Δημόσιο ή Ιδιωτικό; Που πηγαίνετε και τι προτιμάτε;

Πάω σε
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ιδιωτικό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημόσιο

    Ψήφοι: 0 0.0%

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Αλήθεια, σε τι σχολείο πηγαίνετε;Για την παρούσα φάση λέμε!
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Σε δημόσιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenagg

Νεοφερμένος

Η lenagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
δυστηχως σε δημοσιο...πιστευω αν ημουν σε ιδιωτικο θα ημουν σνομπ!το καλο θα ηταν οτι δεν θα μου εσπαγαν τα νευρα ορισμενοι αλβανοι που πραγματικα θελω να τουσ δειρω!!!!Δεν ειναι οτι ειμαι ρατσιστρια γιατι εχω 2 κολλητες απο τη συγκεκριμενη χωρα.απλα μου τη σπαει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JeyTsav

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Δημόσιο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Δημοσιο.Το ιδιωτικο δεν αξιζει και τοσο μπροστα στο δημοσιο,γτ στο δημοσιο ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Δημόσιο κι εδώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sweety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
δημόσιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Χα!Σας την εσπασα!Ιδιωτικο:D!
Παντως,δεν μπορω να τα συγκρινω,μιας και δεν υπηρξα ποτε μαθητης δημοσιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Χα!Σας την εσπασα!Ιδιωτικο:D!
Παντως,δεν μπορω να τα συγκρινω,μιας και δεν υπηρξα ποτε μαθητης δημοσιου.

κι εγω το ιδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ έχω εξ'αμφοτέρων εμπειρίες. Δεν έχω παραπονο απο κανένα, αλλά το δημόσιο είναι εντελώς άλλο πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Δημόσιο πήγαινα για 2 λόγους:

1)οικονομικούς
2) στην 2α και την 3η δεν θα τα έβγαζα πέρα έχοντας να διαβάσω και για σχολείο και για φροντιστήριο. Το δημόσιο σου δίνει την πολυτέλεια να το κάνεις παραλία και να παρακολουθείς μόνο κατεύθυνση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Νομίζω ότι το κυριότερο πλεονέκτημα του δημοσίου είναι ότι σου δίνει τη δυνατότητα να γνωρίσεις κάθε λογής άτομα. Τα μειονεκτήματα τα γνωρίζουμε πιστεύω όλοι (γενικότερο ξεχαρβάλωμα σε αρκετά σχολεία κλπ). Αν και σε ιδιωτικά βλέπω ότι αρκετές φορές δε γίνεται καλή δουλειά (π.χ. γνωρίζω σχολεία με τμήματα με αριθμό μαθητών >30 πράγμα αδιανόητο για δημόσιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmoud

Νεοφερμένος

Ο dmoud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Iδιωτικό. Και δεν θα το άλλαζα με τίποτα. Πιο οργανωμένα, πιο "μαζεμένα" και ευσυνείδητοι εκπαιδευτικοί, άλλοι σε μικρότερο, άλλοι σε μεγαλύτερο βαθμό. Και βέβαια αρκετές ευκαιρίες για εξωδιδακτικές δραστηριότητες (οι οποίες τελικά αποτελούν και τη πιο ουσιαστική παιδεία που πέρνεις). Το κακό των ιδιωτικών είναι ότι ενδέχεται να καλλιεργήσει μια ιδιαίτερα ελιτίστικη νοοτροπία που δεν σε αφήνει να δεις τι συμβαίνει στο πραγματικό κόσμο, έξω από τις μάντρες του σχολείου σου. Αυτό όμως έχει να κάνει κυρίως με εσένα τον ίδιο την οικογένεια σου και γενικότερα τα ερεθίσματασου, αν είσαι συνειδητοποιημένος ούτε γίνεσαι φλωράκι ούτε σνομπ ούτε ζεις στο κόσμο σου. Γι'αυτό και διαφωνώ με τις "ταμπέλες"¨που βάζουν ορισμένοι καλοθελητές στα παιδιά των ιδιωτικών.

Υπάρχουν βέβαια και πολύ καλά δημόσια σχολεία με αξιόλογους καθηγητές, όπως και πολύ κακά ιδιωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annamaria

Νεοφερμένος

Η Annamaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Παιδια και εγω σε ιδιωτικο παω.
Πιστευω,με ολα οσα ακουω απο φιλες,
πως στα δημοσια δε γινεται σωστη δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Δημόσιο πήγαινα για 2 λόγους:

1)οικονομικούς
2) στην 2α και την 3η δεν θα τα έβγαζα πέρα έχοντας να διαβάσω και για σχολείο και για φροντιστήριο. Το δημόσιο σου δίνει την πολυτέλεια να το κάνεις παραλία και να παρακολουθείς μόνο κατεύθυνση :P

Καλα,εσενα ποιος σου ειπε πως στα ιδιωτικα γινεται σοβαρο μαθημα στα μαθηματα της ΓΠ;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Καλα,εσενα ποιος σου ειπε πως στα ιδιωτικα γινεται σοβαρο μαθημα στα μαθηματα της ΓΠ;
καταρχας στα ιδιωτικα απο τη Β'Λυκειου δεν γινονται καν τα μαθηματα γενικης παιδειας....(ετσι δημιουργειται και ενας αθεμιτος ανταγωνισμος αλλα αλλο θεμα αυτο)...

τεσπα.εγω παω σε δημοσιο και ειμαι πολυ ευχαριστιμενη..παω πρωτη λυκειου και δεν χρειαστηκα φροντηστηριο (δεν εχω παει και ποτε) γιατι και στο γυμνασιο αλλα και στο λυκειο ειχα και εχω πολυ καλους καθηγητες...

το μονο θετικο των ιδιωτικων μπορω να πω οτι ειναι οι εγκαταστασεις...
με αλλα λογια το θεωρω βλακεια να πληρωνεις τοσα χρηματα για να κανεις κατι που μπορεις να το κανεις εξισου καλα και δωρεαν ! :P
εδω στα ιδιωτικα εχουν και δημοτικο ! τι να πεις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
καταρχας στα ιδιωτικα απο τη Β'Λυκειου δεν γινονται καν τα μαθηματα γενικης παιδειας....(ετσι δημιουργειται και ενας αθεμιτος ανταγωνισμος αλλα αλλο θεμα αυτο)...

τεσπα.εγω παω σε δημοσιο και ειμαι πολυ ευχαριστιμενη..παω πρωτη λυκειου και δεν χρειαστηκα φροντηστηριο (δεν εχω παει και ποτε) γιατι και στο γυμνασιο αλλα και στο λυκειο ειχα και εχω πολυ καλους καθηγητες...

το μονο θετικο των ιδιωτικων μπορω να πω οτι ειναι οι εγκαταστασεις...
με αλλα λογια το θεωρω βλακεια να πληρωνεις τοσα χρηματα για να κανεις κατι που μπορεις να το κανεις εξισου καλα και δωρεαν ! :P
εδω στα ιδιωτικα εχουν και δημοτικο ! τι να πεις.....


Παρανόμως τα περισσότερα ιδιωτικά δεν διδάσκουν καν τα βιβλία του Οργανισμού, αλλά αναθέτουν σε δικούς τους οίκους βιβλία. Με το σκεπτικό αυτό, φυσικά και δημιουργείται αθέμιτος ανταγωνισμός μεταξύ μαθητών, καθώς αυτοί που δε μπορούν ή δεν θέλουν να πληρώσουν, αναγκάζονται να καταφεύγουν σε ημίμετρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
εγώ σε δημόσιο πάω, αλλά μάλλον στο λύκειο θα με πάνε σε ιδιωτικό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top