Εξετάσεις Cambridge FCE/CAE/CPE Δεκέμβριος 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Κατά κύριο λόγο ζητείται το ΙELTS. Εναλλακτικά το cpe είναι αρκετό. Το cpe με Α ή Β ζητείται ως πιστοποιητικό επάρκειας αγγλικών σε Πανεπιστήμια τόσο του Ην.Βασιλείου και της Αυστραλίας όσο σε Πανεπιστήμια Ελβετίας, Ολλανδίας, Γερμανίας, Δανίας, Σουηδίας,.. αλλά και πρώην αποικιών της Βρετανικής Αυτοκρατορίας, τα οποία προσφέρουν αγγλόγλωσσα προγράμματα σπουδών (προπτυχιακών, μεταπτυχιακών). Στην χειρότερη των περιπτώσεων, σε κάποια Πανεπιστήμια έχω δει να ζητάνε Advance με Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Χθές έδωσα τις γραπτές και τις προφορικές εξετάσεις για το C.P.E. Ομολογώ πως το speaking, use of english and writing ήταν από τα πιο βατά papers της εξέτασης ή τουλάχιστον ήταν προσβάσιμα από εμένα. Αντίθετα, βρήκα αρκετά δύσκολο το Reading και το listening. Να ρωτήσω λίγο κάτι; Αν σε όλα έχω pass(Β/C) εκτός απο το Reading and Listening, περνάω ή κόβομαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Έλα τώρα μαλακίες, το UoE ήταν γελοίο, είχα καταγχωθεί για το transformation κι έχασα μόνο ένα, επειδή νόμιζα ότι ήταν phrasal verb.
Το reading στο part 2 ήταν ασυνήθιστα δύσκολο και ασυνήθιστα εύκολο στο part 3.

Speaking ό,τι να 'ναι ήταν.

I doesn't likes.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Στο Reading εμένα με δυσκόλεψε το Part 3 στο οποίο έφαγα και πολύ χρόνο και έτσι δεν πρόλαβα να ασχοληθώ όσο θα ήθελα με το part 4 απο το οποίο τισ τρεις τελευταίες ερωτήσεις τις έκανα αρκετά βιαστικά ομολογώ. Ναι, σου είπα το use of english ήταν ςρκετά εύκολο σε γενικές γραμμές. Αλλά εγώ σκάλωσα στο listening ιδίως στα part 2 και part 4, όπως και το reading. Γενικά περνάω αν εχω δύο papers borderline fail;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Γενικά οι ενότητες συμψηφίζονται βαθμολογικά; Το reading και το listening ήταν λίγο περίεργα. Νομίζω το speaking συμψηφίζεται με το listening.Έχει αλλάξει κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Απ'οσο ξέρω, όλες οι ενότητες συμψηφίζονται μεταξύ τους και ως κατώτερο βαθμολογικό σύνολο προκειμένου να περάσεις το c.p.e πρέπει να συγκεντρώσεις 60%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Μακάρι να το περάσουμε. Έχεις ελπίδες να το περάσεις, τι βλέπεις; Λόγω πρωτοφανούς μειωμένης συμμετοχής για τα χρονικά (αν σκεφτούμε ότι γράφαμε σε ένα ξενοδοχείο παρέα με το FCE), νομίζω ότι θα βοηθήσουν, διότι δεν τους συμφέρει επιχειρηματικά. Ποιος έχει να δίνει ξανά και ξανά 185άρια € εξέταστρα, όταν δεν έχει να πληρώσει το ενοίκιο στο σπίτι του ή είναι άνεργος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Κοίταξε, όσο και αν τους στοιχήσει μια μελλοντική αποχή υποψηφίων από την συμμετοχή τους στο C.P.E, και λόγω των υψηλών απαιτήσεων της συγκεκριμένης εξέτασης και λόγω αδυναμίας των οικογενειών των υποψηφίων να ανταπεξέλθουν οικονομικά στα 185ευρώ της εξέτασης, δεν νομίζω πως θα αρχίσουν να περνάνε άτομα μόνο και μόνο για αυτό και καλύτερα να μην το κάνουν. Όσοι είναι να περάσουμε, να περάσουμε με την αξία μας. Όχι σκόντο στην γνώση-αλοίμονο, αν φτάσουμε εκεί!! Πιστεύω πως έχω κάποιες πιθανότητες να το περάσω. Εσύ, τι feeling έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ναι, κάτι τρέχει στα γύφτικα του Λονδίνου.
Ποιός χέστηκε εκεί πέρα για το αν έχουμε λεφτά εδώ στην Ελλάδα, δεν ψάχνουνε να μοιράσουνε πτυχία όπου μπορούνε, ψάχνουνε να βρούνε κάποιον να τα πάρει μπας και πάει στην Αγγλία.

έδιτ:

Α, βτγ είμαι το παιδί που καθόταν πίσω δεξιά και η εξετάστρια με πέρασε για κοπέλα στην αρχή του reading. (-.-')
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Κοίταξε, όσο και αν τους στοιχήσει μια μελλοντική αποχή υποψηφίων από την συμμετοχή τους στο C.P.E, και λόγω των υψηλών απαιτήσεων της συγκεκριμένης εξέτασης και λόγω αδυναμίας των οικογενειών των υποψηφίων να ανταπεξέλθουν οικονομικά στα 185ευρώ της εξέτασης, δεν νομίζω πως θα αρχίσουν να περνάνε άτομα μόνο και μόνο για αυτό και καλύτερα να μην το κάνουν. Όσοι είναι να περάσουμε, να περάσουμε με την αξία μας. Όχι σκόντο στην γνώση-αλοίμονο, αν φτάσουμε εκεί!! Πιστεύω πως έχω κάποιες πιθανότητες να το περάσω. Εσύ, τι feeling έχεις;

Σαφώς αλλά με όσα ακούγονται περί μεγάλου ποσοστού αποτυχίας του συγκεκριμένης εξέτασης κάθε χρόνο, δεν είναι εύκολο να δίνεις 185 €. Εξάλλου θέλει και λίγη τύχη η επιτυχία. Η γλώσσα είναι άβυσσος. Οπότε και 50 χρόνια να κάνεις μάθημα πάλι υπάρχει πιθανότητα να πας χάλια. Προσωπικά εν διάρκεια προετοιμασίας είχα κάποιον αποσυντονισμό από την έκτακτη εξεταστική του Πανεπιστημίου λόγω των καταλήψεων. Είχα βάλει άλλο πρόγραμμα να τελείωνα στις αρχές Σεπτεμβρίου με το Πανεπιστήμιο και βρέθηκα τέλη Νοεμβρίου να έχω μέτωπο και εκεί μπας και πάρω το πτυχίο. Γι' αυτό στην Ελλάδα δεν είναι κάνεις προγραμματισμό. Σε πηδάει το κ**λοσύστημα. Τέσπα, νομίζω ότι έχω πάει οριακά καλά (δεν λέω μεγάλα λόγια). Μακάρι να έχω και τύχη. Διάβασα αρκετά αλλά δεν είμαι ο γκουρού της αγγλικής. Μια προσπάθεια έκανα δεδομένου ότι το πτυχίο είναι πολύ υψηλού επιπέδου. Όμως ήμουν προκατειλημμένος με τα παλιά θέματα για πολύ πιο περίεργα θέματα. Μου φάνηκαν γενικά βατά για proficiency, εκτός ίσως από το listening.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Όλα καλά θα πάνε σχετικά με το C.P.E!! Και σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και με την σχολή σου. Ό,τι κάνεις με αγάπη, και ποτέ απο αγκαρία, να ξέρεις, σίγουρα στέφεται απο επιτυχία. Δύσκολο το να αγαπήσεις κάθε μορφή γνώσης αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Aν δεν είχα και την γαμωεξεταστική στα πόδια...:P Όντως ισχύει. Αλλά πολλές φορές βοηθάνε οι συγκυρίες, η τύχη...

Eυχαριστώ για τις ευχές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas12

Νεοφερμένος

Ο Andreas12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εδωσα και εγώ CPE μετά απο χίλιες προσπάθειες να πείσω τους επιτηρητές οτι εγώ ήμουν αυτός που ήταν στην ταυτότητα!!
Εμένα με δυσκόλεψε κυρίως το Reading-Part 3 (αν είχα μπροστά μου εκείνο τον κηπουρό θα τον πλάκωνα στο ξύλο!!) και το listening-Part2.Στο UoE έκανα απο βλάκεία μου 7 λάθη!!
Να σημειώσω βέβαια ότι πήγα να δώσω με 39 πυρετό! -Πήγα ετοιμοθάνατος και βγήκα zombie.. :):):) -
Τώρα μου μένουν τα προφορικά!!Να αγχωθώ;;
Μπορείτε να μου πείτε καποιο θέμα;;Pleeeeease
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ναι, ήταν όντως δύσκολο το part 3 στο reading..ξόδεψα αρκετό χρόνο σε αυτό και νομίζω προκοπή δεν έκανα. Και το part 2 στο listening είχε τις δυσκολίες του. Προσωπικά, άφησα 3 κενά..Τα προφορικά τα δικά μου ήταν απλά γελοία. Σαν τι θέμα να σου πώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εμένα στα προφορικά στο part 1 με ρώτησαν τα εξής(ήμασταν 3 άτομα μέσα-τα παρακάτω τα ρώτησαν σε μένα) :
1)Where are you from? Well, what's the most interesting place for a visitor to see there?
2) What do you find changing most right now in your country?
3)How important is to have a routine when working or studying?
Part 2-Collaborative task: Project: The impact of art.
Part 3: My prompt card was: How much freedom a child must be given during the first years of his adolescence regarding making decisions on certain aspects?
Bullet points: food
clothes
education
Part 3: General discussion about making decisions in our life.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εμένα μου φάνηκε αρκετά δύσκολο το Part 5 του Use... Μήπως θυμαται κανεις ποια στο καλο ηταν τα points που επρεπε να συμπεριλαβεις στο summary????
Όσο για το Reading, κι εγω τσατιστηκα με τον κηπουρο!! Στο Listening μπορω να πω οτι τα πηγα αρκετα καλα, δε μου φανηκε δυσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas12

Νεοφερμένος

Ο Andreas12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά τα σημεία ήταν:
1. μέγεθος-ούτε μικρό ούτε μεγάλο
2. οχι λάθη
και τα άλλα σημεία ητάν κατίμε την χρήση της γλώσσας και να μην μοιάζει με πεζό κείμενο..

Άλλα θέματα προφορικών;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Νομίζω ότι σε κάθε εξεταστικό κέντρο ανά την επικράτεια δίναμε διαφορετικό listening. Στην Πάτρα είχαμε το Β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas12

Νεοφερμένος

Ο Andreas12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Νομίζω ότι σε κάθε εξεταστικό κέντρο ανά την επικράτεια δίναμε διαφορετικό listening. Στην Πάτρα είχαμε το Β.
same here...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Για παράδειγμα το listening test K μπορεί να ήταν πιο εύκολο. Ποιος ξέρει;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top