[Πανελλήνιες 2020] Σε ποια σχολή στοχεύετε;

Σε ποια σχολή στοχεύετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 225)
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 20 8.9%
  • Νομική/Πολιτικές επιστήμες/ΔΕΣ

    Ψήφοι: 13 5.8%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 25 11.1%
  • Κτηνιατρική/Φαρμακευτική/Οδοντιατρική

    Ψήφοι: 8 3.6%
  • Οικονομικά

    Ψήφοι: 14 6.2%
  • Φιλολογία/Φιλοσοφία/Ιστορία

    Ψήφοι: 7 3.1%
  • Βιολογία/Χημεία/Μαθηματικό/Φυσικό

    Ψήφοι: 20 8.9%
  • Πληροφορική

    Ψήφοι: 20 8.9%
  • Αστυνομία/Στρατιωτικές

    Ψήφοι: 13 5.8%
  • Προσχολική/δημοτική εκπαίδευση

    Ψήφοι: 9 4.0%
  • Ψυχολογία

    Ψήφοι: 9 4.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 23 10.2%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 44 19.6%

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Όσοι δίνετε φέτος, ποια σχολή στοχεύετε σαν πρώτη επιλογή;
Έχετε κατά νου και εναλλακτικές επιλογές που θεωρείτε ότι σας ταιριάζουν, κι αν ναι, ποιες είναι αυτές;

Για ποιο λόγο αποφασίσατε ότι θέλετε να σπουδάσετε στην αντίστοιχη πόλη; :)
 

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Οικονομικό ΑΣΟΕΕ/ΠΑΠΕΙ/ΕΚΠΑ με αυτή τη σειρά. Είμαι από επαρχία αλλά μου αρέσει φοβερά η Αθήνα, μου βγάζει μια τρομερή αίσθηση ελευθερίας και φυσικά πρόκειται (απ'ότι έχω ακούσει) για τα καλύτερα τμήματα Οικονομικών Επιστήμων στην Ελλάδα.
 

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Νομική Α.Π.Θ. πρωτίστως, δευτερευόντως, σε περίπτωση μη επίτευξης του πρώτου στόχου, Νομικη Δ.Π.Θ. Ειδάλλως, είμαι αποφασισμένη να ξαναδώσω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,879 μηνύματα.
Οικονομικό ΑΣΟΕΕ/ΠΑΠΕΙ/ΕΚΠΑ με αυτή τη σειρά. Είμαι από επαρχία αλλά μου αρέσει φοβερά η Αθήνα, μου βγάζει μια τρομερή αίσθηση ελευθερίας και φυσικά πρόκειται (απ'ότι έχω ακούσει) για τα καλύτερα τμήματα Οικονομικών Επιστήμων στην Ελλάδα.


Και Παντειο μην ξεχνάς.
 

dimospap

Νεοφερμένος

Ο dimospap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Διοικητικης επιστιμης και τεχνολογια ΟΠΑ
Οργανωση και διοικηση επιχειρησεων ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ/ΠΑΜΑΚ
Πληροφορικης ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ/ΠΑΜΑΚ
Οικονομικων επιστημων ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ/ΠΑΜΑΚ
Διεθνων και Ευρωπαικων Σπουδων ΠΑΠΕΙ/ΠΑΜΑΚ
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,879 μηνύματα.

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διοικητικης επιστιμης και τεχνολογια ΟΠΑ
Οργανωση και διοικηση επιχειρησεων ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ/ΠΑΜΑΚ
Πληροφορικης ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ/ΠΑΜΑΚ
Οικονομικων επιστημων ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ/ΠΑΜΑΚ
Διεθνων και Ευρωπαικων Σπουδων ΠΑΠΕΙ/ΠΑΜΑΚ


Το Διεθνών του ΟΠΑ γιατί δεν το θέλει "κάνεις";
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,879 μηνύματα.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Το Διεθνών του ΟΠΑ γιατί δεν το θέλει "κάνεις";
Αφορά την διεθνή οικονομία, δεν είναι ακριβώς κλασικά οικονομικά ή διεθνων σπουδων γενικότερα. Επικεντρώνεται στις διεθνείς οικονομικές σπουδές, και σαν τμήμα δεν ταυτίζεται 100% με κανένα άλλο οικονομικό ή ΔΕΣ. Οπότε μπορεί να μην είναι στα ενδιαφέροντα του μαθητή..
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Αφορά την διεθνή οικονομία, δεν είναι ακριβώς κλασικά οικονομικά ή διεθνων σπουδων γενικότερα. Επικεντρώνεται στις διεθνείς οικονομικές σπουδές, και σαν τμήμα δεν ταυτίζεται 100% με κανένα άλλο οικονομικό ή ΔΕΣ. Οπότε μπορεί να μην είναι στα ενδιαφέροντα του μαθητή..


Γενικά, το ΔΕΟΣ είναι πρωτίστως οικονομικό τμήμα, καθώς περιλαμβάνει:
Μικροοικονομική Ι, ΙΙ, ΙΙΙ
Μακροοικονομική Ι, ΙΙ, ΙΙΙ
Χρηματοοικονομική Λογιστική
Χρηματοδοτική / Αξιολόγηση Επενδύσεων
Διεθνής Οικονομική
Στατιστική, Οικονομετρία Ι, ΙΙ
Μαθηματικά Ι, ΙΙ
Οικονομικό Δίκαιο
Φορολογικές Πολιτικές
Ιστορία Οικονομικών Θεωριών

Δηλαδή 18 από τα 22 μαθήματα είναι τα τυπικά οικονομικά μαθήματα στα οποία εξετάζονται οι περισσότεροι φοιτητές οικονομικών τμημάτων.

Μετά από τα προαναφερθέντα, έρχονται υποχρεωτικά μαθήματα που επικεντρώνονται περισσότερο στην ΕΕ, όπως:
Πολιτική της Ευρωπαϊκής Ενοποίησης
Ευρωπαϊκό Δίκαιο
Μακροοικονομικές Πολιτικές της ΕΕ
Πολιτική και Διεθνείς Σχέσεις

Έχοντας λοιπόν ολοκληρώσει τα 22 υποχρεωτικά, καλείσαι να επιλέξεις μια κατεύθυνση. Η πρώτη περιλαμβάνει μαθήματα εφαρμοσμένων οικονομικών/χρηματοδοτικής/διεθνούς εμπορίου και η δεύτερη καλύπτει θέματα ευρωπαϊκής και διεθνούς πολιτικής οικονομίας (πολιτική οικονομία της ΕΕ, οικονομικά πολιτικής ανταγωνισμού, οικονομία κοινωνικών πολιτικών, δίκαια κλπ.).

Επομένως, το ΔΕΟΣ είναι ένα οικονομικό τμήμα (καθώς τα περισσότερα υποχρεωτικά μαθήματα είναι αμιγώς οικονομικά), το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα είτε να εξειδικευτεις και σε fields των διεθνολόγων (εξωτερικές σχέσεις της ΕΕ, διπλωματικό σύστημα της ΕΕ, διεθνείς οργανισμοί, πολιτική οικονομία της ΕΕ κλπ) ή σε θέματα επενδύσεων, οικονομικά των επιχειρήσεων και διεθνούς εμπορίου.

Να σημειώσω ότι θεωρείται δύσκολο τμήμα, καθώς έχουμε αλυσίδες και υποχρεωτική πτυχιακή. Διδάσκουν ορισμένα μεγάλα ονόματα, όπως είναι ο Τσακλογλου, ο Παγουλατος, ο Μπουραντωνης και ο Χριστοδουλακης (παλαιότερα είχαμε και τον Τσακαλώτο, τρομάρα μας), ενώ η συντριπτική πλειοψηφία των μελών ΔΕΠ έχουν μεταπτυχιακό και διδακτορικό από πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Άρα, προτείνω να ρίξετε μια μάτια και στο ΔΕΟΣ, ειδικά αυτοί που θέλουν να κάνουν ένα πτυχίο που αντιστοιχεί σε BSc in PPE ή BSc in Economics, Politics and Government. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Εγώ είμαι ανάμεσα στο BSc^2 in Economics and Econometrics του EUR και του Οικονομικού ΣΣΑΣ από Ελλάδα. Νομίζω βέβαια πως στο 1ο θα προσανατολιστώ καθώς δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ και θέλω να ζήσω στο στρατό ολόκληρη μου τη ζωή χωρίς ελευθερία να διαμορφώσω το δικό μου επαγγελματικό μέλλον
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εγώ είμαι ανάμεσα στο BSc^2 in Economics and Econometrics του EUR και του Οικονομικού ΣΣΑΣ από Ελλάδα. Νομίζω βέβαια πως στο 1ο θα προσανατολιστώ καθώς δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ και θέλω να ζήσω στο στρατό ολόκληρη μου τη ζωή χωρίς ελευθερία να διαμορφώσω το δικό μου επαγγελματικό μέλλον


Πολύ καλό πτυχίο σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο για economics! Κάνεις ΙΒ;
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ είμαι ανάμεσα στο BSc^2 in Economics and Econometrics του EUR και του Οικονομικού ΣΣΑΣ από Ελλάδα. Νομίζω βέβαια πως στο 1ο θα προσανατολιστώ καθώς δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ και θέλω να ζήσω στο στρατό ολόκληρη μου τη ζωή χωρίς ελευθερία να διαμορφώσω το δικό μου επαγγελματικό μέλλον
Χωρίς να είμαι βέβαιος στη ΣΣΑΣ είναι 8 χρόνια μετά τη σχολή που πρέπει να δουλέψεις στον στρατό. Αν θες να φύγεις πληρώνεις ένα πρόστιμο.
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Πολύ καλό πτυχίο σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο για economics! Κάνεις ΙΒ;
Όχι και για το συγκεκριμένο ευτυχώς δε χρειάζεται κιόλας. Φαντάσου, δεν είναι απαραίτητες οι Πανελλήνιες. Άσχετα που εγώ θα δώσω κανονικά.

Χωρίς να είμαι βέβαιος στη ΣΣΑΣ είναι 8 χρόνια μετά τη σχολή που πρέπει να δουλέψεις στον στρατό. Αν θες να φύγεις πληρώνεις ένα πρόστιμο.
Δε βρίσκω όμως λόγο να δεσμευτώ για 8 χρόνια στο στρατό και μετά να αναζητήσω μόνος μου εργασία, ουσιαστικά από την αρχή. Στα 12 αυτά χρόνια (μαζί με τις σπουδές) θα μπορούσα κάλλιστα να κάνω ένα μεταπτυχιακό και να εμπλουτίσω το βιογραφικό μου. (soft skills, internships, languages κλπ)
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι και για το συγκεκριμένο ευτυχώς δε χρειάζεται κιόλας. Φαντάσου, δεν είναι απαραίτητες οι Πανελλήνιες. Άσχετα που εγώ θα δώσω κανονικά.


Δε βρίσκω όμως λόγο να δεσμευτώ για 8 χρόνια στο στρατό και μετά να αναζητήσω μόνος μου εργασία, ουσιαστικά από την αρχή. Στα 12 αυτά χρόνια (μαζί με τις σπουδές) θα μπορούσα κάλλιστα να κάνω ένα μεταπτυχιακό και να εμπλουτίσω το βιογραφικό μου. (soft skills, internships, languages κλπ)

Στον στρατό νομίζω σου πληρώνουν το μεταπτυχιακό ή μέρος αυτού. Προφανώς είναι αλήθεια αυτά που λες. Αλλά και οι στρατιώτες έχουν ιδιωτικές διάφορες. Γνωριμίες κάνεις και στο στρατό και χτίζεις πελατολόγιο και μετά δεν είναι απαραίτητο γραφείο μπορείς να μπεις και σε δικηγορική εταιρεία.
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Πολύ απλό. Άμα δε σου αρέσει η ιδέα του στρατού, μη μπαίνεις στον κόπο, εκτός και αν έχεις όρεξη να ακολουθείς το πρόγραμμα (σήκωμα 6 το πρωί, γυμναστικές, καθαριότητες κτλ κτλ). Απλά είναι σίγουρος μισθός, κάτι το οποίο δεν θα πρέπει να σε πολυενδιαφέρει άμα έχεις την οικονομική δυνατότητα να σπουδάσεις.
 

Mary Jane

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας Πατρών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Δημοσιογραφία εδώ, αν και σκέφτομαι φιλολογία και μέτα κατευθείαν δεύτερο έτος ΙΕΚ..
 

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Διχασμένος μεταξυ ΑΠΘ πληροφορική και ΕΚΠΑ πληροφορική. Λογικά όμως ΑΠΘ επειδή αγαπώ την πόλη+ έχω και σπίτι εκεί
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top