Έντομα

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Δεν πάω μία τις αράχνες. Σιχαμερά πλάσματα. Ήταν ανάγκη να υπάρχουν;
Συμφωνώ απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν μου προκαλούν ιδιαίτερη συμπάθεια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Ακρίδες :sick::sick::sick::sick::sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flocki-@#!@$*

Νεοφερμένος

Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Εγω πιανω μυγες και τους βγαζω τα ποδια να μαθουν να καθονται στο φαει μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Χμ...Δε μπορώ να πω ότι συμπαθώ τα έντομα.
Φοβάμαι τις σφήκες και τις μέλισσες.
Οι κατσαρίδες δε μπορώ να πω ότι με ενοχλούν ιδιαίτερα,δηλαδή δε θα κάνω σαν τρελή αν δω καμία.
Τώρα αράχνες όπως και αυτά που είπε η Κυριακή,νιώθω μια φοβία.
Εντάξει,μύγες,πεταλούδες,κουνούπια,δεν υπάρχει πρόβλημα.: P
Γενικότερα πάντως φοβούμαι.:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Μισείτε τα έντομα??

Ποια έντομα μισείτε?

Έχετε φτάσει ποτέ στα άκρα για να αποφύγετε ένα έντομο?


Εγώ μισώ πολύ όλα τα έντομα, σιχαίνομαι την ανατομία και τις διατροφικές/αναπαραγωγικές τους συνήθειες :sick:

Κυρίως όμως τις κατσαρίδες γιατί είναι το έντομο του διαβόλου, σιχαμερές, άψοφες και πολύ κρατσανιστές :P :sick:
μπλιαχ! τα σιχαινομαι ολα!
αν με δεις πως κανω οταν μπει ενα μες στο σπιτι!
ασε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Δεν μ'αρέσουν οι αράχνες καταστρώνω ολόκληρο σχεδιο για να σκοτώσω μια αν είμαι μόνος μου, αν είναι κανα κορίτσι δίπλα το παίζω ψύχραιμος.

Οι αράχνες δεν είναι έντομα δίαβασα πιο πάνω. Τι είναι ακριβώς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Πλάσματα του ΣΑΤΑΝΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Οι αράχνες δεν είναι έντομα δίαβασα πιο πάνω. Τι είναι ακριβώς?

Αθρόποδα ή κάπως έτσι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Και τα έντομα και οι αράχνες είναι αρθρόποδα (ανήκουν στο φύλο, Phylum), δηλαδή τα πόδια τους φέρουν άρθρα...

Η επιστήμη της Ζωολογίας/Εντομολογίας κατατάσσει τα έντομα στην Τάξη(Class) Insecta (το έντομο στα αγγλικά είναι insect), ενώ τις αράχνες στην Τάξη Arachnida...

Κάτι σας είπα θα μου πείτε... Λοιπόν: εύκολος τρόπος διάκρισης είναι ό,τι έχει συνολικά έξι πόδια (3 ζεύγη ποδιών) είναι έντομο.
Η αράχνη έχει 8 (4 ζεύγη ποδιών)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Οι σαρανταποδαρούσες τί είναι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Οι σαρανταποδαρούσες τί είναι; :P

Πέντε αράχνες μαζί (5x8=40 πόδια)... :jumpy: ωραίες απορίες!

Λοιπόν, οι σαρανταποδαρούσες (κοινή ονομασία της σκολοπένδρας, το πιο γνωστό Phylum της Class Chilopoda από τα 5 νομίζω) ανήκουν (φυσικά) στα Αρθρόποδα, αλλά σε άλλη Τάξη που λέγεται Chilopoda (χιλιόποδα... γιατί άραγε)??? Και τρέφονται με εντομάκια στο έδαφος...

Χεχε σε μάθημα Γεωργικής Ζωολογίας κατάντησε το thread...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δε πειράζει. Καλό είναι αυτό, να μαθαίνουμε. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μισείτε τα έντομα??

Ποια έντομα μισείτε?

Έχετε φτάσει ποτέ στα άκρα για να αποφύγετε ένα έντομο?


Εγώ μισώ πολύ όλα τα έντομα, σιχαίνομαι την ανατομία και τις διατροφικές/αναπαραγωγικές τους συνήθειες :sick:

Κυρίως όμως τις κατσαρίδες γιατί είναι το έντομο του διαβόλου, σιχαμερές, άψοφες και πολύ κρατσανιστές :P :sick:

Δε μισώ τα έντομα. Αντιπαθώ πολλά έντομα.
Δε μου αρέσουν καθόλου οι αράχνες, αν και δεν είναι έντομα.
Αλλά ψόφια δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα. Ίσα-ίσα που μπορεί να είναι και ενδιαφέρον.:D

Δεν πάω μία τις αράχνες. Σιχαμερά πλάσματα. Ήταν ανάγκη να υπάρχουν;

Αν δεν υπήρχαν αράχνες, θα καταριόσουν τις μύγες που σου κρύβουν τον ήλιο:P.

Μιας και πιάσατε όλοι τα έντομα και πόσο αποκρουστικά σας είναι κτλ κτλ και μιας με βοηθάνε οι σπουδές μου επί τούτου,
σας έχω κάτι που δεν σας είναι είναι και τόσο γνωστό και είμαι σίγουρος ότι όλοι σας θα το αγαπήσετε!?!?!?!?!?!?!?
Το επιστημονικό του όνομα είναι Gryllotalpa gryllotalpa Gryllotalpidae και το κοινό του όνομα είναι γρυλλοτάλπα
ή κολοκυθοκόφτης ή πρασσάγγουρας ή κρεμμυδοφάγος... enjoy!!!!

Μήπως τώρα οι κατσαριδούλες, οι αραχνούλες και λοιπά ζωύφια δεν είναι και τόσο άσχημα?????

Όχι, δεν είναι και τόσο άσχημα. Κάποια παραμένουν άσχημα, βέβαια:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Μόλις έκανε την εμφάνισή της στο σπίτι η πρώτη κατσαρίδα της χρονιάς. Να ζήσουμε να τη θυμόμαστε. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
xaxaax

Έχω σταματίσει πάντως εγώ να σκοτώνω αράχνες στο σπίτι η στο μπαλκόνι γιατί είναι τα καλύτερα αντικουνουπικά. Αλλά δεν έχουμε καμία μεγάλη όλες μικροσκοπικές είναι σιγά μην μπορούν να φάνε κουνούπι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα με τα εντομάκια...Ισα ισα...όταν βρίσκω αράχνες (μικρές και άκακες εννοείτε, όχι καμια ταραντούλα:P) τις παίρνω στο χέρι μου και τις παρατηρώ. Η αλήθεια είναι πως το κάνω με αρκετά έντομα αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Και εγώ χαζοχαίρομαι με μαμούνια.
Εκτός τις κατσαρίδες.
Ανέφερα αντιδρασεις πριν.
Πάντως χτες βρήκα ένα αλογάκι της Παναγίας ή Μάντα και καθόμουν και το κοιτούσα. \Σε κάποια φαση μου φάνηκε τόσο αστείο που με επιασε νευρικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Εγώ δεν είχα καμία ιδιαίτερη σχέση με τα έντομα,δεν με πείραζαν-δε τα πείραζα. 'Αντε να πάταγα και καμιά κατσαριδούλα στο τσακιρ κέφι. Όλα αυτά μέχρι που αναγκάστηκα να κάνω εντομολογία στη σχολή και να τα δω από πολυυυυυυ κοντά :jumpy:. Καλούλια είναι μωρέ,ολίγον τι ΜΠΛΙΑΞ τα πόδια τους, αλλά τα εσωτερικά του συστήματα τα σπάνε! (σου λεει έχουν παχύ έντερο,σόκ επαθα :P)


Μιας και πιάσατε όλοι τα έντομα και πόσο αποκρουστικά σας είναι κτλ κτλ και μιας με βοηθάνε οι σπουδές μου επί τούτου,
σας έχω κάτι που δεν σας είναι είναι και τόσο γνωστό και είμαι σίγουρος ότι όλοι σας θα το αγαπήσετε!?!?!?!?!?!?!?
Το επιστημονικό του όνομα είναι Gryllotalpa gryllotalpa Gryllotalpidae και το κοινό του όνομα είναι γρυλλοτάλπα
ή κολοκυθοκόφτης ή πρασσάγγουρας ή κρεμμυδοφάγος... enjoy!!!!

Μήπως τώρα οι κατσαριδούλες, οι αραχνούλες και λοιπά ζωύφια δεν είναι και τόσο άσχημα?????

Το επιβεβαιώνω. Τα γκριλοτάλπα είναι πολυυυυυ άσχημα και τρομαχτικά. Νομίζεις ότι θα ζωντανέψει και θα σε φάει. Άσε που τα συγκεκριμένα που χα εγώ βρωμαγαν ΕΛΕΕΙΝΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Βαθυ μισος για τις κατσαριδες.

:iagree: Έτσι και πετύχω καμία σε κάποιο δωμάτιο φυσικά και βγαίνω, δεν ξαναμπαίνω, κλείνω καλά καλά κιόλας, μέχρι να πάει ένα άτομο να την βρει να την σκοτώσει και να με επιβεβαιώσει ότι όλα είναι καλά και έτσι μπαίνω ανενόχλητη.:fss:
Με τις αράχνες δεν τρελαίνομαι βασικά, γιατί είναι αργές στην κίνηση..Αυτό είναι που δεν με τρομάζει κυρίως. Σαν εμφάνιση δεν θα το έλεγα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top