Σχολή Αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ

keravnoulhs

Νεοφερμένος

Ο keravnoulhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Φέτος πήρα το πτυχίο από τη σχολή μου και αποφάσισα να κάνω κάτι που σκεφτόμουν από καιρό, να δώσω πανελλήνιες για να μπω στη σχολή αξιωματικών της αστυνομίας. Θα ήθελα όποιος ξέρει (αν είναι ο ίδιος ο αστυνομικός ας πούμε) να μου δώσει πληροφορίες για τις συνθήκες που επικρατούν μέσα στη σχολή και να μου εξηγήσει κάποια επαγγελματικά θέματα, είτε από εδώ είτε σε μήνυμα. Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Περαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Περαστικά.

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής??

Κανένα επάγγελμα δεν είναι ντροπή, αν το εκτελείς με υπευθυνότητα και συνειδητότητα. Μην αρχίσουμε πάλι το γνωστό "τσουβάλιασμα". (βλ. όλοι οι μπάτσοι είναι γουρούνια, όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι τεμπέληδες, όλοι οι γιατροί είναι αγιογδύτες κλπ κλπ κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

.
.
.
.
.
.
.
κατι πρέπει να γίνει με τα τρολοθέματα του foroum
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής??

Κανένα επάγγελμα δεν είναι ντροπή, αν το εκτελείς με υπευθυνότητα και συνειδητότητα. Μην αρχίσουμε πάλι το γνωστό "τσουβάλιασμα". (βλ. όλοι οι μπάτσοι είναι γουρούνια, όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι τεμπέληδες, όλοι οι γιατροί είναι αγιογδύτες κλπ κλπ κλπ)

Im kinda κάθετη μ' αυτή τη ''κατηγορία''.
im off
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Im kinda κάθετη μ' αυτή τη ''κατηγορία''.
im off

Οκ. Με κάλυψες. Θα αρκεστώ μόνο στο να σου ευχηθώ, να μη χρειαστεί ποτέ να απευθυνθείς για οποιονδήποτε λόγο στην "κατηγορία" της Ελληνικής Αστυνομίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Κ γω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Im kinda κάθετη μ' αυτή τη ''κατηγορία''.
im off
Ήθελα να ξερα τι στάση θα είχες αν τύχαινε να είναι ο πατέρας σου ένας τίμιος και σωστός αστυνομικός. Θα το τσουβάλιαζες και τότε; Μάλλον όχι. Υπάρχουν καλοί και κακοι εργαζόμενοι σε κάθε τομέα, σε κάθε υπηρεσία, σε κάθε επιχείρηση. Το ότι η Αστυνομία είναι ένα παρεξηγημένο Σώμα δεν σημαίνει ότι απαρτίζεται αποκλειστικά και μόνο από ανίδεους, αδιάφορους και ψυχρούς ανθρώπους. Γιατί για την εγκληματική/απαράδεκτη/αντιεπαγγελματική συμπεριφορά που έχουν δείξει πολλοί παίρνει η μπάλα και τους λίγους που αγωνίζονται κάθε μέρα με την μιζέρια, την παραβατικότητα, τον παραλογισμό, και-δεν-ξέρω-κι-εγώ-τι-άλλο του ελληνικού λαού. Αλλά βέβαια, τα περισσότερα παιδιά μεγαλώνουν με το πρότυπο του γονέα ή γίνονται οι ίδιοι ενήλικες που βρίζουν την αστυνομία επειδή τους κάνει έλεγχο, επειδή τους κόβει κλήσεις γιατί οι ίδιοι δεν μπορούν να φροντίσουν ώστε να είναι ευσυνείδητοι πολίτες. Τι να λέμε τώρα δηλαδή. Ωριμάστε μερικοί και ξεφύγετε από τα συνθήματα του δημοτικού που βρίζουν αστυνομίες και αγίους για να νιώσουν σπουδαίοι.

Περαστικά λοιπόν στο παιδί που δυστυχώς θα έρθει αντιμέτωπος με την ηλίθια πλευρά του Έλληνα πολίτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keravnoulhs

Νεοφερμένος

Ο keravnoulhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δε ξεκίνησα αυτό το θέμα ούτε για να γίνει πεδίο αντιπαράθεσης των διάφορων απόψεων ούτε για να τρολλάρω όπως ειπώθηκε. Σκέφτομαι απλά να γίνω αστυνομικός και θα ήθελα λεπτομέριες για τη ζωή μέσα στη σχολή και κάποια πράγματα για τη δουλειά (του στυλ με ποιο κριτήριο σε βάζουν στι διάφορες υπηρεσίες) και άλλα. Αν υπήρχε κάποιος αστυνομικός ή σχετικός γενικά και έχει όρεξη να μου πει κάποια πράγματα θα ήμουν ευγνόμων, είτε από εδώ είτε με κάποιο μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Αν υπήρχε κάποιος αστυνομικός ή σχετικός γενικά και έχει όρεξη να μου πει κάποια πράγματα θα ήμουν ευγνόμων, είτε από εδώ είτε με κάποιο μήνυμα.

3 και 60 θα παίρνεις αλλά το ευχάριστο είναι ότι θα βαράς συνταξιούχους και θα έχεις για συναδέλφους σου κυρίως χρυσαυγίτες. Και το καλύτερο; Αν καμια φορά το παρακάνεις (πχ σκοτώσεις κανένα παιδάκι, αν επιτεθεί καμια ζαρντινιέρα σε φοιτητή, αν την πέφτεις σε μετανάστες επειδή είναι σκούροι), και φυσικά μόνο αν και εφόσον το μάθει κι ο κόσμος, τότε θα πρόκειται για "μεμονωμένο περιστατικό". Θα φοράς και κουλ στολή!

Καλωσήρθες στην Ελληνική Αστυνομία :) Χαίρομαι να βλέπω νέους με όνειρα και όραμα!

- https://www.tovima.gr/society/article/?aid=680122
- https://www.amnesty.org.gr/wp-content/uploads/2012/10/Police-Violence-in-Greece_REPORT.pdf
- Και πολλές άλλες πηγές, απλά γκουγκλαρε "ελληνική αστυνομία".

Κι εγώ Ι'm out, όπως η princess.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keravnoulhs

Νεοφερμένος

Ο keravnoulhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
3 και 60 θα παίρνεις αλλά το ευχάριστο είναι ότι θα βαράς συνταξιούχους και θα έχεις για συναδέλφους σου κυρίως χρυσαυγίτες. Και το καλύτερο; Αν καμια φορά το παρακάνεις (πχ σκοτώσεις κανένα παιδάκι, αν επιτεθεί καμια ζαρντινιέρα σε φοιτητή, αν την πέφτεις σε μετανάστες επειδή είναι σκούροι), και φυσικά μόνο αν και εφόσον το μάθει κι ο κόσμος, τότε θα πρόκειται για "μεμονωμένο περιστατικό". Θα φοράς και κουλ στολή!

Καλωσήρθες στην Ελληνική Αστυνομία :) Χαίρομαι να βλέπω νέους με όνειρα και όραμα!

- https://www.tovima.gr/society/article/?aid=680122
- https://www.amnesty.org.gr/wp-content/uploads/2012/10/Police-Violence-in-Greece_REPORT.pdf
- Και πολλές άλλες πηγές, απλά γκουγκλαρε "ελληνική αστυνομία".

Κι εγώ Ι'm out, όπως η princess.

Τα γνωρίζω όλα αυτά όμως δε σκοπεύω να γίνω ούτε κάφρος, ούτε δολοφόνος, ούτε ρατιστής. Απλά μου αρέσει. Και μισθό ξέρω ότι δε θα παίρνω μεγάλο, αλλά από την ανεργεία σίγουρα είναι καλύτερο. Έχω τελειώσει παραϊατρικό επάγγελμα, μου αρέσει να προσφέρω και όχι να βλάπτω, αλλιώς δε θα το διάλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αν δεν τρολαρεις, τοτε θα πρέπει να ξέρεις οτι βρισκόμαστε σε πλήρη ιδεολογική και κοινωνική παρακμή,
επομένως εκτός απο το κάθε είδους έγλημα και παραβατική συμπεριφορά, θα πρέπει να ανεχτείς και τους κάθε ιδεολόγους της π..τσας που δεν έχουν ιδέα για το τι σαπίλα υπάρχει πέρα απο τον ασφαλή στενό τους κύκλο.

επίσης θα δείς πράγματα που με τα χρόνια θα σε επιβαρύνουν ψυχικά
πριν 5 χρόνια και ενω ήμουν δόκιμος ακόμα σε τμήμα της αττικής, μας είχε δωθεί σήμα για ενδοοικογενειακό επεισόδιο σε καταυλισμό ρομα.
όταν φτάσαμε στην είσοδο τους σπιτιού βρισκόταν μια τσιγγάνα που κρατούσε ένα γυμνο κοριτσάκι. το κοριτσάκι ήταν νεκρό και κακοποιημένο, τα γεννητικά του όργανα διογκωμένα. αυτη η εικόνα ακόμα με στοιχειώνει, όπως και τα πρεζάκια στα κρατητήρια στο τελευταίο στάδιο, ή σκηνικά με ενδοοικογενειακό ξύλο, όπου γονείς δέρνουν παιδιά σε επίπεδο βασανισμού,
ή σήματα αιφνίδιων θανάτων, οπου ανοίγεις το σπίτι κάποιου γέρου π πέθανε μόνος, και απο την μπόχα του σάπιου ανθρώπινου σώματος δεν μπορείς ούτε να ανασάνεις.

οπότε άν το αποφάσισες κάντο, και μην ανοίγεις θέματα ζητώντας απο παιδάκια του e-steki να σου πούνε τι να κάνεις στην ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

keravnoulhs

Νεοφερμένος

Ο keravnoulhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν τρολλάρω :P Ήθελα μόνο πληροφορίες από κάποιον που να ξέρει για τη σχολή μέσα και τη δουλειά, δε ξεκίνησα το ποστ για να ακούσω ποιοι συμφωνούν και ποιοι όχι. Εϊναι πολύ σκληρές οι εικόνες που μου περιγράφεις, αλλά σε ότι νοσοκομείο έχω δουλέψει έχω δει και εγώ τα τέρατα και σε έναν βαθμό έχω συνηθίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dune

Νεοφερμένος

Η dune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ειχα ενα φιλο καποια στιγμη που ηταν αστυνομικος.
Εκανε κυριως δουλεια γραφειου οταν καναμε παρεα, δε μου ειχε αναφερει κατι περιεργο. Καμια φορα μου ανεφερε περιστατικα με γριουλες κλπ που πηγαινανε και κλαιγανε γτ τις ειχαν κλεψει κι αλλα τετοια.
Καλο παιδι, ψυχοπονιαρης.
Επισης μου χε πει οτι κυκλοφορουσε με πολιτικα συνεχεια γιατι εμενε κοντα σε μερος με πολλους αναρχικους κ επεφτε ξυλο αν ανακαλυπταν ενστολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Έχω τελειώσει παραϊατρικό επάγγελμα, μου αρέσει να προσφέρω και όχι να βλάπτω, αλλιώς δε θα το διάλεγα.
Μείνε τότε εκεί που είσαι (στο παραϊατρικό επάγγελμα) ή ψάξε να σπουδάσεις κάτι πιο αποδοτικό και χρήσιμο, ώστε να προσφέρεις αληθινά.
Και αν θες παραδείγματα, βλέπε το τμήμα της λογοθεραπείας, κοινωνικής εργασίας και ό,τι γενικά προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο.
Είναι δύσκολοι οι καιροί οικονομικά, αλλά μην αναζητάς "άμεσες" λύσεις, απλά και μόνο για να έχεις ένα τάδε εισόδημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Μείνε τότε εκεί που είσαι (στο παραϊατρικό επάγγελμα) ή ψάξε να σπουδάσεις κάτι πιο αποδοτικό και χρήσιμο, ώστε να προσφέρεις αληθινά.
Και αν θες παραδείγματα, βλέπε το τμήμα της λογοθεραπείας, κοινωνικής εργασίας και ό,τι γενικά προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο.
Είναι δύσκολοι οι καιροί οικονομικά, αλλά μην αναζητάς "άμεσες" λύσεις, απλά και μόνο για να έχεις ένα τάδε εισόδημα.
μήπως να σου δείξει και την γκόμενα του για να την εγκρίνεις; :confused:
το παιδί μιλάει για επιλογή, για κάτι που διάλεξε και αποφάσισε να κάνει.
δεν είπε πως θα μπει αστυνομία μόνο και μόνο για τα φράγκα αλλά επειδή το θέλει και παράλληλα θα εξασφαλίσει και κάποιο εισόδημα. και στην αστυνομία ξέρεις, μπορεί κάποιος πραγματικά να προσφέρει αρκεί να το θέλει και ο ίδιος. ζητώ συγνώμη για το σοκ που ίσως υποστείτε μερικοί αλλά ναι συμβαίνει. ουάου ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
μήπως να σου δείξει και την γκόμενα του για να την εγκρίνεις; :confused:
το παιδί μιλάει για επιλογή, για κάτι που διάλεξε και αποφάσισε να κάνει.
δεν είπε πως θα μπει αστυνομία μόνο και μόνο για τα φράγκα αλλά επειδή το θέλει και παράλληλα θα εξασφαλίσει και κάποιο εισόδημα. και στην αστυνομία ξέρεις, μπορεί κάποιος πραγματικά να προσφέρει αρκεί να το επιτρέπει η θέση του και να το θέλει και ο ίδιος. ζητώ συγνώμη για το σοκ που ίσως υποστείτε μερικοί αλλά ναι συμβαίνει. ουάου ε;

Σε σχέση με αυτό που λέει η Stavri πάνω και έχω γράψει σε άλλο θέμα, οι άνθρωποι (δε θέλω να πω Έλληνες, αλλά φοβούμαι ότι τα ποσοστά εδώ είναι ιδιαιτέρως υψηλά) που έχουν μάθει και ασπαστεί τη νοοτροπία του τσουβαλιάσματος, ότι όλοι οι πολιτικοί είναι κλέφτες, οι αστυνόμοι τραμπούκοι, οι δημόσιοι υπάλληλοι άχρηστοι, οι αλλοδαποί δολοφόνοι κλπ., δεν έχουν ίχνος κριτικής ικανότητας στο νου τους. Προσωπικά δε μπαίνω στον κόπο να τους πείσω για το αντίθετο από αυτό που υποστηρίζουν, διότι τους θεωρώ εγκεφαλικά νεκρούς. Αν δεν καταλαβαίνουν πως σε κάθε κατηγορία ανθρώπων (επάγγελμα, τόπος προέλευσης, φύλο κλπ.) υπάρχουν τόσο αξιόλογοι, όσο και αναξιόλογοι και κατακριτέοι άνθρωποι, και επιλέγουν να τους ισοπεδώνουν όλους χωρίς καμία διάκριση, είναι κομπλεξικοί και δεν πρόκειται ποτέ να μπορέσουν να αποβάλλουν τον φανατισμό από την κριτική τους.

Σε αυτό το σημείο να αναφέρω απλώς ότι κάποια από τα γνωστότερα πρόσωπα της ιστορίας αποφάσισαν να κάψουν τα χλωρά μαζί με τα ξερά. Δεν τυχαίνει να είναι ο Martin Luther King Jr., δεν τυχαίνει να είναι ο Mahatma Gandhi, τυχαίνει να είναι οι μεγαλύτεροι δικτάτορες της ιστορίας. Διότι μόνο άνθρωποι που αδυνατούν να κρίνουν κριτικά το κάθε ζήτημα, μπορούν να φανατιστούν σε σημείο που να θεωρήσουν ότι οι άνθρωποι ενός επαγγέλματος ή μίας φυλής αξίζουν την τιμωρία τους.

Στην τελική, εφόσον πιστεύετε ότι όλοι οι αστυνόμοι είναι κατακριτέοι, να το εκφράζετε όταν κάποιος ζητάει απόψεις επ'αυτού. Αλλά βέβαια, το κόμπλεξ δεν επιτρέπει την ορθή κρίση ούτε σε αυτό. Εννοείται πως αν χρειαστείτε οτιδήποτε από την Ελληνική Αστυνομία, δε θα πρέπει να το ζητήσετε. Να μην πείτε τίποτα, ποτέ. Άλλωστε, είναι θέμα ιδεολογίας, ως φαίνεται. Το να μισείς τους συνανθρώπους σου είναι ιδεολογική άποψη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keravnoulhs

Νεοφερμένος

Ο keravnoulhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη Mercedes και τον Γιώργο σε αυτά που λέτε, όντως η νοοτροπία του τσουβαλιάσματος δεν είναι σωστό. Επίσης δεν είμαι σε φάση που ψάχνω επάγγελμα και ακούω προτάσεις, ενδιαφέρομαι για την αστυνομία, δεν έχω σκοπό να τελειώσω ότι παραϊατρικό υπάρχει. Αν υπήρχε κανένας αστυνομικός εδώ θα το εκτιμούσα δεόντως πάντως :P.

Υ.Γ. Το ξέρω ότι υπάρχουν μαλάκες αστυνομικοί, έχω υπάρξει μάρτυρας σε απαράδεκτα σκηνικά, αλλά όπως ξαναείπα δεν έχω σκοπό να γίνω η προσωποποίηση του κακού όπως είναι για μερικούς, όντως μου αρέσει η σιγουριά του μισθού αλλά ταυτόχρονα μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
μήπως να σου δείξει και την γκόμενα του για να την εγκρίνεις; :confused:
το παιδί μιλάει για επιλογή, για κάτι που διάλεξε και αποφάσισε να κάνει.
δεν είπε πως θα μπει αστυνομία μόνο και μόνο για τα φράγκα αλλά επειδή το θέλει και παράλληλα θα εξασφαλίσει και κάποιο εισόδημα. και στην αστυνομία ξέρεις, μπορεί κάποιος πραγματικά να προσφέρει αρκεί να το επιτρέπει η θέση του και να το θέλει και ο ίδιος. ζητώ συγνώμη για το σοκ που ίσως υποστείτε μερικοί αλλά ναι συμβαίνει. ουάου ε;
Ωραίο υφάκι.
Απάντησα απλά στο θέμα, γιατί ζήτησε γνώμες. Δεν του επιβάλλω την άποψή μου, απλά κάνω περιεκτικό σχολιασμό σε μία από τις προτάσεις, που θεώρησα πιο σημαντική στο σύνολο των λεγομένων του σχετικά με τη μελλοντική επιλογή εργασίας.

Και οποιαδήποτε άλλη δουλειά να έκανε ή να ζητούσε γνώμη για την σχολή και ό,τι συνεπάγεται, εκτός από τα παρεμφερή του αστυνομικού, δεν θα τα σχολίαζα καν. Αλλά είπε ότι επιθυμεί μια δουλειά, που βοηθάει και προσφέρει στο "συνάνθρωπο". Και το μόνο τμήμα/κομμάτι της αστυνομίας που αξίζει, έστω και λίγο σε σύγκριση με τα άλλα, είναι η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος. Κανένα άλλο. Αλλά πόσες οι πιθανότητες να ενταχθεί στην "ομάδα" αυτή;! Και κατά πάσα πιθανότητα, αν δεν ήταν τα χρήματα και η εξασφάλιση για την "εργασία", η προτίμησή του θα έπεφτε στο ήμισυ. Αλλά εντάξει πάω πάσο, δική του η ζωή.

Ναι, άσε τρομερό το σοκ που έχω υποστεί από τις "επιλογές" του.

keravnoulhs: Έχεις γνώση σε τι κίνδυνο μπορεί να βάλεις τη ζωή σου, αν δηλώνεις αυτή τη σχολή. Επομένως, ελπίζω να γίνει συνειδητά και έχοντας "ερευνήσει" όλες τις παραμέτρους.

Αλλά βέβαια, όποιος πηγαίνει κόντρα σ' αυτό το επάγγελμα τσουβαλιάζει και όσους "αξίζουν". Είναι τόσοι λίγοι που αξίζουν, τόσοι λίγοι που κάνουν πραγματική δουλειά, και δεν πειράζουν τον συνάνθρωπο. Και ακόμα λιγότεροι που δεν βγαίνουν "ζώα ψυχικά" από την σχολή, πέραν του κύκλου της οικογένειας/φίλων. Ήξεραν, ωστόσο, που θα έμπαιναν.

Σου απάντησε ο έμπειρος στα δακρυγόνα, το ξύλο και του επαγγέλματος, παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη Mercedes και τον Γιώργο σε αυτά που λέτε, όντως η νοοτροπία του τσουβαλιάσματος δεν είναι σωστό. Επίσης δεν είμαι σε φάση που ψάχνω επάγγελμα και ακούω προτάσεις, ενδιαφέρομαι για την αστυνομία, δεν έχω σκοπό να τελειώσω ότι παραϊατρικό υπάρχει. Αν υπήρχε κανένας αστυνομικός εδώ θα το εκτιμούσα δεόντως πάντως :P.

Υ.Γ. Το ξέρω ότι υπάρχουν μαλάκες αστυνομικοί, έχω υπάρξει μάρτυρας σε απαράδεκτα σκηνικά, αλλά όπως ξαναείπα δεν έχω σκοπό να γίνω η προσωποποίηση του κακού όπως είναι για μερικούς, όντως μου αρέσει η σιγουριά του μισθού αλλά ταυτόχρονα μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον επάγγελμα.

Είναι ενδιαφέρον. Αλλά έχει και τις δυσκολίες του και τους κινδύνους του. Γενικά αυτό που μπορώ να σου πω (γνωρίζοντας καλά κάποιον αστυνομικό και όχι από προσωπική εμπειρία) είναι ότι σε κάνει να βλέπεις τα πράγματα διαφορετικά. Ανακαλύπτεις κινδύνους που δεν θα ήξερες κάν ότι υπάρχουν, γίνεσαι πιο προσεχτικός, πιο καχύποπτος. Ψυχολογικά, με όσα θα δεις, είναι αδύνατον να μην επηρεαστείς. Ο γνωστός μου είχε πάει σε ένα σπίτι όπου ένας είχε σκοτώσει τρεις και είχε αυτοκτονήσει ο ίδιος με καραμπίνα. Το τι μου περιέγραφε δεν λέγεται. Μπήκε μέσα στο δωμάτιο και από τα ταβάνια έσταζαν μυαλά, το πάτωμα είχε θρυψαλιασμένα κρανία. Δεν γίνεται να μείνεις ανηπερεάστος από τέτοιες εικόνες. Επίσης μιας και πας από αξιωματικών καταλαβαίνεις πως μπορεί κάποια στιγμή μετά από χρόνια να φτάσεις σε θέση ταξίαρχου/διευθυντή αστυνομίας ή γενικά σε κάποια υψηλοβαθμη θέση όπου οι ευθύνες και οι αποφάσεις που θα κληθείς να πάρεις θα είναι ιδιαίτερα σημαντικές. Γενικά σαν επάγγελμα, είναι αρκετά ψυχοφθόρο. Δεν έχεις ωράριο, πρέπει να είσαι συνεχώς σε ετοιμότητα, να υπακούς στις εντολές των προϊσταμένων σου. Χρειάζεται πειθαρχία και αυτοέλεγχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top