[17/5/2013] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 101)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 17 16.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 48 47.5%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 26 25.7%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 4 4.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 2 2.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 4 4.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
5)Περιβαλλον.Κοινοτυπο,καλο θεμα.ΜΕΧΡΙ και τα ερωτηματα που πρεπει να απαντησουν στην εκθεση τα εχουν με τη μορφη α,β..

Αυτό ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
εγω παντως περιμενω μαθηματικα και φυσικη κατευθυνσης τσεκουρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Καλό είναι να υπάρχει μια συγκρατημένη αισιοδοξία ή/και χαρά. Είναι πολύ νωρίς να εξαχθούν συμπεράσματα διότι όλοι το ξέρουμε ότι είναι μάθημα με τελείως υποκειμενική βαθμολόγηση. Συνήθως τα πολύ εύκολα θέματα σημαίνουν συγκεκριμένα πράγματα..που όσοι έχουν δώσει εξετάσεις γνωρίζουν. :hmm: Ο αντικειμενικός στόχος των πανελληνίων δεν είναι να γίνει ένα "ψυχικό" υπέρ των μαθητών για περάσουν όλοι στην Γ/θμια εκπαίδευση. ;)

Καλά τα λες γέροντα το θέμα είναι, να πάω στατιστική για 1 ώρα ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Μην προτρέχετε. :P Παλιά που έδινα σε 9 μαθήματα πανελλήνιες εξετάσεις, είχαν εύρος μαθημάτων να τσεκουρώσουν και να βοηθήσουν. Απλά τώρα είναι μόνο 6 μαθήματα, διαφορετικοί συντελεστές βάρους ανά μάθημα, το 1 μάθημα είναι της επιλογής του μαθητή (με κριτήριο την προσωπική ευκολία κατανόησης της ύλης του) και το 1 μάθημα είναι με υποκειμενική βαθμολόγηση. Παίζουν πολλά ρόλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
ανάλγητη ποιο ειναι το συνώνυμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ναι οντως αυτο ειναι αρνητικο... μηδεν θεωρια γ λυκειου, ειχε ξαναγινει το 2010 (?) νομιζω και υπηρξαν δικαιολογημενα αντιδρασεις... ειναι βατο παντως... τα πρωτα γελακια που λες συνηθως βγαινουν ξινα... ετσι εγινε περσι στο σχολειο μου και οσοι δεν μιλαγαμε πηγαμε πολυ πολυ καλυτερα απο τους κοκορες... οποτε wait tiil grades are announced

Το 2010 υπηρχε θεωρια να πειτε τα στοιχεια του επιστημονικου λογου στην ταδε παραγραφο.Και επιανε κοντα στις 10 μοναδες :P

Ειχε καψει κοσμο

ανάλγητη ποιο ειναι το συνώνυμο?

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Τι ανωδυνη ρε σεις αναλγητος ειναι ο ανηθικος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Το θεμα ειναι αρκετα φροντιστηριακο με αποτελεσμα να μην αναδεικνυεται η κριση του καθε υποψηφιου,αλλα το ποσο καλα εχει παπαγαλησει συγκεκριμενα επιχειρηματα και ετοιμες φρασεις.Το ερωτημα με το ερωτηματικο και την παυλα ειναι το μονο δυσκολο.
Ομως οσοι νομιζουν οτι σημερα εσκισαν να μην το νομιζουν,και οσοι νομιζουν οτι δεν απεδωσαν καλα και παλι να μην το νομιζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Τι ανωδυνη ρε σεις αναλγητος ειναι ο ανηθικος...

Οχι,αυτος που δεν δειχνει οικτο,ο ανηλεης.

Εγω στην αρχη ειχα διαβασει κατι με αναλγητικο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Συνώνυμο του ''ανάλγητη'' νομίζω πως είναι το ''ανελέητη''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Γενικά παρατηρώ ότι είναι αρκετά βατά τα θέματα. Δεν νομίζω πως κάποιος καλά διαβασμένος θα πιανόταν απροετοίμαστος.
-Το κείμενο είναι πολύ βατό, όχι δυσνόητο + βοηθάει στην έκθεση.
-Στην ανάπτυξη παραγράφου μπορεί να μπερδευτούν κάποιοι.
-Δομικά στοιχεία παραγράφου + μεταφορικός λόγος εντοπίζονται εύκολα.

- Συνώνυμα (μην πέσετε πάνω μου, τα πρώτα που σκέφτηκα είναι) :
ταυτόχρονα: παράλληλα/συνάμα
γέννησε: δημιούργησε (με επιφύλαξη φιλοτέχνησε)
αισθανθεί: νιώσει
πληθαίνουν: αυξάνονται (ή και πολλαπλασιάζονται)
ανάλγητη: άσπλαχνη (μπορεί και άκαρδη)

Οι υπόλοιπες ασκήσεις απαιτούν την ελάχιστη γνώση θεωρίας (μόνο σημεία στίξης) και ενεργητική-παθητική.

Το θέμα μου φαίνεται πολύ καλό.

Αυτά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gpapalol

Νεοφερμένος

Ο gpapalol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ανάλγητος: που δεν νιώθει ή δεν έχει ευσπλαχνία, λύπηση, συμπόνια

https://www.lexigram.gr/lex/enni/ανάλγητος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
ανάλγητος: που δεν νιώθει ή δεν έχει ευσπλαχνία, λύπηση, συμπόνια

https://www.lexigram.gr/lex/enni/ανάλγητος
ο σκληρός, ο ανελέητος
https://https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%82
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gpapalol

Νεοφερμένος

Ο gpapalol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
νομίζω ότι αυτό είπα και εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctavroulinaaaa

Νεοφερμένος

Η Ctavroulinaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ωραία, μια χαρά θέμα έβαλαν φέτος, τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα... Αλίμονο σε μας του χρόνου :P

Το ίδιο ακριβώς λέω και εγώ...Φυσιολογικότατο το θέμα αλλά έχω την αίσθηση οτι σε εμάς θα βγάλουν όλο τους το μίσος!:worry:
Τι κατεύθυνση είσαι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keratz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Πολύ πιο απλά θέματα σε σχέση με πέρσυ,μην επαναπαύεστε όμως διότι η έκθεση είναι καθαρά υποκειμενικό μάθημα.
Ελπίζω τουλάχιστον να πήρατε δύναμη για τα επόμενα μαθήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Το θέμα ήταν γαμάτο!!!
Το γονάτησα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Το ίδιο ακριβώς λέω και εγώ...Φυσιολογικότατο το θέμα αλλά έχω την αίσθηση οτι σε εμάς θα βγάλουν όλο τους το μίσος!:worry:
Τι κατεύθυνση είσαι???
Μην ειστε απαισιοδοξοι.Μια χαρα θεματα θα βαλουν και σε εμας.Αλλα και δυσκολα να βαλουν σκεψου οτι δε θα δυσκολευτεις μονο εσυ αλλα και ολοι οι υπολοιποι.Σκοπος ειναι να γραψεις καλυτερα απο τους αλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Aυτο να συμβαινει ομως καθε φορα...

Βαζουν ενα νορμα θεμα στη Γ λυκειου,και πεταγεται ολη η Β λυκειου ''Αχ σε μας θα βαλουν παλουκια,αχ σε μας θα βγαλουν το μισος τους'' σαν τις πορδες ενα πραμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top