Άσκηση μαθηματικών

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Στη συγκεκριμένη άσκηση στο Β πως γίνεται στο ολοκλήρωμα να είναι η g παρονομαστής όταν μπορεί να μηδενιστεί?
Επίσης όποιος μπορεί να βοηθήσει έχω κολλήσει και στο γ. Προσπάθησα με ανισότητα από μονοτονία (αν η h είναι φθινουσα η h(h) θα είναι αύξουσα κλπ) και σπάζοντας το ολοκλήρωμα αλλά δεν κατέληξα κάπου
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220530_183241.jpg
    Screenshot_20220530_183241.jpg
    58.1 KB · Εμφανίσεις: 167

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Στη συγκεκριμένη άσκηση στο Β πως γίνεται στο ολοκλήρωμα να είναι η g παρονομαστής όταν μπορεί να μηδενιστεί?
Επίσης όποιος μπορεί να βοηθήσει έχω κολλήσει και στο γ. Προσπάθησα με ανισότητα από μονοτονία (αν η h είναι φθινουσα η h(h) θα είναι αύξουσα κλπ) και σπάζοντας το ολοκλήρωμα αλλά δεν κατέληξα κάπου
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
οντως οτι να ναι!!!δεν εχετε στην υλη σας γενικευμενα ολοκληρωματα που μπορει να βαζεις στα ορια της ολοκληρωσης α+ β- κτλπ.αυτα ειναι για πανεπιστημιο
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
οντως οτι να ναι!!!δεν εχετε στην υλη σας γενικευμενα ολοκληρωματα που μπορει να βαζεις στα ορια της ολοκληρωσης α+ β- κτλπ.αυτα ειναι για πανεπιστημιο
που το ειδες το γενικευμενο ολοκληρωμα, εκτος αν ο καφες δεν εχει μπει στο αιμα μου ακομα και λεω βλακειες?
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
που το ειδες το γενικευμενο ολοκληρωμα, εκτος αν ο καφες δεν εχει μπει στο αιμα μου ακομα και λεω βλακειες?
κακο πραγμα να βιαζεται καποιος και να μιλαει χωρις να ξερει.δεν χρειαζεται να ναι +-00 για να ναι ενα ολοκληρωμα γενικευμενο.εδω που μιλαμε ειναι ενα γενικευμενο ολοκληρωμα β ειδους.αντε γκουγκλαρε τωρα μπας και μαθεις
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
κακο πραγμα να βιαζεται καποιος και να μιλαει χωρις να ξερει.δεν χρειαζεται να ναι +-00 για να ναι ενα ολοκληρωμα γενικευμενο.εδω που μιλαμε ειναι ενα γενικευμενο ολοκληρωμα β ειδους.αντε γκουγκλαρε τωρα μπας και μαθεις
επισης μπαρμπα γιατι εισαι επιθετικος, ακομα εχεις ptsd απο τα παλουκια του 2008
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
δεν ειμαι επιθετικος σου απανταω στο στυλ που μου απαντησες γεματο ειρωνια και ξεροκεφαλια
εκτος αν ο καφες δεν εχει μπει στο αιμα μου ακομα και λεω βλακειες? αυτο για τι σου κανει

τεσπα , ειναι μεσα στα πλαισια ασκησεων καποιον βοηθηματων - φροντ σιγουρα οχι της γ λυκειου.. εχουν μπει σε βοηθηματα αντιστοιχα θεματα.. απλως συνηθως σε τετοια θεματα το προβλημα "καλυπτεται" μεσω καταλληλης παραγουσας, πρεπει να εχω ευκαιρη μια παρομοια ασκηση.
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω το σχολικό βιβλίο έχει άσκηση που βρίσκεις το εμβαδόν μεταξύ δύο συναρτήσεων και του x'x και των κατακόρυφων x= 0 και x= λ με λ>0.
Β) να βρείτε το lim(x-->+00)Ε(λ)
Που είναι ουσιαστικά γενικευμένο ολοκληρώμα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Νομίζω το σχολικό βιβλίο έχει άσκηση που βρίσκεις το εμβαδόν μεταξύ δύο συναρτήσεων και του x'x και των κατακόρυφων x= 0 και x= λ με λ>0.
Β) να βρείτε το lim(x-->+00)Ε(λ)
Που είναι ουσιαστικά γενικευμένο ολοκληρώμα
ναι οκ αλλα δεν σου λεει βρες το ολοκληρωμα απο 0 εως απειρο.ετσι δεν εχουν το δικαιωμα να στο θεσουν.το ερωτημα αυτο μπορει να τεθει γτ ουσιαστικα το e(λ) ειναι μια συναρτηση και σου λεει βρες το οριο
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι οκ αλλα δεν σου λεει βρες το ολοκληρωμα απο 0 εως απειρο.ετσι δεν εχουν το δικαιωμα να στο θεσουν.το ερωτημα αυτο μπορει να τεθει γτ ουσιαστικα το e(λ) ειναι μια συναρτηση και σου λεει βρες το οριο
Ναι τώρα αυτά δεν μπορώ το ότι για να είναι κάτι στην ύλη της Γ λυκείου πρέπει να πουν το ίδιο πράγμα με άλλες λέξεις δλδ κάθε φορά που με βοηθά η συνάρτηση ολοκληρώμα (γτ εμείς στο φροντ την έχουμε κάνει)
Πρέπει να μετατρέψω την λύση μου σε παραγουσες για να είναι αποδεκτή απλά ΈΛΕΟΣ Ναι το ξέρω δεν είναι καθόλου δύσκολο αλλά καταλαβαίνετε
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Ναι τώρα αυτά δεν μπορώ το ότι για να είναι κάτι στην ύλη της Γ λυκείου πρέπει να πουν το ίδιο πράγμα με άλλες λέξεις δλδ κάθε φορά που με βοηθά η συνάρτηση ολοκληρώμα (γτ εμείς στο φροντ την έχουμε κάνει)
Πρέπει να μετατρέψω την λύση μου σε παραγουσες για να είναι αποδεκτή απλά ΈΛΕΟΣ Ναι το ξέρω δεν είναι καθόλου δύσκολο αλλά καταλαβαίνετε
χαζομαρα αυτο.η πλακα ειναι αν σας βαλουν το θεωρημα να αποδειξετε πρεπει να χρησιμοποιησετε τη συναρτηση αυτη.σε ασκηση ομως δεν μπορειτε.ενα μπαχαλο.οπως παλια στη γενικη παιδεια που δεν χρησιμοποιουσαν l hospital και εξισωση εφαπτομενης
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
χαζομαρα αυτο.η πλακα ειναι αν σας βαλουν το θεωρημα να αποδειξετε πρεπει να χρησιμοποιησετε τη συναρτηση αυτη.σε ασκηση ομως δεν μπορειτε.ενα μπαχαλο.οπως παλια στη γενικη παιδεια που δεν χρησιμοποιουσαν l hospital και εξισωση εφαπτομενης
Α είναι μέσα τελικά; Δεν το είχα μαθει απ' έξω
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α είναι μέσα τελικά; Δεν το είχα μαθει απ' έξω
Μέσα είναι το θεώρημα από μόνο του και είναι η μοναδική φορά που επιτρέπει η ύλη να χρησιμοποιήσουμε την συνάρτηση ολοκληρώμα... Διάβασε το μην χάσεις από την θεωρία τζάμπα αν τεθεί. Όταν λέω είναι μέσα το θεώρημα εννοώ μόνο το θεμελιώδες θεώρημα του ολοκληρωτικού λογισμού όχι η εποπτική απόδειξη ότι η συνάρτηση ολοκληρώμα είναι παραγουσα, αυτό είναι εκτός.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Να ρωτήσω, όταν προκύψει μετά από παραγώγιση ότι f'(x)≥0 καλό είναι να δικαιολογήσουμε βασει θεωρήματος ότι είναι γνησίως αύξουσα(όχι του γνωστού όμως επειδή απαιτεί <0 ή >0), έτσι; Ας πούμε ότι η f είναι ορισμένη στο R και μηδενίζεται σε κάποια σημεία. Εννοώ πρέπει να πούμε πως είναι γνήσια θετική στα διαστήματα (-00, xo) ένωση (xo,b)ένωση (b,+00) πχ και επειδή είναι συνεχής σε αυτά είναι γνησίως αύξουσα ;
Ρωτάω επειδή το βιβλίο δεν αναφέρεται σε μεμονωμένα σημεία οπότε εμείς μπορεί να το έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας αλλα νομίζω χρειάζεται δικαιολόγηση.
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλό θα ήταν να εξαιρεις τα σημεία που μηδενίζεται και ύστερα να πεις ότι η f είναι συνεχής στα σημεία αυτά που εξαιρέσες άρα η f γν αύξουσα
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
καλα που τις βρισκουν αυτες τις ασκησεις ρε σεις? ειπαμε δεν ειμαστε στο ΜΙΤ
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
καλα που τις βρισκουν αυτες τις ασκησεις ρε σεις? ειπαμε δεν ειμαστε στο ΜΙΤ
μην ανησυχεις δεν θα σας βαλουν τετοια πραγματα.ενα ερωτημα καπως πονηρο θα ναι στο δ θεμα ολα τα αλλα απο αυτα που χετε λυσει ολη τη χρονια θα ναι
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Τη συζήτησα την άσκηση με τον μαθηματικό μου. Μου είπε τη λύση για το τρίτο ερώτημα συμφωνεί και αυτός ότι στο Β δεν γίνεται. Θα την γράψω αύριο αν θέλει να τη δει οποίος ασχολήθηκε. τώρα έχω να παπαγαλισω οτι η ανθρωπιστική Παιδεια είναι πανάκεια
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Έκατσα να λυσω το γ και βρίσκω <= και όχι >=. Το πιθανότερο είναι να έχει λάθος η εκφώνηση όπως και στο Β που είδαμε
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Έκατσα να λυσω το γ και βρίσκω <= και όχι >=. Το πιθανότερο είναι να έχει λάθος η εκφώνηση όπως και στο Β που είδαμε
μην ασχολεισαι με τετοιες ασκησεις.τσαμπα χρονο χανεις
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top