Έλεγχος λογοκλοπής

pdk595

Νεοφερμένος

Η pdk595 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,

Έχω ξεκινήσει τη πτυχιακή μου και αντιμετωπίζω κι εγώ το γνωστό πρόβλημα της λογοκλοπής. Πρέπει να κάνω έλεγχο όλης της εργασίας και ψάχνω κάποιο πρόγραμμα στο Ίντερνετ. Έχει κανένας κάτι να μου προτείνει; Έχω ακούσει για το plag.gr ότι είναι δωρεάν και περιλαμβάνει πολλές γλώσσες, μεταξύ των οποίων και ελληνικά, το έχει δοκιμάσει κανείς;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Έχω ξεκινήσει τη πτυχιακή μου και αντιμετωπίζω κι εγώ το γνωστό πρόβλημα της λογοκλοπής. Πρέπει να κάνω έλεγχο όλης της εργασίας και ψάχνω κάποιο πρόγραμμα στο Ίντερνετ. Έχει κανένας κάτι να μου προτείνει; Έχω ακούσει για το plag.gr ότι είναι δωρεάν και περιλαμβάνει πολλές γλώσσες, μεταξύ των οποίων και ελληνικά, το έχει δοκιμάσει κανείς;

Aπό όσο γνωρίζω ο έλεγχος της λογοκλοπής μιας διπλωματικής εργασίας γίνεται από ειδική ομάδα της Βιβλιοθήκης όταν η εργασία υποβάλλεται σε ηλεκτρονική μορφή. Αυτό γίνεται στα ξένα σοβαρά Πανεπιστήμια. Ρώτησε άμεσα τη γραμματεία του Τμήματός σου.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλό είναι αυτό, σου δίνει μια εικόνα.
Λογικά στο πανεπιστήμιο θα στο περάσουν από turnitin, έτσι;
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Turnitin έχει το ΕΑΠ, το οποίο "περνάει" και κατευθείαν κάθε εργασία των φοιτητών, όταν την ανεβάζουν και ελέγχουν δηλαδή οι ίδιοι το ποσοστό λογοκλοπής, έτσι μπορούν να ανεβοκατεβάζουν τις εργασίες τους, μέχρι να πετύχουν το θεμιτό ποσοστό. Δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί στα υπόλοιπα πανεπιστήμια δεν μας δίνεται η δυνατότητα αυτή όπως το ΕΑΠ.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτή είναι πολύ ωραία ερώτηση... :) Και στο ΕΚΠΑ έχουμε turnitin και ανεβάζουμε τις εργασίες. Αν βρούμε μεγάλο ποσοστό τις διορθώνουν για Σεπτέμβριο.

Δεν ξέρω ακριβώς πάντως γιατί δεν γίνεται. Ο ένας λόγος είναι ότι "κρατάει" αρχείο αλλά έχω καταλάβει ότι μπορείς να το "αποκλείσεις" από τον έλεγχο. Ο άλλος λόγος είναι πιο ουσιαστικός και είναι ότι δεν πρέπει να διορθώνεις το "ποσοστό" αλλά πρέπει να καταλαβαίνεις πού κάνεις λάθος και να το διορθώνεις σαν διαδικασία συγγραφής εργασίας, γενικότερα.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Το προγραμμα ανιχνευει 7-8 λεξεις σερί κ πανω.Αλλαξτε σειρα λεξεων,τον αριθμο κτλπ το καλυτερο φυσικα ειναι τα συνώνυμα
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μάθετε να γράφετε κανονικές εργασίες! :)
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Μάθετε να γράφετε κανονικές εργασίες! :)
Οι πτυχιακες θα επρεπε να ειναι προαιρετικες καθως το μονο που κανεις ειναι να ψαχνεις αυτα που θελει ο καθηγητης σου διαβαζοντας ενα σωρο μλκιες.Οσο ειναι υποχρεωτικες αςψκανει ο καθενας οτι μπορει
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Αν ξέρετε κάποιο πρόγραμμα για έλεγχο λογοκλοπής που είναι δωρεάν, αναφέρετέ το, παρακαλώ! :)
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν απατώμαι σε επίπεδο πτυχίου είναι προαιρετικές οι πτυχιακές. Που προφανώς δεν είναι έτοιμοι οι περισσότεροι να συνεισφέρουν στην επιστήμη τους. Στα ΠΜΣ της Ελλάδας είναι προφανές να είναι υποχρεωτική, καθώς εξειδικεύεσαι σε τομέα της επιστήμης σου, απλά για μένα και εν προκειμένω θα έπρεπε να υπάρχει η επιλογή πρακτικής ή διπλωματικής όπως είναι στη Γαλλία.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Αν δεν απατώμαι σε επίπεδο πτυχίου είναι προαιρετικές οι πτυχιακές. Που προφανώς δεν είναι έτοιμοι οι περισσότεροι να συνεισφέρουν στην επιστήμη τους. Στα ΠΜΣ της Ελλάδας είναι προφανές να είναι υποχρεωτική, καθώς εξειδικεύεσαι σε τομέα της επιστήμης σου, απλά για μένα και εν προκειμένω θα έπρεπε να υπάρχει η επιλογή πρακτικής ή διπλωματικής όπως είναι στη Γαλλία.

Εξαρτάται από το τμήμα. Στο δικό μου, οι διπλωματικές είναι υποχρεωτικές.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαρτάται από το τμήμα. Στο δικό μου, οι διπλωματικές είναι υποχρεωτικές.
Παράξενο που το ΔΕΟΣ έχει υποχρεωτική πτυχιακή. Έτσι είναι σε όλο το ΟΠΑ; Δεν βρίσκω λόγο για να γίνεται αυτό και το πιο πιθανό οι καθηγητές λαμβάνουν μεγάλο αριθμό μετρίων έως κακών εργασιών.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Παράξενο που το ΔΕΟΣ έχει υποχρεωτική πτυχιακή. Έτσι είναι σε όλο το ΟΠΑ; Δεν βρίσκω λόγο για να γίνεται αυτό και το πιο πιθανό οι καθηγητές λαμβάνουν μεγάλο αριθμό μετρίων έως κακών εργασιών.

Δεν γίνεται σε όλο του ΟΠΑ. Το Οικονομικής Επιστήμης δεν έχει ούτε προαιρετική Διπλωματική.
 

sparaskeg

Νεοφερμένος

Η Παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Καλησπέρα. Πραγματοποιώ τη συγγραφή της διπλωματικής μου αυτό το διάστημα και φοβάμαι πολύ το ζήτημα της λογοκλοπής. Νιώθω ότι δεν έχω καταλάβει ακριβώς πότε κάνουμε λογοκλοπη και πότε όχι και η αλήθεια είναι πως έχω αντλήσει λίγες πληροφορίες από μια άλλη διπλωματική, αλλάζοντας της φυσικά αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό.
Φοβάμαι πολύ μήπως ακυρωθεί η εργασία μου ή χάσω το μεταπτυχιακό.
Υπάρχει τέτοια περίπτωση;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς οι καθηγητες και κανενα πανεπιστημιο ΔΕΝ απαγορεύει να αναφέρεις και τη πηγη απο διπλωματική και την ιδια τη διπλωματική που άντλησες πληροφορίες.

Το προβλημα ειναι να γραψεις κατι, ακριβως το ιδιο και να μη το αναφερεις. Επισης επιτρεπεται νομιζω και καλυπτει μεχρι ενα ποσοστό. Γενικα οτι γραφεις , να το αναφερεις ειτε μεσα σε παρενθεση πχ ( Όνομα συγγραφέα, Έτος)

Επίσης το να το γραφεις με δικά σου λόγια όχι δνε είναι κακό και δεν λογίζεται ως λογοκλοπή. Επίσης δεν λογίζεται ως λογοκλοπή, να βρεις από ξενη πηγη κα ινα το γραψεις με ελληνική μετάφραση
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Από την στιγμή που κάνεις αναφορά στην εργασία που βασίστηκες, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα για λογοκλοπή. Το πρόβλημα θα ήταν να πάρεις ολόκληρη παράγραφο και να την παρουσιάσεις σαν δική σου, χωρίς στο τέλος να αναφέρεται στη βιβλιογραφία σου. Πάντως, λογικά όταν παραδώσεις την εργασία, θα περαστεί από το μηχάνημα. Εάν έχεις πάνω από 30% λογοκλοπή, θα σου επιστραφεί η εργασία ούτως ώστε να διορθώσεις τυχόν λάθη αναφοράς και τα συναφή.
Για δες εδώ: Πνευματικά δικαιώματα, Λογοκλοπή: Λογοκλοπή | Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Βιβλιοθήκη (auth.gr)
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
Από την στιγμή που κάνεις αναφορά στην εργασία που βασίστηκες, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα για λογοκλοπή. Το πρόβλημα θα ήταν να πάρεις ολόκληρη παράγραφο και να την παρουσιάσεις σαν δική σου, χωρίς στο τέλος να αναφέρεται στη βιβλιογραφία σου. Πάντως, λογικά όταν παραδώσεις την εργασία, θα περαστεί από το μηχάνημα. Εάν έχεις πάνω από 30% λογοκλοπή, θα σου επιστραφεί η εργασία ούτως ώστε να διορθώσεις τυχόν λάθη αναφοράς και τα συναφή.
Για δες εδώ: Πνευματικά δικαιώματα, Λογοκλοπή: Λογοκλοπή | Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Βιβλιοθήκη (auth.gr)
Nομίζω οι καθηγητές, πριν σε βαλουν να τη καταθέσεις, τη περνανε απο προγραμμα για να δουν τη λογοκλοπη. Δεν νομιζω ετσι στα τυφλα να σου πουν πηγαινε καταθεσε την και κανε το σταυρο σου
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Nομίζω οι καθηγητές, πριν σε βαλουν να τη καταθέσεις, τη περνανε απο προγραμμα για να δουν τη λογοκλοπη. Δεν νομιζω ετσι στα τυφλα να σου πουν πηγαινε καταθεσε την και κανε το σταυρο σου
Και κανονικά είναι πριν την παρουσιάσεις στην επιτροπή. Τουλάχιστον έτσι έγινε σε μένα!
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και κανονικά είναι πριν την παρουσιάσεις στην επιτροπή. Τουλάχιστον έτσι έγινε σε μένα!
Τώρα εντάξει αυτά είναι τυπικά. Προσωπικά, δεν άκουσα κανέναν να πιάσουν με λογοκλοπή ΠΟΤΕ. Απλά το ανέφερε ως πηγή που το βρήκε και τελείωσε το θέμα. Εδώ καθηγητές που κάνουν επιστημονικές δημοσιεύσεις, αντλούν πληροφορίες από άλλα συγράμματα. Δεν είναι κάποιο "έγκλημα" να παίρνεις πληροφορίες αρκεί να το αναφέρεις από που πήρες την πηγή
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top