Έχετε πρότυπα;

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ο Χίτλερ παρά το κακό που προκάλεσε υπήρξε αναμφίβολα μια από τις ιδιοφυέστερες και αξιοθαύμαστες προσωπικότητες που έχουν υπάρξει στην ιστορία της ανθρωπότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ο Χίτλερ παρά το κακό που προκάλεσε υπήρξε αναμφίβολα μια από τις ιδιοφυέστερες και αξιοθαύμαστες προσωπικότητες που έχουν υπάρξει στην ιστορία της ανθρωπότητας.
Δεν υπάρχει τίποτε χειρότερο από την άγνοια. Μπορεί να κάνει κάποιον εύκολο θύμα προπαγάνδας και να τον οδηγήσει να θαυμάζει ακόμα και έναν σχιζοφρενή παρανοϊκό εγκληματία κατά της ανθρωπότητας. Κρίμα!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Προσπαθώ το πρότυπό μου να είναι το ιδανικό για εμένα Εγώ μου..
Μέχρι τώρα τα πάμε πολύ καλά!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
no have menz =]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Ο Χίτλερ παρά το κακό που προκάλεσε υπήρξε αναμφίβολα μια από τις ιδιοφυέστερες και αξιοθαύμαστες προσωπικότητες που έχουν υπάρξει στην ιστορία της ανθρωπότητας.

Μα πως γίνεται, να είναι κανείς αξιοθαύμαστος "παρά το κακό που προκάλεσε"; Δεν αναιρεί το ένα το άλλο; Εκτός και αν δεν ορίζουμε τον θαυμασμό με τον ίδιο τρόπο ;)! Δηλαδή, ποιά από τις καταστροφικές πράξεις του και ποιό κομμάτι της διεστραμένης ιδεολογίας του είναι άξιο θαυμασμού; Το μόνο που θα δεχόμουν ότι έχει ως προσωπικότητα είναι ενδιαφέρον, ως προς το πώς ένα άτομο "κατόρθωσε" να διχάσει έτσι τον κόσμο και να προξενήσει τέτοια ζημιά. Πρότυπο είναι, αλλά για αποφυγή και όχι για μίμηση...

[θαυμασμός (ο) ουσ. κατάπληξη ή ευχαρίστηση από κάτι το θαυμάσιο / βαθιά εκτίμηση ή σεβασμός]
[πρότυπο (το) ουσ. πρόσωπο ή κατάσταση που μπορεί να χρησιμεύει ως παράδειγμα]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πρότυπο είναι, αλλά για αποφυγή και όχι για μίμηση...
Aυτό.

Μα καλά απορώ μερικές φορές,ποιός σας μαθαίνει Ιστορία μερικούς.

Τον χαρακτηρισμό "ιδιοφυής" προσωπικότητα σε ποιά από όλες τις απάνθρωπες πράξεις του τον αποδίδεις?

Απλά τουλάχιστον για μένα δεν αρκεί απλά να γράφεις "παρά το κακό που προκάλεσε υπήρξε αναμφίβολα μια από τις ιδιοφυέστερες και αξιοθαύμαστες προσωπικότητες που έχουν υπάρξει στην ιστορία της ανθρωπότητας."

Δώσε παραδείγματα από ιστορικά γεγονότα,από την πολιτική του και γενικότερα την δράση του,που σε κάνουν να τον θεωρείς τόσο "αξιοθαύμαστο".

Στήριξε με επιχειρήματα όλα αυτά που λές,γιατί δεν αρκεί μια γενική και εντελώς αόριστη απάντηση σε αυτή την περίπτωση.

Γενικότερα συμφωνώ άπειρα με Dia και MusicRain.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
(να μην ξεχναμε οτι βρεθηκε και μια μαζα να στηριξει και να "ανυψωσει" τον Χιτλερ... το λεω για να το ακουμε κι εμεις σημερα γιατι ο δικος μας ολοκληρωτισμος ειναι πιο τρομακτικος (το εννοω ,εξαλλου δεν πρωτοτυπω, μας τα παν κι αλλοι αυτα...).
Aν αναρρωσουμε μια μερα, στο εξωφυλλο της ιστοριας των καιρων μας δε θα ειναι ο Χιτλερ αλλα η lady gaga! Θα ειμαστε ολοι εμεις δηλαδη!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,862 μηνύματα.
Σήμερα βιώνουμε έναν φασισμό και ολοκληρωτισμό με άρχουσα τάξη τα ΜΜΕ και την "ελευθερία" του Τύπου...

Ο Μπρέχτ νομίζω, είχε πει, ότι η λύκαινα του φασισμού, γέννησε μια φορά λυκάκι (τον Χίτλερ,..κ.α. φασίστες), αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να ξαναγεννήσει. Οι μεγάλες δυνάμεις, δεν έχουν "εξαφανίσει" τον φασισμό όπως διατυπώνεται μέσω του Ναζισμού. Ο Ναζισμός υπάρχει αλλά "κοιμάται"...απλά κάποτε ίσως ξαναφυτρώσει κανένα κεφάλι του και μας "φάει" όλους σαν την Λερναία Ύδρα. Βέβαια, ο φασισμός των ΜΜΕ σήμερα, είναι χειρότερος διότι ελέγχει την σκέψη, την παιδεία, τα πρότυπα και το συναίσθημα του ανθρώπου...;) Απορώ σαν απόφοιτος σχολείου, γιατί οι μεγάλες δυνάμεις, νικήτριες του Β' Παγκ.Πολέμου και κυρίως οι ΗΠΑ, δεν εξάλειψαν παντελώς τον Ναζισμό ώστε να μην ξαναπροκύψει στο μέλλον. Αυτό με ανησυχεί. Γιατί άραγε; Γιατί μας αφήνουν ακόμη στοιχεία του και σπέρματα αυτού, μέσα στην κοινωνία μας...ώστε όταν βρεθούν ανάλογες συνθήκες (π.χ. Γερμανία του 1930) να ξαναβιώσουμε παρόμοιες καταστάσεις; Είδατε στην Αυστρία τι έγινε; Το μεγαλύτερο κόμμα της Αντιπολίτευσης που είναι δημοφιλές είναι της ιδεολογίας αυτής. Γιατί τέτοια πρότυπα; Τελικά ποιος "ρυθμίζει" τον κόσμο; Ποιος "ρυθμίζει" τις ηθικές αξίες του κόσμου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τίποτε χειρότερο από την άγνοια. Μπορεί να κάνει κάποιον εύκολο θύμα προπαγάνδας και να τον οδηγήσει να θαυμάζει ακόμα και έναν σχιζοφρενή παρανοϊκό εγκληματία κατά της ανθρωπότητας. Κρίμα!!!


Κοιτα, νταξ, οτι και να κανε, δν ηταν σιγουρα τυχαιος! Επεισε ενα ολοκληρο κρατος να τα βαλει με ολο το πλανητη! Δν το κανει αυτο ο καθενας....μπορει να προκαλεσε πολλα δεινα, να ειχε βρωμικους, κακους σκοπους, να σκοτωσε, να προπαγανδησε, να ηταν καθικι, φιδι κολοβο σαν ανθρωπος. Ομως τη διανοια, την αποφαστιστηκοτητα και το θαρρος του, τη σιγουρια του δν μπορεις να τα αμφισβητισεις σε καμια περιπτωση! Ασχετα με το αν ειχε κακο σκοπο, η διανοια του δν εχει σχεση με το σκοπο του...δν ειναι ολες οι διανοιες αγιοι και ειρηνηστες σαν το σωκρατη και τον αϊνσταιν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κοιτα, νταξ, οτι και να κανε, δν ηταν σιγουρα τυχαιος! Επεισε ενα ολοκληρο κρατος να τα βαλει με ολο το πλανητη! Δν το κανει αυτο ο καθενας....μπορει να προκαλεσε πολλα δεινα, να ειχε βρωμικους, κακους σκοπους, να σκοτωσε, να προπαγανδησε, να ηταν καθικι, φιδι κολοβο σαν ανθρωπος. Ομως τη διανοια, την αποφαστιστικοτητα και το θαρρος του, τη σιγουρια του δν μπορεις να τα αμφισβητισεις σε καμια περιπτωση! Ασχετα με το αν ειχε κακο σκοπο, η διανοια του δν εχει σχεση με το σκοπο του...δν ειναι ολες οι διανοιες αγιοι και ειρηνηστες σαν το σωκρατη και τον αϊνσταιν...
Δεν διαφωνώ σε όσα γράφεις. Όμως το ερώτημα δεν ήταν να μιλήσουμε για τα όποια καλά χαρακτηριστικά κάποιου, αλλά για ένα πρότυπο. Το πρότυπο καθορίζεται από το σύνολο των ιδιοτήτων του και όχι από ορισμένες. Έτσι η ιδέα να έχει κάποιος πρότυπο και να θαυμάζει τον Χίτλερ, μου είναι εντελώς αποκρουστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ σε όσα γράφεις. Όμως το ερώτημα δεν ήταν να μιλήσουμε για τα όποια καλά χαρακτηριστικά κάποιου, αλλά για ένα πρότυπο. Το πρότυπο καθορίζεται από το σύνολο των ιδιοτήτων του και όχι από ορισμένες. Έτσι η ιδέα να έχει κάποιος πρότυπο και να θαυμάζει τον Χίτλερ, μου είναι εντελώς αποκρουστική.
Αν ήταν όμως έτσι θα μπορούσαμε να είχαμε πρότυπα ; Γιατί όλοι έχουν μειονεκτήματα..Και έτσι ουσιαστικά είναι σαν να μην υπάρχουν πρότυπα..Θα μπορούσαμε να πούμε μόνο ότι έχουμε πρότυπα κατά την παιδική ηλικία τους γονείς(διαδικασία κοινωνικοποίησης)

από Μπαμπινιώτη (εκτός των άλλων) : αντιπροσωπευτικό παράδειγμα ιδιότητας πχ γενναιότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν ήταν όμως έτσι θα μπορούσαμε να είχαμε πρότυπα ; Γιατί όλοι έχουν μειονεκτήματα..Και έτσι ουσιαστικά είναι σαν να μην υπάρχουν πρότυπα.....
Σίγουρα όλοι έχουν μειονεκτήματα. Το θέμα είναι πόσο βαριά είναι αυτά τα μειονεκτήματα και πόσο εξουδετερώνονται από τα πλεονεκτήματα. Για παράδειγμα το ελάττωμα του Einstein να πηδάει τις ξαδέρφες του, είναι ίδιου βάρους με τη σφαγή εκατομυρίων ανθρώπων για την οποία είναι υπεύθυνος ο Χίτλερ?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
το μειονέκτημα δεν παύει να είναι μειονέκτημα όμως..δε νομίζω κανένας να θεωρεί κάποιο μειονέκτημα συν..το εξουδετερώνονται είναι σχετικό..τώρα θυμήθηκα κάτι που κάναμε φέτος στους συλλογισμούς στην έκθεση..ένας βιαστής ακόμα και αν είναι πατριώτης και αν έχει προσφέρει πολλά για την ανθρωπότητα δεν παύει να είναι βιαστής..τέλος πάντων, αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι ότι δεν μπορούν τα μειονεκτήματα να εξουδετερώνονται όσο καλά και αν είναι τα πλεονεκτήματα ούτε είναι τόσο ποιότητας το θέμα (πιστεύω)καθώς τα πλην είναι πλην και προς αποφυγή..δε θα συμβιβαζόμουν έστω και να είμαι ο Τέσλα που έχει προσφέρει τόσα και τον θαυμάζω ακόμα και το μόνο του μειονέκτημα ήταν πχ να είναι εγωιστής..σκοπός κάθε ανθρώπου πρέπει να είναι το καλύτερο..όσο ακατόρθωτο και αν είναι..έστω και το παραμικρό μείον..πρότυπο έχουμε κάποιον όχι εξ ολοκλήρου αλλά για κάποια ιδιότητα που διαθέτει και τον θαυμάζουμε για αυτό..ώστε να αποκομοίζουμε τα καλά και όχι τα άσχημα (γνώμη μου ..ίσως λανθασμένη )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
επισης δεν εχω ουτε θυμαμαι ποτε να ειχα.
ΒΕΒΑΙΑ, αναγνωριζω καποια σωστα χαρακτηριστικα, συμπεριφορες, σκεψεις, αντιδρασεις κτλ. σε καποιους ανθρωπους
ΑΛΛΑ
δεν νομιζω πως υπαρχει καποιος που να μην εχει ελαττωματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
εχω προτυπα..τοσο απο το οικογενειακο μου περιβαλλον οσο και απο αυτα που προβαλλονται στα ΜΜΕ..
δε νομιζω πως ειναι αφυσικο καθως ολοι θελουμε τη διακριση και την ομοιομορφια στη ζωη μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
εχω προτυπα..τοσο απο το οικογενειακο μου περιβαλλον οσο και απο αυτα που προβαλλονται στα ΜΜΕ..
δε νομιζω πως ειναι αφυσικο καθως ολοι θελουμε τη διακριση και την ομοιομορφια στη ζωη μας..
Την διάκριση θέλουμε ή την ομοιομορφία? Αποφάσισε. ;)

Όπως και να έχει πάντως το να προβάλλεις την διαφορετικότητα σου,σίγουρα δεν θα το πετύχεις μιμούμενη τα όποια πρότυπα προβάλλονται στα Μ.Μ.Ε,τα οποία σχεδόν πάντοτε είναι πρότυπα:
για αποφυγή και όχι για μίμηση...
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
ειδικα απο τα σκουπιδια που προβαλουν σημαρα τα ΜΜΕ δεν εχω κανενα προτυπο...καλυτερα τα προτυπα μου να ειναι οι γονεις μου....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,862 μηνύματα.
...καλυτερα τα προτυπα μου να ειναι οι γονεις μου....!

...και ο εαυτός μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
κάποιοι καθηγητές μου ίσως.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ναι εχω τους γονεις μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top