Γενικό -  Χρήσιμες γνώσεις για Γ' Λυκείου

panspil

Νεοφερμένος

Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού Θράκης. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
απο β λυκείου για μαθηματικα κατ της γ σε τι θα πρεπει να δωσω μεγαλη προσοχη απο αλγεβρα κ μαθ κατ της β; ολα θα τα διαβαζω απλα καποια δεν θα χρειαστουν ενω αλλα θα ειναι αναγκαία...σε τι μου προτείνετε να αφοσιωθώ περισσότερο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Είμαι μαθητής της Β Λυκείου και νέο μέλος της παρέας..
Θα ήθελα να ρωτήσω, στην θετική κατεύθυνση ποια κεφάλαια των μαθημάτων (Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία) χρειάζονται για τις πανελλήνιες; Μας έχουν πει ήδη οι καθηγητές ότι στην Άλγεβρα πολύ σημαντικό κεφάλαιο είναι οι συναρτήσεις, στην Φυσική κατεύθυνσης τα 2 πρώτα κεφάλαια (Οριζόντια βολή-Κυκλική κίνηση και Αρχή διατήρησης της ορμής) ωστόσο τι άλλα κεφάλαια χρειάζονται για τις πανελλήνιες; Για παράδειγμα από μαθηματικά κατεύθυνσης και χημεία τι χρειάζεται να ξέρει καλά ένας μαθητής ώστε να πάει με αξιώσεις στις πανελλήνιες; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Καλό είναι να ξέρεις τα ΠΑΝΤΑ και να λύνεις ασκήσεις σε όλα, γιατί δεν έχει σημασία τόσο η ύλη, όσο ο τρόπος σκέψης που θα αποκομίσεις από αυτά τα μαθήματα. Δώσε ιδιαίτερη έμφαση σε άλγεβρα, φυσική γενικής και χημεία γενικής, γιατί θα σου χρειαστούν σχεδόν όλα. Από φυσική κατ δεν θα σου χρειαστεί τίποτα, από μαθηματικά κατ και γεωμετρία τα πολύ βασικά από κάθε κεφάλαιο.

Βασικά άκυρο εγώ στα είπα με βάση την παλιά ύλη, δεν ξέρω τώρα τι αλλαγές κάνανε στα σχολικά βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Καλό είναι να ξέρεις τα ΠΑΝΤΑ και να λύνεις ασκήσεις σε όλα, γιατί δεν έχει σημασία τόσο η ύλη, όσο ο τρόπος σκέψης που θα αποκομίσεις από αυτά τα μαθήματα..
Αυτό ακριβώς. Είναι λάθος να σκεφτόμαστε τι θα μας χρειαστεί στην ύλη της Γ και μόνο.
Από φυσική κατ δεν θα σου χρειαστεί τίποτα, από μαθηματικά κατ και γεωμετρία τα πολύ βασικά από κάθε κεφάλαιο. Βασικά άκυρο εγώ στα είπα με βάση την παλιά ύλη, δεν ξέρω τώρα τι αλλαγές κάνανε στα σχολικά βιβλία.
Ναι, άλλαξε η ύλη. Η Φυσική Β κατεύθυνσης αρχίζει τώρα από βολές, κυκλική κίνηση και ορμή. Αυτά είναι εντελώς απαραίτητα για τη Γ. Ακόμα εδώ γίνεται και επανάληψη αυτών που διδάχθηκαν στην Α λυκείου και πολλές απαραίτητες συμπληρώσεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Το δευτερο κεφαλαιο των μαθηματικων κατευθυνσης η ευθεια στο επιπεδο χρειαζεται για την Γ λυκειου; σιγουρα πρεπει να ξερεις και αλλα πραγματα περα απο την εξεταστεα υλη αλλα οποιος ξερει ας απαντησει, μην καθομαι να λυνω διαφορες ασκησεις απο ιντερνετ κλπ αλλα μονο αυτες του βιβλιου ας πουμε..επισης το 4ο κεφαλαιο της αλγεβρας πολυωνυμα και οι τριγωνομετρικοι τυποι αθροισματος τοξων χρειαζονται στο 100%;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StewieFG

Νεοφερμένος

Ο StewieFG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Το δευτερο κεφαλαιο των μαθηματικων κατευθυνσης η ευθεια στο επιπεδο χρειαζεται για την Γ λυκειου; σιγουρα πρεπει να ξερεις και αλλα πραγματα περα απο την εξεταστεα υλη αλλα οποιος ξερει ας απαντησει, μην καθομαι να λυνω διαφορες ασκησεις απο ιντερνετ κλπ αλλα μονο αυτες του βιβλιου ας πουμε..επισης το 4ο κεφαλαιο της αλγεβρας πολυωνυμα και οι τριγωνομετρικοι τυποι αθροισματος τοξων χρειαζονται στο 100%;

Από την ευθεία χρειάζονται βασικά πράγματα όπως ο συντελεστής διεύθυνσης, η εξίσωση της ευθείας, καθώς και ότι παράλληλες ευθειες έχουν το ίδιο λ ενώ το γινόμενο των συντελεστών διεύθυνσης δύο κάθετων ευθειών ισούται με -1.
Όλη, μα όλη, η ύλη της άλγεβρας της β λυκείου είναι απαραίτητη για τα μαθηματικά κατεύθυνσης και θα πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη βαρύτητα καθώς είναι το βασικότερο μάθημα της β λυκείου για όσους θελουν να ακολουθήσουν θετική κατεύθυνση (με μαθηματικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είμαι off topic αλλά θα την κάνω την ερώτηση:
Χρειάζεται τίποτα από γεωμετρία α και β λυκείου για τα μαθηματικά κατ. της γ; Ξέρω ότι δεν πρόκειται να υπάρξουν καθαρά γεωμετρικά θέματα, αλλά ρωτάω μήπως υπάρχουν ασκήσεις τύπου αναλυτικής γεωμετρίας (νομίζω έτσι λέγεται:P) όπου λύνεις ασκήσεις γεωμετρίας με αλγεβρικές μεθόδους και χρειάζονται τίποτα τύποι.
Ευχαριστώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είμαι off topic αλλά θα την κάνω την ερώτηση:
Χρειάζεται τίποτα από γεωμετρία α και β λυκείου για τα μαθηματικά κατ. της γ; Ξέρω ότι δεν πρόκειται να υπάρξουν καθαρά γεωμετρικά θέματα, αλλά ρωτάω μήπως υπάρχουν ασκήσεις τύπου αναλυτικής γεωμετρίας (νομίζω έτσι λέγεται:P) όπου λύνεις ασκήσεις γεωμετρίας με αλγεβρικές μεθόδους και χρειάζονται τίποτα τύποι.
Ευχαριστώ.:)

Καλησπέρα,

Δεν έχω κάνει όλη την ύλη, αλλά από ότι έχω δει, όχι. Δεν χρειαζεται η Γεωμετρία.
Βασικοί τύποι όπως το πυθαγόρειο θεώρημα ενδέχεται να είναι σε κάποιες ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταυρούλα

Νεοφερμένος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είμαι off topic αλλά θα την κάνω την ερώτηση:
Χρειάζεται τίποτα από γεωμετρία α και β λυκείου για τα μαθηματικά κατ. της γ; Ξέρω ότι δεν πρόκειται να υπάρξουν καθαρά γεωμετρικά θέματα, αλλά ρωτάω μήπως υπάρχουν ασκήσεις τύπου αναλυτικής γεωμετρίας (νομίζω έτσι λέγεται:P) όπου λύνεις ασκήσεις γεωμετρίας με αλγεβρικές μεθόδους και χρειάζονται τίποτα τύποι.
Ευχαριστώ.:)

Όχι για καλή σου τύχη :P Πιο πολύ στην φυσική πρέπει να έχεις μια άνεση με γωνίες κ άλλες γεωμετρικές έννοιες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Βρε παιδιά εσείς που είστε γ λυκείου ή απόφοιτη , μήπως ξέρετε πια κεφάλαια τις [φυσικής(κατευθύνσεις) και χημείας{Β λυκείου}] θα χρειαστούν στη γ λυκείου(κεφάλαια) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Βρε παιδιά εσείς που είστε γ λυκείου ή απόφοιτη , μήπως ξέρετε πια κεφάλαια τις [φυσικής(κατευθύνσεις) και χημείας{Β λυκείου}] θα χρειαστούν στη γ λυκείου(κεφάλαια) ?

Αν και είμαι ίδια ηλικία με σένα, οι καθηγητές μου μου είπαν τα εξής:
Φυσική κατ.: 1ο κεφάλαιο (καμπυλόγραμμες κινήσεις) και το 2ο ΠΟΛΥ σημαντικό (ορμή). Τα υπόλοιπα όχι.
Χημεία: πρακτικά τα πάντα γιατί θα κάνεις κεφάλαιο οργανική χημεία και όλα αυτά θεωρούνται δεδομένα (εννοείται εξαιρώ κάτι πετρέλαια και φυσικά αέρια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αν και είμαι ίδια ηλικία με σένα, οι καθηγητές μου μου είπαν τα εξής:
Φυσική κατ.: 1ο κεφάλαιο (καμπυλόγραμμες κινήσεις) και το 2ο ΠΟΛΥ σημαντικό (ορμή). Τα υπόλοιπα όχι.
Χημεία: πρακτικά τα πάντα γιατί θα κάνεις κεφάλαιο οργανική χημεία και όλα αυτά θεωρούνται δεδομένα (εννοείται εξαιρώ κάτι πετρέλαια και φυσικά αέρια).

Ευχαριστω Πολυ !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Βρε παιδιά εσείς που είστε γ λυκείου ή απόφοιτη , μήπως ξέρετε πια κεφάλαια τις [φυσικής(κατευθύνσεις) και χημείας{Β λυκείου}] θα χρειαστούν στη γ λυκείου(κεφάλαια) ?
Απο την φυσικη κατευθυνσης θα σου χρειαστουν ιδιαιτερα οι γνωσεις απο την κυκλικη κινηση, φυσικα η ορμη και οι κρουσεις που αποτελουν αυτιτελες κεφαλαιο στην υλη της γ λυκεειου. Αντιθετως τα αερια και το ηλεκτρικο πεδιο δεν θα σε απασχολησουν καθολου την επομενη χρονια :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasK88

Νεοφερμένος

Ο KostasK88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα επειδη εχω ψαξει στο ιντερνετ αλλα εχω μπερδευτει αρκετα με τις αλλαγες του συστηματος μπορει να μου πει καποιος με σιγουρια τι χρειαζεται απο την β λυκειου αλγεβρα αλλα κυριως β λυκειου κατευθυνησης για τη γ λυκειου θετικη/σοπ για να δειξω τη δεουσα προσοχη σε αυτα τα κεφαλαια? :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sgreece

Νεοφερμένος

Ο sgreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κοίταξε σημαντικό κεφάλαιο είναι το 2ο(ευθεια) στη κατεύθυνση.Επίσης απο άλγεβρα σημαντικά είναι αυτά με την τριγωνομετρία.Αλλά γενικά διάβαζε τα όλα.Τα μαθηματικά όπως και άλλα μαθήματα είναι αλυσίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Από την άλγεβρα της Β Λυκείου δεν είναι μόνο η τριγωνομετρια σημαντική Αλλά όλη η υλή. Αν πας γ λυκείου χωρίς καλές γνώσεις από συναρτήσεις τριγωνομετρια πολυωνυμα εκθετικες Αλλά και λογαρθμόυς έχεις θέμα. Άρα από άλγεβρα μαθαίνεις τα ΠΆΝΤΑ και από την κατεύθυνση χρειάζεσαι κάποιες βασικές γνώσεις από το κεφάλαιο με την ευθεία. Τώρα ας μην κοροϊδευόμαστε τα μαθηματικα κατευθυνσης β λυκειου καθολου απαραιτητα για την γ λυκειου δεν ειναι αλλα καλό είναι να διαβάσεις και για τα μαθηματικά κατεύθυνσης όσο μπορείς γιατί εκπαιδεύεις την "μαθηματική" σου σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαθηματικά διαβάζουμε όχι για να διαβάσουμε τα εντός για τις πανελλήνιες κεφάλαια αλλά για να αποκτήσουμε μια καλύτερη επαφή με το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasK88

Νεοφερμένος

Ο KostasK88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ενταξει παιδια ευχαριστω και εγω στα μαθηματικα δινω πολυ μεγαλη βαση γενικα ισως, πιο πολυ απο καθε αλλο μαθημα, δεν διαβαζω επιλεκτικα, αλλα ηθελα να ξερω κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Τί πρέπει να κατακτήσω στη β λυκείου σε έκθεση,λατινικά και αρχαία για να συνεχίσω ομαλά στη θερινή προετοιμασία;:hmm:

Ωχ,το ανάρτησα σε λάθος κατηγορία.Παρακαλώ να μεταφερθεί!::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Τί πρέπει να κατακτήσω στη β λυκείου σε έκθεση,λατινικά και αρχαία για να συνεχίσω ομαλά στη θερινή προετοιμασία;:hmm:

Ωχ,το ανάρτησα σε λάθος κατηγορία.Παρακαλώ να μεταφερθεί!::redface:
Θα σου πω για την Έκθεση μόνο γιατί δεν είμαι θεωρητική. Στην Έκθεση, ό,τι σημειώσεις σου έχουν δώσει απο το φροντιστήριο για τις θεματικές ενότητές της Β' Λυκείου (όπως πχ. Λακωνικότητα, Επαγγελματικός Προσανατολισμός, Εξειδίκευση, Ανεργία κλπ.) θα πρέπει να τις έχεις υπόψιν σου καθώς δεν ξέρω αν το γνωρίζεις: Η ύλη της Έκθεσης της Α' και της Β' Λυκείου είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενες, όπως και η ύλη της Γ'. Εκτός απο τις θεματικές ενότητες, θα πρέπει να εξασκηθείς και σε ασκήσεις, οι οποίες στις πανελλήνιες θα παίξουν καθοριστικό ρόλο για τη βαθμολογία σου (12/20). Τέτοιες είναι: η άσκηση δομής, οι συλλογισμοί, τρόπος ανάπτυξης παραγράφου, συνώνυμα-αντώνυμα, ρηματικά πρόσωπα, ενεργητική-παθητική κ.α. καθώς και μερικά που θα κάνεις στα θερινά της Γ'. Επομένως, δώσε μεγάλη βάση στο μάθημα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top