Μαθηματικά - Πώς σάς φαίνεται σαν μάθημα; Εύκολο ή δύσκολο;

ΔεΣποινETTA

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
εμεις στα μαθηματικα τελειωσαμε το κεφαλαιο με τις συναρτησεις, αφησαμε για τωρα τα στατιστικα και κανουμε συνεχεια γεωμετρια.εκει μας εκανε 2 μαθηματα στα διανυσματα και πηγαμε στον κυκλο. εσεις που ειστε???
-----------------------------------------
(εχουμε κανει και τα προηγουμενα μαθηματα πριν τα διανυσματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Είναι πανεύκολα. Και τα μαθηματικά της γ' γυμνασίου είναι γελοία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κι εσύ που τα ξέρεις τα μαθηματικά της γ' γυμνασίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Για να λέγεται Big Xefteri....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
big kaguras έπρεπε να λέγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Κι εσύ που τα ξέρεις τα μαθηματικά της γ' γυμνασίου;
Και εγώ σου λέω πως η θεωρία αριθμών της 2ας Λυκείου είναι πανεύκολη, τι έγινε; Άνετα μπορεί να έχει προχωρήσει στα μαθηματικά σε ύλη παραπάνων τάξεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Και εγώ σου λέω πως η θεωρία αριθμών της 2ας Λυκείου είναι πανεύκολη, τι έγινε; Άνετα μπορεί να έχει προχωρήσει στα μαθηματικά σε ύλη παραπάνων τάξεων...

Λίγο άστοχο παράδειγμα έφερες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Β' Γυμνασίου να κάνει ύλη Β' Λυκείου είναι κάπως υπερβολικό...δε λέω, να είσαι ahead of your time, αλλά μην το πας και στα άκρα...άσε που νομίζω ότι μπαίνουν σε μιγαδικούς αριθμούς με φανταστικές μονάδες και άλλα χίλια-δυό, που μόνος σου λίγο δύσκολα τα μαθαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Β' Γυμνασίου να κάνει ύλη Β' Λυκείου είναι κάπως υπερβολικό...δε λέω, να είσαι ahead of your time, αλλά μην το πας και στα άκρα...άσε που νομίζω ότι μπαίνουν σε μιγαδικούς αριθμούς με φανταστικές μονάδες και άλλα χίλια-δυό, που μόνος σου λίγο δύσκολα τα μαθαίνεις.

Ρωτάς και σου λένε. Το έχω δει και αυτό αλλά δεν ασχολήθηκα πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συγκεκριμένα για τη Θεωρία Αριθμών, αν διαλέξεις τυχαία έναν μαθητή της Γ' Λυκείου, περισσότερες πιθανότητες έχεις να είναι γκέι ή κτηνοβάτης παρά να έχει καταλάβει πλήρως τη Θεωρία Αριθμών. :D
Δεν διαφωνώ, αλλά είναι υπερβολή από τη δευτέρα γυμνασίου να κάθεσαι να κάνεις ύλη επόμενης τάξης. Άσε που δεν ξέρω και κατά πόσο για να κάνει κάποιος Μαθ. Γ' Γυμνασίου πρέπει να γνωρίζει όλα τα προηγούμενα.
Τέλος πάντων, δεν είναι θέμα, απλά τη συγκεκριμένη φράση "πανεύκολα, γελοία" την έχω ακούσει από πολλούς που στο Λύκειο δε μπορούσαν, αργότερα, να λύσουν ούτε μία άσκηση. Μην το παίρνετε τόσο χαλαρά το συγκεκριμένο άθλημα. Επειδή ως επί το πλείστον οι μαθηματικοί του γυμνασίου καταντάνε χειρότεροι κι από φιλολόγους, δεν σημαίνει ότι πρέπει να βάλετε κι εσείς τέτοιες βάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Συγκεκριμένα για τη Θεωρία Αριθμών, αν διαλέξεις τυχαία έναν μαθητή της Γ' Λυκείου, περισσότερες πιθανότητες έχεις να είναι γκέι ή κτηνοβάτης παρά να έχει καταλάβει πλήρως τη Θεωρία Αριθμών. :D
Δεν διαφωνώ, αλλά είναι υπερβολή από τη δευτέρα γυμνασίου να κάθεσαι να κάνεις ύλη επόμενης τάξης. Άσε που δεν ξέρω και κατά πόσο για να κάνει κάποιος Μαθ. Γ' Γυμνασίου πρέπει να γνωρίζει όλα τα προηγούμενα.
Τέλος πάντων, δεν είναι θέμα, απλά τη συγκεκριμένη φράση "πανεύκολα, γελοία" την έχω ακούσει από πολλούς που στο Λύκειο δε μπορούσαν, αργότερα, να λύσουν ούτε μία άσκηση. Μην το παίρνετε τόσο χαλαρά το συγκεκριμένο άθλημα. Επειδή ως επί το πλείστον οι μαθηματικοί του γυμνασίου καταντάνε χειρότεροι κι από φιλολόγους, δεν σημαίνει ότι πρέπει να βάλετε κι εσείς τέτοιες βάσεις...
Θα γίνω πιο σαφής. Η Θεωρία Αριθμών που διδάσκεται στην 2α Λυκείου είναι γελοία σε σύγκριση με άλλα εξωσχολικά βιβλία Θεωρίας Αριθμών. Γενικότερα όλα τα σχολικά βιβλία περιέχουν λίγα πράγματα... Για όσους θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά με τα μαθηματικά δεν είναι αρκετά τα σχολικά βιβλία.
Αλλά ας ξαναμπούμε στο θέμα και κατά τη γνώμη μου, τα μαθηματικά θα γινόταν πιο ενδιαφέρον μάθημα αν περιείχαν και λίγη από την Ιστορία των μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Είναι γνωστό ότι όσοι θέλουν να μάθουν περισσότερα για τα μαθηματικά δεν θα αρέσκονται στο να περιορίζονται στο σχολικό βιβλίο.

Συγκεκριμένα έχω δει πολλούς από τους γνωστούς μου μαθηματικόφιλους εδώ : artofproblemsolving.com κι επίσης έχω κι εγώ μια πληθώρα μαθηματικών βιβλίων, η καλύτερα, βιβλίων που ως περιεχόμενο έχουν τα μαθηματικά (αφορούν περισσότερο την ιστορία και τα μυθιστορήματα) πχ. Καρλ Γκάους, Υπόθεση Ρίμαν, Το Θεώρημα του Παπαγάλου και τα Πυθαγόρεια Εγκλήματα...καθώς και μερικά που βρήκα στον Ευκλείδη της ΕΜΕ (Ολυμπιάδες) και δυό του κ. Στεργίου για την ΕΜΕ. Έχω και κάτι άλλα αλλά είναι στα αγγλικά, και τα περισσότερα είναι Did You Know? τύπου. Έχουν φάση όμως, κάνουν παραλλαγές στο Πυθαγόρειο με παραλληλόγραμμα και βρίσκουν εμβαδά τριγώνων μέσω τον πλευρών και άλλα κουλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Και εγώ έχω διάφορα βιβλία(δεν τα θυμάμαι όλα απέξω...) και όπως του Στεργίου, του Καζαντζή, της Ε.Μ.Ε., κτλ., γενικά έχω και μία λίστα 35 βιβλίων για τα επόμενα 3 χρόνια (που μάλλον δεν θα μου φτάσουν, αφού η λίστα μου συνεχώς αυξάνεται...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Charalabos

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος(Xάρης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γελοία!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
ευκολουτσικα ηταν μωρε...Αμα προσεχεις κιολας!
18 ειχα γραψει στις εξετασεις, αυτα ειναι. Ενω φετος που δεν ανοιξα βιβλιο εχω πεσει στο 14:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rastanick

Νεοφερμένος

Ο Rastanick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Της Β τα μαθηματικά είναι εύκολα αν κατσεις και διαβάσεις θεωρία και προσέχεις.Εγω προσωπικα για τις εξετάσεις ειχα διαβάσει ένα 2ωρο και εγραψα 18.Της Γ ειναι πολύ δήσκολα και δεν καταλαβαίνω τη μου γίνετε:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
Πρώτο post σε αυτό το τέλειο site(τυχαία το βρήκα το site αλλά άξιζε). Λοιπόν, αν και τα βαριέμε μερικές φορές μπορώ να πω ότι έχουμε έναν πάρα πολύ καλό καθηγητή τον οποίο δεν χωνεύουμε και πολύ επειδή τον νοιάζει μόνο το μάθημα(πορωμένος είναι!). Τελειώσαμε το βιβλίο πριν τις διακοπές του Πάσχα και κάνουμε συνέχεια επαναληπτικές ασκήσεις. Έχουμε πύξει όλη την χρονιά αλλά τουλάχιστον δεν θα πύξουμε στις εξετάσεις. Και επειδή ήταν χρόνια στην παραπαιδια μας εχει κανει πριν απο διαγωνισματα μαθηματα σαββατο πρωι για να βοηθησει περισσοτερο αυτους που δεν μπορουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Πρώτο post σε αυτό το τέλειο site(τυχαία το βρήκα το site αλλά άξιζε). Λοιπόν, αν και τα βαριέμε μερικές φορές μπορώ να πω ότι έχουμε έναν πάρα πολύ καλό καθηγητή τον οποίο δεν χωνεύουμε και πολύ επειδή τον νοιάζει μόνο το μάθημα(πορωμένος είναι!). Τελειώσαμε το βιβλίο πριν τις διακοπές του Πάσχα και κάνουμε συνέχεια επαναληπτικές ασκήσεις. Έχουμε πύξει όλη την χρονιά αλλά τουλάχιστον δεν θα πύξουμε στις εξετάσεις. Και επειδή ήταν χρόνια στην παραπαιδια μας εχει κανει πριν απο διαγωνισματα μαθηματα σαββατο πρωι για να βοηθησει περισσοτερο αυτους που δεν μπορουν.
Τρομερός καθηγητής. Στην τάξη μου στα μαθηματικά γίνετε περισσότερη φασαρία απ' ότι στα Καλλιτεχνικά... ελεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis re

Νεοφερμένος

Ο giannis re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
-4+-5+9χ+7>-9+-6χ+22

λυστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top