[14/5/2010] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς τα πήγατε σήμερα ;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 191)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 22 11.5%
  • Καλά

    Ψήφοι: 65 34.0%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 44 23.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 8 4.2%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 6 3.1%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 46 24.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Εγώ δεν έβαλα τίτλο. :( Πόσο θα μου κόψουν περίπου; 5 στα 40; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntidiva

Νεοφερμένος

Η ntidiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το επικοινωνιακό πλαίσιο μετράει 1-2 στα 4.
Στην ανάπτηξη παραγράφου τι βάλατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
Από το μικρό όνομα μόνο το αρχικό αλλά και όλο το επίθετο. Άσχετο, τι τίτλο βάλατε στο άρθρο; Εγώ έβαλα το εξής "Προς γνώση και αυτομόρφωση".


Πολύ καλό και έξυπνο....μπράβο ρε φίλε !;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arisgr1992

Νεοφερμένος

Ο arisgr1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έβαλα ανάπτυξη με χρήση αίτιου αποτελέσματος. Μερικοί βάλανε αιτιολόγηση αν και το ίδιο και το αυτό είναι. :).
Όσοι βάλανε Ορισμός νομίζω θα τους το πιάσουν λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
για την εκθεση...εγω ανεφερα και τους υπολογιστες στην εκπαιδευση...

υπαρχει περιπτωση να μηδενιστη η εκθεση για εκτος θεματος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το επικοινωνιακό πλαίσιο μετράει 1-2 στα 4.
Στην ανάπτηξη παραγράφου τι βάλατε;
Πάλι καλά. :P
Με αιτιολόγηση έβαλα.
Στο παρακάτω link που δίνονται οι απαντήσεις, λέει με αιτιολόγηση. :D
https://www.forthnet.gr/media/FOTOS/exetaseis2010/neoellhnikh glwssa apanthseis140510.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grego

Νεοφερμένος

Ο Grego αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
για την εκθεση...εγω ανεφερα και τους υπολογιστες στην εκπαιδευση...

υπαρχει περιπτωση να μηδενιστη η εκθεση για εκτος θεματος?
Δε το βρίσκω εκτός θέματος! αρκεί να έχει συνδεθέι κατάλληλα με το θέμα...

Έβαλα ανάπτυξη με χρήση αίτιου αποτελέσματος. Μερικοί βάλανε αιτιολόγηση αν και το ίδιο και το αυτό είναι. :).
Όσοι βάλανε Ορισμός νομίζω θα τους το πιάσουν λάθος.
Εγώ που ρώτησα μου είπαν ότι ο ορισμός δεν είναι λάθος.. αλλά νομίζω εξαρτάται απο τον εξεταστή και τις λύσεις που θα δωθούν..
Όλα καλά παιδιά! Ήταν λίγο περίεργα τα θέματα βέβαια!Εγω βεβαια με το που είδα το θέμα κουφάθηκα λίγο αλλά μετά χαλάρωσα και τα βρήκα. Αλλά ας μη ξεχνάμε ότι είναι το πιο υποκειμενικό μάθημα αυτό.. ποτέ δε ξέρεις... όλα καλά θα μας πάνε! Θετική σκέψη! πάμε για βιολογία τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntidiva

Νεοφερμένος

Η ntidiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Έχασα 4 ολόκληρα μόρια.:/:

Θέλω να πεθάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostas0505

Νεοφερμένος

Ο kostas0505 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
το ενδεχομενο να ειχε συσνδυασμο μεθοδων γιατι το αποκλειεται?αιτιολογηση και αιτιο αποτελεσμα ας πουμε...

αποκλειτε*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanasis

Νεοφερμένος

Ο tanasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Πάλι καλά. :P
Με αιτιολόγηση έβαλα.
Στο παρακάτω link που δίνονται οι απαντήσεις, λέει με αιτιολόγηση. :D
https://www.forthnet.gr/media/FOTOS/exetaseis2010/neoellhnikh glwssa apanthseis140510.pdf

βασικα ειναι πολλες οι λυσεις κατα τη γνωμη μου.εγω παντως εβαλα συγκριση αντιθεσει και το αιτιολογισα λεγοντας πως συγκρινει την ταση της εκπαιδευσης ποιο παλια με το τωρα..αν ειναι σωστο δεν ξερω...παντως σκετικα καλα τα πηγα :)

το ενδεχομενο να ειχε συσνδυασμο μεθοδων γιατι το αποκλειεται?αιτιολογηση και αιτιο αποτελεσμα ας πουμε...
δεν θα επρεπε να ειχε καποια ιδους επεξήγησ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
όπου έχω ανοίξει πάντως λέει αιτιολόγηση...και εγώ αιτιολόγηση έβαλα! :) Ρε παιδιά δεν έβγαινε αίτιο-αποτέλεσμα με τπτ...
βατά νομίζω ήταν, εντελώς κουλό το θέμα αλλά είχε πράμα να γράψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis13

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
παιδια μην ακουτε προτεινομενες απαντησεις.αν ειναι δυνατον να ακουτε προτεινομενες απαντησεις σε ενα μαθημα σαν την εκθεση.δεν προλαβαν να τελειωσουν τα παιδια και οι τεχνοκρατες των φροντιστηριων εβγαλαν αμεσως απαντησεις! καθε απαντηση ειναι σωστη αρκει να τεκμηριωνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arisgr1992

Νεοφερμένος

Ο arisgr1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τέσπα ό,τι και να λέμε τώρα περριτό είναι!Γι' αυτό κλείστε τα pc φτιαχτείτε ντυθείτε και πηγαίνετε για καφέ να ξεσκάσετε, και από το απόγευμα δίαβασμα :) (σαν καθηγητής ακούγομαι :S )

Καλή τύχη σε όλους εγώ την κάνω bye!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Δε το βρίσκω εκτός θέματος! αρκεί να έχει συνδεθέι κατάλληλα με το θέμα...

ε ισως εχω ξεφυγει γιατι ανεφερα πως μπορουνε οι ηλεκρονικες συσκευες να βοηθησουν σε μια νεα εκπαιδευση...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgina91

Νεοφερμένος

Η georgina91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
το θεμα ηταν ελεεινο!!!!!τι να πω....εδωσα και περισυ και μπορώ να πω ότι ήταν πιο δύσκολα τα φετινά....`
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
εγώ πάντως που έδινα τα βρήκα μέτρια τα θέματα.
το θέμα sos και αναμενομενο σχετικα,(αν σκεφτεί κανείς ότι το υπουργείο παιδείας κότσαρε και το δια βίου μάθησης στον τίτλο του)
δεν νομίζω ότι ξεφεύγει από τα κουτάκια των φροντιστηρίων, η παιδεία άλλωστε είναι πάντα sos θέμα και κολλάει παντού.
αυτό που προβλημάτισε τους περισσότερους στο σχολείο μου ήταν η ερώτηση για την ανάπτυκη της παραγράφου...
μόλις βγήκα άλλοι λέγαν αιτιολόγση(που σύμφωνα με τις ιστοσελίδες των φροντιστηρίων που έχω μπει), άλλοι αίτιο αποτέλεσμα, άλλοι ορισμός και σύγκριση-αντίθεση, άλλοι τα είχαν γράψει όλα...γενικά μικροχαμός...
επίσης μερικοί "παραπονέθηκαν" για την ερώτηση αναφορικά με τα χαρακτηριστικά του επιστημονικού κειμένου...προσωπικά δεν ξέρω αν το έγραψα όλα καλά, αλλά το ότι έλεγε ότι είναι επιστημονικό το κείμενο ήταν πολύ κάλο, φανταστείτε για παράγειγμα να ζητούσε το είδος του λόγου και να αιτιολογηθεί, που τότε θα γινόταν χαμός, πάλι κατα την άποψή μοου, για το τι είδος είναι(άρθρο, επιφυλλίδα ή επιστημονικό, με κύριο προβληματισμό ανάμεσα σε επιφυλλίδα και επιστημονικό)
αυτά από εμένα!
Καλή συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Οσον αφορα τον τροπο ανάπτυξης εγώ έβαλα συνδυασμό μεθόδων. Σύγκριση- Αντίθεση και Αιτιολόγηση.

Σύγκριση- Αντίθεση στην πρώτη πρόταση, όπου συγκρίνει την εκπαίδευση σήμερα και δείχνει την αντίθεση της με την εκπαίδευση τον 19ο Αιώνα. Και αιτιολόγηση στην επόμενη πρόταση, όπου αιτιολογεί το παραπάνω επιχείρημα..

Ωστόσο οι απαντήσεις λένε μόνο αιτιολόγηση... Αλλά εάν η πρώτη πρόταση δεν είναι σύγκριση αντίθεση τότε κατά την γνώμη μου είναι παραπλανητική καθώς λέει "Η εκπαίδευση δεν νοείται πια ώς ......, όπως την είχε ορίσει τον 19ο Αιώνα ο τάδε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Έχασα 4 ολόκληρα μόρια.:/:

Θέλω να πεθάνω.
Δεν πειράζει βρεεεεεε
ΟΛΑ ΚΑΛΑ θα πάνε.........COOL...............Πάμε γι άλλα............
Για 4 μόρια θες να πεθάνεις......?
cool........:):):)
ακου ένα ωραίο τραγουδι και ξέχνα το τώρα αυτο.......Είναι και άλλα μαθηματα.......;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alibaba

Νεοφερμένος

Ο Alibaba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω, ξέχασα να βάλλω τίτλο πόσο λέτε να κόψουν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εγώ καθώς διαβάζω γιατί γράφω αύριο γραμμική άλγεβρα στη σχολή μου ήρθαν οι εξής τίτλοι......:
Αυτομόρφωση και δια βιου εκπαιδευση
Γιρασκω αει διδασκομενος
Σχολικά θρανία & θρανία της ζωής
Όσο ζω μαθαίνω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top