Έχετε πάρει ποτέ μέρος σε κάποιον διαγωνισμό της ΕΜΕ;

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Τζιμ:

στο πρώτο βρήκα ή κάτι τέτοιο. βασικά όλο βάση της δύναμης είναι όλο το κλάσμα αλλά δεν μπαίνει στο latex.

στο δεύτερο βρήκα (x, y) = (0, -37)

την τρίτη δεν νομίζω να την έκανα σωστά.

στην τέταρτη ο αριθμός είναι 441. πώς το έκανες εσύ; εγώ πήρα αναλυτικά όλους τους διψήφιους από 10 ως 31. δεν είναι και τόσο όμορφη λύση, παραδέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Mόλις είδα τις λύσεις:p

Το 10 πιστεύω το πιάνω:p

Στο 1 έκανα παραπανίσια βήματα και βρήκα ένα μεγάλο κλάσμα το οποίο το άφησα όπως είναι. Βέβαια ήταν πολύ απλό. Όχι όπως το αρχικό. Η σωστή απάντηση είναι 1
Στο 2 είπα ότι δεν υπάρχουν γιατί ξέχασα αυτή την περίπτωση
Στο 3 πήγα μέσω μπλα μπλα:p
Στο 4 με το μυαλό:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Bέβαια η χειρότερη φάση δεν ήταν όταν έγραφα αλλά στην αναμονή που έβλεπα όλα τα παιδιά με τους γονείς τους (μαθηματικοί όλοι) να διαβάζουν και να συζητούν πόσα πράγματα παραπάνω ξέρουν.

Ένιωσα τελείως μειονεκτικά και έλεγα "Που πάω εγώ εκεί μέσα; Αφού δεν πρόκειται να κάνω τίποτα"

Jimmakos,να ξερεις οτι αυτος που δεν εχει κανεναν γονιο ή συγγενη μαθηματικο,αυτος ειναι ο καλυτερος ;)

Και τι αν ειχαν μαθηματικους γονεις?Απλα θα ξερουν τις απαντησεις και τελος...

Μεγαλυτερη μαγκια ειναι να περασεις χωρις καν βοηθεια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
https://www.hms.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=8&Itemid=9

Λύσεις.

Και 'γω πιστεύω το 10 το 'χω. Είδομεν.

Kαμιά σχέση μ' αυτά που έχω κάνει πάντως. Πήγα δια κομμένου δρόμου εγώ:p

Μάλλον άλλαξα γνώμη. Δεν πέρασα:p

Βέβαια και στο Θαλή έτσι έλεγα αλλά θα δείξει:p

Σε πόσο καιρό βγαίνουν τα αποτελέσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_the_greek

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εγώ έκανα ολη την άλγεβρα σωστή πιστεύω. Γύρω στο 15. παίζει να περάσω??? Τα αποτελέσματα πριν τις 17 Φεβρουαρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ωχ εγώ στο πρώτο θέμα πήρα μεγαλύτερο κοινό πολλαπλάσιο από ότι έπρεπε:p

Σαν να λέμε ότι το ελάχιστο κοινό πολλαπλάσιο των 2 και 4 είναι το 8:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ωχ εγώ στο πρώτο θέμα πήρα μεγαλύτερο κοινό πολλαπλάσιο από ότι έπρεπε:p

Σαν να λέμε ότι το κοινό πολλαπλάσιο των 2 και 4 είναι το 8:p

Βασικά το 8 είναι όντως κοινό πολλαπλάσιο του 2 και του 4. Δεν είναι όμως το Ελάχιστο κοινό πολλαπλάσιο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Βασικά το 8 είναι όντως κοινό πολλαπλάσιο του 2 και του 4. Δεν είναι όμως το Ελάχιστο κοινό πολλαπλάσιο. :P

Ooπς ξέχασα να γράψω το ελάχιστο:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
δε μ ανοιγει παλι τη σελιδα της μαθηματικης εταιρειας! τι γινεται; μπορω να βρω πουθενα αλλου τα θεματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
δε μ ανοιγει παλι τη σελιδα της μαθηματικης εταιρειας! τι γινεται; μπορω να βρω πουθενα αλλου τα θεματα;

https://rapidshare.com/files/184885199/themataeukleidi_2008-09final.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
μόλις γύρισα κι εγω! τα ίδια με τους μαθηματικούς γονείς...όσο για τα θέματα το 1 οκ εκτός από μια βλακεία πολύ μικρή πες 4 στους 5.η 2η οκ μέχρι την παραγοντοποίηση μετά βαρέθηκα να ψάχνω ατελέσματα βρήκα τα 3 απο΄τα 5 πες 3 στους 5.την τρίτη μη ρωτάτε ούτε που την άγγιξα σχεδόν μό΄νο κάτι στην αρχή έκανα με κάτι ημλιτονα γ ναποδείξω ότι 2 γωνλιες είναι ίσες, η 4η με το τέλειο τετράγωνο ην έλυσα όλη τώρα για την επεξήγηση αν μου κόψουν τίποτα γιατί στο τέλος που είχε τις 6 περιπτώσεις εγω εγραψα ΄στο πρόχειρο ότι "μετά από δοκιμές και αποκλεισμούς βγαίνει ο ζητούμενος αριθός 441"χωρίς να πω ποιοι ηταν οι αριθμοί!!!!:P τώρα εξαρτάται αν θα περάσω:)θα δείξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
μόλις γύρισα κι εγω! τα ίδια με τους μαθηματικούς γονείς...όσο για τα θέματα το 1 οκ εκτός από μια βλακεία πολύ μικρή πες 4 στους 5.η 2η οκ μέχρι την παραγοντοποίηση μετά βαρέθηκα να ψάχνω ατελέσματα βρήκα τα 3 απο΄τα 5 πες 3 στους 5.την τρίτη μη ρωτάτε ούτε που την άγγιξα σχεδόν μό΄νο κάτι στην αρχή έκανα με κάτι ημλιτονα γ ναποδείξω ότι 2 γωνλιες είναι ίσες, η 4η με το τέλειο τετράγωνο ην έλυσα όλη τώρα για την επεξήγηση αν μου κόψουν τίποτα γιατί στο τέλος που είχε τις 6 περιπτώσεις εγω εγραψα ΄στο πρόχειρο ότι "μετά από δοκιμές και αποκλεισμούς βγαίνει ο ζητούμενος αριθός 441"χωρίς να πω ποιοι ηταν οι αριθμοί!!!!:P τώρα εξαρτάται αν θα περάσω:)θα δείξει!

Kαι εγώ το ρώτησα και μου είπαν δεν κόβουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
δηλαδή αν του γράψεις απλά 441 παίρνεις 5/???λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ας μας πει καποιος πιο ειδικος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
κι εγω τι καθόμουν και του έγραφα τις σχέσεις κι έχασα πόση ώρα!!!!και πάλι δεν ταβαλα κι όλα μου λοίπουν αρκετά σαν επεξηγήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Γιες! Νομίζω ότι έγραψα 4 στα 4!! Αν και μπορεί να έκανα καμιά λάθος πράξη καθ' οδόν σε ένα θέμα ή δυό. Πάντως έχω βρει τα ίδια αποτελέσματα με τις λύσεις. Περνάω? :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ε αν είναι σωστές και οι λύσεις σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Σωστές είναι. Απλώς πχ. στο 4ο Θέμα (αν κοιτάξεις τη Β' γυμνασίου θα δεις) το σχήμα δεν μου βγήκε και πολύ πετυχημένο, με αποτέλεσμα το συμμετρικό της Β να είναι προ της διχοτόμου ΑΔ. Αλλά τα έλυσα σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top