Έχετε facebook και instagram;

Πόσοι έχετε facebook ή/και instagram;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 94)
  • Έχω και facebook και instagram

  • Έχω μόνο facebook

  • Έχω μόνο instagram

  • Δεν έχω τίποτα απ' τα δύο

  • Facebook και instagram ήντανε μωρέ τούτα να;

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εσείς που απλώς κάνετε την προσωπική επιλογή και δεν ανεβάζετε φωτογραφίες σε κοινωνικά δίκτυα, είτε δικές σας είτε από μέρη που επισκεφτήκατε, οκ. Εσείς που κρίνετε όσους ανεβάζουν, θα ήθελα να μου εξηγήσετε το σκεπτικό σας αν δε σας κάνει κόπο. Τι σας ενοχλεί σε αυτούς τους ανθρώπους;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Εσείς που απλώς κάνετε την προσωπική επιλογή και δεν ανεβάζετε φωτογραφίες σε κοινωνικά δίκτυα, είτε δικές σας είτε από μέρη που επισκεφτήκατε, οκ. Εσείς που κρίνετε όσους ανεβάζουν, θα ήθελα να μου εξηγήσετε το σκεπτικό σας αν δε σας κάνει κόπο. Τι σας ενοχλεί σε αυτούς τους ανθρώπους;

Απλά μας ενοχλεί η αισθητική αυτή γιατί χωρίς να το θέλουμε, εμφανίζονται στην αρχική σελίδα. Προσωπικά έχω κάνει unfollow όλες τις επαφές επειδή δεν μ' αρέσει η ακούσια κλειδαρότρυπα.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,483 μηνύματα.
To facebook είναι πλέον περισσότερο όνομα παρά εφαρμογή. Οι περισσότεροι νέοι το έχουν απλά γιατί το έκανα όσο ήταν στην κορυφή του, φωτο κτλ κύριως οι πιο μεγάλοι συνεχίζουν να ανεβάζουν. Όσοι έχουν και από τα 2, ούτε το 10% αυτών που ανεβάζουν στο ινστα δεν ανεβάζουν στο φβ. Το messenger είναι αυτό που κυρίως έχει μείνει να κρατάει το φβ (αν και μπορείς να κάνει ξεχωριστό λογαριασμό, οι περισσότεροι χρησιμοποιούν αυτόν του φβ). Για ενημέρωση και ψυχαγωγία μέσω meme και αστείων είναι ξεκάθαρα το twitter. Ότι γίνεται ανεβαίνει πρώτο εκεί και όλα τα memes είναι συνήθως ή screenshots ή copy paste από το τουιτερ. Σε όποιον αρέσουν οι φωτο πάει ξεκάθαρα ινστα. Είναι λίγο πολύ μοιρασμένα τα πράγματα, απλά στην Ελλάδα για κάποιο λόγο το τουιτερ το ψιλοαγνοήσαμε και κάναμε κατευθείαν την μετάβαση φβ->ινστα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκανα παλιά και twitter δεν μου άρεσε. Το φάτσαμπουκ κόλλαγα πολύ, πήγαινα δουλειά μετά σπίτι να ανοίξω η/υ να δώ τι μνμ μου έστειλε ο άλλος κτλ τι νέα υπάρχουν, να δώ φώτο κτλ, προ 4-5 χρόνια όλο αυτό λέω τέλος. Το instagram θυμάμαι έφτιαξα προ 5-6 χρόνια έβλεπα μόνο φώτο και likes λέω τι πατάτα είναι αυτό, άνευ νοήματος. Εντάξει να έχω την ΝΙΚΕ και να προωθώ προιόντα να έχω insta αλλά εγώ τι να το κάνω; Να βάζω την φάτσα μου πότε στην καφετέρια και πότε στην ψησταριά;
Το Viber είναι καλό για επικοινωνία, αλλά πολλοί στέλνουν μικρά μνμ και ακούς νταν νταν να χτυπά συνέχεια το κινητό, οπότε είπα τέλος κ σιγά μην κάθομαι ολη την ώρα να γράφω να απαντάω σε μικρά μνμ.
Τα φόρουμ τα θεωρώ καλύτερα, αν και όποτε έχει κανείς χρόνο, μπαίνει και απαντάει ή βλέπει τι γράφουν.

Λάθος πάντως μερικών που βάζουν συνεχώς προσωπικές στιγμές στα social media, είναι σαν να βγώ στην μέση μιας πλατείας και να φωνάζω δυνατά τα προσωπικά μου σε άγνωστα άτομα. Θα μου πείς στα φόρουμ δεν είναι κάτι παρόμοιο; Θεωρώ όχι τόσο, είναι πιο ελεγχόμενο, και δεν έχεις και πλήρη στοιχεία των φορουμιστών, συνήθως είσαι με ψευδώνυμο, οπότε δεν εκτίθεσαι τόσο.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Απλά μας ενοχλεί η αισθητική αυτή γιατί χωρίς να το θέλουμε, εμφανίζονται στην αρχική σελίδα. Προσωπικά έχω κάνει unfollow όλες τις επαφές επειδή δεν μ' αρέσει η ακούσια κλειδαρότρυπα.

Άρα το έλυσες το πρόβλημά σου. Οπότε, τι σε πειράζει, τελικά, αν αυτά τα άτομα που πλέον δε βλέπεις κάνουν ό,τι θέλουν; :Ρ

Το messenger είναι αυτό που κυρίως έχει μείνει να κρατάει το φβ (αν και μπορείς να κάνει ξεχωριστό λογαριασμό, οι περισσότεροι χρησιμοποιούν αυτόν του φβ).

Απλά να πω ότι στο messenger πια δεν μπορείς να κάνεις ξεχωριστό λογαριασμό - π.χ. με κινητό - καθώς δημιουργεί αυτόματα προφίλ στο facebook και έχουν, πλέον εναρμονίσει και τις πολιτικές απορρήτου τους. Γενικότερα, υπάρχει ένα πλάνο ενοποίησης - αρχικά σε επίπεδο υποβάθρου - των εφαρμογών της facebook - το facebook, το instagram, το messenger και το whatsapp.

Οπότε, δίκιο έχεις, το facebook φεύγει από το προσκήνιο, όμως η facebook μένει - κάτι ξέρει αυτός ο Μαρκ :Ρ.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πράγματι, αν σε κάποιον δεν αρέσει να παρακολουθεί τι ανεβάζει ο καθένας μας, απλώς πατάει να μην εμφανίζει δημοσιεύσεις από το συγκεκριμένο άτομο. Στο FB είναι αρκετά πιο ήπιο το όλο θέμα με τις δημοσιεύσεις και τις φωτογραφίες, καθώς τα ηνία πλέον τα έχει το Instagram, που είναι κατά κύριο λόγο γι' αυτό το λόγο (φωτογραφίες/βίντεο) και λιγότερο για ενημέρωση.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΑΝΕΚΔΟΤΟ(λίγο κρύο)

-Έχεις facebook
-Facebook, τι είναι πάλι αυτό, δεν το έχω ξανακούσει..
-Είναι πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης όπου μπορείς να ανεβάσεις φώτο, να συνομιλήσεις με άλλα άτομα κτλ
-Είναι δλδ τηλέφωνο;
-Όχι ρε παιδί μου, είναι social media στο ίντερνετ.
-Τι είναι το ίντερνετ?
- .............!!!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Εγώ στο facebook δε μπορώ όσους κάνουν συνεχώς κοινοποιήσεις "χιουμοριστικά" memes - εικόνες, με χιούμορ επιπέδου γυμνασίου (ξέρετε αυτά τα κλασικά μισογυνιστικά και ομοφοβικά). Έχω κάτι 40ρηδες φίλους λόγω οικογένειας, στο face που το κάνουν και τους κάνω block κάθε 30 μέρες να μην βλέπω τα μηνύματά τους :P
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Εγώ στο facebook δε μπορώ όσους κάνουν συνεχώς κοινοποιήσεις "χιουμοριστικά" memes - εικόνες, με χιούμορ επιπέδου γυμνασίου (ξέρετε αυτά τα κλασικά μισογυνιστικά και ομοφοβικά). Έχω κάτι 40ρηδες φίλους λόγω οικογένειας, στο face που το κάνουν και τους κάνω block κάθε 30 μέρες να μην βλέπω τα μηνύματά τους :P

κακό αγόρι.. :tongue:
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,483 μηνύματα.
πλά να πω ότι στο messenger πια δεν μπορείς να κάνεις ξεχωριστό λογαριασμό - π.χ. με κινητό - καθώς δημιουργεί αυτόματα προφίλ στο facebook και έχουν, πλέον εναρμονίσει και τις πολιτικές απορρήτου τους. Γενικότερα, υπάρχει ένα πλάνο ενοποίησης - αρχικά σε επίπεδο υποβάθρου - των εφαρμογών της facebook - το facebook, το instagram, το messenger και το whatsapp.

Οπότε, δίκιο έχεις, το facebook φεύγει από το προσκήνιο, όμως η facebook μένει - κάτι ξέρει αυτός ο Μαρκ :Ρ.
Αλήθεια; Ε, δεν αλλάζει και πολλά, ότι και να κάνει τον έχει πάρει φαλάγγι το ινστα. Παλιά έβλεπες να κάθονται με τις ώρες, παιχνίδια, φωτο, κοινοπιήσεις στατους… τώρα όλα αυτά τα βρίσκεις σε μεμονωμένες καλύτερες εφαρμογές. Έκαναν και την βλακεία να βγάλουν τα παιχνίδια από το Messenger.
Εκανα παλιά και twitter δεν μου άρεσε.

Στην Ελλάδα δεν ξέρουν πως να το χειριστούν οι περισσότεροι για αυτό το βρίσκουν βαρετό. Άμα κάθεσαι και γράφεις μόνο σου τουιτς λογικό είναι. Είναι γεμάτο κοινότητες που μπορείς να ενταχθείς. Υπάρχουν άτομα με τρομερό χιούμορ πολύ πιο πρωτότυπο από χιλιοπαιγμένα memes και ανέκδοτα. Ειδικά σε σχολιασμούς σειρών. Ακόμα και τα νέα του κόσμου πάντα πρώτα εκεί βγαίνουν. Όταν έγινε η τρομοκρατική επίθεση στην Αριάνα, μάρτυρες είχαν κάνει τουιτ ότι ακούστηκαν περίεργοι θόρυβοι πολύ πριν το αναμεταδώσουν οπουδήποτε. Μπαίνεις στις τάσεις και βλέπεις αμέσως τι παίζει αντί να περιμένεις κάποιος από τους γνωστούς σου να κοινοποιήσει κάτι.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Αλήθεια; Ε, δεν αλλάζει και πολλά, ότι και να κάνει τον έχει πάρει φαλάγγι το ινστα. Παλιά έβλεπες να κάθονται με τις ώρες, παιχνίδια, φωτο, κοινοπιήσεις στατους… τώρα όλα αυτά τα βρίσκεις σε μεμονωμένες καλύτερες εφαρμογές. Έκαναν και την βλακεία να βγάλουν τα παιχνίδια από το Messenger.


Στην Ελλάδα δεν ξέρουν πως να το χειριστούν οι περισσότεροι για αυτό το βρίσκουν βαρετό. Άμα κάθεσαι και γράφεις μόνο σου τουιτς λογικό είναι. Είναι γεμάτο κοινότητες που μπορείς να ενταχθείς. Υπάρχουν άτομα με τρομερό χιούμορ πολύ πιο πρωτότυπο από χιλιοπαιγμένα memes και ανέκδοτα. Ειδικά σε σχολιασμούς σειρών. Ακόμα και τα νέα του κόσμου πάντα πρώτα εκεί βγαίνουν. Όταν έγινε η τρομοκρατική επίθεση στην Αριάνα, μάρτυρες είχαν κάνει τουιτ ότι ακούστηκαν περίεργοι θόρυβοι πολύ πριν το αναμεταδώσουν οπουδήποτε. Μπαίνεις στις τάσεις και βλέπεις αμέσως τι παίζει αντί να περιμένεις κάποιος από τους γνωστούς σου να κοινοποιήσει κάτι.

Τον Μαρκ δεν τον έχει πάρει τίποτα φαλάγγι. :Ρ Το facebook ως εταιρεία - επίσημη επωνυμία «The Facebook» - έχει και τις τέσσερις πλατφόρμες που προανέφερα - facebook, instagram, whatsapp, messenger - οπότε δε χολοσκάει νομίζω ο Μαρκ αν του πάνε οι χρήστες από τη μία στην άλλη - είναι σαν τον Λάτση με την επένδυση στο ελληνικό που τα βγάζει από τη μία τσέπη και τα βάζει στην άλλη. :Ρ

Για εμένα, το πιο ευχάριστο στο twitter είναι που μπορείς να παρακολουθείς έτσι απλά και αβίαστα τα καθημερινά beefs διαφόρων γελωτοποιών, όπως ο Trump. Για παράδειγμα, tweetάρε ο πλανητάρχης (όλα κεφαλαία):

«Wall experts informed me that some parts of our wall should be see-through. I say, why not! Let's go for a see-through wall!»

και έρχεται η απάντηση:

«see through wall = fence»

και αρχίζει μία χιονοστιβάδα από σχόλια. Αυτά δεν τα βλέπεις αλλού, δυστυχώς. :Ρ
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,483 μηνύματα.
Τον Μαρκ δεν τον έχει πάρει τίποτα φαλάγγι. :Ρ Το facebook ως εταιρεία - επίσημη επωνυμία «The Facebook» - έχει και τις τέσσερις πλατφόρμες που προανέφερα - facebook, instagram, whatsapp, messenger - οπότε δε χολοσκάει νομίζω ο Μαρκ αν του πάνε οι χρήστες από τη μία στην άλλη - είναι σαν τον Λάτση με την επένδυση στο ελληνικό που τα βγάζει από τη μία τσέπη και τα βάζει στην άλλη. :Ρ

Για εμένα, το πιο ευχάριστο στο twitter είναι που μπορείς να παρακολουθείς έτσι απλά και αβίαστα τα καθημερινά beefs διαφόρων γελωτοποιών, όπως ο Trump. Για παράδειγμα, tweetάρε ο πλανητάρχης (όλα κεφαλαία):

«Wall experts informed me that some parts of our wall should be see-through. I say, why not! Let's go for a see-through wall!»

και έρχεται η απάντηση:

«see through wall = fence»

και αρχίζει μία χιονοστιβάδα από σχόλια. Αυτά δεν τα βλέπεις αλλού, δυστυχώς. :Ρ

Σωστά και αυτά!
Γενικά επειδή μοιράζονται πολλές απόψεις δημόσια μπορείς να βρεις πολλές αντιπαραθέσεις και καβγάδες και πολιτικών και καλλιτεχνών, ακόμα και απλών πολιτών :P Είναι πολύ διαφορετικό και από την νοοτροπία των φωτογραφιών του ινστα και της δημοσίευσης του στατους του φβ
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Στο Instagram κυρίως και λιγότερο στο FB, οι περισσότεροι ανεβάζουν την ευτυχία που δεν έχουν και τον τρόπο ζωής που θέλουν...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Ενα facebook είχα, το ΄κλεισα κι αυτό και ησύχασα!:)
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Και τα δύο έχω αλλά πλέον πια δεν τα χρησιμοποιώ όπως παλιά. Ειδικά το φβ το θεωρώ τελείως ανούσιο από όλες σχεδόν τις απόψεις. Τα άρθρα ενημέρωσης που είναι αξιόπιστα πλέον πια είναι σχεδόν μηδαμινά, για επικοινωνία με τις επαφές υπάρχει ευτυχώς viber/what's up, το messenger από όλη τη χρονιά φέτος το χρησιμοποίησα στη περίοδο της καραντίνας που έκανα διαδικτυακά μαθήματα με τους μαθητές. Όσο για το instagram στη χάση και στη φέξη μπορεί να ανεβάσω καμιά φωτογραφία
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Instagram (ασχολουμαι με τις φωτογραφίες τοπίων) και Facebook+Messenger για ενημέρωση και φίλους.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Λοιπον, ως εφηβος, εχω και τα δυο.Facebook εκανα μετα απο προτροπη καθηγητων απο το φροντιστηριο, καθως επρεπε μαζι τους κατα την διαρκεια της καραντινας για τα διαδικτυακα μαθηματα και instagram εκανα πριν απο 5 χρονια, προτου γινει της μοδας και προτου βγουν τα stories, προκειμενου να επικοινωνω με τους φιλους μου για τις διαφορες εξοδους και φυσικα για να ενημερωνομαι για τις "εξελιξεις" στην ηλικια μου 😆.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γενικότερα δεν είμαι υπέρ των Facebook και Instagram αλλά έβαλα για να περνάω τον χρόνο μου μιας που έχω ελεύθερο χρόνο τελευταία.Πιο πολύ χρησιμοποιώ Instagram αν και δεν σκοπεύω να το έχω για πάντα.

Facebook έβαλα με Avatar ως εικόνα προφίλ γιατί ήθελα να ενημερωθώ για κάποια πράγματα που δεν θα μπορούσα αλλιώς πχ να ρωτήσω έναν εκδοτικό οίκο για το πότε θα κυκλοφορήσει ένα βιβλίο που με ενδιέφερε.Αλλά οποιαδήποτε στιγμή το ξαναδιαγράφω.

Οταν ήμουν 25 χρονών το είχα κάψει το facebook καθώς είχα φάει κόλλημα με Ιαπωνία και είχα Ιάπωνες Φίλους μετά το βαρέθηκα και το διέγραψα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Για εμένα, το πιο ευχάριστο στο twitter είναι που μπορείς να παρακολουθείς έτσι απλά και αβίαστα τα καθημερινά beefs διαφόρων γελωτοποιών, όπως ο Trump. Για παράδειγμα, tweetάρε ο πλανητάρχης (όλα κεφαλαία):

«Wall experts informed me that some parts of our wall should be see-through. I say, why not! Let's go for a see-through wall!»

και έρχεται η απάντηση:

«see through wall = fence»

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μόλις θυμήθηκα ένα τουιτ του Τραμπ το οποίο κανονικά θα έπρεπε να κάνει όλους του Έλληνες να ανοίξουν Τουίτερ για να το δουν.

images.jpeg
images (1).jpeg
be2qinhvbm941.jpg


Σημείωση: Μου φαίνεται ότι η τρίτη φωτό είναι σίγουρα επεξεργασμένη, μιας και αποτελεί παρωδία του πρώτου (το οποίο όντως είναι αληθινό) τουιτ. Αλλά πάλι πεθαίνω από τα γέλια όταν βλέπω αυτά τα ποστ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top