώ για επικοινωνία. Post/ φωτογραφίες δεν ανεβάζω πουθενά.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Έχω και τα 2, το φεισ για πιο προσωπική χρήση με λίγους φίλους και δημοσιεύσεις πιο true to myself, ενώ στο ινστα έχω έναν ευρύτερο κύκλο προσώπων με generic δημοσιεύσεις πορτραίτα/τοπία και ό,τι άλλο είναι μαζικό και "κατακριτέο". Είμαι αρκετά εθισμένη θα έλεγα, όχι πως τόσο πολύ με ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι ή πόσα λάικ θα πάρω, απλώς είναι από τις τοπ συνήθειές μου. Με βοηθάνε να "αποσυμπιεστώ" όταν νιώθω κουρασμένη γιατί προφανώς μπαίνω σε αυτόματο πιλότο. Θα έλεγα πάντως πως μού είναι πολύ χρήσιμα για την επικοινωνία και είναι και ο νούμερο 1 τρόπος ενημέρωσής μου για το τι γίνεται στον κόσμο, ειδικά το φέισμπουκ. Ουδέν κακόν αμιγές καλού. :)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αυτό με τη ενημέρωση πράγματι, πριν προλάβει να το δείξει η τηλεόραση το κάθε συμβάν, έχει ανεβεί στο Facebook από πολλαπλές διαφορετικές πηγές. Ο,τι γίνει στο ΦΒ ανεβαίνει πρώτο.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Εγώ έχω μόνο facebook. Κάποιοι φίλοι μου έχουν και τα 2, αλλά εγώ δεν βρίσκω το λόγο για να φτιάξω Ίνσταγκραμ δεν ποστάρω φωτογραφίες.
είχα παλιά και μου έτρωγε αρκετό χρόνο ειδικά το φάτσαμπουκ κ δεν είδα να μου προσφέρει κάτι

ναι γενικά Βασίλη είναι μόνο για ενημέρωση αλλά τα νέα μπορείς να τα δεις παντού στο ίντερνετ οπότε είναι λίγο χάσιμο χρόνου εκτός αν δεν έχεις ΤΙΠΟΤΑ άλλο να κάνεις :P .
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
. Θα έλεγα πάντως πως μού είναι πολύ χρήσιμα για την επικοινωνία και είναι και ο νούμερο 1 τρόπος ενημέρωσής μου για το τι γίνεται στον κόσμο, ειδικά το φέισμπουκ
Αυτό θα έγραφα και εγώ.

To Facebook το χρησιμοποιώ πάρα πολύ σαν μέσο ενημέρωσης, μιας και ότι σημαντικό γίνει θα γεμίσει το feed μου από διάφορα ΜΜΕ που ακολουθώ και εννοείται ότι το Messenger έχει αντικαταστήσει 100% τα SMS και τα τηλέφωνα. Πάνε πολλά χρόνια που έχω να αγοράσω χρόνο ομιλίας στο κινητό και δεκαετίες από τότε που έχω να αγοράσω πακέτα SMS. Δεδομένα να έχω είμαι κομπλέ.

Το Insta το βρίσκω λίγο αηδία να πω την αλήθεια. Έχω και εκεί λογαριασμό αλλά και πάλι εκεί ακολουθώ περισσότερο σελίδες που με ενδιαφέρουν (αστεία memes, μάρκες αυτοκινήτων, καλλιτέχνες, εννοείται ποδοσφαιρικές ομάδες, σελίδες για το περιβάλλον κτλ.)
Την κλασσική χρήση του, που ο καθένας ανεβάζει που ήπιε καφέ το απόγευμα, τι σουβλακι τσάκισε, τι ταινία έβαλε να δει στο νετφλιξ, σε ποιο μπαράκι χτυπιέται και τι ώρα κτλ. Το βρίσκω εντελώς γελοίο και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει κόσμος που γουστάρει να βγάζει ολόκληρη την προσωπική του ζωή στην δημοσιότητα οικειοθελώς
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Εγώ όσους συνομηλίκους ξέρω, 9/10 έχουν. Κυρίως από περιέργεια έφτιαξαν θεωρώ οι περισσότεροι ή παρακίνηση των φίλων τους, η οποία στη συνέχεια εξελίχθηκε σε εθισμό: τους τρώνε χρόνο, οι ίδιοι έχουν μανία με τα λάικ, με τον καταναλωτισμό αλλά και με τη δηθενιά που πάνε να δείξουν ειδικά στο instagram ;)

Ναι, ειδικά με τις φωτογραφίες που ανεβάζουν...ξαπλωτοί σε σκάφη κάπου στις Μαλδίβες με photoshop. Απορείς με τόση οικονομική κρίση και ανεργία που βρίσκονται τα λεφτά για τρέλες στις Σεϋχέλλες;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ έχω μόνο facebook. Κάποιοι φίλοι μου έχουν και τα 2, αλλά εγώ δεν βρίσκω το λόγο για να φτιάξω Ίνσταγκραμ δεν ποστάρω φωτογραφίες.

Bασικά δεν κατάλαβα ποτέ αφού ανεβάζει κάποιος φωτογραφίες στο facebook για ποιο λόγο να έχει και instagram; Με πιάνεις λίγο τι θέλω να πω;

 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Bασικά δεν κατάλαβα ποτέ αφού ανεβάζει κάποιος φωτογραφίες στο facebook για ποιο λόγο να έχει και instagram; Με πιάνεις λίγο τι θέλω να πω;

Ούτε εγώ το καταλαβαίνω Νίκο. Λογικά επειδή θέλουν να μείνουν στη "μόδα" της εποχής. Ένας θεός ξέρει χαχα. :D
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Facebook προσωπικό/επαγγελματικό και instagram μόνο επαγγελματικό.

Το Facebook έχει τα groups που είναι top και ευτυχώς τα τελευταία χρόνια όλος ο τοξικός κόσμος έχει πάει σε άλλες πλατφόρμες όπως το instagram.

To viber ειναι αίσχος. Χρησιμοποιώ το iMessages για αυτούς που έχουν iPhone και Messenger για τους υπόλοιπους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Λατρεύω την ψευτιά που υπάρχει στο Instagram με Story του τύπου: πολύ διάβασμα πέφτει ενώ το διάβασμα είναι 10 λεπτά την εβδομάδα η που η κάθε φαντασμένη ανεβάζει φωτό με 1.000.000.000 φίλτρα!!!!!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στο Instagram κυρίως και λιγότερο στο FB, οι περισσότεροι ανεβάζουν την ευτυχία που δεν έχουν και τον τρόπο ζωής που θέλουν...
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
well said viedo!
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Το φβ έχει πεθάνει πλέον. Οπως είπαν και τα παιδιά είναι περισσότερο για ενημέρωση ,ειδήσεις κτλπ.Το ινσταγκραμ έχει τη φάση του αλλά δυστυχώς σου τρώει πολύ χρόνο καθημερινά.
Προσωπικά θα έκλεινα το ινστα μόνο αν ήμουν σε μια περίοδο της ζωής μου που ήθελα να αφοσιωθώ σε κάτι πχ πανελλήνιες το είχα κλείσει
Γενικά είμαι της άποψης όλα κάτι σου προσφέρουν , κάποια λιγότερο ,κάποια περισσότερο αρκεί να τα χρησιμοποιείς με μέτρο
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά έφτασα σε ένα σημείο να κλείσω πριν 2,5 μήνες και το viber, σε 2 περιπτώσεις το ξανάνοιξα για 2-3 μέρες κάθε φορά και το ξανάκλεισα. Κάπου είδα ότι κι αυτό με ενοχλεί συνέχεια χτυπάει το κινητό με μνμ ή αν είμαι στον Η/Υ ερχονται μνμ εγώ πρέπει να κάθομαι να γράφω να απαντάω κτλ
Είχα επίσης messenger προ 4-5 χρόνια δεν μπορούσα να το χειριστώ, επειδή είναι στο μόνο για τηλ βαριόμουνα να απαντάω στα μνμ, να κάθομαι δλδ να πληκτρολογώ. Οπότε είπα τέλος, μόνο συζητήσεις σε forum και επικοινωνία με e-mails, sms και τηλέφωνο και φυσικά face to face.
Βλέπω πάντως απ'τις απαντήσεις σας ότι ένα 65-70% έχει κι απ'τα δύο..
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Facebook για ενημερωσεις, memes, φιλοι (και messenger)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
το εχω μονο για να ενημερωνομαι για τα της σχολης και τιποτα παραπανω.ποτε δε θα ανεβασω φωτογραφια δικια μου και ουτε με ενδιαφερει.απορω τι τους ενδιαφερει και ανεβαζουν σαν τρελοι φωτογραφιες.εχει καταντησει στα ορια της παρανοιας πλεον.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Διαδίδεται στο facebook από μανούλες:
Ένας τύπος σας στέλνει αίτημα φιλίας στο Facebook. Δεν τον γνωρίζετε αλλά αποδέχεστε το αίτημα φιλίας καθώς στη φωτογραφία προφίλ του δείχνει πολύ χαριτωμένος.
Είναι η πρώτη μέρα της κόρης σας στο σχολείο και δείχνει πολύ όμορφη μέσα στη νέα της στολή. Εσείς την φωτογραφίζετε και ανεβάζετε τη φωτογραφία στο Facebook ώστε να τη δουν οι φίλοι σας.
Είστε τόσο ενθουσιασμένη που την αφήσατε στο νέο σχολείο της και κάνετε check in γράφοντας “Δε μπορώ να το πιστέψω πόσο μεγάλωσε. Πόσο γρήγορα περνάει ο χρόνος. Είμαι μια περήφανη μαμά”.
Εν τω μεταξύ, ο τύπος-μυστήριο του οποίου αποδεχθήκατε το αίτημα φιλίας το πρωί, αποθηκεύει στο κινητό του τη φωτογραφία της κόρης σας και τη στέλνει σε άλλους 60 άντρες σε όλο τον κόσμο με τη λεζάντα “Γυναίκα, Αμερική, 5 Ετών, Καστανά μαλλιά, Μαύρα μάτια, 5.000$”.
Όχι μόνο έδωσες μία φωτογραφία του παιδιού σου σε έναν διακινητή αλλά του είπες που ακριβώς βρίσκεται το σχολείο του.
Έπειτα, το μεσημέρι πας να πάρεις την κόρη σου από το σχολείο αλλά δεν είναι πουθενά.
Το μικρό κορίτσι αγοράστηκε από έναν 43χρονο παιδεραστή πριν καν φτάσετε σπίτι σας το πρωί. Τώρα είναι στο δρόμο προς τη Νότια Αφρική με μία τσάντα πάνω από το κεφάλι της και κλαίει καθώς ένας άντρας τον οποίο δεν έχει δει ποτέ ξανά την πήρε από το σχολείο. Δε ξέρει που πηγαίνει, που είναι οι γονείς της και τι πρόκειται να της συμβεί.
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΦΙΛΟΥΣ ΣΤΟ FACEBOOK ΑΓΝΩΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΣΑΣ.
ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΑΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.
Πόσες πίπες θα ακούσω σήμερα θέε μου :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top