Σχολές Ψυχολογίας

elenaki!!!

Νεοφερμένος

Η elenaki!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με σενα..λένε γενικά πως το καλύτερο από τα τμήματα ψυχολογίας είναι στην Κρήτη αλλά κ εγώ θέλω να μείνω Αθήνα!ανάλογα με το τι σε ενδιαφέρει περισοοτερο να αποφασίσεις αφού τα πτυχεία είναι οντως ισάξια.. απ ότι εχω καταλάβει στο πάντειο ασχολούνται πιο πολύ με κοινωνική ψυχολογία ενω στο φπψ ακουσα κάτι για εξελικτική κ σχολική ψυχολογία! αυτά.. ελπίζω να βοήθησα και ότι νεότερο βρείς δημοσιευσέ το..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Κριμα που δεν μπηκα νωριτερα να βοηθησω το παληκαρι.

Λοιπον ειμαι πτυχιουχος ψυχολογιας με μαστερ κ τωρα κανω το διδακτορικο μου.

Αρχικα Ιατρος δεν μπορεις να γινεις παρα μονο εαν περασεις στην Ιατρικη μεσω κατακτηριων κ με κανεναν αλλο τροπο μεσω της Ψυχολογιας,ειτε κανεις μαστερ ειτε οχι το πιο κοντινο στην Ιατρικη ειναι ο τομεας της Κλινικης Ψυχολογιας,ο οποιος στην Ελλαδα αλλα κ διεθνως ειναι ιδιαιτερα ανταγωνιστικος κ πολυ δυσκολα γινεσαι εισακτεος σε μαστερ Κλινικης ψυχολογιας και παλι τονιζω οτι σε καμοια περιπτωση ΔΕΝ μπορεις να γινεις Ιατρος με μαστερ στην Κλινικη Ψυχολογια ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Κλινικος Ψυχολογος.
Για να γινεις Ιατρος η αρχιζεις απο την αρχη σπουδες στην Ιατρικη η περνας μεσω κατακτηριων στην Ιατρικη οπως γινεται απο ολες τις σχολες με τις κατακτηριες.

Στην Ελλαδα το μελλον δεν ειναι καλο.Επιλογες εχεις ειτε να ανοιξεις δικο σου γραφειο η μεσω προκυρυξεων.

Ο τομεας ειναι ιδιαιτερα ανταγωνιστικος,δυσκολος κ με γερα νευρα κ πρεπει να αγαπας την επιστημη ωστε να καταφερεις να ασκησεις το επαγγελμα του ψυχολογου.

Τωρα για τα περι Ψυχιατρου κ Ψυχολογου η διαφορα ειναι οτι ο Ψυχολογος δε μπορει να συνταγογραφησει ,ενω ο Ψυχιατρος δεν μπορει να κανει ψυχοθεραπεια.
Στο 99% των περιπτωσεων καταθλιψης,αγχωδων διαταραχων,φοβιων,διαταραχων προσωπικοτητας,κρισεων πανικου κτλ χρειαζεται συνδιασμος ψυχοθεραπειας ψυχολογου και αγωγης ψυχιατρου.ΠΑΝΤΑ οι δυο εχουν αγαστη συνεργασια και επισης ΔΕΝ υπαρχει σοβαρος Ψυχιατρος να μην παραπεμπει σε Ψυχολογο και αντιστοιχα Ψυχολογος να παραπεμπει σε Ψυχιατρο ωστε να ακολουθειτε εντατικο προγραμμα αποθεραπειας του καθε πελατη(για τον Ψυχολογο) ασθενη (για τον Ψυχιατρο)

Εν κατακλειδι ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΛΑΤΡΕΥΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΥΝΙΣΤΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ...ειδαλως απλα θα εισαι μετριος και θα οδηγηθεις στην ανεργεια μιας και ο κλαδος ειναι ΑΚΡΩΣ ανταγωνιστικος με ελαχιστο μελλον στην Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
παρόλο που το θεμα ειχε μπει πριν πολυ καιρο ελπιζω να ξανασυνδεθει ο δημιουργος του..! Raziel καταρχας συγχαρητηρια που περασες στη σχολη που σε ενδιεφερε..να σου πω κι εγω βρισκομαι περιπου στην ιδια κατασταση..δεν εχω δωσει βεβαια ακομα για να ξερω τα μορια μου,αλλα με ενδιαφερει και η νομικη και η ψυχολογια..και ειμαι ακριβως οπως κι εσυ πριν ενα χρονο..:Pδεν εχω αρκετες πληροφοριες γι αυτες τις σχολες και κυριως με απασχολει κι εμενα η επαγγελματικη αποκατασταση..

περισυ με ενδεφερε αρκετα η νομικη και το ειχα ψαξει λιγο..ειδα δηλαδη τι μαθηματα κανουν κλπ και ειχα ενθουσιαστει..!φετος ομως μου φαινεται πως εχω αλλαξει γνωμη..δε με ελκυει πια τοσο ουτε η σχολη,ουτε το επαγγελμα..κυριως λογω ιδιοσυγκρασιας θα ελεγα ! Δηλαδη το να μιλαω δυνατα μπροστα σε δικαστες και να προσπαθω να πεισω,πιστευω πως δε μου ταιριαζει..αλλα λενε οτι μετα τη νομικη δε γινεσαι μονο δικηγορος ή δικαστικος..εχει κι αλλες πολλες διεξοδους..ποιες ειναι ομως αυτες;! ουτε ξερω..και φυσικα αυτο που ολοι ξερουμε και ολοι μας το υπενθυμιζουν: " αν δεν εχεις πατερα/συγγενη/γνωστο δικηγορο, δυσκολα τα πραγματα.." και δεν εχουν κι αδικο εδω που τα λεμε..εκτος αυτου ειναι επισης αληθεια οτι ειναι κορεσμενο επαγγελμα..εδω εγω μενω σε νησι κι οπου γυρισεις εχει και μια ταμπελα με το ονομα κι απο κατω "δικηγορος"..:Pοποτε με ανησυχει και αυτο κι οτι ειναι πολυ δυσκολο να πετυχεις με τετοιον ανταγωνισμο..

τωρα σχετικα με την ψυχολογια..πιστευω πως ειναι ενα εξαιρετικα ενδιαφερον επαγγελμα και θα μου αρεσε να ασχοληθω..γενικα εχω προσεξει οτι μαρεσει να παρατηρω τους ανθρωπους και να τους "ψυχολογω" που λεμε..:Pπαρατηρω κινησεις,συμπεριφορα κ.α. και πιστευω πως ετσι καταλαβαινω πολλα πραγματα γι αυτους..οτι εχω δηλαδη μια διαισθηση να το πω;δεν ξερω..απλα νομιζω πως ευκολα μπορω να καταλαβω τι χαρακτηρας ειναι καποιος..οποτε πιστευω οτι αυτο ειναι ενα θετικο αν θελω να ακολουθησω αυτο το επαγγελμα..δηλαδη ειναι κατι που ταιριαζει σε μενα,στη φυση μου αν θες..μαρεσει επισης να βοηθαω τους αλλους γιατι νιωθω κι εγω χαρουμενη οταν τους κανω κι αυτους να χαιρονται ξανα ! :)
και ερχομαστε παλι στο φλεγον ζητημα της επαγγελματικης πορειας....:Pαπ ο,τι εχω δει ολοι αυτο λενε..οτι στην Ελλαδα δεν εχει μελλον και μενεις ανεργος κτλ..ουφφ
ειμαι θεωρητικη και απο το πρωτο πεδιο δε βλεπω καμια αλλη σχολη να μου αρεσει ιδιαιτερα..με ενδιαφερει επισης η αγγλικη φιλολογια γιατι παντα μ αρεσαν τα αγγλικα αλλα παλι δεν ξερω και μετα απο εκει τι προοπτικες υπαρχουν..μαθημα επιλογης πηρα βιολογια αλλα μονο και μονο για να γραψω καλο βαθμο..απο το τριτο πεδιο δε με ενδιαφερει τιποτα..

τελος παντων, αν μπεις καποια στιγμη και το διαβασεις πες μου αν θες τωρα που σπουδαζεις ψυχολογια πώς σου φαινεται η σχολη,τα μαθηματα,γενικα η ολη κατασταση :)και αν το μετανιωσες..(που ελπιζω οχι)

pano28 ερχομαι σε σενα τωρα ! :D καλα εσυ και διδακτορικο κανεις τι να σου πω και εις ανωτερα ; :P συγχαρητηρια και παντα επιτυχιες ! μιας που σε βρηκα λοιπον εσενα αν μπορεις θες να μου πεις μερικα πραγματα μηπως βοηθηθω; ας πουμε τωρα που εργαζεσαι ; ηταν δυσκολο να βρεις δουλεια; που σπουδασες; εδω στην Ελλαδα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Κριμα που δεν μπηκα νωριτερα να βοηθησω το παληκαρι.

Λοιπον ειμαι πτυχιουχος ψυχολογιας με μαστερ κ τωρα κανω το διδακτορικο μου.

Αρχικα Ιατρος δεν μπορεις να γινεις παρα μονο εαν περασεις στην Ιατρικη μεσω κατακτηριων κ με κανεναν αλλο τροπο μεσω της Ψυχολογιας,ειτε κανεις μαστερ ειτε οχι το πιο κοντινο στην Ιατρικη ειναι ο τομεας της Κλινικης Ψυχολογιας,ο οποιος στην Ελλαδα αλλα κ διεθνως ειναι ιδιαιτερα ανταγωνιστικος κ πολυ δυσκολα γινεσαι εισακτεος σε μαστερ Κλινικης ψυχολογιας και παλι τονιζω οτι σε καμοια περιπτωση ΔΕΝ μπορεις να γινεις Ιατρος με μαστερ στην Κλινικη Ψυχολογια ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Κλινικος Ψυχολογος.
Για να γινεις Ιατρος η αρχιζεις απο την αρχη σπουδες στην Ιατρικη η περνας μεσω κατακτηριων στην Ιατρικη οπως γινεται απο ολες τις σχολες με τις κατακτηριες.

Στην Ελλαδα το μελλον δεν ειναι καλο.Επιλογες εχεις ειτε να ανοιξεις δικο σου γραφειο η μεσω προκυρυξεων.

Ο τομεας ειναι ιδιαιτερα ανταγωνιστικος,δυσκολος κ με γερα νευρα κ πρεπει να αγαπας την επιστημη ωστε να καταφερεις να ασκησεις το επαγγελμα του ψυχολογου.

Τωρα για τα περι Ψυχιατρου κ Ψυχολογου η διαφορα ειναι οτι ο Ψυχολογος δε μπορει να συνταγογραφησει ,ενω ο Ψυχιατρος δεν μπορει να κανει ψυχοθεραπεια.
Στο 99% των περιπτωσεων καταθλιψης,αγχωδων διαταραχων,φοβιων,διαταραχων προσωπικοτητας,κρισεων πανικου κτλ χρειαζεται συνδιασμος ψυχοθεραπειας ψυχολογου και αγωγης ψυχιατρου.ΠΑΝΤΑ οι δυο εχουν αγαστη συνεργασια και επισης ΔΕΝ υπαρχει σοβαρος Ψυχιατρος να μην παραπεμπει σε Ψυχολογο και αντιστοιχα Ψυχολογος να παραπεμπει σε Ψυχιατρο ωστε να ακολουθειτε εντατικο προγραμμα αποθεραπειας του καθε πελατη(για τον Ψυχολογο) ασθενη (για τον Ψυχιατρο)

Εν κατακλειδι ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΛΑΤΡΕΥΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΥΝΙΣΤΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ...ειδαλως απλα θα εισαι μετριος και θα οδηγηθεις στην ανεργεια μιας και ο κλαδος ειναι ΑΚΡΩΣ ανταγωνιστικος με ελαχιστο μελλον στην Ελλαδα.


εσυ,τι προτεινεις ως καλυτερο τομεα στην ψυχολογια...δε με ενδιαφερει ιδιαιτερα η συμβατικη κ ψαχνω κατι αλλο..
εαν περασεις με κατατακτηριες στην ιατρικη,ποσα χρονια θα παρει συνολο?ξερεις?κ σε ποιο ετος δινεις κατατακτηριες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cas

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
εσυ,τι προτεινεις ως καλυτερο τομεα στην ψυχολογια...δε με ενδιαφερει ιδιαιτερα η συμβατικη κ ψαχνω κατι αλλο..
εαν περασεις με κατατακτηριες στην ιατρικη,ποσα χρονια θα παρει συνολο?ξερεις?κ σε ποιο ετος δινεις κατατακτηριες?
Από τον ένα χρόνο που έμεινα στην ψυχολογία(φέτος πέρασα Νομική με το 10%) πιο πολύ από όλα μου άρεσε η νευροψυχολογία!!ίσως ο πιο ενδιαφέρον κλάδος από όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Από τον ένα χρόνο που έμεινα στην ψυχολογία(φέτος πέρασα Νομική με το 10%) πιο πολύ από όλα μου άρεσε η νευροψυχολογία!!ίσως ο πιο ενδιαφέρον κλάδος από όλους...

δεν ειναι αρκετα ανταγωνιστικος ομως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cas

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
δεν ειναι αρκετα ανταγωνιστικος ομως?
Δεν ξέρω...Αλλά από τα παιδιά που γνωρίζω στη σχολή το πολύ γύρω στους πέντε ήθελαν να ασχοληθούν με αυτόν τον κλάδο...Και κάτι άλλο...Άμα είναι ανταγωνιστικός αυτός ο κλάδος,τότε η κλινική και συμβουλευτική τι είναι??;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
κ εμενα μ ειπαν οτι ειναι πολυ θεωρια το πρωτο ετος αλλα μετα ειναι πιο ωραια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Αν κ καθυστερημενα επανερχομαι

Λοιπον σας γραφω απο Λονδινο.Εδω εκανα βασικες,μεταπτυχιακες σπουδες στην Ψυχολογια κ φετος αρχισα το διδακτορικο μου στην Ψυχολογια διοτι με ενδιαφερει να διδαξω την επιστημη στα πανεπιστημιακα εδρανα:D

Nα απαντησω τωρα στα παιδια που ρωτησαν.Ο μακραν καλυτερος τομεας για εργασιακες προοπτικες αλλα παραλληλα κ ο πιο ενδιαφερον ειναι σιγουρα η Κλινικη Ψυχολογια αλλα μιλαμε για τρομερο ανταγωνισμο κ Ελλαδα κ εξωτερικο κ οποτε 1 στους 100 βασικα θα μπορεσει να γινει Κλινικος Ψυχολογος καποτε...

Η Συμβουλευτικη Ψυχολογια ειναι επισης ενδιαφερουσα κ ειναι ουσιαστικα η απλη ψυχολογια που εχουμε στο μυαλο μας οταν απευθυνομαστε σε εναν ψυχολογο κ παμε στο γραφειο του.Αλλα στην Ελλαδα κ αυτοι ψωμολυσανε,εκτος εαν εχουν κανα βυσμα να μπουν σε κανα δημοσιο η ανοιγουν γραφειο κ αμα σταυρωσουν κανα πελατη...αλλιως λε πουλ!!!

Παντως εαν κανεις ονομα τοτε ναι οι αμοιβες ειναι καλες.Πχ μπορεις να χτυπας το ραντεβου σου ανετα πανω απο 100 ευρω εαν φυσικα εισαι ονομα.

Γενικα παιδες η Ψυχολογια στην Ελλαδα ειναι μουφα ...δεν εχει μελλον ,εκτος φυσικα εαν την λατρευεις κ γινεις ονομα...αλλιως ειτε Ψυχολογια Παντειου εχεις βγαλει ειτε ΤΕΙ ιχθυοκαλιεργειας ενα κ το αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a_s_d

Νεοφερμένος

Η a_s_d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλά, ας μην αφορίζουμε όλο το επάγγελμα, επειδή εμείς πήγαμε στην Αγγλία...Τώρα περί συγκρίσεως της Ψυχολογίας Παντείου με κάποιες άλλες σχολές, τί να πω....Αν είναι να ισοπεδώνουμε ένα τμήμα με τόσο υψηλή βάση εισαγωγής και από τα δυσκολότερα-ίσως-για να πάρεις πτυχίο, καθώς υποχρεούσαι να κάνεις και πρακτική και πτυχιακή εργασία (1 εξάμηνο στην καλύτερη περίπτωση) και χίλια μύρια θεωρητικά αλλά και πειραματικά μαθήματα, καλύτερα να βράσομεν όρυζα....Δεν σου κάνω επίθεση, αλλά επειδή είμαι απόφοιτη Ψυχολογίας Παντείου και ξέρω τι μαθήτρια υπήρξα για να μπω και πόσο δύσκολη είναι η σχολή, αλλά κι επειδή μπούχτισα με τον αφορισμό της Ψυχολογίας, επιθυμώ να βάλω τα πράγματα στη θέση τους....Ναι, στην Ελλάδα του εύκολου βολέματος τα ελεύθερα επαγγέλματα τρομάζουν καθώς απομακρύνονται από τη λογική του δημοσίου....Αυτό που έχω διαπιστώσει η ίδια, πάντως, είναι ότι και μόνο στο άκουσμα της Ψ με επιλέγουν-και με έχουν επιλέξει-και σε πεδία θεωρητικά ασύμβατα με το επάγγελμα του Ψ, καθώς για πολλούς το πτυχίο της Ψ είναι αβαντάζ, μιας και υπεισέρχεται παντού (τουλάχιστον όπου υπάρχουν άνθρωποι)...Κι επιμένω ότι με σωστό χειρισμό και ανάπτυξη προσωπικών δεξιοτήτων την βρίσκει την άκρη κάποιος...Κι από τις λίγες σχολές που με την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ιδιωτεύεις και μπορεί και να θησαυρίσεις στην τελική (αν πιάσει φυσικά το γραφείο σου κι αν φυσικά αυτός είναι ο στόχος σου), αλλά και να είσαι και κύριος-κυρία του εαυτού σου, δίχως αφεντικά....Υπομονή κι ανοιχτά μυαλά να έχουμε κι όλα γίνονται....Κι εσείς που διαβάζετε μην επηρεάζεστε από αυτά που ακούτε, γιατί σχεδόν πάντα είναι γνώμες "πασπαλισμένες" με υποκειμενικότητα και εμπάθεια, ίσως....Δουλέψτε σε αυτό που σας αρέσει και δεν θα χάσετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Καλά, ας μην αφορίζουμε όλο το επάγγελμα, επειδή εμείς πήγαμε στην Αγγλία......


Α κοπελια ...τωρα με νευριασες...κ θα σου επιτεθω εγω....

Ποιος αφοριζει?Μιλαω για την πραγματικοτητα που βιωσα οταν ηρθα απο κοντα για ερευση εργασιας κ τα μαζεψα αρον αρον να επιστρεψω εδω.

Το σχολιακι για Αγγλια που κολαει?Δεν ειμαι εδω να αναλωθω στα κολληματα κ αποθημενα καθενος οποτε μαζεψου λιγο κοπελια με αυτο που φαινεται ως κομπλεξισμος απενταντι στην Αγγλια.
Αν είναι να ισοπεδώνουμε ένα τμήμα με τόσο υψηλή βάση εισαγωγής και από τα δυσκολότερα-ίσως-για να πάρεις πτυχίο, καθώς υποχρεούσαι να κάνεις και πρακτική και πτυχιακή εργασία

Εντυπωσιακο...αλλα εδω κοπελια δεν δινουμε μαθηματα εσαει..μια φορα αλλιως μετα σε διωχνουν.Δικαιωμα 1-2 απουσιων στις διαλεξεις,1 στα σεμιναρια κ μονο για θανατο δικου σου η νοσοκομειο δικαιολογησε στα εργαστηρια..

Η ισοπεδωση των τμηματων Ψυχολογιας,Ιατρικης,Νομικης..ερχεται πρωτιστως απο το συστημα της ψωροκωσταινας..Οταν απο αυτο αποφοιτουν ορδες ανεργων που μαλιστα εχουν την ψευδαισθηση οτι ειναι καταρτισμενοι με ενα απλο πτυχιο ...ελεος..

Οταν οι ιδιοι μαλιστα για να νιωθουν καλα με τον ευατο τους μπροστα στην ανεργια που τους περιμενει στην ανοργανωσια του Ελληνικου κρατους,ως μονο επιχειρημα κ οπλο αναφερουν τον βαθμο δυσκολιας εισαγωγης..Αντε γεια δηλαδη

Κι από τις λίγες σχολές που με την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ιδιωτεύεις και μπορεί και να θησαυρίσεις στην τελική

ΜΕΓΑ ΕΓΚΛΗΜΑ...και μεγαλυτερο να ακους αποφοιτη να παινευει το συστημα της Ελλαδας..Κοπελια ,θυμησε μου λιγο...πως παιρνεις αδεια στην Ελλαδα??Με ενα πτυχιο σωστα???Σιγα μην θεωρησω τον ευατο μου Ψυχολογο με ενα απλο πτυχιο...

Για περνα μια βολτα απο εδω κ ελα να το παιξεις Ψυχολογος με ενα απλο πτυχιο Ψυχολογιας και θα σου πω για ποτε σε παιρνουν με τις ντοματες..

Εδω κοπελια θελεις ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ για να παρεις αδεια..Και πολυ σωστα..Εγω εχω BSC,MSC,3 χρονια κλινικης εμπειριας στο NHS και τωρα υποψηφιος διδακτωρ Ψυχολογιας και σιγα μην θεωρισω τον ευατο μου Ψυχολογο..Με ενα απλο πτυχιο εδω βολευεσαι μοναχα με το GBR του BPS...για να παρεις αδεια κ να εισαι Ψυχολογος πρεπει να περιμενεις να τελιωσεις το Διδακτορικο σου...

Για τις δεξιοτητες καλα τα λες..Αλλα κοπελια η Ψυχολογια αφοριζεται απο μονη της στην ψωροκωσταινα ειδικα με νοοτροπιες σαν την δικη σου δυστυχως..που επικροτουν νοοτροπιες τυπου "Αχ εχει υψηλη βαση αρα θα γινω σωστος Ψυχολογος'' η "Εχω πτυχιο αρα ειμαι Ψυχολογος'' ...Ελεος...Αυτα μοναχα στην Ελλαδα...

Και το πιο θλιβερο?Οτι η ιδια η πατριδα καλιεργει τετοιες ψευδαισθησεις κ νοσηρες νοοτροπιες στους νεους κ αποφοιτους των σχολων της ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flo0ra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φλωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
εγω παντως χαρηκα πολυ με την απαντηση του πανου κυριως γιατι αφορισμος ειναι αυτο που κανουν οσοι επιτιθενται αυτους που εχουν ονειρα για εξωτερικο και οχι η απλη παρουσιαση της πραγματικοτητας!
Πανο ομως πες μας κατι,
εσυ εισαι εκει και ενδιαφερεσαι να διδαξεις και ολα ειναι ωραια καλα(μετα απο πολυ δουλεια δεν αμφιβαλω για αυτο),οι υπολοιποι που θα ηθελαν ομως να εξασκησουν το επαγγελμα θα τα καταφερουν 'η και στην αγγλια το ιδιο απελπιστικα ειναι τα πραγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a_s_d

Νεοφερμένος

Η a_s_d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αγαπητέ Πάνο, κατ'αρχήν δεν με λένε κοπελιά...Δεν σκοπεύω να απαντήσω στο ίδιο ύφος γιατί εγώ εν αντιθέσει με σένα δεν έχω θυμώσει...Για κομπλεξισμό και απωθημένα άστα για αλλού, παλικάρι μου, γιατί δεν παίζει...άλλωστε κι εγώ σκοπεύω τα επόμενα 3 έτη να βγω έξω, όχι γιατί έχω αναγκαστικά σιχαθεί την Ελλάδα, αλλά γιατί θέλω να δω και κάτι άλλο..Δεν παίζει καμία έριδα από εμένα, είμαι πολύ "χορτάτη" για να την πω σε κανέναν και είμαι πάντα υπέρ όλων όσων κυνηγάνε τα όνειρά τους..Απλά θα είμαι πάντα αντίθετη στις γνώμες που ισοπεδώνουν τα πάντα γιατί κάθε ατομική περίπτωση είναι ξεχωριστή..Κι αν εσύ-και λυπάμαι για αυτό-είχες αρνητική αντιμετώπιση από κάποιες δουλειές που έψαξες εδώ και ίσως σε πείραξε κάπως παραπάνω, λυπάμαι, αυτό δεν συμβαίνει σε όλους.
Τώρα για την Φλώρα ή Φλοορα, ας προσγειωθεί λίγο, γιατί ένα κοριτσάκι δεν μπορεί να ξέρει ποια είναι η πραγματικότητα και η γενικότερη εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι η έπαρση και η επιπολαιότητα δεν είναι καλοί σύμβουλοι στη ζωή.
Αυτά....στις επόμενες κατηγορίες δεν πρόκειται να απαντήσω γιατί δεν έχω ούτε χρόνο ούτε διάθεση να αναλώνομαι σε ανοησίες. Κάντε ότι σας φωτίσει ο Θεός και το μυαλό σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flo0ra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φλωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Τώρα για την Φλώρα ή Φλοορα, ας προσγειωθεί λίγο, γιατί ένα κοριτσάκι δεν μπορεί να ξέρει ποια είναι η πραγματικότητα και η γενικότερη εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι η έπαρση και η επιπολαιότητα δεν είναι καλοί σύμβουλοι στη ζωή.
Αυτά....στις επόμενες κατηγορίες δεν πρόκειται να απαντήσω γιατί δεν έχω ούτε χρόνο ούτε διάθεση να αναλώνομαι σε ανοησίες. Κάντε ότι σας φωτίσει ο Θεός και το μυαλό σας.

Οσα ειπα δεν τα ειπα με επαρση και επιπολαιοτητα και συγνωμη αν ετσι φανηκε.Τα ειπα μονο με βαση οσα εχω ακουσει μεχρι τωρα(γι'αυτο αλλωστε αναφερθηκα μονο στις αντιδρασεις των ανθρωπων στην ιδεα των σπουδων στο εξωτερικο και οχι στην "πραγματικοτητα" οπως λες εσυ).Σαφως δεν εχω οση εμπειρια οση εσυ και δεν υπονοησα κατι τετοιο.

υγ.η ερωτηση μου ισχυει και για οποιον αλλο μπορει να απαντησει.Πραγματικα με ενδιαφερει να μαθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
επειδη βλεπω οτι υπαρχουν αποφοιτοι εδω,μπορει καποιος να μ βοηθησει να διαλεξω αναμεσα σε αγλλικα κ ιταλικα στην σχολη?? πλιζ πλιζ επειγει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
βασικα μη συγκρινετε τωρα Ελλαδα με εξωτερικο..ολοι λενε πως ο βαθμος δυσκολιας των μαθηματων ειναι σιγουρα μεγαλυτερος στα ελληνικα πανεπιστημια..και ουτως η αλλως στο εξωτερικο οι στανταρ σπουδες ειναι 3 χρονια και στα 4 παιρνεις μαστερ..δηλαδη ενταξει,καμια σχεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
βασικα μη συγκρινετε τωρα Ελλαδα με εξωτερικο..ολοι λενε πως ο βαθμος δυσκολιας των μαθηματων ειναι σιγουρα μεγαλυτερος στα ελληνικα πανεπιστημια..και ουτως η αλλως στο εξωτερικο οι στανταρ σπουδες ειναι 3 χρονια και στα 4 παιρνεις μαστερ..δηλαδη ενταξει,καμια σχεση..

Αλλη παλι εξυπνη απο εκει..

Ρε Αννουλα περνα μια βολτα απο καλο Βρετανικο Πανεπιστημιο κ μετα πες μου σε τι μπορει να συγκρινεται το UCL με τα ελληνικα χαλια που μαθαινουν απο οτι ξερω ενα σωρο ανουσιες θεωριες στην ψυχολογια.
Ελεος δλδ ...που θα μου συγκρινεις top tier UK unies με τα ελληνικα χαλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
καλα χαλαρωσε λιγο πανο..δεν εχουμε ολοι την δυνατοτητα να παμε εξωτερικο κ να κατσουμε 10 χρονια για ολες τις σπουδες..πας για διδακτορικο,θα μπορουσες να σταματησεις να επιτιθεσαι κ να εκνευριζεσαι...μιλα λιγο με επιχειρηματα,γτ με αυτο το υφος οσο δικιο κ να εχεις το χανεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ρε Αννουλα περνα μια βολτα απο καλο Βρετανικο Πανεπιστημιο κ μετα πες μου σε τι μπορει να συγκρινεται το UCL με τα ελληνικα χαλια που μαθαινουν απο οτι ξερω ενα σωρο ανουσιες θεωριες στην ψυχολογια.Ελεος δλδ ...που θα μου συγκρινεις top tier UK unies με τα ελληνικα χαλια

συγκρίνεις το Βρετανικό Πανεπιστήμιο με την αντίστοιχη αγορά εργασίας του (βιομηχανίες, τράπεζες, ερευνητικά κέντρα, ιατρικά κέντρα, πολυεθνικές εταιρίες...κτλ) με το Ελληνικό Πανεπιστήμιο (το οποίο δεν έχει αγορά εργασίας και το οποίο δεν λειτουργεί με καπιταλιστικά κριτήρια);...:)

είναι παράλογες οι συγκρίσεις σε υποδομές μιας Ελλαδίτσας (αναπτυσσόμενης των 10 εκατ) με μια Μ.Βρετανία (πρωην αυτοκρατορία, πολιτικοοικονομική-πυρηνική υπερδύναμη και ανεπτυγμένο κράτος των 70 εκατ)...:)

έλεος...
τουλάχιστον, οι συγκρίσεις να έχουν βάση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
αγαπητέ πανο, συμφωνώ σε γενικές γραμμές μαζί σου...
στη θέση σου, όμως, δεν θα εξέφραζα τις απόψεις μου τοοοοοοοσο απόλυτα, ειδικά απο τη στιγμή που δεν έχεις καμμία εμπειρία από τα ελληνικά δεδομένα...

η ένστασή μου δεν είναι στο περιεχόμενο των όσων λες, αλλά στον τρόπο που τα λές...

try to be less prejudiced and biased towards other people's opinions....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top