Πως προφέρεται αυτό;

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το εχω ακουσει και σαν άβαταρ και σαν αβατάρ. Νομιζω εχει λατινικες ριζες οπου προφερετε άβαταρ ενω στην συγχρονη γλωσσα το προφερουμε αβατάρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ήθελα να προσθέσω ότι το www.in.gr προσφέρει τη δυνατότητα μετάφρασης μιας λέξης.
Στην αρχική σελίδα έχει ειδικό πλαίσιο όπου μπορούμε να εισάγουμε μία λέξη και το in.gr τη μεταφράζει και λέει πώς προφέρεται. Δεν ξέρω για ποιες γλώσσες λειτουργεί, αλλά για τα Αγγλικά σίγουρα :D




πχ

Το εχω ακουσει και σαν άβαταρ και σαν αβατάρ. Νομιζω εχει λατινικες ριζες οπου προφερετε άβαταρ ενω στην συγχρονη γλωσσα το προφερουμε αβατάρ

Αρχική Δημοσίευση από in.gr:
avatar [Evatar/avatAr]
ουσ. θρησκ. αβατάρ(α) εκδήλωση (της θεότητας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το Carl Sagan πως προφερεται ;

Απαντηση λογικού ανθρωπου : οπως στη μητρική του γλώσσα, Καρλ Σέ-ϊ-γκαν.Ή οριακά Σάγκαν (πιο επιπεδο αλφα).
Απαντηση ανημερωτου που μιμειται χωρις να αμφισβητει : Καρλ Σαγκάν...γιατι..."ετσι το λενε και οι αλλοι"...:rolleyes:
Απάντηση του παραπανω + δοση συνδρομου "ελληναρα" : Καρολος Σαγκανάς,ναουμ...πολυ καλο παλικαρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Το Carl Sagan πως προφερεται ;

Καρλ Σαγκάν, βεβαίως βεβαίως. :P

Απαντηση ανημερωτου που μιμειται χωρις να αμφισβητει : Καρλ Σαγκάν...γιατι..."ετσι το λενε και οι αλλοι"...:rolleyes:


Ζήτω η Μπάρμπι Ραπούνζελ χιχιχιχιχι.

Συμβουλή: Πρώτα μαθαίνουμε ότι άλλο ανημέρωτος κι άλλο ανενημέρωτος (σωστά Ελληνικά δηλαδή) και μετά εκφράζουμε και άποψη για τη προφορά ξενικών ονομάτων στην Ελληνικήν.

Αυτά με αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Το όνομα του ηθοποιού Schwarzenegger?


Και δεν κάνω πλάκα, το χω απορία.


Γερμανόφωνοι τα φώτα σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εγώ το λέω Σσσβαρτζενέιγκερ :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σβαρτσενέγκερ με το αρχικό σ παχύ (σαν να λες shit :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Nα πω την αληθεια, πιο σωστο μου ακουγεται κατι αναμεσα σε :

Σβαρτσενέγκερ

και

Σγουάρτσενέγκερ

(με παχυ σιγμα και τα 2).

Και κατι μου λεει οτι ειναι πιο κοντα στο 2ο.(πως λεμε τη μαρκα ρολογιων swatch ενα πραγμα, με κατι αναμεσα σε α και ο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στα Γερμανικά το w προφέρεται β

Όσο για τα swatch έχω την εντύπωση ότι η ονομασία τους προέρχεται από το Swiss και το watch
:worry:


εδιτ. Σημαντικό! Το παχύ σ προφέρεται μόνο όταν υπάρχουν τα γράμματα sch (και τα τρία μαζί ), αλλιώς προφέρεται ως απλό σ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και στα Αυστριακα το ιδιο; (γιατι Αυστριακος ειναι ο Aah'nold :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Και στα Αυστριακα το ιδιο; (γιατι Αυστριακος ειναι ο Aah'nold :P )

Άσχετο-σχετικό... Τα αυστριακά έχουν μεγάλες διαφορές από τα γερμανικά (σαν ελληνικά-κυπριακά) ή είναι απολύτως όμοια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Άσχετο-σχετικό... Τα αυστριακά έχουν μεγάλες διαφορές από τα γερμανικά (σαν ελληνικά-κυπριακά) ή είναι απολύτως όμοια;

Το όνομα του ηθοποιού Schwarzenegger?


Και δεν κάνω πλάκα, το χω απορία.


Γερμανόφωνοι τα φώτα σας.

Σβαρτσενεγκα...ειναι....(ετσι προφερεται) (το -er τελος της λεξης "προφερεται" ως "α" και το Sch προφερεται ως παχυ "σ"..)

Και στην Αυστρια γερμανικα μιλανε....απλα το αξεντ αλλαζει και καποιες εκφρασεις ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Σβαρτσενεγκα (το -er τελος της λεξης "προφερεται" ως "α" )

Aυτήν την προφορά δεν την είχα ξανακούσει, συνήθως ακούω όλα τα προηγούμενα, προφανως όμως αυτό θα είναι και το πιο σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σβαρτσενεγκα...ειναι....(ετσι προφερεται) (το -er τελος της λεξης "προφερεται" ως "α" και το Sch προφερεται ως παχυ "σ"..)

Και στην Αυστρια γερμανικα μιλανε....απλα το αξεντ αλλαζει και καποιες εκφρασεις ..

:thumbup:

Δεν προφέρεται όμως το -er σαν κάτι μεταξύ ε και α; Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
καλά εγώ είμαι μεγάλο βλαχαδερό :lol:
τον λέω Ζβαρτσενέγκερ :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
καλά εγώ είμαι μεγάλο βλαχαδερό :lol:
τον λέω Ζβαρτσενέγκερ :lol:
Χε! :P Same here! :) Η λύση είναι να τον φωνάζουμε Άρνυ! :P (ή μήπως Αρνί? :hmm::lol:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καλε, το να τον αποκαλεις Σβαρτσενεγκερ, δεν ειναι λαθος...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
λοιπόν επειδή με "φτιάξατε" τώρα, σας υπόσχομαι ότι την επόμενη φορά που θα μιλήσω στο τηλέφωνο με τον φίλο μου απ την Αμερική (Αμερικάνος) θα τον ρωτήσω την προφορά ρε και θα σας πω εγώ μετά :lol:




ψήνομαι να τον πάρω και σήμερα τηλέφωνο να τον ρωτάω για τον Αρνί :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
μα ο αμερικάνος αποκλείεται να ξέρει την σωστή αυστριακή προφορά του ονόματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top