Απορίες για κατατακτήριες

koser

Νεοφερμένος

Ο koser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Χαιρετώ παιδιά.

Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Μηχανολογίας και σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για την σχολή Αστυφυλάκων, δεν ξέρω αν μπορώ να δώσω για την σχολή Αξιωματικών και πόσο δύσκολο είναι. Με ενδιαφέρει πολύ να ασχοληθώ με το τμήμα της αστυνομίας που ασχολείται με την έρευνα και την εξιχνίαση εγκλημάτων και απ' όσο ξέρω πρέπει να είσαι αξιωματικός για να μπεις στο τμήμα αυτό και αν μπεις!!
Επειδή ξέρω πόσο δύσκολα είναι από ένα κλάδο(Μηχανολόγος) να μεταπηδήσεις σε έναν τελείως διαφορετικό κλάδο(Αστυνομικός) θα ήθελα να μου πείτε ότι πληροφορίες γνωρίζετε(αν έχω κάποια υπέρ λόγω πτυχίου ανωτέρων σπουδών, πόσο δύσκολο είναι να μπεις σ' αυτό το τμήμα της αστυνομίας, τί περαιτέρω σπουδές χρειάζεται, να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό Εγκληματολογίας και να προσπαθήσω να μπω σαν πολιτικό προσωπικό, συμβουλές αν αξίζει κ.τ.λ.

Ευχαριστώ πολύ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
όχι δεν πρέπει να είναι συναφές...π.χ αν εισαι φιλολογος μπορεις να δωσεις και για ιατρικη,δινοντας εξετασεις τα αντιστοιχα μαθηματα,με πολυ διαβασμα φυσικα!

και κατατάσσεσαι στο ίδιο έτος με έναν που έχει αποφοιτήσει από Τμήμα εν γένει θετικών επιστημών; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
και κατατάσσεσαι στο ίδιο έτος με έναν που έχει αποφοιτήσει από Τμήμα εν γένει θετικών επιστημών; :)


ναι ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koser

Νεοφερμένος

Ο koser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για πείτε την γνώμη σας παιδιά.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriaki

Νεοφερμένος

Η kiriaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
:bye:γεια...
Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει παλαιότερα θέματα κατατακτηριών δημοτικής εκπαίδευσης;Ποιο είναι το στυλ τους;Είναι πολλαπλών επιλογών ή αναπτυξης;
ευχαριστώ προκαταβολικά :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Νομίζω πως είναι ανάπτυξης! εξαρτάται και για ποια πόλη ενδιαφέρεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geoth

Νεοφερμένος

Η geoth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Στην Αθηνα νομιζω μπαινουν με βαθμο πτυχιου παντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Κάθε τμήμα ΑΕΙ και ΤΕΙ προκυρήσσει κάθε χρόνο πρόσκληση για κατάταξη υποψηφίων. Με τον όρο κατάταξη εννοείται η εγγραφή στο αντίστοχο τμήμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (ΑΕΙ-ΤΕΙ) αποφοίτων άλλου τμήματος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (ΑΕΙ-ΤΕΙ) χωρίς πανελλήνιες εξετάσεις. Συνεπώς για να είναι υποψήφιος για κατάταξη κάποιος πρέπει να είναι απόφοιτος κάποιου ΑΕΙ ή ΤΕΙ ή ισοδύναμων σχολών προς αυτά (όπως στρατιωτικές σχολές, αστυνομική ακαδημία, σχολή αστυφυλάκων κλπ.).

Οι αιτήσεις για κατάταξη γίνονται συνήθως σε κάθε τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στο διάστημα 1-15 Νοεμβρίου του αντίστοιχου ακαδημαϊκού έτους. Υπάρχουν 2 τρόποι κατάταξης των υποψηφίων και κάθε τμήμα συγκροτεί επιτροπή που αποφασίζει ποιον από τους 2 θα εφαρμόσει. Κάθε τμήμα ΑΕΙ-ΤΕΙ καθορίζει τον μέγιστο αριθμό των κατατασσομένων στο τμήμα υποψηφίων ως ποσοστό των εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις. Το ποσοστό αυτό είναι ξεχωριστό για αποφοίτους ΑΕΙ, ξεχωριστό για αποφοίτους ΤΕΙ και ξεχωριστό για κατόχους Bachelor και Master ξένων πανεπιστημίων. Τα περισσότερα τμήματα ΑΕΙ καθορίζουν τον μέγιστο αριθμό των υποψηφίων για κατάταξη οι οποίοι είναι απόφοιτοι ΑΕΙ σε 2-3% των εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις. Το αντίστοιχο ποσοστό για αποφοίτους ΤΕΙ είναι συνήθως 5-6 %. Σε κάθε ΑΕΙ ή ΤΕΙ έχουν δικαίωμα υποψηφιότητας για κατάταξη όλοι οι απόφοιτοι άλλων ΑΕΙ-ΤΕΙ ανεξάρτητα από την συνάφεια του αντικειμένου της σχολής που αποφοίτησαν με εκείνο της σχολής που επιθυμούν να καταταχθούν.


1) Η κατάταξη των υποψηφίων γίνεται με τον βαθμό πτυχίου. Το ποσοστό των κατατασσομένων υποψηφίων καλύπτεται ξεκινώντας από τον υποψήφιο με τον μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου και προχωρώντας κατά φθίνουσα βαθμολογική σειρά μέχρι να συμπληρωθεί ο μέγιστος αριθμός των υποψηφίων για κατάταξη. Αν έχουν δηλώσει συμμετοχή στην κατατακτήρια διαδικασία λιγότεροι υποψήφιοι από τους μέγιστους (όπως ειπώθηκε παραπάνω) τότε δεν καλύπτεται το απαιτούμενο ποσοστό αν και αυτό δεν συμβαίνει ΠΟΤΕ όταν η κατάταξη γίνεται με βαθμό πτυχίου. Στις περισσότερες σχολές ΑΕΙ-ΤΕΙ στις οποίες η κατάταξη γίνεται με τον βαθμό πτυχίου, ο τελευταίος που κατατάσσεται δεν έχει βαθμό πτυχίου μικρότερο από 8,5. Αυτή η διαδικασία γίνεται ξεχωριστά για αποφοίτους ΑΕΙ και ξεχωριστά για αποφοίτους ΤΕΙ.

2) Η κατάταξη των υποψηφίων γίνεται με γραπτές εξετάσεις (κατατακτήριες εξετάσεις). Όλοι οι υποψήφιοι (απόφοιτοι ΑΕΙ-ΤΕΙ) εξετάζονται σε 3 μαθήματα. Κάθε μάθημα στις κατατακτήριες εξετάσεις περιλαμβάνει την ύλη ενός ή δύο ή ακόμα και τριών (το πολύ) μαθημάτων του προπτυχιακού κύκλου σπουδών. Σε καθε μάθημα ορίζονται 2 βαθμολογητές οι οποίοι βαθμολογούν με άριστα το 10 και βάση το 5. Έτσι σε κάθε μάθημα ορίζεται άριστα το 20 και βάση το 10. Ο βαθμός κάθε μαθήματος είναι ίσος με το άθροισμα των βαθμών των 2 βαθμολογητών. Για να θεωρηθεί ένας υποψήφιος ότι έχει επιτύχει στις κατατακτήριες εξετάσεις, πρέπει να έχει πιάσει τουλάχιστον 10/20 σε κάθε 1 από τα 3 μαθήματα. Έτσι ο μικρότερος προβιβάσιμος βαθμός είναι το 30/60. Παρόλα αυτά δεν περνάνε πάντα όλοι οι επιτυχόντες. Αν ο αριθμός των επιτυχόντων είναι μικρότερος από τον μέγιστο αριθμό των κατατασσομένων (όπως ορίστηκε παραπάνω) τότε κατατάσσονται όλοι στο τμήμα. Αν όμως ο αριθμός των επιτυχόντων είναι μεγαλύτερος από τον μέγιστο αριθμό των κατατασσομένων, τότε το μέγιστο ποσοστό καλύπτεται ξεκινώντας από τον υποψήφιο με την μεγαλύτερη βαθμολογία και προχωρώντας κατά φθίνουσα βαθμολογική σειρά.


Ανάλογα με την συνάφεια του αντικειμένου της σχολής που αποφοίτησε ο υποψήφιος για κατάταξη κατατάσσεται και στο αντίστοιχο εξάμηνο. Άλλοι κατατάσσονται στο 1ο, άλλοι στο 3ο, άλλοι στο 5ο και άλλοι στο 7ο ανάλογα με την σχολή προέλευσης και την σχολή στην οποία επιθυμεί να καταταχτεί. Σε άλλα μαθήματα θα εξεταστούν αυτοί που είναι υποψήφιοι για κατάταξη στο 1ο, σε άλλα αυτοί που είναι υποψήφιοι για κατάταξη στο 3ο,
σε άλλα αυτοί που είναι υποψήφιοι για κατάταξη στο 5ο και σε άλλα αυτοί που είναι υποψήφιοι για κατάταξη στο 7ο. Σε κάθε περίπτωση τα εξεταστέα για τις κατατακτήριες εξετάσεις μαθήματα ανήκουν στο ίδιο (προκειμένου για κατάταξη στο 1ο εξάμηνο) ή σε προγενέστερα (για κατάταξη στο 3ο, 5ο, 7ο εξάμηνο) εξάμηνα από το εξάμηνο κατάταξης. Αν η κατάταξη γίνει με εξετάσεις, αυτές συνήθως διενεργούνται στο διάστημα 1-15 Δεκεμβρίου του αντίστοιχου ακαδημαϊκού έτους, περίπου 1 μήνα μετά την υποβολή αίτησης για κατάταξη στην γραμματεία του τμήματος.

Αν η κατάταξη γίνει με κατατακτήριες εξετάσεις, τότε τα μαθήματα στα οποία εξετάστηκαν οι κατατασσόμενοι θα τους αναγνωριστούν με την εγγραφή τους στο τμήμα καθώς και μαθήματα που τα έχουν διδαχθεί πλήρως ή επαρκώς στην σχολή που αποφοίτησαν μετά από έγκριση του Διοικητικού Συμβουλίου

Μετά την κατάταξη ενός υποψηφίου, βγαίνει ανακοίνωση σχετικά με την αναγνώριση των μαθημάτων των προηγούμενων εξαμήνων από το εξάμηνο κατάταξης. Προφανώς δεν αναγνωρίζονται όλα. Δηλαδή αν κάποιος καταταχτεί στο 5ο εξάμηνο θα χρωστάει κάποια μαθήματα από τα 4 πρώτα εξάμηνο. Το ίδιο ισχύει και για κατάταξη σε άλλο εξάμηνο.

Οι υποψήφιοι που κατατάσσονται (είτε με εξετάσεις είτε με τον βαθμό πτυχίου) έχουν το δικαίωμα να υποβάλλουν στην γραμματεία της σχολής που κατατάχτηκαν αίτηση απαλλαγής φοίτησης και εξέτασης σε μάθημα οποιουδήποτε εξαμήνου το οποίο θεωρούν ότι το έχουν διδαχθεί πλήρως ή επαρκώς στην σχολή που αποφοίτησαν αρκεί να το έχουν δηλώσει στο αντίστοιχο εξάμηνο. Για να γίνει δεκτή η αίτηση πρέπει να καταθέσουν πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας των μαθημάτων και οδηγό σπουδών του τμήματος που αποφοίτησαν. Η αίτηση αυτή εξετάζεται από τον/τους αρμόδιο/ους διδάσκοντα/ες και αναλόγως εγκρίονεται ή όχι. Δεν υπαρχει περιορισμός στον αριθμό των μαθημάτων που επιθυμούν οι κατατασσόμενοι να υποβάλλουν αίτηση απαλλαγής φοίτησης και εξέτασης. Μαζί με την αίτηση αυτή υπογράφουν και μία υπεύθυνη δήλωση ότι δεν διεκδικούν καμία υποτροφία. Αν εγκριθεί η αίτηση, ως βαθμός μαθήματος ορίζεται ο βαθμός του αντίστοιχου μαθήματος της σχολής αποφοίτησης.

Οι εγγεγραμμένοι φοιτητές τμήματος ή σχολής της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που κατατάχτηκαν σε αυτό, δεν δικαιούνται φοιτητική ταυτότητα, δωρεάν συγγράμματα, δωρεάν σίτηση και γενικά τα προνόμια των εγγεγραμμένων φοιτητών με πανελλήνιες εξετάσεις.

Τα διακαιολογητικά που πρέπει να καταθέσεις στην γραμματεία του τμήματος είναι τα εξής:

1) Αίτηση υποψηφιότητας για κατάταξη (χορηγείται από την γραμματεία)
2) Επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου
3) Επικυρωμένο πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας μαθημάτων

Αν επιτύχεις στην κατατακτήρια δοκιμασία τότε θα κληθείς στην γραμματεία. Βγαίνει σχετική ανακοίνωση με τα ονόματα των υποψηφίων που κατατάσσονται και το εξάμηνο κατάταξης κάθε κατατασσομένου. Η γραμματεία θα σου ζητήσει:

1) Αίτηση εγγραφής (χορηγείται από την γραμματεία)
2) Μερικές έγχρωμες φωτογραφίες τύπου ταυτότητας (συνήθως 4)
3) Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είσαι εγγεγραμμένος σε άλλη σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα και την Κύπρο (χορηγείται από την γραμματεία)
4) Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας και επίδειξη της πρωτότυπης
5) Ιατρικές εξετάσεις από δερματολογο και παθολόγο καθώς και ακτινογραφία θώρακα. Ίσως ζητήσουν και αιματολογικές εξετάσεις.




Αυτά σε γενικές γραμμές. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Για πείτε την γνώμη σας παιδιά.....
Δες το κατεβατό του Civil.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koser

Νεοφερμένος

Ο koser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το είδα και πραγματικά με βοήθησε εν μέρει γιατί εξηγεί αναλυτικά την διαδικασία για τις κατατακτήριες αλλά είναι γενικό. Εγώ ζήτησα συγκεκριμένα πληροφορίες για την σχολή αστυφυλάκων ή την σχολή αξιωματικών. Όχι το πώς να μπω, αλλά αν αξίζει να ξεκινήσω μία τέτοια διαδικασία και αν έχω το δικαίωμα να μπω γιατί μου είπαν ότι παλιότερα μπορούσα να μπω με κατατακτήριες στην σχολή αστυφυλάκων αλλά πλέον δεν ισχύει κάτι τέτοιο και ήθελα να το διαπιστώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriaki

Νεοφερμένος

Η kiriaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αλεξανδρούπολη! θέλω!!Θα ερχόμουν να παρακολουθήσω μαθήματα στο πανεπιστήμιο αλλά είμαι μακρυά και έχω μωράκια :)
Εχω διαβάσει πολύ
όμως αυτά τα μαθηματικά...
Μήπως γνωρίζει κανείς ή να μεταφράσει τι σημαίνει το Zn δίνοντας ένα παράδειγμα υποδειγματικής άσκησης;
Μήπως ζητάω πολλά;:(
Ευχαριστώ όπως και να'χει ! :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Αλεξανδρούπολη! θέλω!!Θα ερχόμουν να παρακολουθήσω μαθήματα στο πανεπιστήμιο αλλά είμαι μακρυά και έχω μωράκια :)
Εχω διαβάσει πολύ
όμως αυτά τα μαθηματικά...
Μήπως γνωρίζει κανείς ή να μεταφράσει τι σημαίνει το Zn δίνοντας ένα παράδειγμα υποδειγματικής άσκησης;
Μήπως ζητάω πολλά;:(
Ευχαριστώ όπως και να'χει ! :xixi:


Αυτά τα μαθηματικά είναι επικίνδυνος θάνατος,τα χρωστάνε και φοιτητές 4ου έτους..Εγώ είμαι πρωτοετής στο παιδαγωγικό Αλεξ/πολης και από μαθηματικά δεν έχω καταλάβει τίποτα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
E καλά,αυτοί που σπυδάζουν πχ στο πολυτεχνείο τι να πουν;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Εγώ ζήτησα συγκεκριμένα πληροφορίες για την σχολή αστυφυλάκων ή την σχολή αξιωματικών.
Νομίζω μόνο με πανελλήνιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
E καλά,αυτοί που σπυδάζουν πχ στο πολυτεχνείο τι να πουν;:P
Για τους θεωρητικούς εννοεί.Για τους θετικοτεχνολογικούς είναι της πλάκας...
Αυτά τα μαθηματικά είναι επικίνδυνος θάνατος,τα χρωστάνε και φοιτητές 4ου έτους..Εγώ είμαι πρωτοετής στο παιδαγωγικό Αλεξ/πολης και από μαθηματικά δεν έχω καταλάβει τίποτα :(
Θεωρητικοί προφανώς αν και πολλοί απο εσάς τα περνάνε και με καλό βαθμό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γατούλα20

Νεοφερμένος

Η γατούλα20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας... Ειναι επειγον!!! Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανενας για παλαιοτερα θεματα κατατακηριων εξετασεων στην κοινωνικη θεολογια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Γεια σας... Ειναι επειγον!!! Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανενας για παλαιοτερα θεματα κατατακηριων εξετασεων στην κοινωνικη θεολογια!

Από τις κατατακτήριες 2007
1 ) Από τα θέματα Οικουμενικών Συνόδων : 3 ερωτήσεις να απαντηθούν οι
2 και ήταν κάποιοι κανόνες από την
Αʼ Οικουμενική Σύνοδο, οι πεπτωκότες , και οι επαρχιακές σύνοδοι .

2 ) Στα θέματα Βιβλικής Ιστορίας – Παλαιά Διαθήκη :
Η ρούθ
O Δαβίδ
Η θυματοποίηση της Σάρας .

3 ) Η φιλοσοφία της θρησκείας :
Η ετερότητα του άλλου

Αν έχεις φεις μπες στη σελίδα των φοιτητών της Κοινωνικής Θεολογίας και θα βρεις εκτός από
θέματα που σίγουρα θα σε ενδειαφέρουν, αρκετούς φοιτητές να σε διαφωτίσουν κι άλλο .
https://www.facebook.com/home.php?tab=2#/group.php?gid=25752196311

Καλή επιτυχία σου εύχομαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τι είναι η "κοινωνική θεολογία"; Ενδιαφέρον ακούγεται, πείτε και σε μας!! :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γατούλα20

Νεοφερμένος

Η γατούλα20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εσυ ειααι στην κοινωνικη θεολογια? μηπως θεολογια? μηπως εχεις και τα βιβλια και σημειωσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Τι είναι η "κοινωνική θεολογία"; Ενδιαφέρον ακούγεται, πείτε και σε μας!! :yes:


Αντιγράφω από τη σελίδα των φοιτητών στο φεις :)


Ίδρυση του Τμήματος

Το 1974, με Προεδρικό Διάταγμα ( αρ. 760, ΦΕΚ 333/14-11-1974, τ. Α´), ιδρύθηκε στη Θεολογική Σχολή και Ποιμαντικό Τμήμα. Το διάταγμα αυτό καταργήθηκε τον επόμενο χρόνο (Π.Δ. 468, ΦΕΚ 148/23-7-1975, τ. Α´), και στη θέση του Ποιμαντικού Τμήματος ιδρύθηκε στη Θεολογική Σχολή Αθηνών (καθώς και Θεσσαλονίκης) «Τμήμα Ιερατικής Επιμορφώσεως» με διετή φοίτηση (Νόμος 151, ΦΕΚ 181/29-8-1975, τ. Α´). Το Τμήμα αυτό λειτούργησε για δύο έτη, καταργήθηκε το 1977 (Π.Δ. 434/18-5-1977, τ. Α´) και στη θέση του ιδρύθηκε «Ποιμαντικόν Τμήμα» τετραετούς φοιτήσεως με κύριο σκοπό την «ειδική κατάρτιση στελεχών της Εκκλησίας, κληρικών, λαϊκών και μοναχών, προς επάνδρωσιν θέσεων εκκλησιαστικής διακονίας».
Το 1982, με το Νόμο 1268, η Σχολή χωρίστηκε σε δύο Τμήματα: α) Θεολογίας και β) Ποιμαντικής. Το 1983 με το Νόμο 1351/28-4-1983 κατοχυρώνεται το δικαίωμα διορισμού των πτυχιούχων του Τμήματος Ποιμαντικής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και τις τεχνικές σχολές.
Τον Οκτώβριο του 1994 μετονομάσθηκε σε Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας με το Π.Δ. αρ. 315 (ΦΕΚ 166/6-10-94, τ. Α´):

«Έχοντας υπόψη...
Την αριθμ. 448/1994 γνωμοδότηση του Συμβουλίου της Επικράτειας, με πρόταση του Υπουργικού Συμβουλίου, αποφασίζουμε:

1. Το Τμήμα της Ποιμαντικής της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών μετονομάζεται σε Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας, χωρίς να αλλάζει το γνωστικό αντικείμενο.

2. Αποστολή του Τμήματος είναι η κατάρτιση στελεχών ικανών για το έργο του θεολόγου επιστήμονα ως κληρικού και ως καθηγητού θρησκευτικών μαθημάτων καθώς και η προετοιμασία ερευνητών που θα ασχοληθούν με τη θεολογία στους ποικίλους τομείς αυτής. Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής. Ο Πρόεδρος του Υπουργικού Συμβουλίου Ανδρέας Γ. Παπανδρέου.

Το 1931, με το νόμο 5148, παραχωρήθηκε από την Εκκλησία στο Πανεπιστήμιο ο ιστορικός βυζαντινός ναός του ΙΑ´ αιώνος των Εισοδίων της Θεοτόκου (Καπνικαρέα) για τις θρησκευτικές ανάγκες διδασκόντων και διδασκομένων και προς άσκηση των φοιτητών της Θεολογίας. Την εποπτεία και διοίκηση του ι. ναού έχει η Θεολογική Σχολή. Στα νέα κτήρια της Σχολής χρησιμοποιείται το παρεκκλήσιο του Αποστόλου Παύλου.

Η Σχολή διαθέτει πλούσια βιβλιοθήκη και «Μουσείο Βιβλικής και Χριστιανικής Τέχνης». Λειτουργεί επίσης από το 1979 το «Κέντρο Σιναϊτικών Μελετών», εφοδιασμένο με ανάλογα μηχανήματα και μικροταινίες όλων σχεδόν των χειρογράφων κωδίκων της σιναϊτικής βιβλιοθήκης (3.500) και των σπανίων επισήμων αραβικών και τουρκικών εγγράφων (1.742).

Από το 1924 η Σχολή εκδίδει «Επιστημονικήν Επετηρίδα». Έχουν ήδη δημοσιευθεί 33 τόμοι (ο πρώτος σε τρία τεύχη, 1924-26), που περιέχουν σημαντικές μελέτες των καθηγητών και όλου του επιστημονικού προσωπικού.
Κατά τα πρώτα εκατό έτη από την ίδρυση του Πανεπιστημίου (1837-1937) στη Θεολογική Σχολή διορίστηκαν 33 καθηγητές. Στα επόμενα πενήντα έτη (1937-87) διορίστηκαν 55 καθηγητές (περιλαμβάνονται εδώ οι ομότιμοι, οι τακτικοί-που σήμερα ονομάζονται απλώς καθηγητές- διατελέσαντες τακτικοί , οι έκτακτοι, οι αναπληρωτές, οι επίκουροι και οι άμισθοι επίκουροι καθηγητές), 8 λέκτορες και 20 βοηθοί και επιστημονικοί συνεργάτες.
Πολλαπλή είναι η προσφορά της Θεολογικής Σχολής στην Επιστήμη, την Εκκλησία και το Έθνος, αλλά και διεθνής η παρουσία της (συμμετοχή σε πανορθόδοξες, διαχριστιανικές συσκέψεις, συνέδρια). Ανέδειξε ικανά στελέχη με παγκόσμια προβολή και σήμερα, χωρίς παρεκκλίσεις από την γνήσια ορθόδοξη παράδοση, καλλιεργεί και προάγει όλους τους τομείς της θεολογικής επιστήμης. Έδωσε και εξακολουθεί να δίνει μορφωμένα στελέχη τόσο στην Ορθόδοξη Εκκλησία όσο και στη μέση εκπαίδευση και σε άλλους
ΙΙ. Το Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας

1. Γενικά

Το τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας περιλαμβάνει τέσσερις τομείς: 1) Κανονικού Δικαίου και Βυζαντινής Θεολογίας από του Θ´ αιώνος & Βιβλικών Σπουδών και Πολιτιστικού Βίου της Μεσογείου, 2) Θρησκειολογίας, Φιλοσοφίας και Κοινωνιολογίας, 3) Χριστιανικής Λατρείας, Αγωγής και Διαποιμάνσεως.

Οι επαγγελματικές δυνατότητες που προσφέρει το Τμήμα στους απόφοιτους του είναι κυρίως δύο. Η πρώτη αφορά εκείνους που προτίθενται να ασκήσουν το διδακτικό λειτούργημα στα Σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Η δεύτερη αφορά εκείνους που προτίθενται να ιερωθούν. Η έκταση της θεολογικής, φιλολογικής, φιλοσοφικής, κοινωνιολογικής και γενικώς ανθρωπιστικής μόρφωσης που παρέχεται, καθιστά τους πτυχιούχους ικανούς για διαλεκτική τοποθέτηση απέναντι στα θέματα που αφορούν τον άνθρωπο της σύγχρονης πολυδιάστατης κοινωνικής προβληματικής.

2. Το επιστημονικό αντικείμενο του Τμήματος

Το Τμήμα προσφέρει διδακτικό και ερευνητικό έργο σε όλους τους τομείς της επιστήμης της Θεολογίας (ερμηνευτικές, ιστορικές, συστηματικές, πρακτικές σπουδές). Συμπεριλαμβάνει στον κύκλο σπουδών του υποχρεωτικά και επιλεγόμενα μαθήματα συναφών προς τη Θεολογία κλάδων (Φιλοσοφία - Θρησκειολογία - Κοινωνιολογία) για πληρέστερη επιστημονική κατάρτιση των αποφοίτων του στην αντιμετώπιση της διαλεκτικής της θεολογικής επιστήμης με τις υπόλοιπες ανθρωπιστικές επιστήμες. Επίσης προκειμένου να προετοιμάσει το Τμήμα τους απόφοιτους του για τη διδασκαλία στη Μέση Εκπαίδευση συμπεριλαμβάνει στο πρόγραμμα μαθήματα υποχρεωτικά και επιλεγόμενα της Παιδαγωγικής, Διδακτικής, Φιλοσοφίας, Κοινωνιολογίας, Ψυχολογίας και της Αρχαίας Ελληνικής γλώσσας. Επίσης από το ακαδ. Έτος 2000-2001 διδάσκεται ως επιλεγόμενο μάθημα η Γερμανική γλώσσα.

3. Η μεταπτυχιακή εκπαίδευση

Τα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών δημιουργήθηκαν, διότι:

α) πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα παροχής περισσοτέρων γνώσεων σε όσους το επιθυμούν και μπορούν να αναλάβουν το εγχείρημα αυτό.

β) η νέα εποχή, στην οποία εισέρχεται η ελληνική κοινωνία (πύκνωση επαφών με άλλες κοινωνίες εντός της Ε.Ε., που έχει προ πολλού μεταπτυχιακές σπουδές, οι εξελίξεις στις ορθόδοξες κοινωνίες της Ανατολικής Ευρώπης και οι νέες, διευρυμένες θεολογικές ανάγκες ύστερα από μια μακρά περίοδο στασιμότητας και παρεμπόδισης κ.α.), δημιουργεί επιτακτική ανάγκη εξειδικεύσεων και σοβαρότερης επιστημονικής συγκρότησης.

γ) τα προβλεπόμενα προγράμματα ανταλλαγών φοιτητών και επιστημονικής συνεργασίας των μελών Δ.Ε.Π. στο ερευνητικό επίπεδο (Erasmus), απαιτούν τη δημιουργία της απαραίτητης επιστημονικής υποδομής, ώστε η συνεργασία να είναι αμφίδρομη.

Οι επιδιωκόμενοι επί μέρους στόχοι των προγραμμάτων είναι :

1. Παροχή της ευκαιρίας στους πτυχιούχους των Θεολογικών Σχολών που έχουν έντονη έφεση να διευρύνουν με επιμονή και συνεπή προσπάθεια τις θεολογικές τους γνώσεις σʼ ένα ειδικό τομέα του συστήματος των θεολογικών αντικειμένων, να αποκτήσουν υψηλής στάθμης γνώσεις και μέθοδο επιστημονικής έρευνας.

2. Οι επιτυχώς φοιτώντες στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα ειδίκευσης αντίστοιχο του Master, θα μπορούν:

α) να ασχολούνται με την έρευνα και τη συγγραφή.

β) να παρακολουθούν το διεθνή επιστημονικό διάλογο στα θέματα της ειδίκευσης,

γ) να χειρίζονται με επιστημονική σοβαρότητα και συνέπεια τις πηγές,

δ) να στελεχώνουν θέσεις, που απαιτούν εξειδικευμένες θεολογικές γνώσεις (λ.χ. σε εκκλησιαστικούς και διεκκλησιαστικούς οργανισμούς),

ε) να συμβάλουν στη γνωριμία της θεολογικής παράδοσης, όπου παραμένει άγνωστη,

στ) να συνεργάζονται με ομάδες επιστημονικής έρευνας και παράδοσης.

3. Οι επιτυχώς φοιτώντες στο δεύτερο κύκλο μεταπτυχιακών σπουδών μπορούν να λάβουν διδακτορικό δίπλωμα.


Χρήσιμα link:
https://www.ecclesia.gr
https://www.apostoliki-diakonia.gr
https://www.amfitheatro.gr
https://www.myriobiblos.gr
https://www.pigizois.gr
https://www.petheol.gr/ (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΕΝΩΣΙΣ ΘΕΟΛΟΓΩΝ)



υγ : Ουσιαστικά σε πολύ απλά ελληνικά είναι το τμήμα που βγαίνουν οι Θεολόγοι που διδάσκουν στα γυμνάσια και στα λύκεια ,εκτός βέβαια απο κάποιους ( λίγους συνήθως ) που θέλουν να φοιτήσουν
για προσωπική τους επιστημονική θεολογική κατάρτιση :)


ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΟΛΟΓΙΑ????ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ Κ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ??
Τσου ! Μου τα μετέφερε φίλος μου που σπουδάζει , αλλα.... αν δεν έχεις ακόμα τα βιβλία πότε θα προλάβεις να διαβάσεις ? Σε λίγες μέρες δεν είναι οι εξετάσεις ? :worry:
Έχεις κάνει όλες τις απαραίτητες διαδικασίες ? Αν όχι έφυγες Δευτέρα πρωί για την Θεολογική να ενημερωθείς .... προς το παρόν ψάξε στο σαιτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γατούλα20

Νεοφερμένος

Η γατούλα20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Βασικα δεν ειναι για μενα αλλα για την αδερφη μου!!! Εχει κανει την δηλωση... Κοιταξε να δεις, ξερει κατι λιγα αλλα αν μπορουσες να βοηθησεις και εσυ η μαλλον ο φιλος σου ακομα καλυτερα!!! Αν εχει σημειωσεις που να εχουν αυτα που μου εστειλες ακομα καλυτερα! Αθηνα μενω οποτε αν μπορει και εχει σημειωσεις θα μπορω να ανεβω στη σχολη... Σε ποιο ετος ειναι;

Οσο για το site μπηκα αλλα δεν τα ξερω καλα αυτα και δεν μπορω να καταλαβω τι να κοιταξω... Ξανθιααααα... Χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top