Γενικό -  Δυσκολίες/Βοήθεια στη μελέτη

tyranous

Νεοφερμένος

Ο tyranous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το παραδέχομαι δεν είμαι και ο πιο διαβαστερός άνθρωπος αλλά ακούστε τι έγινε. Φυσική Γενικής Παιδείας είχα 15 στο 1ο τετράμηνο και στο 2ο μου έβαλε 9 (!!) επειδή δεν πρόσεχα στο μάθημα και έκανα λίγη φασαρία. Το ίδιο έγινε και στην Φυσική Κατεύθυνσης που από 14 μου έβαλε 9. Το φαινόμενο ήταν ανάλογο επειδή δεν πρόσεχα και ασχολιόμουν με άλλα πράγματα. Η επίδοση μου σε συμμετοχή στο μάθημα και γραπτώς ήταν η ίδια και στα δύο τετράμηνα με μια ελαφράααα κοιλίτσα στο β τετράμηνο. Έχω μείνει μ@l@K@$ καθώς ο Μ.Ο. κλωνίστηκε . 15 -> 9, 14 -> 9. Wtf. Αυτό με έκανε να αντιπαθήσω και άλλο τη Φυσική που δεν της είχα ιδιαίτερη αγάπη ποτέ.
Μου αρέσουν πάρα πολυ η Άλγεβρα και τα Μαθηματικά Κατεύθυνσης όμως όπου ειμαι στο 16 και το 15 με ελάχιστο διάβασμα. Αύτο είναι το prob, το διάβασμα ;p.
Θα χω μεγάλο πρόβλημα του χρόνου Γ Λυκείου στη Φυσική; Θα κάνω και φροντιστήριο όλο το καλοκαίρι..

Έχετε βιώσει ανάλογες αναταραχές στη βαθμολογία;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. (Υ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Όλα αυτά είναι μέσα στη ζωή (!)
Πολύ θετικό που σου αρέσουν γενικά τα Μαθηματικά.
Ξέρω οτι αισθάνεσαι απομακρυσμένος απο τη Φυσική , αλλά μην ανυσηχείς. Τα κενά που πρέπει να αναπληρώσεις σε σχέση με τη Β'Λυκείου είναι ολιγοστά κατ'εμε και μπορείς άνετα να τα πάς καλά :)
Τώρα για τα Μαθηματικά , παρόλου που μπορεί να τα "πιάνεις εύκολα" , θέλουν αρκετό διάβασμα γιατί δυσκολέυουν , για να νιώθεις σίγουρος και για να πας για κάτι καλύτερο απο ένα 15-16 !
Έχω βιώσεις ανάλογες αναταραχές αλλά όχι τόσης μεγάλης κλίμακας , παρολαυτά σε καταλαβαίνω γιατί έχω φίλο ο οποίος ήταν μέχρι και δευτέρα λυκείου του 12,13 μαθητής και έγραψε 17000.
Είναι να το βάλεις μέσα σου! Όλα είναι μια ιδέα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι αν κάνω κάτι λάθος...Μέχρι τώρα πίστευα ότι αν διαβάζω, θα γράφω, αλλά δεν τα καταφέρνω στα διαγωνίσματα. Πηγαίνω πολύ χάλια και έχω απογοητευτεί.
Έχει περάσει κανείς άλλος το ίδιο;
Πως να το αντιμετωπίσω;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι αν κάνω κάτι λάθος...Μέχρι τώρα πίστευα ότι αν διαβάζω, θα γράφω, αλλά δεν τα καταφέρνω στα διαγωνίσματα. Πηγαίνω πολύ χάλια και έχω απογοητευτεί.
Έχει περάσει κανείς άλλος το ίδιο;
Πως να το αντιμετωπίσω;:(
Αρχικά θα πρέπει να δείς εσύ τα λάθη σου στα διαγωνίσματα και τότε θα καταλάβεις τι πηγαίνει στραβά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι αν κάνω κάτι λάθος...Μέχρι τώρα πίστευα ότι αν διαβάζω, θα γράφω, αλλά δεν τα καταφέρνω στα διαγωνίσματα. Πηγαίνω πολύ χάλια και έχω απογοητευτεί.
Έχει περάσει κανείς άλλος το ίδιο;
Πως να το αντιμετωπίσω;:(
Ναι,συμβαίνει αυτό...και μια γνωστή μου το ίδιο πρόβλημα είχε...μήπως αγχώνεσαι ή δεν είσαι συγκεντρωμένη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω οτι αγχώνομαι.Απλά έχω απογοητευτεί.Και όσο παίρνω διαγωνίσματα τόσο πιο πολύ απογοητεύομαι. Δεν ξέρω τι νόημα έχει να προσπαθώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω οτι αγχώνομαι.Απλά έχω απογοητευτεί.Και όσο παίρνω διαγωνίσματα τόσο πιο πολύ απογοητεύομαι. Δεν ξέρω τι νόημα έχει να προσπαθώ..
Σε ποιά μαθήματα σου συμβαίνει αυτό που μας ανέφερες; Δηλαδή ποιά είναι τα λάθη σου, ξεχνάς να γράψεις κάτι, ή γράφεις απαντήσεις που δεν αντιστοιχούν στην δοθείσα ερώτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Μαθηματικά και φυσική. Τις περισσότερες φορές ξέρω πως να αρχίσω μια άσκηση,αλλά πελαγώνω στη συνέχεια. Και κάνω και ανόητα λάθη στη θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Η εξάσκηση τότε θα σε βοηθούσε να βελτιωθείς. Είναι πράγματι δύσκολο να παραμείνεις συγκεντρωμένη όταν μία άσκηση απαιτεί μεγάλη απάντηση και πολλούς υπολογισμούς. Όσον αφορά τα λάθη της θεωρίας, η λύση είναι γνωστή.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Μαθηματικά και φυσική. Τις περισσότερες φορές ξέρω πως να αρχίσω μια άσκηση,αλλά πελαγώνω στη συνέχεια. Και κάνω και ανόητα λάθη στη θεωρία.
Το σημαντικό σε αυτά τα μαθήματα είναι πρωτίστως να ξέρεις από πού να αρχίσεις(αυτό το έχεις είπες)και μετά να βάλεις σε σειρά τη σκέψη σου...δηλαδή να μην είναι χαοτική...μη σκέφτεσαι πολλά και περιττά πράγματα και χάνεσαι ή ξεφεύγεις μετά...δεν πρέπει πάντως σε καμία περίπτωση να απογοητεύεσαι και να τα παρατήσεις...συνέχισε να προσπαθείς και μην αγχώνεσαι...έχεις ακόμη μια χρονιά για να βελτιωθείς!Συνέχισε να λύνεις πολλές ασκήσεις για προπόνηση...αυτό είναι το μυστικό!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι αν κάνω κάτι λάθος...Μέχρι τώρα πίστευα ότι αν διαβάζω, θα γράφω, αλλά δεν τα καταφέρνω στα διαγωνίσματα. Πηγαίνω πολύ χάλια και έχω απογοητευτεί.
Έχει περάσει κανείς άλλος το ίδιο;
Πως να το αντιμετωπίσω;:(

Δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας. Αν διαβαζεις καλα και σωστα και δεν αφηνεις κενα τοτε ο βαθμος καποια στιγμη θα ερθει.αυτο ειναι σιγουρο.μην απογοητευεσαι που δε γραφεις καλα.δεν εγινε τπτ.δε κρινεται το μελλον σου τωρα για να αγχωνεσαι.Αυτο που πρεπει να εχεις σαν πρωτο στοχο ειναι να μην αφηνεις κανενα κενο.να τα καταλαβαινεις ολα.Επισης αν διαβαζεις πολυ και το μυαλο σου φευγει ειναι σαν να μη διαβασες.Επισης σιγουρα θα πρεπει να καταπολεμησεις και το αγχος σου.αυτο γινεται με σωστο διαβασμα και με το χρονο(οσα περισσοτερα διαγωνισματα ή τεστ γραφεις τοσο μεγαλυτερη εξοικειωση αποκτας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
μη σκέφτεσαι πολλά και περιττά πράγματα και χάνεσαι ή ξεφεύγεις μετά.
αυτό όντως το κάνω. Πως να το αποφύγω;
Όσον αφορά τα λάθη της θεωρίας, η λύση είναι γνωστή.
διάβασμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ναι.:P Μην αγχώνεσαι βασικά, όπως προαναφέρθηκε έχεις πολύ καιρό μπροστά σου, το γεγονός ότι προβληματίζεσαι και προτίθεσαι να βελτιωθείς, είναι ιδιαίτερα σημαντικό και ένα πρώτο θετικό βήμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
αυτό όντως το κάνω. Πως να το αποφύγω;
διάβασμα;
Εφόσον διαβάζεις θεωρία και ξέρεις καλά τις μεθοδολογίες,αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάζεις πολύ καλά...δυο,τρεις ή και περισσότερες φορές την εκφώνηση της άσκησης για να την καταλάβεις πλήρως...μετά πάρε ένα ένα υποερώτημα και σκέψου όλους τους πιθανούς τρόπους που μπορεί να υπολογιστεί αυτό που σου ζητάει,αρχίζοντας από τον πιο γνωστό...αν δε βγαίνει με αυτόν το τρόπο,προχώρα στην εναλλακτική λύση...έτσι θα βγεί...όμως θα πρέπει να εστιάζεις μόνο στο ζητούμενο,χρησιμοποιώντας τα δεδομένα σου και να μη ξεφεύγεις μπλέκοντας μέσα κι άλλα άχρηστα για τη λύση πράγματα/μεγέθη/μεθοδολογίες που σε μπερδεύουν...με λίγα λόγια πρέπει να βάλεις όρια στη σκέψη σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sansy16

Νεοφερμένος

Η Sansy16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Πραγματικα και εμενα μου συμβαινει και ειμαι 3η λυκειου δηλαδη τι με συμβουλευετε να κανω .Αρχικα εγωεχω προβλημα στις ασκησεις της βιολογιας δεν ξερω ενω διαβαζω και καταναω την θεωρια μπερδευομαι στις ασκησεις και στα μαθηματικα ενω ειχα διαβασει παρα πολλυ ηξερα ολες τις μεθοδολογιες απ εξω δεν μπορεσα να λυσω μια ασκηση που ηταν εκτος απο αυτα που καναμε εμενα τι με συμβουλευετε να κανω γιατ ψαχνω και δεν μπορω να βρω τον τροπο ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
παιδια κατεβαστε σχετικες ασκησεις απο το ιντερνετ.θα σας βοηθησουν πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Παιδιά, αν μπορείτε να μου πείτε πόσο να διαβάζω φέτος θα με φωτίσετε.. Θέλω να περάσω Ιατρική Αθήνας και μου λένε όλοι οτι πρέπει να διαβάζω φέτος όσο θα διάβαζα στην τρίτη... Άλλοι μου λένε να μη διαβάζω τόσο γιατί η ύλη δεν έχει καμία σχέση με του χρόνου... έχω πελαγώσει... Τελικά διαβάζω φυσιολογικά αλλά έχω πολλές τύψεις οτι δεν κάνω το σωστό και τελικά θα χάσω τη σχολή.

Συμβουλές απο Ιατρικούς αν γίνεται... Πνίγομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Καταρχας,βασικα μαθηματα ειναι η χημεια γενικης , η αλγεβρα ,η βιολογια,στη φυσικη γενικης καποια πραγματα,στη φυσικη κατ.περισσοτερο για εξασκηση ειναι αλλα εχω ακουστα οτι χρειαζεται η αυτεπαγωγη,μαθ.κατ. χρειαζονται καπως και χημεια κατ.καποια κεφαλαια ειναι σημαντικα.Τελος,πιστευω οτι πρεπει να διαβαζεις συστηματικα τα μαθηματα που προαναφερθηκαν και να μη τεμπελιαζεις και θα περασεις εκει που θελεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
ευχαριστώ για την απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top