Γενικό -  Χρήσιμες γνώσεις για Γ' Λυκείου

fdg

Νεοφερμένος

Ο fdg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ ...οποτε αν δεν θυμαμε κατι μπορω να ανατρεχω στο σχετικο κεφάλαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Σκοπευω απο Σεπτεμβρη, μιας και δεν διαβασα ιδιαιτερα φετος, να κανω επαναληψη μονος μου σε κεφαλαια της Α΄ στα μαθηματικα, στη φυσικη και στη χημεια, παραλληλα με την υλη της Β΄, διοτι δεν θελω τα κενα που εχω απο την Α΄ να τα βρω μπροστα μου στην Γ΄. Ποια κεφαλαια απ' αυτα τα μαθηματα θα λεγατε οτι θα μου χρειαστουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κινηματική, Δυνάμεις, Ενέργεια είναι η βάση για να καταλάβεις τα της Γ' και γενικά όλης της φυσικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Απο μαθηματικα μπορει καποιος να μου πει τι χρειαζεται στη γ απο τις προηγουμενες ταξεις β και α; Νταξει ξερω οτι τα μαθηματικα ειναι αλυσιδα και ολα χρειαζονται αλλα χοντρικα ποια ειναι κεφαλαια που ειναι απαραιτητα για τη γ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina.

Νεοφερμένος

Η marina. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Απο μαθηματικα μπορει καποιος να μου πει τι χρειαζεται στη γ απο τις προηγουμενες ταξεις β και α; Νταξει ξερω οτι τα μαθηματικα ειναι αλυσιδα και ολα χρειαζονται αλλα χοντρικα ποια ειναι κεφαλαια που ειναι απαραιτητα για τη γ;
Τα μαθηματικά της α' είναι πολύ βασικά και καλό είναι να μην έχεις καθόλου κενά σε αυτά.
Από την άλγεβρα της β' πρέπει να ξέρεις πολύ καλά την τριγωνομετρία (για φυσική κατ κυρίως) και εκθετική-λογαριθμική συνάρτηση (για μαθηματικά, φυσική, χημεία...:P)
Από τα μαθηματικά κατ της β' να θυμάσαι κωνικές τομές γιατί χρειάζονται στους μιγαδικούς (περισσότερο να τις αναγνωρίζεις και να βρίσκεις τα βασικά στοιχεία της καθεμιάς) και η μαθηματική επαγωγή για κάποιες ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisR21

Νεοφερμένος

Ο GiannisR21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.Μεχρι την 1η λυκειου ημουν αριστος μαθητης αλλα περυσι δεν ανοιξα βιλιο και δεν τα πηγα καλα.Φετος εχω αποφασισει να διαβασω,ηδη ξεκινησα φροντιστηρια και στοχευω νομικη.Πιστευετε οτι μπορω να καλυψω τα κενα της β λυκειου?

Επισήμανση: Τα μηνύματα 340 - 351 προήλθαν απο νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VRey

Νεοφερμένος

Η VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Όταν λες δεν ανοιξες βιβλίο?δηλ λατινικα 1η φορά φέτος θα τα δεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αν και είμαι θετική νομίζω πως μπορεις να τα καταφέρεις αρκεί να βγάλεις πολύ καλά την γραμμτική και συντακτικό των αρχαιων!!!:) με θέληση όλα γινονται:)

λατινικα κανουν στην β λυκειουυ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisR21

Νεοφερμένος

Ο GiannisR21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι φιλε για να καταλαβεις με 13 την περασα τη ταξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
σοορυυ αλλά δεν γινεται αυτό που λες πως γινεται να μην διαβαζες τιποτα ενω ησουν αριστος??:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisR21

Νεοφερμένος

Ο GiannisR21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μεγαλη ιστορια.Ημουν ερωτευμενος με μια συμμαθητρια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
αν ηταν μόνο για τα αρχαια οκ τα βγαζεις αλλα έχεις μια ολοκληρη χαμενη χρονια λατινικων.. ειναι πολυ δυσκολο..


φιλικά.. μην αφηνεις τους ερωτες να σε αποσπούν τόσο πολύ ειναι κρίμα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VRey

Νεοφερμένος

Η VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
ε καλα κ εγω ημουν κ ειμαι μαζι με συμμαθητη μου, αλλα δεν τα παρατησα για το λογο αυτο.. Βασικα σχετικα με το θεμα μας.Τωρα το καλοκαιρι αρχισες καθολου συστηματικο διαβασμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisR21

Νεοφερμένος

Ο GiannisR21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι εχει 2 εβδομαδες που ξεκινησα φροντιστηριο και εχω αρχισει το διαβασμα.Μιλησα και με τους καθηγητες του φροντιστηριο και μου ειπαν οτι θα τα κανουμε ολα απο την αρχη και οτι θα με βοηθησουν να καλυψω τα περσινα κενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
αν ηταν μόνο για τα αρχαια οκ τα βγαζεις αλλα έχεις μια ολοκληρη χαμενη χρονια λατινικων.. ειναι πολυ δυσκολο..

Μπα μη το λες για τα λατινικά. Τα κείμενα της Β είναι άχρηστα στη Γ. Το μόνο που θέλει απο Β είναι η γραμματική και απο συντακτικό 1-2 πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Μπα μη το λες για τα λατινικά. Τα κείμενα της Β είναι άχρηστα στη Γ. Το μόνο που θέλει απο Β είναι η γραμματική και απο συντακτικό 1-2 πράγματα
και εγω για γραμματικη συντακτικο λεω αλλα αν ειναι λίγα αυτα που εχει να μαθει οκ!

GiannisR21
αλλά αμα σου είπαν στο φροντ οτι θα τα κάνεις όλα απο την αρχη εισαι ενταξει..:) θα εχεις την βοηθεια που θέλεις απλά θα πρέπει να προσπαθησεις λίγο παραπάνω!! αφου όμως έχεις στόχο θα τα καταφερεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VRey

Νεοφερμένος

Η VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
E ωραια τοτε μην αγχωνεσαι! εχουμε χρονο ακομα μπροστα μας. Καθε μερα απλα απαιτειται ενασχοληση με τα αυτα που εχουμε να κανουμε και ολα καλα θα πανε.. Ε και νομικη να μην περασουμε δε χαλασε ο κοσμος! Ηδη υπαρχει κορεσμος στο επαγγελμα.. Οποτε stay cool ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
παιδια εγω στη α λυκειου σχετικα καλα τα πηγα μονο που στην αλγεβρα ο δασκαλος μας βαζει πολυ δυσκολα θεματα και στις εξετασεις καποια συνδοιαστικα θεματα ,οπως αυτο στο 4ο θεμα, δεν τα ελυσα ολα και τα πηγα μετρια στις εξετασεις.Στο φροντιστηριο ομως ολες τις ασκησεις τισ ελυνα(το επιπεδο εκει ηταν χαμηλότερο απο του σχολειου).μηπως θα επρεπε να ξαναδιαβασω την υλη της α λυκειου παραλληλα με την β λυκειου ωστε να μην εχω προβλημα στην γ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Παιδια επειδη θα κανω μαθημα σε ενα παιδι 2α λυκειου λατινικα τι πιστευετε οτι χρειαζεται απ τη 2α για την 3η, ωστε να μη του κανω ασχετα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
παιδια εγω στη α λυκειου σχετικα καλα τα πηγα μονο που στην αλγεβρα ο δασκαλος μας βαζει πολυ δυσκολα θεματα και στις εξετασεις καποια συνδοιαστικα θεματα ,οπως αυτο στο 4ο θεμα, δεν τα ελυσα ολα και τα πηγα μετρια στις εξετασεις.Στο φροντιστηριο ομως ολες τις ασκησεις τισ ελυνα(το επιπεδο εκει ηταν χαμηλότερο απο του σχολειου).μηπως θα επρεπε να ξαναδιαβασω την υλη της α λυκειου παραλληλα με την β λυκειου ωστε να μην εχω προβλημα στην γ?

Aν εχεις κενα το καλυτερο ειναι να διαβασεις και παλι τα συγκεκριμενα κεφαλαια / ενοτητες.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top