Χορτοφαγία

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Ξερω οτι τρωω ενα ζωο το οποιο εχει σφαχτει με ασχημο τροπο(γιατι, υπαρχει και ο ομορφος τροπος ρε Ρανια? Ε, λεμε τωρα.), αλλα αν το βλεπω και μπροστα μου με ποδιακεφαλια να λειπουν και να ειναι εμφανες αυτο, τοτε δεν μπορω να το φαω.

κάνεις λαθος
εμένα ο θείος μου έχει σφαγείο και τα σφάζει με το μπαμπάκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Οκ δεν χρειαζεται να μας βγαλεις το ματι :)

Ε αφου απο ολο το post απομονωνεται μια φραση,την οποια ερμηνευετε και λαθος τι να κανω ο καψερος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
*μπερδεύετε


Β' πρόσωπο πληθυντικού αριθμού
και btw στο να κανεις παρατηρησεις καλη εισαι.
Δασκαλε που διδασκες και λογο δεν εκρατεις...
-----------------------------------------
Ε αφου απο ολο το post απομονωνεται μια φραση,την οποια ερμηνευετε και λαθος τι να κανω ο καψερος:P
οκ σορρυ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Επειδή λες βλακείες σου ρωτάω ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΩΝ ΑΓΡΙΩΝ ΖΩΩΝ?


Η γη κυρία μου δεν ανήκει μόνο στα ζώα. Ο άνθρωπος μπορεί να πηγαίνει όπου θέλει. Ένα παράδειγμα για να δεις τι γίνεται στον κόσμο. Οι αρκούδες σε διάφορες χώρες, έχουν επιτεθεί σε σπίτια και λέχουν σκοτώσει εκατοντάδες. Αυτοί οι εκατοντάδες, έφταιξαν σε τίποτα? Αυτό είναι το 0,05% των ανθρώπων που πεθαίνουν κάθε χρόνο από τα ζώα. Και δεν τα λέω εγώ. Στατιστικές του πλανήτη τα λένε.

Αυτος που κανει το μπανακι του ξερει οτι ειναι περιοχη με καρχαριες (παντα εχουν πινακιδες) και αρα πρεπει να προσεχει περισσοτερο. Και γενικα οι επιθεσεις απο ζωα σε ανθρωπους δεν συνηθιζονται. Γενικα παρομοιαζεις τα ζωα σαν ανθρωπους και αυτο δεν ειναι σωστο. Τα ζωα σκοτωνουν απο αναγκη, ο ανθρωπος σκοτωνει για πολλους λογους. Δεν θα ερθει ετσι στα καλα του καθουμενου ο λυκος να σου επιτεθει, πρωτα θα σε παρατηρησει να δει τι γινεται και μετα. Γενικα το φταιξιμο αφορα παντα τους ανθρωπους γιατι για τα ζωα κατι τετοιο δεν υφισταται.
Δεν πιστευω οτι αν σταματησω εγω να τρωω κρεας θα σταματησει ολος ο κοσμος ή θα κανει καποια αλλαγη, ειναι καθαρα προσωπικο θεμα.
Το παρακατω που λες για τα φυτα ειναι τελειως ακυρο σε σχεση με αυτα που ειπα εγω, ποτε δεν εννοησα οτι δεν εχουν βασικο ρολο στη διατροφη δηλαδη αν ειναι δυνατον πως τα βρισκεις αυτα.
Ποτε κοντραρα τους νομους της φυσης; Ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ον, μπορει να τρεφεται με κρεας και φυτα, και απο τη στιγμη που εχουμε τη συνειδηση να διαλεξουμε ειμαστε ελευθεροι να το κανουμε. Ειδικα απο τη στιγμη που με τα φυτα μπορεις να εχεις το ιδιο ισορροπημενη διατροφη με το κρεας, αφου μπορεις να βρεις τα παντα σε αυτα. Νομιζεις οτι ο ανθρωπος ετρωγε παντα κρεας; Πριν φτιαξει κυνηγετικα οπλα φυτα και ριζες ετρωγε...


Εγώ δεν είπα ότι ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ, πρέπει να τρως κρέας. Λέω απλά ότι είτε τρως φυτά είτε κρέας δεν υπάρχει καμία αλλαγή στο κακό που κάνουμε σαν άνθρωποι. Εμείς μιλάμε για την χορτοφαγία και την σαρκοφαγία εδώ και όχι για τους λόγους που σκοτώνει ο άνθρωπος τα ζώα. Δεν είπα εγώ ότι σκοτώνουμε τα ζώα μόνο για φαγητό. Άμα θες να μιλήσουμε γι' αυτό στο λέω απλά για να ξέρεις ότι οι περισσότεροι θάνατοι ανθρώπων από τα ζώα δεν ήταν για ανάγκη. Τους παράτησαν εκεί σκοτωμένους. Τους ξεσκίζουν το κορμί. Και να ξέρεις επίσης πως ότι λέω είναι από έγκυρες, διεθνείς πηγές και δεν τα κατεβάζω απ' το κεφάλι μου. Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα στο τι κάνει ο καθένας με το φαΐ του. Ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει πως θα ζήσει και εγώ το στηρίζω αυτό. Επίσης να σου απαντήσω για τους καρχαρίες και τους λύκους που είχαμε αναφέρει. Κανείς δεν πάει σε παραλία που έχει προειδοποιήσεις. Απλά οι καρχαρίες είναι ψάρια και μπορούν να αλλάζουν περιοχές και να τριγυρνάνε. Πώς να ξεφύγεις? Οι λύκοι τώρα. Από διάφορα κείμενα και ντοκιμαντέρ που έχω δει και διαβάσει σου λέω. Δεν λογαριάζουν για το τι είσαι. άμα έχεις σάρκα και δουν ότι είσαι μόνος και ανυπεράσπιστος σε ακολουθούν και μόλις τους αντιληφτείς αν δεν αντιδράσεις όπως πρέπει ... πάει. Και η βλακεία είναι ότι πολλές φορές σε σκοτώνουν απλά και μόνο για να σε παρατήσουν... Δεν το κάνουν πάντα για να τραφούν. Εμείς σκοτώνουμε όπως λες για διάφορους λόγους. Κάποιοι λόγοι είναι φυσιολογικοί και κάποιοι όχι. Αλλά το να σκοτώνεις χωρίς να υπάρχει λόγος είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις.:(
Εγώ δεν λέω ότι τα ζώα έχουν το μυαλό του ανθρώπου, αλλά επειδή δεν το έχουν θα τα αφήνουμε να μας σκοτώνουν? Με αυτήν την λογική στο λέω. Εγώ κατανοώ αυτά που λες και κατανοώ αυτά που νιώθεις, απλώς θέλω και εγώ να καταλάβεις αυτό που λέω εγώ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ο άνθρωπος ας πηγαινει οπου θελει όχι στα όρια του άγριου περιβάλλοντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Η γη κυρία μου δεν ανήκει μόνο στα ζώα. Ο άνθρωπος μπορεί να πηγαίνει όπου θέλει. Ένα παράδειγμα για να δεις τι γίνεται στον κόσμο. Οι αρκούδες σε διάφορες χώρες, έχουν επιτεθεί σε σπίτια και λέχουν σκοτώσει εκατοντάδες. Αυτοί οι εκατοντάδες, έφταιξαν σε τίποτα? Αυτό είναι το 0,05% των ανθρώπων που πεθαίνουν κάθε χρόνο από τα ζώα. Και δεν τα λέω εγώ. Στατιστικές του πλανήτη τα λένε.

Μένω σε αυτό. Οι στατιστικές σου παραμένουν ξερά νούμερα, αν μου επιτρέπεις, όταν δεν προσπαθείς να τις ερμηνεύσεις και τις εξηγήσεις.

Γιατί, εν ολίγοις, οι αρκούδες επιτέθηκαν σε σπίτια και σε ανθρώπους; Πάντως δεν νομίζω να το έκαναν για πλάκα ή έτσι αυθαίρετα. Για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα ας πούμε πως τα ζώα δρουν, κατά κύριο λόγο, βάσει ενστίκτων. Ο καρχαρίας, που ανέφερες πριν, θα πλησιάσει τον άνθρωπο κυρίως λόγω περιέργειας. Όπως και να το κάνουμε στο φυσικό του περιβάλλον εισβάλλεις, είναι λογικό να θελήσει να ''διερευνήσει'' και γιατί όχι να επιτεθεί αν αισθανθεί πως απειλείται. Το ίδιο και οι αρκούδες. Προφανώς οι κατά καιρούς ''καταδρομές'' τους σε χωριά οφείλονται στην πείνα ή στην περιέργεια. Από εκεί και πέρα όταν ο άνθρωπος, δικαιολογημένα, θα προσπαθήσει να τις διώξει φοβίζοντάς τες ή με τη βία λογικό είναι να του επιτεθούν.

Ύστερα απ' όλα αυτά το point σου δεν βλέπω. Τα ζώα δεν συμπεριφέρονται εκδικητικά. Αλίμονο. Άσχετο αν οι άνθρωποι ερμηνεύουμε πολλές από τις συμπεριφορές τους έτσι. Και για να σχολιάσω κάπως το ''η Γη ανοίκει σε όλους'' θύμισέ μου, ποιος είναι αυτός που ''καταπατά'' την ελευθερία των ''συγκατοίκων'' του; Όχι για να βλέπουμε και τις δύο πλευρές του θέματος. Τα ζώα δεν έχουν ούτε και θα 'χουν ποτέ ''προηγούμενα'' μαζί μας. Ούτε κι εμείς σαφώς. Τώρα βέβαια γιατί πολλές φορές τους συμπεριφερόμαστε θαρρείς κι έχουμε κάτι να χωρίσουμε, δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μίλα Φαξ -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ποιος είναι ο άλλος?
Ύπνωση?

Παντως και υπνωση να ειναι, πολυ καλυτερο ειναι απο τη σφαγη επι τοπου...

(και λιγο off: δεν περιμενα να προκαλεσει τοση αναστατωση η χορτοφαγια... ο καθενας λεει οκ, να πουμε τη γνωμη μας και στην τελικη ολοι προσπαθουμε να την επιβαλουμε, νομιζοντας οτι ο αλλος εχει αδικο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
απο οσο ξερω για να φας ενα ζωο πρεπει να εχει φυγει ολο το αιμα του οποτε δυστηχως φσσστττ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Οι θάνατοι από ζώα ελάχιστοι? Δεν πάμε καλά μου φαίνεται... όπου και να βασίζονται τα ζώα, κάνουν το ίδιο και μεγαλύτερο κακό από εμάς. Έτσι λειτουργούν και έτσι λειτουργούμε κι εμείς. Δεν βάζω τα ζώα στο ίδιο επίπεδο συνείδησης με τον άνθρωπο, απλά λέω πως δεν έχει σημασία για ποιο λόγο σκοτώνουν. Σημασία έχει ότι σκοτώνουν. Και γιατί παρακαλώ συνήθως για να πεθάνει κάποιος από ζώο φταίει αυτός? Όταν κάποιος, ήσυχα ,ήσυχα κάνει το μπανάκι του και έρχεται ο κάθε @@@ καρχαρίας και τον κάνει κομμάτια φταίει ο άνθρωπος? Όταν πας μια βόλτα στο δάσος και έρχεται μια αγέλη λύκων και σε ξεσκίζει με τον χειρότερο τρόπο φταίει πάλι ο άνθρωπος? Όταν τα ζώα παρανοούν και νομίζουν με το παραμικρό ότι θέλουμε να τα βλάψουμε και επιτίθενται, φταίει ο άνθρωπος? ΟΧΙ!:nono:Εξάλλου αν δεν φας εσύ το κρέας θα μείνει περισσότερο να φάει κάποιος άλλος. Δεν θα σταματήσουν να τα σκοτώνουν, αν έτσι πιστεύεις, και δεν θα σκοτώνουν λιγότερα επειδή κάποιοι δεν τα θέλουν.:nono: Έτσι είναι η φύση. Ο ισχυρότερος σκοτώνει τον κατώτερο για να επιβιώσει. Τα ζώα δεν έχουν την νοημοσύνη του ανθρώπου, αλλά αυτό δεν παίζει ρόλο. Αν κάποιος άνθρωπος είναι τρελός και αρχίσει να πυροβολεί τον κόσμο, δεν θα πουν αυτός είναι τρελός αςʼ τον να φύγει. Θα φάει την ίδια τιμωρία + το ψυχιατρείο. Επίσης αν νομίζεται πως επειδή τα φυτά δεν έχουν τον "πανέξυπνο" εγκέφαλο σας, πρέπει να τα τρώμε για να μην τρώμε τα "καημενούλα" τα ζωάκια κάνετε μεγάλο, τεράστιο λάθος. Αν τώρα αρχίσει όλος ο κόσμος να τρώει τα φυτά θα πεθάνουμε όλοι, γιατί αν σας το έχουν μάθει στο σχολείο, τα φυτά είναι αυτά απ' τα οποία τρέφονται τα περισσότερα ζώα, τα φυτά είναι αυτά που ανανεώνουν το οξυγόνο που ζούμε εμείς και τα "πολύτιμα" ζωάκια σας. Χωρίς τα φυτά δεν υπάρχει ζωή κυρία μου. Και να μην θέλεις να το παραδεχτείς, τα φυτά κάνουν πολύ περισσότερα απ' τα ζώα σας και εσείς νομίζεται πως αν τρώτε την διπλάσια ποσότητα φυτού, για να μην τρώτε τα ζώα κάνετε καλό στον πλανήτη. Δεν ήθελα να φτάσω στο σημείο να τα πω όλα αυτά, αλλά εσύ με αναγκάζεις, αφού σου αρέσει να "κοντράρεις" τους νόμους της φύσης. Θα μπορούσα να κάτσω να γράφω ώρες, αλλά βλέπω πως δεν θέλετε να καταλάβετε κάποια βασικά πράγματα από την φύση.

Απ' ό,τι βλέπω άλλοι τρώνε το χόρτο και άλλοι το καπνίζουν.
----------------------------------------------------------------------------------
Ένα αυγό θέλει 150 Λίτρα για να παραχθεί.
Ένα καλαμπόκι 300.
Μια φρατζόλα ψωμί 600.
Ένα κιλό κρέας 22000 Λίτρα.
(Χημεία Β' Γυμνασίου-Πηγή: Περιβαλλοντική Εκπαίδευση στο Δημοτικό Σχολείο, Ίδρυμα Μποδοσάκη, WWF, 1995)

Επίσης επειδή αναφέρθηκε κάτι για τους καρχαρίες, οφείλω να συμφωνήσω με τον Shadowfax και να παραθέσω το παρακάτω άρθρο:
Ο άνθρωπος απειλεί τους καρχαρίες

Δεν απειλούν οι καρχαρίες τον άνθρωπο, αλλά ο άνθρωπος τους καρχαρίες, υπογραμμίζουν οι ειδικοί μετά τον εντοπισμό δύο καρχαριών σε μια παραλία της Μεσογείου.

Συναγερμός σήμανε την Πέμπτη το απόγευμα σε μια παραλία του Κανέ-αν-Ρουσιγιόν, στη νοτιοανατολική Γαλλία. Οι λουόμενοι είδαν δύο καρχαρίες και δόθηκε αμέσως σήμα να βγουν όλοι από τη θάλασσα.

Παρά ταύτα, οι επιθέσεις καρχαριών παραμένουν ένα σπάνιο φαινόμενο: σύμφωνα με το πανεπιστήμιο της Φλόριντα, από το 2001 ως το 2008 λιγότεροι από 4 άνθρωποι χάνουν τη ζωή τους κάθε χρόνο από αυτή την αιτία στον κόσμο.

Τον περασμένο Ιούνιο, μια γαλλίδα τουρίστρια έχασε τη ζωή της από καρχαρία στην Ερυθρά Θάλασσα, νοτίως της αιγυπτιακής πόλης Μάρσα Αλάμ.

"Στους καρχαρίες δεν αρέσει η ανθρώπινη σάρκα", λέει στο Γαλλικό Πρακτορείο η Νικόλ Οσεντά, συντονίστρια της Μη Κυβερνητικής Οργάνωσης Shark Alliance στη Γαλλία.

Οι επιθέσεις σε ανθρώπους οφείλονται κατά κανόνα σε λάθος, καθώς οι καρχαρίες νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με θαλάσσιες χελώνες, εξηγεί.

Τα περισσότερα θύματα είναι σέρφερ (56,6%) και ακολουθούν οι λουόμενοι (35,8%) και οι δύτες (7,6%).

Στο βιβλίο του "Οι Αρχοντες της θάλασσας", που εκδόθηκε πέρυσι, ο καναδός ερευνητής Ροντ Στιούαρτ υπερασπίζεται τους καρχαρίες, υπογραμμίζοντας ότι κάθε χρόνο οι ελέφαντες και οι κροκόδειλοι σκοτώνουν περισσότερους ανθρώπους στον κόσμο.
Πηγή: https://www.skai.gr/articles/news/technology/Οάνθρωποςαπειλείτουςκαρχαρίες/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Μένω σε αυτό. Οι στατιστικές σου παραμένουν ξερά νούμερα, αν μου επιτρέπεις, όταν δεν προσπαθείς να τις ερμηνεύσεις και τις εξηγήσεις.

Γιατί, εν ολίγοις, οι αρκούδες επιτέθηκαν σε σπίτια και σε ανθρώπους; Πάντως δεν νομίζω να το έκαναν για πλάκα ή έτσι αυθαίρετα. Για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα ας πούμε πως τα ζώα δρουν, κατά κύριο λόγο, βάσει ενστίκτων. Ο καρχαρίας, που ανέφερες πριν, θα πλησιάσει τον άνθρωπο κυρίως λόγω περιέργειας. Όπως και να το κάνουμε στο φυσικό του περιβάλλον εισβάλλεις, είναι λογικό να θελήσει να ''διερευνήσει'' και γιατί όχι να επιτεθεί αν αισθανθεί πως απειλείται. Το ίδιο και οι αρκούδες. Προφανώς οι κατά καιρούς ''καταδρομές'' τους σε χωριά οφείλονται στην πείνα ή στην περιέργεια. Από εκεί και πέρα όταν ο άνθρωπος, δικαιολογημένα, θα προσπαθήσει να τις διώξει φοβίζοντάς τες ή με τη βία λογικό είναι να του επιτεθούν.

Ύστερα απ' όλα αυτά το point σου δεν βλέπω. Τα ζώα δεν συμπεριφέρονται εκδικητικά. Αλίμονο. Άσχετο αν οι άνθρωποι ερμηνεύουμε πολλές από τις συμπεριφορές τους έτσι. Και για να σχολιάσω κάπως το ''η Γη ανοίκει σε όλους'' θύμισέ μου, ποιος είναι αυτός που ''καταπατά'' την ελευθερία των ''συγκατοίκων'' του; Όχι για να βλέπουμε και τις δύο πλευρές του θέματος. Τα ζώα δεν έχουν ούτε και θα 'χουν ποτέ ''προηγούμενα'' μαζί μας. Ούτε κι εμείς σαφώς. Τώρα βέβαια γιατί πολλές φορές τους συμπεριφερόμαστε θαρρείς κι έχουμε κάτι να χωρίσουμε, δεν ξέρω.




Φίλε μαζί σου. Απλά να ξέρεις πως τα ένστικτα των ζώων δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε και κατ' επέκταση ούτε να τα εξηγήσουμε. Όποτε αυτά περί εξερεύνησης παραμένουν "θεωρίες". Άμα τα ζώα απλά θέλουν να εξερευνήσουν δεν θα επιτεθούν. Τα ζώα έχουν εγκέφαλο και σκέφτονται. Απλά δεν διαθέτουν νοημοσύνη που διαθέτουμε εμείς. ΕΓΩ ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΩΣ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΜΕ ΤΑ ΖΩΑ ΠΕΡΑ ΑΠ' ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΡΟΦΗΣ. Το τονίζω αυτό, γιατί κάποιοι αυτό έχετε καταλάβει απ' αυτά που γράφω. Λέω πολύ απλά ότι δεν επηρεάζουμε την φύση σκοτώνοντας τα ζώα για να τραφούμε. Άμα δεν το κάναμε αυτό θα ήμασταν καταδικασμένοι. Εγώ δεν στηρίζω να βίαιο ή όχι θάνατο των ζώων όταν δεν είναι για λόγους τροφής. Εκτός κι αν κινδυνεύουμε εμείς.:P Συγνώμη αν με τα λόγια μου σας έκανα να καταλάβετε άλλα απ' αυτά που εγώ λέω και στηρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
ρε μ***** ποιά φύση μπλέκετε τώρα. ζώα και φυτά εκτροφείου είναι αυτά που τρώμε, τι σχέση έχει η φύση με την φάρμα και το θερμοκήπιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Απ' ό,τι βλέπω άλλοι τρώνε το χόρτο και άλλοι το καπνίζουν.
----------------------------------------------------------------------------------
Ένα αυγό θέλει 150 Λίτρα για να παραχθεί.
Ένα καλαμπόκι 300.
Μια φρατζόλα ψωμί 600.
Ένα κιλό κρέας 22000 Λίτρα.
(Χημεία Β' Γυμνασίου-Πηγή: Περιβαλλοντική Εκπαίδευση στο Δημοτικό Σχολείο, Ίδρυμα Μποδοσάκη, WWF, 1995)

Επίσης επειδή αναφέρθηκε κάτι για τους καρχαρίες, οφείλω να συμφωνήσω με τον Shadowfax και να παραθέσω το παρακάτω άρθρο:
Πηγή: https://www.skai.gr/articles/news/technology/Οάνθρωποςαπειλείτουςκαρχαρίες/


[ame]https://www.youtube.com/watch?v=zCn9-jv-IEs[/ame]

Αύτα είναι μόνο κάποια απ'τα ζώα που κινδυνεύει ο άνθρωπος, και μέσα σ'αυτά είναι και ο καρχαρίας. Επίσης να πω πως ο άνθρωπος δεν σκοτώνει καρχαρίες που είναι κοντά σε ακτές μόνο και μόνο για να προστατεύσει τον κόσμο. Αυτό είναι μια βλακεία του ανθρώπου που οφείλουμε να παραδεχτούμε. Γενικά όλοι οι θανάτοι ζώων όταν δεν οφείλονται σε ανάγκη τροφής είναι μια μεγάλη βλακεία.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Δλδ τα λιονταρια κατεβαινουν στις πολεις και κανουν εφοδο για να σκοτωσουν ανθρωπους? Μαλλον κατι κανει ο ανθρωπος... Επισης, κατι μεδουσες και κατι μελισσες, καποιες φορες οδηγουν τον ανθρωπο στο θανατο εξαιτιας αλλεργιων. Οσον αφορα τον ελεφαντα που θεωρειται "επικινδυνος", αναφερεται στο βιντεο οτι ειναι φυτοφαγος και επιτειθεται σε ανθρωπους (και οχι μονο) οταν απειλειται. Αν εβλεπες (μαλλον, βλεπατε) τι τραβανε στο τσιρκο και τετοια θεαματα, καποτε θα αντιδρουσαν (οπως φαινεται κ στο βιντεο "Earthlings").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=zCn9-jv-IEs

Αύτα είναι μόνο κάποια απ'τα ζώα που κινδυνεύει ο άνθρωπος, και μέσα σ'αυτά είναι και ο καρχαρίας. Επίσης να πω πως ο άνθρωπος δεν σκοτώνει καρχαρίες που είναι κοντά σε ακτές μόνο και μόνο για να προστατεύσει τον κόσμο. Αυτό είναι μια βλακεία του ανθρώπου που οφείλουμε να παραδεχτούμε. Γενικά όλοι οι θανάτοι ζώων όταν δεν οφείλονται σε ανάγκη τροφής είναι μια μεγάλη βλακεία.:(

τι λες μωρέ μαλάκα randy και συ που θα μας βγάλεις ότι ο άνθρωπος έχει και φυσικούς εχθρούς. δες πόσα τροχαία έχουμε τα μαμούνια στον αμαζόνιο σε πείραξαν;
Αυτό ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=zCn9-jv-IEs

Αύτα είναι μόνο κάποια απ'τα ζώα που κινδυνεύει ο άνθρωπος, και μέσα σ'αυτά είναι και ο καρχαρίας. Επίσης να πω πως ο άνθρωπος δεν σκοτώνει καρχαρίες που είναι κοντά σε ακτές μόνο και μόνο για να προστατεύσει τον κόσμο. Αυτό είναι μια βλακεία του ανθρώπου που οφείλουμε να παραδεχτούμε. Γενικά όλοι οι θανάτοι ζώων όταν δεν οφείλονται σε ανάγκη τροφής είναι μια μεγάλη βλακεία.:(

Φίλε Randy,

ο άνθρωπος πολύ πριν γεννηθείς εσύ και εγώ διαχώρισε τα ζώα σε κατοικίδια και άγρια.
Δεν μπορώ να ακούω ότι ο άνθρωπος απειλείται από έναν ροζ με μπλε ρίγες και με γκρι πουά κεφάλι σκορπιό που ζει στον μακρινό Αμαζόνιο.

Επίσης ο άνθρωπος δεν σκοτώνει τους καρχαρίες αλλά όταν τελειώσουν οι φάλαινες ίσως να αρχίσει να το κάνει.

Τα ζώα μπορεί να αποτελούν μέρος της τροφικής αλυσίδας (όπως κι εμείς) αλλά άμα σκοτώνουμε κάθε ζώο επειδή ο καθένας γεννάει παιδιά με το τσουβάλι τότε χέσε μέσα Πολυχρόνη. :P

Τέλος κάθε άνθρωπος έχει την ευθύνη των πράξεών του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Ποιους σκορπιούς μορέ? Απ' όλα τα ζώα τους σκορπιούς είδες? Έλεος... Επίσης εγώ το έδειξα, διότι λέει τον αριθμό ατόμων που πεθαίνει κάθε χρόνο απ' αυτά τα ζώα. Αν σου φαίνονται λίγοι αυτοί οι άνθρωποι που πεθαίνουν μόνο από 10 είδη ζώων, τότε οκ, πάσο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε ρε μανια με τους θανατους απο ζωα, προφανως και θα υπαρχουν απωλειες γιατι οσο να ναι ειναι επικινδυνο να τριγυρνας στο περιβαλλον τους, το point σου ποιο ειναι;
Και btw, ναι ειναι λιγοι σε σχεση με θανατους μεσα στην ανθρωπινη κοινωνια, απο αυτοκινητιστικα μεχρι ναρκωτικα. Και το ξαναειπαμε, οι αριθμοι απο μονοι τους δε λενε τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Aκριβως.
Και αμα συγκρινουμε το ποσοστο των ανθρωπων που βρισκουν ''βιαιο'' θανατο απο τα ζωα και το αντιστοιχο των ανθρωπων απο ζωα θα γελαμε ολο μαζι..
Πιστευεις οτι το 0,05% των ζωων πεθαινει λογω της ανθρωπινης ανωμαλιας?Και λεγοντας ανωμαλια δεν εννοω για τροφη.Διασκεδαση = κυνηγι.
Ερευνα = πειραματοζωα
Ενδυση = γουνα , δερμα
Ουκ ολιγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ο άνθρωπος δέν κινδηνεύει απο κανένα ζώο. έχουμε υποτάξει όλο το πλανήτη.
τρώμε τα πάντα. απο σκυλιά στην κίνα μέχρι σάυρες.

έχουμε κόψει ολόκληρα δάση για να τα αντικαταστήσουμε με εκατομύρια στρέματα καλλιέργειες φυτών που τρώνε οι χορτοφάγοι,

και έχουμε δημιουργήσει ολόκληρα εκτοφεία ζώων με εκκατομύρια ζωντανά που σφάζονται καθημερινά για να χορτάσουν την ανθρώπινη λαιμαργεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top