Γ' Λυκείου: Τι αλλάζει στη ζωή μου;

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ έλεγαν οι αρχαίοι :P

μετρον αριστον ελεγαν οι αρχαιοι:P
-----------------------------------------
Εγω πιστευω οτι ειναι αξιοκρατικος ο διαχωρισμος μεχρι ενος σημειου
Φυσικα υπαρχουν και αδικημενοι αλλα ετσι ειναι η ζωη ...
Και στο λεει ενας που δεν επιασε τον αρχικο του στοχο και γι'αυτο δεν μου φταιει το συστημα αλλα εγω γιατι μπορουσα αλλα κολοβαρουσα ...
τι σημασια εχει να γραψω τελεια εκθεση αν ειμαι μαθηματικη διανοια ή αν ενδεχομενως ειμαι ο καλυτερος μηχανιοκς που θα βγαλει η ελλαδα;
δεν ειναι αξιοκρατικο το συστημα, και δεν με ενδιαφερει αν ετσι ειναι η ζωη. προσπαθουμε να την κανουμε καλυτερη, οχι χειροτερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
τι σημασια εχει να γραψω τελεια εκθεση αν ειμαι μαθηματικη διανοια ή αν ενδεχομενως ειμαι ο καλυτερος μηχανιοκς που θα βγαλει η ελλαδα;
δεν ειναι αξιοκρατικο το συστημα, και δεν με ενδιαφερει αν ετσι ειναι η ζωη. προσπαθουμε να την κανουμε καλυτερη, οχι χειροτερη

Το ελεγα και εγω παλια αυτο ... βεβαια ενας ανθρωπος για να πετυχει δεν πρεπει να ειναι καλος μονο σε ενα πεδιο ...
Αλλα και παλι οπως ειπαμε η ζωη ειναι αδικη και καποιους τους αδικει
Και εγω μηχανικος ηθελα να γινω ... εχω ταση προς την μηχανικη απο μικρος ... και μου αρεσει παρα πολυ φυσικα κυριως ο ηλεκτρησμος ...
Αλλα τελικα δεν επιασα ΗΜΜΥ και ισως τωρα να μετανιωσω που εβαλα οικονομικα σαν δευτερη επιλογη ...
Υπαρχει και το ενδεχομενο να ξαναδωσω αλλα χωρις φροντηστηρια κτλ κτλ γιατι δεν υπαρχουν οι οικονομικοι ποροι ... πιστευω ομως και μονο με διαβασμα προσωπικο μπορω να πετυχω ... το θεμα ειναι οτι δεν εμπιστευομαι τον ευατο μου αν θα διαβασει η οχι ... διοτι ειμαι πολυ χαβαλετζης και ωχαδελφιστης και αυτο με εφαγε στις φετινες πανελληνιες ... δυστηχως :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
το μυαλο ειναι μυαλο,ειμαστε ανθρωποι οχι ρομποτ!
οποιος υποστηριζει οτι διαβαζει ολη μερα λεει ψεματα ή δεν διαβαζει σωστα!
εγω συν του οτι καθε το πολυ δυωρο εκανα μιση :D ωριτσα διαλειμμα διαβαζα το πολυ 4 ωριτσες καθε μερα και τα σαββατοκυριακα γυρω στις 8...ειδικα λιγο πριν τις πανελληνιες το διαβασμα ειχε ελαχιστοποιηθει κατα πολυ

νε εχετε υποψην σας οτι ο εγκεφαλος μονο ξεκουραστος αποδιδει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nostradamos

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μετρον αριστον ελεγαν οι αρχαιοι:P
-----------------------------------------

τι σημασια εχει να γραψω τελεια εκθεση αν ειμαι μαθηματικη διανοια ή αν ενδεχομενως ειμαι ο καλυτερος μηχανιοκς που θα βγαλει η ελλαδα;
δεν ειναι αξιοκρατικο το συστημα, και δεν με ενδιαφερει αν ετσι ειναι η ζωη. προσπαθουμε να την κανουμε καλυτερη, οχι χειροτερη

τι σημασια εχει?εισαι ελληνας,νεα ελληνικα μαθαινεις στην εκθεση!!τι σημασια εχει αν δεν μπορεις να χειριζεσαι σωστα την ελληνικη γλωσσα?...τεραστια

Γιαυτο εχουμε την εκ8εση ολοι...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marcos2177

Νεοφερμένος

Ο Marcos2177 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
οι πανελληνιες είναι για τον πουτσο...
απομυθοποιήσετε τις...απλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iStudent11

Νεοφερμένος

Ο iStudent11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οπως ειπα και σε ενα αλλο θεματακι..:)

Ποοο μαγκες κ εγω γραφω του χρονου(2010)...:jumpy: :thanks:
Τα παντα ολα εχω διαβασει σε αυτο το θεματακι..:P
Καλα εκει που ειδα για τα ονειρα πεθανα..:lol: Ρε ειστε σοβαροι τοσο ανγχος εχετε κ βλεπετε τετοια ονειρα..?????Γιατι για να βλεπετε ονειρα σημαινει οτι σκεφτεστε μονο τις παννελληνιες..ΕΛΕΟΣ:jumpy:
Ενα θελω να πω..μην αγχωνεστε..(τι μας ειπες τωρα..:lol:):thanks:
Οι περισσοτεροι αγχωνομαστε για το αν το διαβασμα μας ειναι αρκετο,για το αν θα πιασουμε τα μορια που θελουμε κ ιστοριες...μην πω καλητερα την λεξουλα απο Μ..:iagree:
Coolαρετε ρεεεεε..:D :cool:
Εχω δει κ ακουσει κ μαθει παιδια απο 13,14,15(σαν εμενα:thanks:) να βγαζουν 18-19 χιλιαρικακια(εμ βεβαια αφου στρωθηκαν απο μονοι τους χωρις να τους πιεσει κανεις να το κανουν..απο ΜΟΝΟΙ τους:no1:) κ να μν το πιστευουν..:xixi: Γιατι οχι..?? Αν καταλαβεις η νιωσεις οτι πρεπει να διαβασεις κ να προσπαθησεις μια χρονια παραπανω απο τις αλλες τελειωσε δεν χρειαζεσαι τιποτα παραπανω...ΑΑ!Κ να μν τα παρατησεις βεβαια γιατι εσυ θα βγεις κερδισμενος στο τελος..(κ εγω μεσα..:D)
Γιατι να πιστευεις κ να αγχωνεσαι οτι δν θα πιασεις οσο θες..??:mad:
Οι αλλοι που τα πιανουν τι ειναι πανεξυπνοι...?? Η' μηπως θεωρεις τον εαυτο σου τουβλο (η' τσιμεντολιθο..αναλογος την προσωπικοτητα..:P)
Κ μην ακουω(δεν μπορω να αντισταθω..)μαλακιες(..το ειπα:D)για 12 ωρες την μερα...κ οι 4-5 ειναι υπερ-αρκετες αν κανεις κανονικο διαβασμα..συγκενρωμενοι!!..(ξεχωρα απο φροντιστηρια/ιδιαιτερα κ τετοια):no1:
Ας βαλετε λοιπον ενα "στοχο"-οπως ακουτε συνεχεια:P-αυτους τους 9 μηνες(οσοι δεν θελετε μαγκια σας:no1: δεν χαθηκε ο κοσμος..αν κ οπως ειπα δεν ειναι δυσκολο να τον πετυχετε:))που οταν τον πετυχετε..(γιατι ολοι οσοι τον βαλουν θα τον πετυχουν..:iagree:)Απλα κ μονο το αισθημα που θα νιωσετε..δεν θα ειναι το καλητερο που θα νιωσετε αλλα ενα που θα το θυμαστε(κ θα θυμαμε..:)) για πολυ καιρο..:D:D(απο αυτα που ακουω τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω;))

Κ μην στεναχωριεστε ποτε..απλα χαμογελατε..πιστευστε με βοηθαει..:)

Γεια χαρα σε ολους...:bye: (δεν λεω καλη τυχη γιατι δεν μασ χρειαζεται..;))

:xalara:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mixalis91

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης...heh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Χεχ πανελλήνιες...μην ψαρώνετε ρε :P

Συγχωρήστε με που δεν διαβάζω τα προηγούμενα ποστς..απλά μια άποψη θα πω.
Εγώ λοιπόν έδωσα φέτος και πέρασα εκεί που ήθελα και με πολύ καλή σειρά επίσης...

Αρχίζοντας λοιπόν την τρίτη λυκείου,απο τα θερινά κιόλας το δούλεμα πήγαινε σύννεφο απο καθηγητές,φροντιστές κλπ...σε στυλ 'πανελλήνιες=τρόμος,δέος,υπερπροσπάθεια'

Μη δίνετε βάση σε αυτά,ειδικά τώρα που είναι νωρίς και ουσιαστικά αρχίζετε την 'βαρύτερη' ύλη,γιατί μόνο περιττό άγχος προκαλούν.Κακά τα ψέματα,οι πανελλήνιες θέλουν προσπάθεια..και μάλιστα ουσιαστική.Διάβασμα χωρίς υπερβολές,με πρόγραμμα(κατα το δυνατόν ofc),χωρίς να μένουν κενά(εε μην αφήσετε την παπαγαλία της βιο.κατ. πχ για το πασχα:P)και κατανόηση της ύλης εις βάθος μαζί με αρκετές ασκήσεις αποφέρουν τα μέγιστα στο τέλος.Ηττοπάθειες του στυλ 'πωπω είναι πανδύσκολα και ακόμα δεν είδαμε τα χειρότερα' δε βοηθούν πουθενά.

Με ηρεμία:αν νιώθετε οτι δυσκολεύεστε..ξεκινήστε απο εκεί που αισθάνεστε σίγουροι..κι ας είναι από τις 'πάναπλες' ασκήσεις του στυλ Α ομαδα(κυριως για θετ-τεχν μιλάω π έχω και λίγη εμπειρία)..από το επίπεδο 1 μετά θα πάτε στο 2,έπειτα στο 3 κ.ο.κ μέχρι ν φτάσετε στο ικανοποιητικό...είτε θέλετε το επίπεδο 10 είτε το 100000 που λέει ο λόγος.
Α και κάτι άλλο...αυτή η πορεία πρέπει να γίνει απο σας...οι καθηγητές είναι εκεί για να βοηθήσουν,να λύσουν απορίες αλλά μην περιμένετε να σας τα βάλουν στο κεφάλι μόνοι τους...εκεί έγκειται και ένα μεγάλο μέρος της δυσκολίας των πανελληνίων:διαβάζεις,δουλεύεις και προσπαθείς μόνος σου.Ο καθηγητής σε βοηθά μεν,σε καθοδηγεί..αλλά η πορεία πχ απο το 'f(x)=x Df=?' μέχρι το 4ο θέμα είναι δική σου υπόθεση,και εκεί είναι και η μαγκιά γιατί εκεί φαίνεται ποιος θέλει να προσπαθήσει για τον στόχο του.Γενικά η θέληση κινεί βουνά,και αυτό το έμαθα καλά φέτος =)

Α κα κάτι ακόμα...Αν νιώσετε ότι απελπίζεστε,ή οτι είστε πολύ αδύνατοι σε ένα μάθημα(ο καθένας συμφωνα με τα standards του φυσικά) ,μην το κρύβετε.Ηρεμήστε και επικεντρωθείτε στο πρόβλημα.Σε ποιο σημείο χωλαίνω?Γιατί?Πώς θα το ξεπεράσω?Μαλακίες θα πουν κάποιοι,αυτά τα απλά θα κάνουμε?...αλλά αυτό έσωσε ένα φίλο μου,όταν την τελευταία στιγμή έμαθε τζάμι τη μηχανική στερεού όταν εδέησε επιτέλους να ρωτήσει τον καθήγητη πώς λειτουργεί η στατική τριβή
<όταν ο καθηγητής είναι ικανός (ακόμα και από σχολείο) μια συζήτηση μαζί του για κάποιο δύσκολο σημείο πραγματικά σώζει>


Ε και τέλος να δώσω και μια άλλα συμβουλή που με βοήθησε πολύ, εμένα τουλάχιστον: πάρτε με καλό μάτι αυτά τα 6(ή 7) μαθήματα(έστω 1-2 απο αυτά:P).Γιατί αν τα αγαπήσετε,θα σας αγαπήσουν κι αυτά. <Ξέρω,ξέρω τώρα θα ακούσω τα σχολικά μου,αλλά ελπίζω ότι έστω κάποιος θα το πιάσει αυτό>


Τέσπα ,πάνω απ'όλα, διατηρείστε καλή ψυχολογία =)
Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους σας παίδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archidemetres

Νεοφερμένος

Ο archidemetres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Τωρα τελευταια διαβαζω συνεχεια στο forum φρασεις του στυλ: <<η χειροτερη χρονια της ζωης σας>>, <<θα ξεχασετε τι ειναι υπνος>>, <<ολη τη μερα θα τρεχετε>>, κτλ. Για ολες αυτες τις μπουρδες ενα εχω να πω: ΜΗΝ ΨΑΡΩΝΕΤΕ.
Το λεω αυτο επειδη εδωσα το 2009 πανελλαδικες και εβγαλα 19.290+ μορια, και ειλικρινα το λεω οτι μετα τις 11 το βραδυ ουδεποτε ανοιξα βιβλιο. Αντιθετως εβλεπα μια συμμαθητρια μου, ξεσκιζοταν, διαβαζε μεχρι τις 3 το βραδυ (τουλαχιστον ετσι ελεγε), επινε συνεχεια καφεδες για να αντεχει, ηταν μεσα στο αγχος, και απο εκει που ειχε στοχο να βγαλει 19.500+ μορια και να περασει στρατιωτικη ιατρικη, εβγαλε με το ζορι 18.600.
(οχι δεν ειναι πολλα:
1) επειδη εβγαλε 1000 λιγοτερα σχεδον απο οσα περιμενε
2) επειδη σε τετοιας πανευκολιας θεματα ο καλα ετοιμασμενος μαθητης δεν επεφτε κατω απο 19.100)).
Αυτο βεβαια της συνεβη επειδη:
1) Αν δεν κοιμαστε, δεν μπορειτε να ξεκουραστειτε.
2) Αν δεν μπορειτε να ξεκουραστειτε δεν μπορειτε να διαβασετε (αποδοτικα).
Οποτε κλειστε καθε μερα ενα 8αωρο υπνο (βραδυ και μεσημερι).
Επισης, κανονιστε τα φροντιστηρια στις 7-10 ωστε να ξεκουραστε (φαγητο, υπνος) στις 2-3 (ή ακομα και 2-4, ποτε μην διστασετε να κοιμηθειτε αν νιωθετε οτι το εχετε αναγκη), και αν ειναι δυνατον κανονιστε τα σπιτι σας, ωστε να μην τρεχετε.
Οσο για το αγχος, προσπαθηστε να σκεφτεστε οτι απλα δινεται εξετασεις, και οχι <<παιζεται το μελλον μου>>. Οταν βλεπετε οτι καποιος ειναι αγχωμενος και λεει φρασεις του τυπου <<δεν θα γραψουμε>> κτλ, αποφευγεται να βρισκεστε μαζι του.
Επισης, το Σαββατο και την Κυριακη βραδυ (δηλ μετα τις 8) καλο ειναι να σταματησετε το διαβασμα και να ασχοληθειτε με αλλες εξωσχολικες δραστηριοτητες (υπολογιστες, καφε, τηλεοραση, αθληματα κτλ).
Λοιπον, υποψηφιοι μην ακουτε μπουρδολογιες και καντε τη δουλεια σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα έλεγα ότι αυτό που έγραψες ανταποκρίνεται στις δικές σου ανάγκες. Προσωπικά διάβαζα κάθε μέρα από τις 11 μέχρι τις 2 το βράδυ τότε και μόνο τότε. Στο φως και τους θορύβους της μέρας δε μπορώ να διαβάσω. Σάββατο δεν διάβαζα ούτως ή άλλως καθόλου, και Κυριακή διάβαζα απόγευμα (αφού ξυπνούσα μεσημέρι), μέχρι βράδυ 1-2. Γιατί βασικά αυτό εξυπηρετούσε εμένα. Αν ξέρω να μετράω καλά (πιστεύω ναι, δεδομένου ότι έγραψα 100 ΜΚ), αυτό μας δίνει περίπου 20 ώρες την εβδομάδα, τις περισσότερες νυχτερινές. Ένας καθηγητης μου συνηθιζε να λέει οτι οποιος δεν κοιμάται καλά, δεν πιάνει την πρωτη του επιλογή, αγνοώντας μάλλον οτι άλλοι λειτουργούν αλλιώς απ'οτι φαντάζεται. Και ναι, με αυτό το εντελώς λογικό διάβασμα κατάφερα να βγάλω 19100 μόρια, όταν οι άλλοι χρειάζονταν το διπλάσιο για να βγάλουν 18 χιλιάδες. Αυτά ειναι εντελώς προσωπικά θέματα. Το θέμα ειναι να βρειτε το ρυθμό σας, τίποτα άλλο. Κι ο ρυθμός αυτός ειναι διαφορετικός σε κάθε άνθρωπο. Κοιμόνουν έξι ώρες κάθε βράδυ (2 με 8) και ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ λόγο το μεσημέρι. Ένας καφές την ημέρα ηταν αρκετός για να είμαι οκ μέχρι το βράδυ. Πάντως μην ισοπεδώνεις τα πάντα, είναι ψυχοφθόρο για όσους δεν έβγαλαν. Να μου λες οτι δεν τα πηγε καλά η κοπελιτσα επειδή επεσε χιλια μορια απ'το στόχο της να το δεχτώ, όχι ομως και να μου λες, προφανώς επειδη έβγαλες 19300, ότι εβγαζες άνετα 19100 κι ότι τα 18600 είναι λίγα. Εγώ όντως ομολογώ άνετα τα έβγαλα, πιθανότατα ομως δεν συμβαινει το ιδιο με τους άλλους και όταν μιλάς για τέτοια νούμερα με τέτοια άνεση, δημιουργείς και άγχος σε αυτούς που θα δώσουν. Όσο για τα θέματα, της Τεχνολογικής τουλάχιστον που ήμουν εγώ, ήταν κανονικά. Ούτε εύκολα, ούτε δύσκολα. Δε μπορούμε να διαγράφουμε τον κόπο και αυτά που πέτυχε ο καθένας επειδή ο (αρχιδο)Κάτσικας βγηκε κι έλεγα τα δικά του, λες και ξέρει πως ειναι τα θέματα τα δικά μας. Δεν ξέρω για σένα ή για άλλους, πάντως τα δικά μου μόρια δε μου τα χάρισε καμία επιτροπή θεμάτων. Τα έβγαλα μόνος μου απ'το πρώτο μέχρι το τελευταίο και δεν δέχομαι καμία υποχώρηση απ'αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim91

Νεοφερμένος

Η dimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σαν παλια (εδωσα φετος) να πω κ εγω μην ψαρωνετε!
Την 1η μερα,Εκθεση ημουν σαν χαμμενο..
Αλλα ειναι τοσο απλα ..
Σαν σ'ενα διαγωνισμα στο σχολειο ..

Επισης να πω,
οτι τουλαχιστον στο σχολειο μου,
αντεγραφες ανετα με τετοιους επιτηρητες :P
Αλλα δεν σας συμβουλευω να το κανετε γιατι ειναι ταυτοχρονα πολυ επικυνδυνο ..:)

Καλη επιτυχια σε ολουυυυυυυυς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ο καθενας εχει τον δικο του ρυθμο,απλα δεν πρεπει να χαθει πολυς χρονος ωσπου ο καθενας να βρει πως τον βολευει να διαβαζει,και εγω (αν και εβγαλα ελαχιστοτατα μορια 18165 ,συμφωνα με τους προλαλησαντες:P κακος μαθητης γαρ...) περα απο τις 11 το βραδυ δεν ειχα διαβασει με εξαιρεση δυο φορες (πιεσμενο προγραμμα) που εκατσα μεχρι τις 2-3.
ειδικα οσο πλησιαζαν οι πανελληνιες τοσο πιο νωρις πηγαινα για υπνο:lol:


χαλαρωστε και βρειτε τον ρυθμο σας,αν μπορεσετε να διαχειριστειτε με ψυχραιμια την πιεση και το αγχος που καλως ή κακως δημιουργει το περιβαλλον σας,τοτε μην φοβαστε τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

db92

Νεοφερμένος

Ο db92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ρε μάστορες ωραία τα λέτε αλλά αλλιώτικα είναι όταν το περνάς το λούκι και αλλιώτικα αφού το έχεις περάσει

όταν φτάσεις στο τελος πάντα σκέφτεσαι την αρχή

εγώ προσωπικά έχω κλ@σει πόμολα σκεπτόμενος το τι χρειάζομαι για να περάσω σε καμιά σεβαστή σχολή που να είναι μέσα σε αυτές που μου αρέσουν κιόλας

είμαι μαθητής καλός θεωρώ, πέρσι (Β λυκ) έβγαλα 19.1 χωρίς φροντιστήριο καθόλου όμως, ούτε ιδιαίτερο, με το αγαπημένο μου και παράλληλα πιο εύκολο μάθημα τα μαθηματικά, φυσική ήταν χάλια(καλα να λες που χρειάζομαι ελάχιστα από πέρυσι για την τρίτη), χημεία είχα 18-20 και έγραψα 98-99 στις εξετάσεις κ.λπ.

τώρα μεν είμαι για τεχνολογική και έχω καλούς καθηγητές σχετικά, κάνω ιδιαίτερο τώρα φυσική και μαθηματικά, μαθηματικά μέσα σε 4 βδομάδες 2 ώρες τη βδομάδα έχω φτάσει όρια και μετά πάω σιγά σιγά για συνέχεια και τέτοια πράγματα και φυσική μέσα σε ~3 βδομάδες με 2 ώρες τη βδομάδα έχω δουλέψει αρκετά μηχανικές και ηλεκτρικές ταλαντώσεις.

το πρόγραμμα μου στην δευτέρα ήταν παρακολουθώ στο σχολείο, και μετά ξύσιμο. δεν παίζει να έχω κάτσει να "διαβάσω" ποτε δηλ. ιεροτελεστία, να κατσω ωρες και να πω τωρα εγω θα ανοίξω το βιβλίο και θα διαβάσω αυτό και αυτό και αυτό. ότι μάθαινα από την παράδοση και μετά έκανα ότι γούσταρα

δεν περιμένω μεν αυτό και φέτος αλλά το θέμα είναι το τι περιμένω; ξερω γω, εγώ με το νυν πρόγραμμα θα κάνω σχολείο και ιδιαίτερο και μετά θα ξύνομαι πάλι, όσοι έμπειροι ας προσέλθουν

και χωρίς υπεροψία λέω οτί θέλω να απαντήσουν καλύτερα παιδιά κοντά στη δική μου συνομοταξία γιατί είτε καλώς είτε κακώς πιστεύω ότι είμαι πολύ καλύτερος από πολλούς άλλους, ξέρω και παιδιά που έβγαζαν 19αρια στο σχολείο και ήταν κάθε βράδυ στα μπαράκια και έγραψαν μια χαρά, ξέρω και ένα παιδί που διάβαζε συνέχεια και καλά και τελικά με τα μόρια που έβγαλε δεν πέρναγε ούτε καν ιχθυοκαλλιέργειες κλπ, γι αυτό κάνω αυτή τη μικρή διάκριση

αυτό που λέτε καν διάβασμα; πως γίνεται; πραγματικά ακόμα δεν έχω καταλάβει λέει ο άλλος "χθές διάβαζα για 7 ώρες μέχρι τις 3 το βράδυ" ξέρω γω αλλά δηλαδή τι έκανε; είχε μπροστά το βιβλίο και έκανε ανάγνωση επι 7 ώρες; εντάξει μεν θα πήγε και για ένα κατούρημα ξέρω γω ενδιάμεσα ή θα πήγε να φάει κάτι, αλλά 7 ώρες διάβασμα δεν καταλαβαίνω τι σημαίνουν, λύνω ασκήσεις ξέρω γω ασύστολα και τέτοια πράγματα; γιατί η ανάγνωση από το σχολικό για εμένα μια φορά είναι τελείως αδύνατη, απλά δεν γίνεται, μπορώ να κάτσω κανένα μισάωρο πάνω από το βιβλίο αλλά είναι τόσο κακογραμμένα συνήθως που είναι για κλάμματα και δεν καταλαβαίνω λέξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
δε χρειαζεται να διαβαζεις 7 ωρες
αμα εισαι καλυμμενος διαβασε 2
εγω προσωπικα αφου διαβαζω τα παντα γυρω στις 2 ωρες μου παιρνει κανω καμια ασκηση μονος μου για να εντρυφησω στη θεωρια
ο καθενας εχει διαφορετικη αντιληπτικοτητα:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Τιποτα απολυτος, οσο αλλαζεις σαν ανθρωπος που εγινε 1 χρονο μεγαλυτερος τοσο αλλαζεις οταν πας τριτη λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
δε χρειαζεται να διαβαζεις 7 ωρες
αμα εισαι καλυμμενος διαβασε 2
εγω προσωπικα αφου διαβαζω τα παντα γυρω στις 2 ωρες μου παιρνει κανω καμια ασκηση μονος μου για να εντρυφησω στη θεωρια
ο καθενας εχει διαφορετικη αντιληπτικοτητα:bye:

Καλα, 2 ωρες δεν φτανουν ουτε για αστειο... ειναι πολυ λιγες οι 2 ωρες για μαθητη της Γ'Λυκειου, σε οποια κατευθυνση κι αν ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
ρε μάστορες ωραία τα λέτε αλλά αλλιώτικα είναι όταν το περνάς το λούκι και αλλιώτικα αφού το έχεις περάσει

όταν φτάσεις στο τελος πάντα σκέφτεσαι την αρχή

εγώ προσωπικά έχω κλ@σει πόμολα σκεπτόμενος το τι χρειάζομαι για να περάσω σε καμιά σεβαστή σχολή που να είναι μέσα σε αυτές που μου αρέσουν κιόλας

είμαι μαθητής καλός θεωρώ, πέρσι (Β λυκ) έβγαλα 19.1 χωρίς φροντιστήριο καθόλου όμως, ούτε ιδιαίτερο, με το αγαπημένο μου και παράλληλα πιο εύκολο μάθημα τα μαθηματικά, φυσική ήταν χάλια(καλα να λες που χρειάζομαι ελάχιστα από πέρυσι για την τρίτη), χημεία είχα 18-20 και έγραψα 98-99 στις εξετάσεις κ.λπ.

τώρα μεν είμαι για τεχνολογική και έχω καλούς καθηγητές σχετικά, κάνω ιδιαίτερο τώρα φυσική και μαθηματικά, μαθηματικά μέσα σε 4 βδομάδες 2 ώρες τη βδομάδα έχω φτάσει όρια και μετά πάω σιγά σιγά για συνέχεια και τέτοια πράγματα και φυσική μέσα σε ~3 βδομάδες με 2 ώρες τη βδομάδα έχω δουλέψει αρκετά μηχανικές και ηλεκτρικές ταλαντώσεις.

το πρόγραμμα μου στην δευτέρα ήταν παρακολουθώ στο σχολείο, και μετά ξύσιμο. δεν παίζει να έχω κάτσει να "διαβάσω" ποτε δηλ. ιεροτελεστία, να κατσω ωρες και να πω τωρα εγω θα ανοίξω το βιβλίο και θα διαβάσω αυτό και αυτό και αυτό. ότι μάθαινα από την παράδοση και μετά έκανα ότι γούσταρα

δεν περιμένω μεν αυτό και φέτος αλλά το θέμα είναι το τι περιμένω; ξερω γω, εγώ με το νυν πρόγραμμα θα κάνω σχολείο και ιδιαίτερο και μετά θα ξύνομαι πάλι, όσοι έμπειροι ας προσέλθουν

και χωρίς υπεροψία λέω οτί θέλω να απαντήσουν καλύτερα παιδιά κοντά στη δική μου συνομοταξία γιατί είτε καλώς είτε κακώς πιστεύω ότι είμαι πολύ καλύτερος από πολλούς άλλους, ξέρω και παιδιά που έβγαζαν 19αρια στο σχολείο και ήταν κάθε βράδυ στα μπαράκια και έγραψαν μια χαρά, ξέρω και ένα παιδί που διάβαζε συνέχεια και καλά και τελικά με τα μόρια που έβγαλε δεν πέρναγε ούτε καν ιχθυοκαλλιέργειες κλπ, γι αυτό κάνω αυτή τη μικρή διάκριση

αυτό που λέτε καν διάβασμα; πως γίνεται; πραγματικά ακόμα δεν έχω καταλάβει λέει ο άλλος "χθές διάβαζα για 7 ώρες μέχρι τις 3 το βράδυ" ξέρω γω αλλά δηλαδή τι έκανε; είχε μπροστά το βιβλίο και έκανε ανάγνωση επι 7 ώρες; εντάξει μεν θα πήγε και για ένα κατούρημα ξέρω γω ενδιάμεσα ή θα πήγε να φάει κάτι, αλλά 7 ώρες διάβασμα δεν καταλαβαίνω τι σημαίνουν, λύνω ασκήσεις ξέρω γω ασύστολα και τέτοια πράγματα; γιατί η ανάγνωση από το σχολικό για εμένα μια φορά είναι τελείως αδύνατη, απλά δεν γίνεται, μπορώ να κάτσω κανένα μισάωρο πάνω από το βιβλίο αλλά είναι τόσο κακογραμμένα συνήθως που είναι για κλάμματα και δεν καταλαβαίνω λέξη

Κοίτα και εγώ μέχρι την τρίτη λυκείου, με αντίστοιχους βαθμούς με τους δικούς σου και χωρίς φροντιστήρια, δεν είχα διανοηθεί ότι θα κάτσω να διαβάσω ένα μάθημα πάνω από εικοσάλεπτο. Όμως και μόνος μου στην 3η κατάλαβα ότι σε δύο τουλάχιστον μαθήματα, το ΑΟΔΕ και τη Βιολογία γενικής, η ύλη δεν βγαίνει παρά μόνο με ώρες και ώρες και πάλι ώρες διαβάσματος. Στην αρχή της χρονιάς το πήγα χαλαρά, απλά διάβαζα ότι κάναμε στο σχολείο και χωρίς επαναλήψεις ή τίποτα. Στις διακοπές των Χριστουγέννων έκανα την πρώτη επανάληψη και μετά πάλι χαλαρά. Το μεγάλο λούκι άρχισε στις διακοπές του Πάσχα. Και επειδή δεν άντεχα να σκέφτομαι ότι "τώρα θα κάτσω 5 ώρες να διαβάσω ΑΟΔΕ", έκανα το άλλο:
μέτρησα τις μέρες, χώρισα την ύλη σε κομματάκια, και τα προγραμμάτισα ένα την ημέρα. Άρα κάθε μέρα ήξερα τι πρέπει να μάθω, χωρίς να με νοιάζει η ώρα. Σύντομα διαπίστωσα ότι διάβαζα 9-1 το πρωί και 6-9 το βράδυ :D! Βέβαια, μάλλον επειδή δεν καιγόμουν να γράψω μεγάλο βαθμό, Μαθ και Φυσ διάβαζα ελάχιστα. Μόνο ασκήσεις έλυνα και τη θεωρία και τις αποδείξεις τους τις έμαθα 1-2 μέρες πριν δώσουμε:P! (Για την ιστορία, στις πανελλήνιες Βιολ: 20, Αοδε: 19,2 , Φυσ: 18,8, Μαθ: 14,9 )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

caius

Νεοφερμένος

Η ilektra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδια οι πανελληνιες δν ειναι κατι τραγικο οσο το παρουσιαζουν μερικοι... αλλα και δν ειναι και παιχνιδακι που με 2 ωρες διαβασμα την ημερα τα καταφερνεις...!!! Θελει συστημα,προγραμμα (σκληρο καποιες φορες) και οχι ακροτητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Καλα, 2 ωρες δεν φτανουν ουτε για αστειο... ειναι πολυ λιγες οι 2 ωρες για μαθητη της Γ'Λυκειου, σε οποια κατευθυνση κι αν ειναι

εσυ κατσε διαβασε 15 ωρες.
και δεν εισαι ικανος ουτε στο ελαχιστο να με κρινεις ως μαθητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doctorkoukoulas

Νεοφερμένος

Ο doctorkoukoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
αν θες την αλήθεια ... τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ρωτήσω εγώ κάτι.Πότε γίνονται πιεστικά τα πράγματα?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top