Σπουδές στην Αμερική

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
+1000000000000000000000000000000000000
-----------------------------------------
τι ειναι το σατ
1)δεν ξερω αν υπαρχει κανενα πανεπιστημιο που να δεχεται χυμα κοσμο,οποιον νανε ,χωρις εξετασεις χωρισ τπτ.Αν υπαρχει βρεσ το μου!
2)Ειναι κατι εξετασεις που πρεπει να δωσεις για να περασεις στα Αμερικανικα πανεπιστημια.Δες εδω:www.collegeboard.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
εκανα ενα τεστακι σατ...τελικα δεν ειναι δυσκολο...θελει γνωσεις το πολυ β λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
χμ εσυ εδωσες?αν ναι πως τα πηγες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
οχι...απλα με τρωει η περιεργεια..ειδα οτι το τεστ εχει τρια sections...οταν δωσεις θα μου πεις πως ηταν(ελπιζω)παντως για να θελει και προετημασια δεν θανε εκδρομουλα το τεστ αυτο....ποια ειναι γενικα η υλη(αν δεν βαριεσε απαντας:xixi:
-----------------------------------------
Στην Ευρώπη, φίλε μου, το επίπεδο Master είναι πάντα ανώτερο του Bachelor. Και σε όλον τον υπόλοιπο κόσμο που ακολουθεί τις ευρωπαικές ισοτιμίες. Είτε είναι από το Mit, είναι είναι από το τει κωλοπετινίτσας. Τι κάνουν τα αμερικανάκια δεν ξέρω κι ούτε με νοιάζει γιατί δεν σκοπεύω να τρέχω εκεί να δουλέψω.
Άκου "ανώτερος από φοιτητή του ΜΙΤ δεν γίνεται ποτέ". Αυτό, φίλε μου, είναι διατύπωση δεκάχρονου που στερείται τυπικά αποδεδειγμένης αληθείας...


PS: Υπάρχουν και ορθογράφοι στο κωλοίντερνετ...
+1000000000000000000000000000000000000000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δεν οριζεται υλη!
Πρεπει να παρεις καποια βιβλια προετοιμασιας που σου εχουν αυτα που ειναι συνηθως μεσα.Αλλα τα ΣΑΤ αν και βασιζονται σε βασικες γνωσεις ,δν ειναι ευκολα για εναν μαθητη που θελει να τα παει πολυ καλα.Για παραδειγμα αν θες να παρεις ενα 1500(που ειναι ο μεσος ορος των αμερικανων) ειναι γελιο αλλα αν θες να στοχευσεις ψηλοτερα,θελει δουλεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
και δηλαδη αν τα παω καλα στις συγκεκριμενες εξετασεις σατ(που φανταζομαι διοργανινονται και στη ελλαδα )τι κερδιζω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Εγω δεν θεωρω δύσκολα τα SAt, εχω κανει διαφορα και ακομη και το λεγομενο "δυσκολο" μερος του, το critical thinking, με Αγγλικά του ποδαριού το μανιπούλαρα αρκετα καλά. Αν ενας καλος μαθητής Λυκειου κανει μια σχετικη προετοιμασια (ισα ισα για να μπει στο στυλ του sat), εγω νομιζω οτι μπορει να πάει πολυ καλυτερα και απο το μεσο αμερικανικο όρο και απο εναν αντιστοιχο "καλο" αμερικανο μαθητή που διαγωνιζεται για το ιδιο πανεπιστημιο. Αν θυμάμαι καλα τα μονα μαθηματικα απο Γ' Λυκειου που θελει ειναι στατιστική, πιθανοτητες και απλά όρια. Μιγαδικους δεν ειδα. Αλλα το επίπεδο ποικιλει απο τραγικα γελοιες ερωτήσεις τύπου "αν το χχχχ, το 4χ, το χ+χ+χ+χ ή το 4+χ είναι ισα με χ τετάρτης", μέχρι απλά/μετρια θεματα αναλυτικής γεωμετρίας και κάποια στις πιθανότητες που μπορουν να μπερδεψουν. Κατα τ'αλλα, τριχες κατσαρές. Δεν γνωριζω ποια η διαδικασια εισαγωγης σε ενα αμερικανικο πανεπιστημιο και τι αλλο εκτος του sat απαιτει, αλλα το sat θεωρω οτι δεν ειναι ζητημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.

Γεια σας παιδιά, εγώ ήθελα να ρωτήσω εάν έχει περάσει κάποιος από εσάς ή έστω εάν έχει κάνει αίτηση για να μπει σε κάποιο πανεπιστήμιο της Αμερικής... Ρωτάω, γιατί σκέφτομαι σοβαρά ότι θέλω να κάνω αίτηση, αλλά δεν ξέρω και πολύ καλά τη διαδικασία....

πάντως τα graduation parties αξίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
πάντως τα graduation parties αξίζουν.

Αν μπεις στο ΜΙΤ προφανώς το τελευταίο που θα σε νοιάζει θα είναι τα graduation parties :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πες τα ρε Μαρια,εχεις απολυτο δικιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Το TOEFL θεωρώ πως είναι και το ποιο δύσκολο κομμάτι των συνολικών εξετάσεων που δίνεις για την Αμερική.Ζητούν μερικές φορές εξωφρενικά πράγματα σε παιδιά που δεν έχουν την Αγγλική γλώσσα ως μητρική.

Το TOEFL το πιο δύσκολο κομμάτι;;;
Εγώ πραγματικά θεωρώ την εξέταση αυτή πολύ εύκολη! Επιπέδου Lower θα έλεγα...το μόνο που μου φάνηκε περίεργο (όχι δύσκολο) ήταν το Speaking στο Internet Based TOEFL που έδωσα εγώ, γιατί έπρεπε να μιλάς μόνος σου σε ένα μικρόφωνο και δεν υπήρχε αυτό το interaction των συνηθισμένων speaking tests.
Βέβαια έδωσα το test χωρίς να πάω φροντιστήριο ή να κάνω κάποια προετοιμασία, αν είχα προετοιμαστεί θα είχα συνηθίσει και το speaking.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmouka

Νεοφερμένος

Η emmouka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σου,τι κανεις?και εγω ενδιαφερομαι για σπουδες στην αμερικη!!!βρηκες τιποτα σχετικα με το πως μπορει να υλοποιηθει αυτο?τι χαρτια χρειαζονται κλπ.?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

luke

Νεοφερμένος

Ο luke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ξερει κανεις που και μεχρι ποτε μπορω να κανω αιτησεις για τα αμερικανικα πανεπιστημια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
ξερει κανεις που και μεχρι ποτε μπορω να κανω αιτησεις για τα αμερικανικα πανεπιστημια???

συνήθως τα deadlines είναι μέσα Δεκεμβρίου με Ιανουάριο...εξαρτάται κι από το πανεπιστήμιο πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
nansy,οχι ολα!Υπαρχουν και καποια δημοσια με 1 δεκεμβριου αλλα εξαρταται παντα το πανεπιστημιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

luke

Νεοφερμένος

Ο luke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
που μπορω να κανω τις αιτησεις????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ναι,ειναι πολυ νωρις.Αλλα συνηθως γινονται απο τα site των πανεπιστημιων που ενδιαφέρεσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Κι όμως..πχ για το MIT βλέπω πως το σύστημα online αιτήσεων 2010 είναι ήδη ενεργό https://www.mitadmissions.org/
και το deadline για την αίτηση είναι τον Ιανουάριο https://www.mitadmissions.org/topics/apply/deadlines/index.shtml (δείτε εκεί που λέει για International Students).

Γενικά πάντως αν κάποιος ενδιαφέρεται πρέπει από τώρα να ετοιμάζει σιγά σιγά την αίτηση του - οι αιτήσεις απαιτούν πραγματικά πολύ χρόνο και δεδομένου ότι θα έχετε και μαθήματα για το σχολείο σας δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Late summer έχουμε τώρα! Δείτε λίγο πιο προσεκτικά βρε παιδιά! Γι'αυτό έβαλα και τα link παραπάνω.

Εδω https://www.mitadmissions.org/topics/apply/international_applicants_helpful_tips/index.shtml στην παράγραφο Important Undergraduate Admissions Dates φαίνεται ξεκάθαρα πως μπορείς να αρχίσεις τις διαδικασίες...είναι ήδη ανοιχτό το σύστημα για να κάνεις register και να συμπληρώσεις τα πρώτα part της αίτησης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

luke

Νεοφερμένος

Ο luke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
αν καποιος δεν εχει το τοϊφελ ή το προφισιενσι δεν μπορει να κανει αιτησεις????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top