Κόστος φοιτητικής ζωής

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Τότε μπορείς να τους το προτείνεις να σε βοηθήσουν σε αυτό που θέλεις και να βρείτε μαζί μια "φωλιά" όπου θα μπορείς να απομονώνεσαι από αυτούς και να ηρεμείς και να διαβάζεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
αδεσποτούλι, για να ζήσεις εντελώς μόνη σου, στο νοίκι, χωρίς βοήθεια από πουθενά, πρέπει ο μισθός σου να φτάνει τα 1200-1300 μικτά τουλάχιστον. Αλλιώς θα τα βγάλεις πέρα πολύ δύσκολα.

Άσε το που θα βρεις τέτοια δουλειά, όντας φοιτήτρια....

Εεε! Τσαπρρρ! Δηλαδή όλοι οι φοιτητές κοστίζουν στους γονείς τους 1200-1300 ευρώ το μήνα; Κόψε κάτι βρε Μαρία! Σε λίγο θα μας πεις οτι είναι προνόμιο των πλουσίων μόνο να σπουδάζει το παιδί τους μακριά!
Εννοείται οτι σαν φοιτητής δεν θα έχεις ΤΑ έξοδα, όπως επίσης και το οτι έχεις έκπτωση σε κάποια πράγματα. Επίσης το αυτοκίνητο που αναφέρεις είναι πολυτέλεια, όχι αναγκαίο.
Εγώ δεν ξέρω κανένα φοιτητή που να παίρνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1200-1300 το μήνα και ας μην ξεχνάμε οτι οι περισσότεροι φοιτητές δεν έχουν και πιστωτική, σε αντίθεση με κάποιον που εργάζεται.

Όσο για το που θα βρει δουλειά, δεν νομίζω οτι μας έχει αναφέρει τις ικανότητες της ώστε να μπορούμε να κρίνουμε. Εκτός αν θεωρείς οτι αναγκαία και ικανή συνθήκη για να βρει κάποιος μια ικανοποιητική δουλειά είναι το πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Δουλειά θα προσπαθήσω να βρω σαν πωλήτρια ή υπάλληλος γραφείου, ξέρω καλά αγγλικά και έχω κι ένα πτυχίο στα γαλλικά, κάτι κατέχω κι από υπολογιστές... Η αλήθεια είναι οτι κι εμένα 1000 ευρώ μου φαίνονται πάρα πολλά.. Τέλος πάντων, όσον αφορά την εργασία θα σας πω σε μερικές μέρες που θα το έχω ψάξει καλύτερα το θέμα..
Α μήπως ξέρετε ποιές είναι οι προϋποθέσεις που πρέπει να πληροί κάποιος για να πάρει κάρτα σίτησης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Μιας και σπουδάζεις στο αγαπημένο μας ΕΚΠΑ δες εδώ:

https://kapodistriako.uoa.gr/stories/030_th_01/index.php?m=2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εεε! Τσαπρρρ! Δηλαδή όλοι οι φοιτητές κοστίζουν στους γονείς τους 1200-1300 ευρώ το μήνα; Κόψε κάτι βρε Μαρία! Σε λίγο θα μας πεις οτι είναι προνόμιο των πλουσίων μόνο να σπουδάζει το παιδί τους μακριά!
Εννοείται οτι σαν φοιτητής δεν θα έχεις ΤΑ έξοδα, όπως επίσης και το οτι έχεις έκπτωση σε κάποια πράγματα. Επίσης το αυτοκίνητο που αναφέρεις είναι πολυτέλεια, όχι αναγκαίο.
Εγώ δεν ξέρω κανένα φοιτητή που να παίρνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1200-1300 το μήνα και ας μην ξεχνάμε οτι οι περισσότεροι φοιτητές δεν έχουν και πιστωτική, σε αντίθεση με κάποιον που εργάζεται.

Όσο για το που θα βρει δουλειά, δεν νομίζω οτι μας έχει αναφέρει τις ικανότητες της ώστε να μπορούμε να κρίνουμε. Εκτός αν θεωρείς οτι αναγκαία και ικανή συνθήκη για να βρει κάποιος μια ικανοποιητική δουλειά είναι το πτυχίο.

Επειδή πάλι οδηγούμαστε σε κρας τέστ:

1200-1300 μικτά = 1000 περίπου καθαρά. Ξεκινάμε επομένως από το χιλιάρικο. Αν βρεθεί γκαρσονιέρα με μικρό νοίκι, στο κέντρο της Αθήνας (δηλ. περίπου 300 που λέει, αλλά ειλικρινά ΧΛΩΜΟ το κόβω), τότε μπορούμε να πούμε ότι με 700 περίπου ευρώ καθαρίζει το μήνα. Για να πάρει 700 καθαρά, πρέπει να παίρνει 900 περίπου μικτά. Μια πωλήτρια, χωρίς εμπειρία, άντε να καθαρίζει κανα 500αρικο ή 600 ευρώ.
Για οποιαδήποτε θέση άνευ πτυχίου, θα πέσει θύμα εκμετάλλευσης, τουτέστιν πάλι θα καθαρίζει 600 ευρώ (να μην ξανααναφέρω το γεγονός ότι δεν θα έχει συλλογική σύμβαση, οπότε χέθε μέθα πολυχρόνη). Εκτός πια, και αν έχει ΤΑ κονέ, οπότε θα τη βγάλει καλά.
Μια δουλειά οχταώρου θα της δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα στις σπουδές της (γιατί δεν φαντάζομαι ότι το αφεντικό θα είναι ένας καλοσυνάτος άγιος βασίλης που, κάθε φορά που θα δίνει μάθημα, θα της δίνει άδεια 2-3 ημερών).
Οπως πρόσεξες, δεν διευκρίνησα ότι τα έξοδα που έχει ένα σπίτι αφορούν αποκλειστικά τους φοιτητές, αλλά όλους τους ανθρώπους. Αυτά αντιμετωπίζουν όλοι, χωρίς να τίθεται θέμα αμφισβήτησης. Ρώτα και έναν άνθρωπο που εργάζεται για να ζήσει, που ζει χωρίς την οικονομική υποστήριξη των γονιών του. Το αμάξι είναι πολυτέλεια, γι'αυτό και το κράτησα ξεχωριστά. ΑΝ υπάρχει, τότε πρέπει να συνυπολογίσει κανείς και τα έξοδα που αναφέρω.
Πολυτέλεια επίσης είναι να τρώει κανείς συνέχεια έξω ή από ντελίβερι, και να μην πάει στο σουπερ-μάρκετ να πάρει ένα πακέτο μακαρόνια και 2 ντομάτες και να φτιάξει μια ωραιότατη, χορταστική μακαρονάδα, που θα κάνει τη κοιλιά του τούμπανο για την υπόλοιπη μέρα.

Όλα τελικά, εξαρτώνται από το νοίκι. Στα υπόλοιπα έξοδα διαβίωσης ο καθένας μπορεί να γίνει συνετός (είτε είναι φοιτητής, είτε όχι). Από ανάγκη, αν μη τι άλλο.

Αδεσποτούλι, μην σου πέσουν τα φτερά από όσα διαβασες. Η ζωή θέλει προσπάθεια. Έτσι μου λέγαν και μένα οι γονείς μου, και τώρα το βιώνω καθημερινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
dooo προσωπικά ζω σε ένα σπιτάκι μια χαρά με 400 το μήνα, και την adsl μου έχω, και τους λογιαριασμούς εγώ τους πληρώνω και delivery τρώω πολύ συχνα, και ξοδευω περίπου 5 ευρώ τη μέρα σε τσιγάρα και γενικά δεν νομίζω οτι ζω ιδιαίτερα στερημένα. Ωστόσο με 850 ευρώ τα βγάζω πέρα μια χαρά και σπάνια χρειάζομαι ενίσχυση.
Αν βρει λοιπόν ένα πιο φτηνό σπίτι, ειδικά αν πάρει συγκάτοικο και κόψει και κάποια πράγματα πιστευω οτι ανετότατα θα τα βγάζει πέρα με πολύ λιγότερα απο 850 ;)

Επιτέλους δεν είναι και ΤΟ κατόρθωμα να μένει κανείς μόνος του. Εντάξει, μπράβο σας όσοι ζείτε αλλά ούτε οι πρώτοι είστε ούτε οι τελευταίοι. Τόσα εκατομμύρια ανθρώπων ζουν μόνοι τους, δεν νομίζω να είναι όλοι superman.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πόσο είναι το νοίκι του σπιτιού που μένεις μισελίνι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το ανέφερα ήδη. 400 το μήνα για 70τμ σπίτι όχι ιδιαίτερα παλιό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
το ίδιο πράγμα λέμε. 850 ευρώ καθαρά από δουλειά, χωρίς προϋπηρεσία και πτυχίο, είναι όνειρο θερινής νυκτός (υπάρχει 1% πιθανότητα να το πετύχει βέβαια).

Ο συγκάτοικος σαφώς και είναι μια καλή λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι μόνο που αν πρόσεξες αναφέρω οτι κάνω πολλά που θα μπορούσε να κόψει. Αν δεν καπνίζει πχ αμέσως φευγει ένα έξοδο 5χ30=150 ευρώ το μήνα. Αν δεν έχει adsl μείον άλλα 50. Αν δεν έχει καν σταθερό τηλέφωνο μείον άλλα 40-50. Αν δε μαγειρεύει κιόλας και δεν παίρνει delivery το ποσό μειώνεται πάρα πάρα πολύ. Φαντάσου δε και να είναι το νοίκι 300 κι όχι 400! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
και αν κάθεται και κλάν' όλη την ώρα, δε θα θέλει και θέρμανση :bleh::bleh::bleh::D

Αν είναι συνετός κάποιος όλα γίνονται (το ξαναλέω). Αλλά πόσο πια θα αντέξει χωρίς αυτές τις μικρές απολαύσεις που μπορείς να απολαύσεις?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν θεωρώ οτι είναι τόσο απαραίτητη η adsl, το delivery και τα τσιγάρα για ένα μέσο άνθρωπο. Για πολλούς είναι και περιττά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Θα με τρελάνεται εντελώς σήμερα?
Για βρείτε μου εσείς σπίτι στο κέντρο της Αθήνας με 300 ευρώ, που δεν θα είναι σε καμιά πλατεία Κουμδούρου, πλατεία Αμερικής, και που δεν θα έχει για γείτονα τον WANTED DEAD OR ALIVE Αλβανό, και το κλείνω
Τ-Ω-Ρ-Α!!!!

Επιπλέον, δεν μπορεί ενα κοριτσάκι στην ηλικία των 20 χρόνων, που μόλις έφυγε από το πατρικό της σπίτι, όπου είχε τις ανέσεις της, να στερηθεί όλα αυτά που αναφέρονται..... Μην καπνίσεις, μην έχεις internet, μην πάρεις τηλέφωνο, μην φας, μην βγεις..... Έλεος παιδιά...... Στην βδομάδα επάνω θα γυρίσει τρέχοντας στο σπιτάκι της.

Αδεσποτάκι, κάνε υπομονή καλό μου, τελείωσε με τις σπουδές σου και βρες μια δουλίτσα, μάζεψε ένα καλό κομπόδεμα και μετά με την ησυχία σου και την ηρεμία σου κάνε το κουμάντο σου! Ίσως με αυτόν τον τρόπο να έχεις και τη συγκατάθεση των γονιών σου και πιθανόν και την οικονομική τους ενίσχυση για τα πρώτα σου έξοδα.

Μην ξεχνάς, ότι όλοι κάποια στιγμή δώσαμε τις μάχες μας με τους γονείς μας. Υπομονή χρειάζεται και όχι σπασμωδικές κινήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Crazyhelen, επειδή εσύ το ζήτησες:
1. Αμπελόκηποι, Ιλιδος, γραρσονιέρα 16 τμ , ρετιρέ επιπλωμένη 280 ευρώ
2. Καλλιθέα, χαροκόπου, 27 τμ ημιεπιπλωμένη 250 ευρώ
3. Καισαριανή, Αμασείας, 30 τμ , 1ος όροφος, πλήρως επιπλωμένη, 250 ευρώ
είναι μερικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Crazyhelen, επειδή εσύ το ζήτησες:
1. Αμπελόκηποι, Ιλιδος, γραρσονιέρα 16 τμ , ρετιρέ επιπλωμένη 280 ευρώ
2. Καλλιθέα, χαροκόπου, 27 τμ ημιεπιπλωμένη 250 ευρώ
3. Καισαριανή, Αμασείας, 30 τμ , 1ος όροφος, πλήρως επιπλωμένη, 250 ευρώ
είναι μερικά...

Και σου απαντώ.....

1. Τα 16 τμ δεν είναι γκαρσονιέρα, είναι αποθήκη!
2. & 3. Σαφώς και δεν είναι ΚΕΝΤΡΟ Αθήνας!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Kαι γιατί πρέπει να είναι ντε και καλά κέντρο Αθήνας; Μήπως υπερβάλλουμε λίγο; Δεν σημαίνει οτι οτιδήποτε δεν είναι κέντρο είναι Μπραχάμι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ας τους ρίξει πρώτα μια ματιά, μπορεί να έχουν άλλου ειδους κουσούρια....

αδεσποτο, ποια είναι η πιο ακριβη γκαρσονιέρα που βλέπεις αυτή τη στιγμή στην εφημερίδα, σε ποια περιοχή είναι και πόσα τετραγωνικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Καλά δε θέλω και σπίτι μέσα στο κέντρο, ίσα ίσα που στην Καισαριανή με βολεύει αφού θα είμαι και σχετικά κοντά στη σχολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Ειναι πολλά τα λεφτα που χρειαζεται ενας φοιτητης.Κάτσε καλυτερα στο σπιτακι σου.Απ την αλλη ομως σε καταλαβαινω επειδη καλο ειναι να αρχίσεις να μην εξαρτασαι εν μερη απο τους γονεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
ας τους ρίξει πρώτα μια ματιά, μπορεί να έχουν άλλου ειδους κουσούρια....

αδεσποτο, ποια είναι η πιο ακριβη γκαρσονιέρα που βλέπεις αυτή τη στιγμή στην εφημερίδα, σε ποια περιοχή είναι και πόσα τετραγωνικά?

Καλά εννοείται οτι επιφυλάσσομαι ως προς την ποιότητα των διαμερισμάτων..
Τώρα οι πιό ακριβή γκαρσονιέρα είναι χαλαρά Ζωγράφου, αφού εκεί υπάρχει και μεγαλύτερη ζήτηση από φοιτητές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top