Βοηθήματα Γ' Λυκείου

Joan7

Νεοφερμένος

Η Joan7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

Ψάχνω βοηθήματα Γενικής και Θεωρητικής κατεύθυνσης συγκεκριμένα για Βιολογία ΓΠ, Ιστορία ΚΑΤ., Αρχαία Άγνωστο και Έκθεση.
Συγκεκριμένα θέλω να σταθώ όσο αφορά την Βιολογία στην ανάλυση των ασκήσεων, για την Ιστορία ΚΑΤ. στην ανάλυση και μέθοδο πηγών,για τα Αρχαία στην ανάλυση αγνώστων κειμένων και για την Έκθεση στους Θεματικές ενότητες και στις μεθόδους της περίληψης - Έκθεσης κτλ.
Θα σας παραθέσω κάποια βιβλία που βρήκα από το ίντερνετ και θα ήθελα την αποψή σας πάνω σε αυτά .Επίσης αν έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο ή χρησιμοποιήτε μπορείτε να μου το προτείνετε!!

Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα τα εξής:

Βιολογία ΓΠ >> https://www.e-shop.gr/product?id=BKS.0521247

Ιστορία ΚΑΤ. >>Όσο αφορά τις πηγές: https://www.e-shop.gr/product?id=BKS.0268054 και https://www.e-shop.gr/product?id=BKS.0268055 και ενα γενικό βοήθημα https://www.e-shop.gr/product?id=BKS.0950504


Αρχαία Άγνωστο >>https://www.e-shop.gr/product?id=BKS.0022587 και https://www.e-shop.gr/product?id=BKS.0950523 και https://www.ellinoekdotiki.gr/displayITM2.asp?ITMID=1212&LANG=GR

Έκθεση >>https://www.e-shop.gr/product?id=BKS.0521089

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν τα συγκεκριμένα βοηθήματα για Λογοτεχνία από Μεταίχμιο συνεχίζουν να είναι καλά και μπορώ να διαβάσω από αυτά. https://www.metaixmio.gr/products/513--.aspx και https://www.metaixmio.gr/products/514--.aspx

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
μαθηματικα γενικης τι προτεινετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ο Μπάρλας έχει καλές ασκήσεις στα μαθηματικά γενικής.
Σχετικά με τα μαθηματικά κατεύθυνσης, αν κάποιος ενδιαφέρεται για καλές ασκήσεις και κάποιες τραβηγμένες, ο Γκατζούλης έχει κάποιες πολύ καλές!
Στη φυσική καλές ασκήσεις (και επίσης τραβηγμένες) έχει και ο Κατσικας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ο Μπάρλας έχει καλές ασκήσεις στα μαθηματικά γενικής.
Σχετικά με τα μαθηματικά κατεύθυνσης, αν κάποιος ενδιαφέρεται για καλές ασκήσεις και κάποιες τραβηγμένες, ο Γκατζούλης έχει κάποιες πολύ καλές!
Στη φυσική καλές ασκήσεις (και επίσης τραβηγμένες) έχει και ο Κατσικας.

Εκτός από ορισμένες ασκήσεις (μετρημένες στα δάκτυλα της παλάμης), ο Μπάρλας δεν έχει ιδιαίτερα καλές ασκήσεις. Πριν 4 ή 5 χρόνια μπορεί να ανταποκρινόταν στα Μαθ.Γεν των Πανελληνίων, αλλά όχι πλέον.
Στα Μαθ.Κατ., ο Ξιφαράς έχει επίσης ωραίο επιπέδο ασκήσεων (παλούκια είναι, αλλά μην σας τρομάξω :whistle:).

Σχετικά με το βιβλίο του Γκατζούλη και του Κατσικά (ή Κατσίκα?:D), μπορείς να περιγράψεις τα εξώφυλλα τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
τελικα απ οτι φαινεται θα παρω στεργιου/νακη για μαθ. κατευθυνσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εκτός από ορισμένες ασκήσεις (μετρημένες στα δάκτυλα της παλάμης), ο Μπάρλας δεν έχει ιδιαίτερα καλές ασκήσεις. Πριν 4 ή 5 χρόνια μπορεί να ανταποκρινόταν στα Μαθ.Γεν των Πανελληνίων, αλλά όχι πλέον.
Στα Μαθ.Κατ., ο Ξιφαράς έχει επίσης ωραίο επιπέδο ασκήσεων (παλούκια είναι, αλλά μην σας τρομάξω :whistle:).

Σχετικά με το βιβλίο του Γκατζούλη και του Κατσικά (ή Κατσίκα?:D), μπορείς να περιγράψεις τα εξώφυλλα τους?

Όντως, οι ασκήσεις του Μπάρλα είναι λίγο-πολύ... συνηθισμένες (ας το πω έτσι) γιατί οι περισσότεροι Μπάρλα χρησιμοποιούν.

O Κατσίκας έχει 2 βιβλία, Α και Β τεύχος. Εγώ έχω το Β που είναι μπλε με άσπρο απ'έξω, και επίσης έχω ένα πράσινο δικό του με επαναληπτικές ασκήσεις. Βέβαια, σε κάποιες ασκήσεις μπορεί να εντοπίσεις μικρά λαθάκια, αλλά έχει κάποιες πολύ καλές.
Σχετικά με το βιβλίο του Γκατζούλη, δεν ξέρω πώς είναι το εξώφυλλό του, γιατί ο καθηγητής μας δίνει φωτοτυπίες από εκεί. Έχει καλές ασκήσεις σε Bolzano (τώρα μου φαίνονται απλές βέβαια γιατί τις έχω διαβάσει 100 φορές, οπότε δεν ξέρω πως θα σου φανούν), σε ΘΜΤ και καλές ασκήσεις σχετικά με τη δεύτερη παράγωγο. Επίσης έχει και βοήθημα στα μαθηματικά γενικής και έχουμε κάνει κάποιες από εκει. Προσωπικά δεν μου φαίνονται πολύ δύσκολες, αλλά συνδυάζουν αρκετά πράγματα και ειδικά οι τελευταίες από κάθε ενότητα είναι πολύ καλές και άνετα θα ήταν θέματα εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Για φυσική κατ. έχω παραγγείλει ένα του Παναγιωτακόπουλου γιατί μου είπαν οτι έχει πολύ καλές ασκήσεις για την Γ':)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν λυνεις ολο τον Παναγιωτακοπουλο εισαι κομπλε για εξετασεις. Πολυ δυνατο βοηθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Αν λυνεις ολο τον Παναγιωτακοπουλο εισαι κομπλε για εξετασεις. Πολυ δυνατο βοηθημα

Αααα ωραιότατα:D

Σε λίγο καιρό λοιπόν θα ξεκινήσουμε να κάνουμε γ' λυκείου φυσική κατ. Άντε να δούμε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ειδα τυχαια σε ενα βιβλιοπωλειο τα μαθηματικα γ λυκειου του ξενου και οπως ειπες μου φανηκαν οντως πολυ πιο δυσκολα τα θεματα απο τους αλλους.γινεται με στεργιου/νακη η μπαρλα και ξενο+σχολικο για θεωρια να τελειωσεις μιγαδικους/συναρτησεις χωρις φροντιστηριο(και να λυνεις θεματα με απαιτησεις)?στα μαθηματικα τα παω καλα και ασχολουμαι με διαγωνισμους και γενικα τα δυσκολα μου αρεσουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
α και για μαθ. γενικης καλυτερος ειναι ο στεργιου ,ο μπαρλας η ο παπαδακης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
α και για μαθ. γενικης καλυτερος ειναι ο στεργιου ,ο μπαρλας η ο παπαδακης?

εγώ έχω τα δύο εκτός παπαδακη(τον έχω στην κατευθυνση) πολύ καλοί!!!:):):)ειδικά νάκης:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Κανενα απ τα 3 δεν ειναι πληρες και εχουν ξεπεραστει απ τα θεματα των τελευταιων ετων. Και τα 3 ειναι διαφορετικα βιβλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Κανενα απ τα 3 δεν ειναι πληρες και εχουν ξεπεραστει απ τα θεματα των τελευταιων ετων. Και τα 3 ειναι διαφορετικα βιβλια.

εσύ ποιο έχεις??:hmm::hmm::hmm:
πάντως εμένα με έχουν βοηθήσει αρκετά σε συνδυασμό με φωτο φροντιστηρίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Eγω δεν ειμαι μαθητης. Κανενα απ τα 3 δεν ειναι πληρες παντως. Και τα 3 εχουν να προσφερουν παντα σε συνδυασμο με καλο φροντιστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
εγω λεω να παρω του στεργιου(χωρις φροντιστηρια) μου φανηκε πολυ καλο στη κατευθυνση στις αλυτες ασκησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
για φυσικη επειδη δεν θα κανω αυτο το καλοκαιρι μαθηματα θελω απαιτητικα βοηθηματα.εκτος απο μαθιουδακη θα παρω και τον κατσικα εκδοσεις ελληνοεκδοτικη.να παρω το πρωτο τομο η το βιβλιο με ολη την υλη?ποια ειναι η διαφορα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
για φυσικη επειδη δεν θα κανω αυτο το καλοκαιρι μαθηματα θελω απαιτητικα βοηθηματα.εκτος απο μαθιουδακη θα παρω και τον κατσικα εκδοσεις ελληνοεκδοτικη.να παρω το πρωτο τομο η το βιβλιο με ολη την υλη?ποια ειναι η διαφορα?

οι δυο τομοι εχουν κι αλλες ασκησεις ή περισσοτεροι μεθοδολογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Charis97

Νεοφερμένος

Ο Charis97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδια επειδη θα παρω βοηθηματα τωρα θελω να μου πειτε αμα μπορειτε ποια ειναι τα καλυτερα..
Για 1)ΑΟΘ 2)Μαθηματ. Γεν 3)Βιολογια Κατευθ. 4)Χημεια Κατευθ. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Για χημεία κατεύθυνσης δυνατό είναι του Σαλτερή (Σαββάλας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top