Έλεγχος λογοκλοπής

pdk595

New member

Η pdk595 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,

Έχω ξεκινήσει τη πτυχιακή μου και αντιμετωπίζω κι εγώ το γνωστό πρόβλημα της λογοκλοπής. Πρέπει να κάνω έλεγχο όλης της εργασίας και ψάχνω κάποιο πρόγραμμα στο Ίντερνετ. Έχει κανένας κάτι να μου προτείνει; Έχω ακούσει για το plag.gr ότι είναι δωρεάν και περιλαμβάνει πολλές γλώσσες, μεταξύ των οποίων και ελληνικά, το έχει δοκιμάσει κανείς;

nPb

Well-known member

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,755 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Έχω ξεκινήσει τη πτυχιακή μου και αντιμετωπίζω κι εγώ το γνωστό πρόβλημα της λογοκλοπής. Πρέπει να κάνω έλεγχο όλης της εργασίας και ψάχνω κάποιο πρόγραμμα στο Ίντερνετ. Έχει κανένας κάτι να μου προτείνει; Έχω ακούσει για το plag.gr ότι είναι δωρεάν και περιλαμβάνει πολλές γλώσσες, μεταξύ των οποίων και ελληνικά, το έχει δοκιμάσει κανείς;
Aπό όσο γνωρίζω ο έλεγχος της λογοκλοπής μιας διπλωματικής εργασίας γίνεται από ειδική ομάδα της Βιβλιοθήκης όταν η εργασία υποβάλλεται σε ηλεκτρονική μορφή. Αυτό γίνεται στα ξένα σοβαρά Πανεπιστήμια. Ρώτησε άμεσα τη γραμματεία του Τμήματός σου.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13,517 μηνύματα.
Καλό είναι αυτό, σου δίνει μια εικόνα.
Λογικά στο πανεπιστήμιο θα στο περάσουν από turnitin, έτσι;

VasK

Well-known member

Ο VasK αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Turnitin έχει το ΕΑΠ, το οποίο "περνάει" και κατευθείαν κάθε εργασία των φοιτητών, όταν την ανεβάζουν και ελέγχουν δηλαδή οι ίδιοι το ποσοστό λογοκλοπής, έτσι μπορούν να ανεβοκατεβάζουν τις εργασίες τους, μέχρι να πετύχουν το θεμιτό ποσοστό. Δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί στα υπόλοιπα πανεπιστήμια δεν μας δίνεται η δυνατότητα αυτή όπως το ΕΑΠ.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13,517 μηνύματα.
Αυτή είναι πολύ ωραία ερώτηση... :) Και στο ΕΚΠΑ έχουμε turnitin και ανεβάζουμε τις εργασίες. Αν βρούμε μεγάλο ποσοστό τις διορθώνουν για Σεπτέμβριο.

Δεν ξέρω ακριβώς πάντως γιατί δεν γίνεται. Ο ένας λόγος είναι ότι "κρατάει" αρχείο αλλά έχω καταλάβει ότι μπορείς να το "αποκλείσεις" από τον έλεγχο. Ο άλλος λόγος είναι πιο ουσιαστικός και είναι ότι δεν πρέπει να διορθώνεις το "ποσοστό" αλλά πρέπει να καταλαβαίνεις πού κάνεις λάθος και να το διορθώνεις σαν διαδικασία συγγραφής εργασίας, γενικότερα.

allall1

Active member

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 5 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 417 μηνύματα.
Το προγραμμα ανιχνευει 7-8 λεξεις σερί κ πανω.Αλλαξτε σειρα λεξεων,τον αριθμο κτλπ το καλυτερο φυσικα ειναι τα συνώνυμα

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Μάθετε να γράφετε κανονικές εργασίες! :)

allall1

Active member

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 5 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 417 μηνύματα.
Μάθετε να γράφετε κανονικές εργασίες! :)
Οι πτυχιακες θα επρεπε να ειναι προαιρετικες καθως το μονο που κανεις ειναι να ψαχνεις αυτα που θελει ο καθηγητης σου διαβαζοντας ενα σωρο μλκιες.Οσο ειναι υποχρεωτικες αςψκανει ο καθενας οτι μπορει

PanosGR

Well-known member

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 934 μηνύματα.
Αν ξέρετε κάποιο πρόγραμμα για έλεγχο λογοκλοπής που είναι δωρεάν, αναφέρετέ το, παρακαλώ! :)

VasK

Well-known member

Ο VasK αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Αν δεν απατώμαι σε επίπεδο πτυχίου είναι προαιρετικές οι πτυχιακές. Που προφανώς δεν είναι έτοιμοι οι περισσότεροι να συνεισφέρουν στην επιστήμη τους. Στα ΠΜΣ της Ελλάδας είναι προφανές να είναι υποχρεωτική, καθώς εξειδικεύεσαι σε τομέα της επιστήμης σου, απλά για μένα και εν προκειμένω θα έπρεπε να υπάρχει η επιλογή πρακτικής ή διπλωματικής όπως είναι στη Γαλλία.

PanosGR

Well-known member

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 934 μηνύματα.
Αν δεν απατώμαι σε επίπεδο πτυχίου είναι προαιρετικές οι πτυχιακές. Που προφανώς δεν είναι έτοιμοι οι περισσότεροι να συνεισφέρουν στην επιστήμη τους. Στα ΠΜΣ της Ελλάδας είναι προφανές να είναι υποχρεωτική, καθώς εξειδικεύεσαι σε τομέα της επιστήμης σου, απλά για μένα και εν προκειμένω θα έπρεπε να υπάρχει η επιλογή πρακτικής ή διπλωματικής όπως είναι στη Γαλλία.
Εξαρτάται από το τμήμα. Στο δικό μου, οι διπλωματικές είναι υποχρεωτικές.

VasK

Well-known member

Εξαρτάται από το τμήμα. Στο δικό μου, οι διπλωματικές είναι υποχρεωτικές.
Παράξενο που το ΔΕΟΣ έχει υποχρεωτική πτυχιακή. Έτσι είναι σε όλο το ΟΠΑ; Δεν βρίσκω λόγο για να γίνεται αυτό και το πιο πιθανό οι καθηγητές λαμβάνουν μεγάλο αριθμό μετρίων έως κακών εργασιών.

PanosGR

Well-known member

Παράξενο που το ΔΕΟΣ έχει υποχρεωτική πτυχιακή. Έτσι είναι σε όλο το ΟΠΑ; Δεν βρίσκω λόγο για να γίνεται αυτό και το πιο πιθανό οι καθηγητές λαμβάνουν μεγάλο αριθμό μετρίων έως κακών εργασιών.
Δεν γίνεται σε όλο του ΟΠΑ. Το Οικονομικής Επιστήμης δεν έχει ούτε προαιρετική Διπλωματική.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες:
  • Φορτώνει...