Γενικό -  Απορίες για την Α' Λυκείου

boss2009

Νεοφερμένος

Ο boss2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γεια σας.Τώρα θα πάω Α Λυκείου και θα ήθελα να μου πείτε σχετικά με τα Μαθήματα της.Επειδή αν εξερέσω Φιλολογικά-Πληροφορική-Οικονομία-Ξένες γλώσσες-Φυσική-Χημεία θα ήθελα να μου πείτε λίγα λόγια για τα Μαθηματικά της Α Λυκείου.Είναι τα ίδια όπως του Γυμνασίου(π.χ Διακρίνουσα,Συστήματα,Ταυτότητες κ.α.λ);:'(
Η άλγεβρα είναι ολόιδια με μερικά πράγματα όπως τύποι Vieta,πρόσημο τριωνύμου κ.λ.π. επιπλέον είναι αρκετά εύκολο μάθημα!Και η γεωμετρία σαν θεωρία είναι τα ίδια οι ασκήσεις όμως είναι εντελώς διαφορετικής λογικής στηριζόμενες στην λογική της απόδειξης!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Γεια σας.Τώρα θα πάω Α Λυκείου και θα ήθελα να μου πείτε σχετικά με τα Μαθήματα της.Επειδή αν εξερέσω Φιλολογικά-Πληροφορική-Οικονομία-Ξένες γλώσσες-Φυσική-Χημεία θα ήθελα να μου πείτε λίγα λόγια για τα Μαθηματικά της Α Λυκείου.Είναι τα ίδια όπως του Γυμνασίου(π.χ Διακρίνουσα,Συστήματα,Ταυτότητες κ.α.λ);:'(

Δεν είναι όλα τα ίδια.Έχει αρκετά καινούρια πράγματα,τα οποία όμως δεν είναι δύσκολα.Στην αρχή ίσως σου φανούν κάπως,αλλά με τον καιρό και με κατάλληλη εξάσκηση θα σου φανούν "παιχνιδάκι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Η άλγεβρα είναι ολόιδια με μερικά πράγματα όπως τύποι Vieta,πρόσημο τριωνύμου κ.λ.π. επιπλέον είναι αρκετά εύκολο μάθημα!Και η γεωμετρία σαν θεωρία είναι τα ίδια οι ασκήσεις όμως είναι εντελώς διαφορετικής λογικής στηριζόμενες στην λογική της απόδειξης!!!:D

Διαφωνώ. Πολύ όμορφα τα εξηγεί ο Γιώργος εδώ.

Καλό είναι να μην πανικοβάλονται οι μικρότεροι ωστόσο ο χαρακτηρισμός «ολόιδια» έστω και μερικώς, νομίζω πως παραείναι επιπόλαιος. Και για να προλάβω πολλούς φωστήρες, μιλάω για τον μέσο μαθητή. Εγώ τουλάχιστον δεν τα βρήκα ίδια. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
οκ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Διαφωνώ. Πολύ όμορφα τα εξηγεί ο Γιώργος εδώ.

Καλό είναι να μην πανικοβάλονται οι μικρότεροι ωστόσο ο χαρακτηρισμός «ολόιδια» έστω και μερικώς, νομίζω πως παραείναι επιπόλαιος. Και για να προλάβω πολλούς φωστήρες, μιλάω για τον μέσο μαθητή. Εγώ τουλάχιστον δεν τα βρήκα ίδια. :iagree:

E ναι,σε καμία περίπτωση δεν τα λες ίδια.
Το είπα και στο προηγούμενο ποστ μου.Υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι ίδια,αλλά τα περισσότερα είναι καινούρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Καλα ντε μην τσακώνεστε:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Άν είναι ίδια ή όχι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
οκ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss2009

Νεοφερμένος

Ο boss2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγώ μίλησα για τα πέρισσότερα κεφάλαια ότι σαν ύλη είναι τα ίδια όσο για τις ασκήσεις μερικές είναι λίγο διαφορετικού επιπέδου π.χ. αποδεικτικές ή θεωρητικές ασκήσεις!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Στα μαθηματικα της Α λυκειου εισαγεται η εννοια της αποδειξης που δεν υπηρχε στο γυμνασιο .Οσον αφορα την αλγεβρα δεν απατει ιδιαιτερες ικανοτητες ενω θα σου φανουν χρησιμα τα μαθηματικα της γ γυμνασιου ενω θα μαθεις πολλα πραγματα ταυτοχρονα που θα σου ειναι καινουργια .Τωρα η γεωμετρια τουλαχιστον στις συνθετες και της γενικες ασκησεις απαιτει μια μικρη δεξιοτεχνια χωρις αυτο να σημαινει οτι θα σε δυσκολεψει ιδιαιτερα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss2009

Νεοφερμένος

Ο boss2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Στα μαθηματικα της Α λυκειου εισαγεται η εννοια της αποδειξης που δεν υπηρχε στο γυμνασιο .Οσον αφορα την αλγεβρα δεν απατει ιδιαιτερες ικανοτητες ενω θα σου φανουν χρησιμα τα μαθηματικα της γ γυμνασιου ενω θα μαθεις πολλα πραγματα ταυτοχρονα που θα σου ειναι καινουργια .Τωρα η γεωμετρια τουλαχιστον στις συνθετες και της γενικες ασκησεις απαιτει μια μικρη δεξιοτεχνια χωρις αυτο να σημαινει οτι θα σε δυσκολεψει ιδιαιτερα .
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα είναι το κεφάλαιο με τις συναρτήσεις καθώς αυτά είναι, κυρίως, που θα χρησιμεύσουν και αργότερα
Πάντως τα μαθηματικά της Α' δεν θα σε δυσκολεύσουν, ιδιαίτερα αν τα αγαπάς και σου αρέσει να ασχολείσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα είναι το κεφάλαιο με τις συναρτήσεις καθώς αυτά είναι, κυρίως, που θα χρησιμεύσουν και αργότερα
Πάντως τα μαθηματικά της Α' δεν θα σε δυσκολεύσουν, ιδιαίτερα αν τα αγαπάς και σου αρέσει να ασχολείσαι
Εγώ είμαι το άκρως αντίθετο:!:
Τα μισώ και ουτε καν δεν ασχολούμε:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, στο Λύκειο δεν υπάρχει ένα βιβλίο μαθηματικών. Υπάρχουν δύο, αυτό της Άλγεβρας και αυτό της Γεωμετρίας.

Άλγεβρα

Η άλγεβρα του Λυκείου ξεκινάει με ένα βατό κεφάλαιο το οποίο περιέχει τις ταυτότητες, τις εξισώσεις, τα απόλυτα και τις ρίζες. Εκεί που ίσως να δυσκολευτεί κάποιος είναι στα απόλυτα, κυρίως με τις αποδεικτικές ασκήσεις και το πινακάκι με το πρόσημο των παραστάσεων μέσα στα απόλυτα και στις ρίζες, λόγω των πολλών πράξεων. Συνεχίζοντας, κάνουνε το 4ο κεφάλαιο, το οποίο περιέχει τους τύπους vieta, που έχουν σχέση με τη δευτεροβάθμια εξίσωση. Υπάρχουν κάποιες δύσκολες ασκήσεις στο μέρος αυτό της θεωρίας, με καλή εξάσκηση όμως όλα βγαίνουν. Συνεχίζοντας, γυρίζουνε στο 2ο κεφάλαιο και κάνουνε μια εισαγωγή στη θεωρία συνόλων. Έπειτα σειρά έχει η ευθεία. Θα μάθουνε για την y=ax+b, το συντελεστή διεύθυνσης, πότε δύο ευθείες στο καρτεσιανό σύστημα συντεταγμένων είναι παράλληλες ή κάθετες. Μετά θα ασχοληθείτε με τις συναρτήσεις, κυρίως με ορισμούς (άρτια, περιττή, γνησίως φθίνουσα και αύξουσα, ελάχιστο, μέγιστο) και θα μάθετε να μελετάτε κάποιες μορφές. Σειρά έχουν τα συστήματα, εδώ τα πράγματα δυσκολεύουν κάπως. Θα μάθετε πολλούς τρόπους να λύνετε ένα σύστημα, με κυριότερο την ορίζουσα γραμμικού συστήματος 2 x 2. Θα καταπιαστείτε με παραμετρικά συστήματα και θα βρίσκετε πότε έχουν μια λύση, πότε είναι αόριστα και πότε αδύνατα. Τέλος, η ύλη της Α' λυκείου ολοκληρώνεται με τη μελέτη της f(x)=αχ^2+βχ+γ και το πρόσημο τριωνύμου/γινομένου/πηλίκου, πάνω στο οποίο υπάρχουν αρκετά δύσκολες ασκήσεις οι οποίες όμως λύνονται εύκολα με αρκετή εξάσκηση. Αυτό το κομμάτι είναι και σημαντικό για τη Γ' λυκείου

Γεωμετρία

To 1o κεφάλαιο της Γεωμετρίας είναι θεωρητικό και μιλάει για την ανάπτυξη της Γεωμετρίας στο πέρασμα του χρόνου, μπλιαχ, ποτέ δεν το διάβασα :p.
To 2o κεφάλαιο ασχολείται με κάποιους ορισμούς όπως, πχ, τι είναι ευθεία κτλ. Εύκολο κεφάλαιο, δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο
Το 3ο κεφάλαιο ασχολείται με τα τρίγωνα, την ισότητα, τα χαρακτηριστικά τους και γενικά είναι ένα κεφάλαιο που εμβαθύνει στην ύλη που έχετε ήδη διδαχθεί στο Γυμνάσιο. Στο κεφάλαιο αυτό υπάρχουν αρκετές αξιόλογες ασκήσεις.
Το 4ο κεφάλαιο ασχολείται με την παραλληλία σε ευκλείδιο χώρο. Θα μάθετε για τις εντός εναλλάξ γωνίες, τις εντός εκτός και επί τ' αυτά κτλ.
Το 5ο κεφάλαιο ασχολείται με τα παραλληλόγραμμα και είναι ίσως το πιο σημαντικό κεφάλαιο της ύλης. Έχει μερικές αρκετά δύσκολες ασκήσεις που απαιτούν φαντασία και έξυπνη σκέψη. Στο τέλος μιλάει για κάποιες ιδιότητες τμημάτων που έχουν σχέση με τα τρίγωνα.
Το 6ο κεφάλαιο μιλάει για εγγεγραμμένα και εγγράψιμα τετράπλευρα. Είναι πολύ μικρό κεφάλαιο και δεν έχει δύσκολες ασκήσεις, πιο πολύ φαντασία χρειάζονται.
Τα υπόλοιπα κεφάλαια διδάσκονται στη Β' λυκείου και θα σας μιλήσω γι' αυτά του χρόνου. :p

Γενικά πάντως, για πρώτη φορά στα σχολικά χρόνια τα μαθηματικά απαιτούν κρίση και αρκετή σκέψη, ειδικά η γεωμετρία. Οι αποδεικτικές ασκήσεις δεσπόζουν τόσο στη Γεωμετρία όσο και στην Άλγεβρα.

Αυτά απο εμένα.

:bye:

(Πάντως θυμάμαι ακόμα την ύλη της Α', πρωτοφανές γεγονός αν σκεφτεί κανείς ότι δε φημίζομαι για τη μνήμη μου)

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη.Δικαίως να είσαι καλός στα Μαθηματικά:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Γειαααα.
Ειμαι ενα τριτακη που μολις τελειωσα......θελω πολυ να μαθω ολα....μα ολα τα μαθηματα της ά λυκειου....ετσι για να ξερω...και αν ειναι ευκολο πειτε μου ποια γραφουμε στο τελος!
ευχαριστω ρρ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top