Έκθεση για το Proficiency: Αυτά που γράφετε τα πιστεύετε κιόλας;

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τα παιδιά που δίνουν proficiency, και ιδιαίτερα τα πιο μικρά, αυτά που γράφετε τα πιστεύετε κιόλας ή απλά γράφετε ότι ακούγεται ωραίο και θα σας δώσει βαθμούς;

Όταν έδινα εγώ, σε μερικές περιπτώσεις εκθέσεων, είχα πιάσει τον εαυτό μου να γράφει πράγματα που δεν τα πίστευα είτε διότι ταίριαζαν στην έκθεση και μπορούσα να τα πω με "καλό" λεξιλόγιο είτε επειδή τα είχα συναντήσει κάπου και μου άρεσαν...

Εσείς; Ποια είναι η γνώμη σας;

Πιστεύετε ότι η έκθεση του proficiency (και ιδιαίτερα του michigan που είναι essay) κατευθύνει τη σκέψη των "μικρών" εξεταζόμενων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamteam

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Παραδείσι (Ρόδος). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
εγω για να ειμαι ειλκρινης με οτι εμπειρια εχω απο φσε,σαε και μισιγκαν προφ...γραφω οτι μου ρχεται στο μυαλο δεν συμφωνω απολυτα με αυτα που γραφω αλλα ξερω να τα γραψω καλυτερα. για να μη σου πω τι επαθα στην εκλθεση του ecpe...ειναι ρεζιλικι να πω και δε θα βοηθησει τα παιδια που εχουν σκοπο να δωσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Συνήθως έγραφα πράγματα που με εξέφραζαν. Τώρα, αν πού και πού έγραφα κάτι χωρίς να με εκφράζει, συνήθως το έκανα λόγω του περιορισμένου χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tombraider

Νεοφερμένος

Ο Gregory αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Δοξάτο (Δράμα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
στν τελευταια εκθεση του μισιγκαν για τα βιβλια κ τσ ταινιες δν μπορουσες να μν γραψεις τν γνωμη σ. δλδ σε εμενα εγραψα οτι προτιμω τα βιβλια μιας κ δν βλεπω κ πολλες ταινιες... πηρα κ ΗΡ αλλα οχι τοσο για τν γνωμη. πιο πολλυ πιστευω οτι η γραμματικη μ το εδωσε κ το λεξιλογιο π εβαλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archangel^^

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Στις εξετασεις δεν βαθμολογειται η γνωμη σου (και ουτε κρινεται ως σωστη η λαθος) αλλα πως την υποστηριζεις.
Προσωπικα γραφω αυτο που πιστευω, το προβλημα ειναι το πως θα το δικαιολογησω και τι λεξιλογιο ταιριαζει,συν του οτι πρεπει να ενταξεις και πολυπλοκα γραμματικα σχηματα (δεν ξερω αν με πιανετε :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Τις περισσότερες φορές ναι. Μου είναι κάπως δύσκολο να γράψω κάτι που δεν με εκφράζει. Όμως άλλες φορές άμα θέλω να κολλήσω μια φράση ή κάτι τέτοιο μπορεί και να έγραφα κάτι που δεν το πιστεύω εντελώς. Στην τελική στο προφ δεν βαθμολογείσαι για τις απόψεις, αλλά για συνολικό αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Βάλια!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Στις εξετασεις δεν βαθμολογειται η γνωμη σου (και ουτε κρινεται ως σωστη η λαθος) αλλα πως την υποστηριζεις.
Προσωπικα γραφω αυτο που πιστευω, το προβλημα ειναι το πως θα το δικαιολογησω και τι λεξιλογιο ταιριαζει,συν του οτι πρεπει να ενταξεις και πολυπλοκα γραμματικα σχηματα (δεν ξερω αν με πιανετε :P)

Δεν είναι σίγουρο αυτό...

Δε γίνεται έστω και λίγο να μη μετράει τι γράφεις στην έκθεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archangel^^

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δεν είναι σίγουρο αυτό...

Δε γίνεται έστω και λίγο να μη μετράει τι γράφεις στην έκθεση...

φυσικα και μετραει τι θα γραψεις.Οπως ειπα,ομως,μετραει και το πως θα το δικαιολογησεις δεν μπορει πχ το θεμα να ναι τα γενετικα τροποποιημενα προιοντα (ωραιο θεμα! :P),να γραψεις οτι εισαι υπερ και να πεις μετα οτι μπορει να προκαλεσουν καρκινο!
Οπως επισης σε μερικα θεματα ζητουν να υποστηριξεις μια συγκεκριμενη γνωμη και δεν μπορεις να πεις το αντιθετο (πχ hooliganism).
Γενικα πρεπει να ξερεις να γραφεις εκθεση (και οχι,δεν εννοω τη διηγηση μιας σχολικης εκδρομης Α Γυμνασιου ουτε το σκεφτομαι και γραφω του δημοτικου! ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την Archangel στο οτι σημασία δεν έχει τόσο το τι γράφεις, αλλά το πώς το γράφεις. Το πώς δηλαδή θα υποστηρίξεις και θα αιτιολογήσεις τη θέση σου.
Ε νταξ δε λέω, υπήρχαν φορές που δεν έγραφα αυτά που πίστευα απολυτα, αλλά στις περισσότερες των περιπτώσεων αυτά που έγραφα ταυτίζονταν με αυτά που πίστευα.
Κυρίως να πω την αλήθεια απο κάποιο σημείο κι έπειτα οι εκθέσεις μου "έβγαιναν" κάπως μηχανικά, δηλαδή ήταν όλες στο μοτίβο "υπέρ, κατά, δική μου άποψη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
+1 σχεδον με όλους τους προλαλήσαντες.
Μπορει να ναι μια εκθεση ιδέων αυτη που γραφεις.Αλλα όταν δεν μπορεις να γραψεις αυτό που πραγματικα εσυ πιστευεις,να γραψεις κατι που δεν πιστευεις ειναι σωτήριο,επειδή ειδικα στο ecpe ο χρόνος πιέζει και πρέπει γρηγορα να αντεπεξέλθεις με το Theme topic!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary Loo

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Προσωπικά σχεδόν σε όλες τις εξετάσεις των αγγλικών που έχω δώσει λέω και γράφω πράγματα αντίθετα από αυτά που πιστεύω και αυτό επειδή βρίσκω περισσότερα επιχειρήματα για να στηρίξω την ''άποψή'' μου με αυτον τον τρόπο...Αλλά αυτό ποτέ δεν επηρέασε την προσωπική μου πραγματική γνώμη,ούτε και κανέναν άλλον,πιστεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Παιδια οπως σε μια ελληνικη εκθεση ο καθηγητης μετραει το πως υποστηριζεις τη γνωμη σου ,ετσι κανουν και στα αγγλικα.Η γνωμη δε τους νοιαζει ,αλλα τα επιχειρηματα ναι.Επισης μην πιστευετε αυτα που λενε στα φροντιστηρια με κριτηρια ΔΟΜΗ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ...Κουραφεξαλα.Διαβαζουν 2 φορες την εκθεση και βαθμολογουν.

Εγω τις περισσοτερες φορες εγραφα οτιδηποτε με αντιπροσωπευε,χωρις βεβαια να αποκλειω τις περιπτωσεις οπου ενα θεμα μου προκαλουσε αποστροφη και αναγκαζομουν να γραψω ιδεες περα απο αυτες που μονος μου θα συλλογιζομουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
¨Εχεις σκεφτεί όμως ότι λόγω του επιπέδου του πτυχίου, μπορεί κάποιος να μην έχει γνώμη πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα ? Τις περισσότερες φορές αυτό συμβαίνει!! Μου έχει τύχει, γιατί όπως και να το κάνουμε, μικρά είμαστε ακόμα και μπορεί να μην έχουμε σχηματίσει ολοκληρωμένη άποψη για ένα μείζων θέμα. Μερικές φορές σε βοηθάει βαθμολογικά αν γράψεις αυτό που θέλει ο εξεταστής να γράψεις, σε περνάει , κάνεις τη δουλειά σου και όλοι ευχαριστημένοι. Έτσι έχουμε καταντήσει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Τσοουφου εν μερει εχεις δικιο,αλλα να γνωριζεις πως εφοσον εισαι προφισιεσυ εξυπακουεται πως εχεις σχηματισει αποψη για θεματα της καθημερινοτητας.Ειναι ανουσιο να λεμε θα γραψω αυτο που θελει ο εξεταστης γιατι σου εξηγησα πως αυτο που τους ενδιαφερει ειναι τα επιχειρηματα και η ροη του λογου.Οσον αφορα λοιπον τις αποψεις των εξεταστων,πρεπει να συναγουμε το συμπερασμα πως ευρεως αποδεκτες αποψεις γυρω απο θεματα επικαιρα ειναι περισσοτερο κοντα στους εξεταστες.Δεν πρεπει δηλαδη να παρεις δεδομενο το γεγονος οτι οι εξεταστες υιοθετουν αποψεις οι οποιες προφανως φανταζουν ιδανικες για μια εκθεση δοκιμιακου χαρακτηρα.Πανε γραψε Ο,ΤΙ θες,ΟΠΩς το θες και μη μασας.Οσο Αγγλοι και να ναι εαν γραφεις ωραια σε περνανε!!!Και με καλο βαθμο κιολας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ελα τωρα βρε παιδιά που κολλάτε...
Το θεμα ειναι ΕΝΑ.Δεν υπαρχει προβλημα στο ΤΙ θα γραψεις (φυσικα ontopic:P) αλλα ΠΩΣ θα το γραψεις...
Η επιχειρηματολογία που θα χρησιμοποιήσεις ειναι το ΠΑΝ.
Δεν ειναι και Πανελλήνιες βρε καλά μου παιδιά....:P:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gelo75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο george αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ρε παιδια εγω γραφω εκθεση και οι καθηγητες μου βαζουν πολυ παραπανω αποτι νομιζα ασ πουμε εγω λεω θα μου βαλει c και μου βαζει b+ τι ειναι αυτα ρε? δηλαδη σου βαζει c an νομιζεις e ε οχι ειπαμε επιεικια αλλα οχι κ ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μην το ψάχνεις...
Καμια σχεση οι βαθμοί του φροντηστηριου με τους βαθμούς που θα παρεις στην πραγματικη εξεταση.Κατα αρχας μπαινουν αρκετοι παράγοντες εκεινή την στιγμή....
Και φυσικα αυτοι εκει διορθώνουν χιλιάδες εκθεσεις καθε χρονο και εχουν διαφορετικα κριτηρια απο το φροντηστηριο.Τεσπα λίγα παιδιά παίρνουν τον ίδιο βαθμο στην εκθεση με αυτο που πάιρνουν στο φροντηστήριο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
εγω μια ζωη ψέματα έγραφα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soul of Sin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Soul of Sin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ελα τωρα βρε παιδιά που κολλάτε...
Το θεμα ειναι ΕΝΑ.Δεν υπαρχει προβλημα στο ΤΙ θα γραψεις (φυσικα ontopic:P) αλλα ΠΩΣ θα το γραψεις...
Η επιχειρηματολογία που θα χρησιμοποιήσεις ειναι το ΠΑΝ.
Δεν ειναι και Πανελλήνιες βρε καλά μου παιδιά....:P:no1:

Αυτο θα εγραφα αλλα με εσωσες απο τον κοπο...Σωτηρα μου παρε ενα +1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top