Πώς νιώθετε για το σώμα σας και τον εαυτό σας;

Voula~5

Νεοφερμένος

Η Voula~5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά..!!..Νομίζω πως αυτό είναι ένα θέμα που έχει απασχολήσει λίγο ή πολύ τους περισσότερους...Άλλες φορές αισθανόμαστε καλά με αυτό που είμαστε και αυτό που δείχνουμε. Παραβλέπουμε τις ατέλειές μας και τα μειονεκτήματά μας σκεφτόμενοι ότι κανένας δεν είναι τέλειος. Άλλες φορές πάλι δεν νιώθουμε καλά με το σώμα μας...με εμάς...Κατηγορούμε τον εαυτό μας γι'αυτό που είμαστε και αισθανόμαστε μειονεκτικά. Πιστεύουμε πως οι άλλοι είναι πολύ καλύτεροι και βλέπουμε συνεχώς γύρω μας όμορφους και υπέροχους ανθρώπους (ή μήπως έτσι φαίνεται σε εμάς;)...Δεν έχουμε αυτοπεποίθηση και νιώθουμε ασήμαντοι και όχι ελκυστικοί...Λοιπόν, πώς αισθάνεστε εσείς και τι γνώμη έχετε για το θέμα...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά..!!..Νομίζω πως αυτό είναι ένα θέμα που έχει απασχολήσει λίγο ή πολύ τους περισσότερους...Άλλες φορές αισθανόμαστε καλά με αυτό που είμαστε και αυτό που δείχνουμε. Παραβλέπουμε τις ατέλειές μας και τα μειονεκτήματά μας σκεφτόμενοι ότι κανένας δεν είναι τέλειος. Άλλες φορές πάλι δεν νιώθουμε καλά με το σώμα μας...με εμάς...Κατηγορούμε τον εαυτό μας γι'αυτό που είμαστε και αισθανόμαστε μειονεκτικά. Πιστεύουμε πως οι άλλοι είναι πολύ καλύτεροι και βλέπουμε συνεχώς γύρω μας όμορφους και υπέροχους ανθρώπους (ή μήπως έτσι φαίνεται σε εμάς;)...Δεν έχουμε αυτοπεποίθηση και νιώθουμε ασήμαντοι και όχι ελκυστικοί...Λοιπόν, πώς αισθάνεστε εσείς και τι γνώμη έχετε για το θέμα...;
Εγω πιστευω πως το παν ειναι η αυτοεκτιμηση.Αν εχεις κομπλεξ φαινεσαι ακομη χειροτερος. Νταξει δε λεω να εισαι τερας και να νιωθεις θεος, αλλα αν εισαι ωραιος και νιωθεις ετσι τοτε σε τριτους φαινεσαι ακομη καλυτερος.Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως το παν ειναι η αυτοεκτιμηση.Αν εχεις κομπλεξ φαινεσαι ακομη χειροτερος. Νταξει δε λεω να εισαι τερας και να νιωθεις θεος, αλλα αν εισαι ωραιος και νιωθεις ετσι τοτε σε τριτους φαινεσαι ακομη καλυτερος.Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω.;)

Συμφωνώ. Αν αισθάνεσαι καλά με τον εαυτό σου αυτό το λαμβάνει και ο απέναντι (ο διπλανός σου, ο πισινός σου(!) και πάει λέγοντας)...
Προσωπικά, δεν έχω παράπονο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro el rabiar

Νεοφερμένος

Ο toro el rabiar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Νομίζω πως αυτό που έχει σημασία είναι να είσαι καλά από μέσα σου

Από την άλλη για τον απλό άνθρωπο αυτό μπορεί να είναι δύσκολο οπότε επειδή αυτά συνδέονται, καλό είναι να έχεις υγιές σώμα και σωστή συνείδηση .

Υπάρχουν βέβαια και κάποιες ατέλειες από την γέννηση ή από ατύχημα, αλλά τότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αλλάξεις εκείνη τη γραμμή στο πρόσωπό σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.
Δε νομίζω με το six pack κοιλιακών που έχω, να νιώθω μειονεκτικά... :strong:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro el rabiar

Νεοφερμένος

Ο toro el rabiar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Δε νομίζω με το six pack κοιλιακών που έχω, να νιώθω μειονεκτικά... :strong:

Xαχ !!! Αυτός είσαι φιλάρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Voula~5

Νεοφερμένος

Η Voula~5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Φυσικά και έχετε δίκιο..:) Είμαστε αυτό που αισθανόμαστε...Μπορεί όμως να υπάρχει και η περίπτωση που ένα άτομο να έχει καλή εξωτερική εμφάνιση, αλλά να μην νιώθει καλά...ίσως επειδή δεν βλέπει ανταπόκριση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro el rabiar

Νεοφερμένος

Ο toro el rabiar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Φυσικά και έχετε δίκιο..:) Είμαστε αυτό που αισθανόμαστε...Μπορεί όμως να υπάρχει και η περίπτωση που ένα άτομο να έχει καλή εξωτερική εμφάνιση, αλλά να μην νιώθει καλά...ίσως επειδή δεν βλέπει ανταπόκριση...

Έχεις δει τον ποντικομικρούλη 2 ?
Όπως έλεγε ο πατέρας Μικρούλης
''Στο μεταξύ να έχεις την καρδιά ανοιχτή '' και ο λαμπρός Ήλιος θα βρεθεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Voula~5

Νεοφερμένος

Η Voula~5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Χαχαχ...!!...ναι..το έχω δει...έχεις απόλυτο δίκιο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margaritisole

Νεοφερμένος

Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως το παν ειναι η αυτοεκτιμηση.Αν εχεις κομπλεξ φαινεσαι ακομη χειροτερος. Νταξει δε λεω να εισαι τερας και να νιωθεις θεος, αλλα αν εισαι ωραιος και νιωθεις ετσι τοτε σε τριτους φαινεσαι ακομη καλυτερος.Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω.;)

Το παν είναι όπως τα λες η αυτοεκτίμηση και η αυτοπεποίθηση επίσης! :thumbup: Επίσης έχεις δίκιο αν έχεις "κόμπλεξ" φαίνεσαι/γίνεσαι χειρότερος. Σε αυτό αν είσαι άσχημος (τέρας) και νιώθεις θεός σε κάνει κάτι. 8) Επίσης αν είσαι ωραίος και νιώθεις θεός τότε είσαι ακαταμάχητος. :bot: Όλα αυτά σε κάνουν να φαίνεσαι/γίνεσαι ακόμα καλύτερος. Μια χαρά τα καταλαβαίνεις! :D
Απλά να ξέρεις σαν συμβουλή ότι όλα είναι ψυχολογικά. :hmm: Αν είσαι δυνατός στην ψύχη μπορείς να κάνεις τα πάντα. :clapup:

Συμφωνώ. Αν αισθάνεσαι καλά με τον εαυτό σου αυτό το λαμβάνει και ο απέναντι (ο διπλανός σου, ο πισινός σου(!) και πάει λέγοντας)...
Προσωπικά, δεν έχω παράπονο. :)

Το λαμβάνει στο 100% το έχω καταλάβει και από προσωπικές εμπειρίες. Π.χ. Όταν είσαι καλά μπορείς να βγεις έξω να κάνεις εύκολα κοινωνικές η και ερωτικές σχέσεις. Ενώ το αντίθετο δεν ισχύει. Αρά έχεις απόλυτο δίκιο! :clapup:

Νομίζω πως αυτό που έχει σημασία είναι να είσαι καλά από μέσα σου

Από την άλλη για τον απλό άνθρωπο αυτό μπορεί να είναι δύσκολο οπότε επειδή αυτά συνδέονται, καλό είναι να έχεις υγιές σώμα και σωστή συνείδηση .

Υπάρχουν βέβαια και κάποιες ατέλειες από την γέννηση ή από ατύχημα, αλλά τότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αλλάξεις εκείνη τη γραμμή στο πρόσωπό σου

Λέει μια παροιμία : "Για τα έχεις καλά με τους άλλους πρώτα πρέπει να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου".

Εδώ λέγαν κάτι οι αρχαίοι Έλληνες: "Νους υγιής εν σώματι υγιή".

Ακριβώς αυτά που λες, δεν έχεις άδικο σε καμία περίπτωση σε παραπάνω δύο πρώτα!

Αν έχεις στην γέννηση ατύχημα η σε πολύ μικρή ηλικία, τότε είσαι καταδικασμένος. Sorry που γίνομαι σκληρός αλλά τα λέω "ωμά".

Φυσικά και έχετε δίκιο..:) Είμαστε αυτό που αισθανόμαστε...Μπορεί όμως να υπάρχει και η περίπτωση που ένα άτομο να έχει καλή εξωτερική εμφάνιση, αλλά να μην νιώθει καλά...ίσως επειδή δεν βλέπει ανταπόκριση...

Ψυχολογικά είναι. Είμαστε αυτό που αισθανόμαστε! :clapup: Δεν παίζει ρόλο τόσο η εξωτερική εμφάνιση. :confused: Ακόμα πάνω σε αυτό που λες συμβαίνει το αντίθετο, δηλαδή: Εάν δεν νιώθει καλά (με τον εαυτό του) δεν πρόκειται να βρει ανταπόκριση! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες....Επίσης,νομίζω ότι η υπογραφή μου τα λέει όλα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Παλιότερα δε ξέρω γιατί, ήμουν μάλλον ΠΟΛΎ ανώριμη ακόμη, με απασχολούσε πάρα πολύ η εμφάνιση, μα πάρα πολύ, έκανα τα πάντα, φτιαχνόμουν, πρόσεχα το ντύσιμο μου σε βαθμό απελπισίας, μέχρι και όριο στα πόσα κιλά πρέπει να είμαι είχα, πάνω από 43 καίγεσαι έλεγα :confused:

Πέρασα ένα διάστημα που δεν ήμουν καθόλου καλά ψυχολογικά, άρχισα κάπου να με χάνω, δεν φτιαχνόμουν καθόλου, οι φόρμες είχαν κολλήσει πάνω μου και δεν έλεγαν να βγουν, γενικά πάρταλος....
Οι γύρω μου με είχαν συνηθίσει αλλιώς, τους φάνηκε πολύ παράξενο, όταν άρχισα να βάζω ξαφνικά κιλά τότε τα σχόλια φούντωσαν κι άλλο, με τα πολλά και τα λίγα πήρα σιγά-σιγά και δειλά τα πάνω μου, αλλά αυτό που έκανα παλιότερα δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανά κάνω ΠΟΤΈ! :knife:

Φτιάχνομαι και γενικά ασχολούμαι με τον εαυτό μου μέχρι ένα λογικό επίπεδο, άσε που μετά από τόσο καιρό που ήμουν στη τρίχα κουράστηκα την όλη διαδικασία , πλέον έχω καταλάβει πολλά πράγματα, έτσι είμαι, μέχρι τόσα μπορώ να κάνω και σε όποιον αρέσω η πόρτα μου και η αγκαλιά μου είναι ανοιχτεί, για τους υπόλοιπος δεν με ενδιαφέρει καν, αδιαφορώ και ελπίζω κάποια στιγμή να ξυπνήσουν... ;)

Γενικά η διαδικασία του να είμαι χάλια ψυχολογικά μου έδωσε πολλά μαθήματα, να σταματήσω να δίνω σημασία σε κάτι που ουσιαστικά είναι τελείως ασήμαντο (και αυτό σε ΌΛΟΥΣ τους τομείς, όχι μόνο στην εμφάνιση), σταμάτησα να κρίνω πριν γνωρίσω, σταμάτησα να κουράζω εμένα και το σώμα μου με βαφές για τα μαλλιά,πολύ μακιγιάζ κλπ, και γενικότερα άρχισα να εκτιμάω και να βλέπω τελείως διαφορετικά το κόσμο γύρω μου...

Βέβαια παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας που πολλές φορές συνδέεται με την εμφάνιση ή τα χαρακτηριστικά μας, και εδώ κολλάει η φράση
"κόψε φάτσα και βγάλε συμπέρασμα"

:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ets32katerina

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγω δε νιωθω και τοσο καλα με το σωμα μου. Αναγνωριζω οτι δεν ειμαι τελεια,(αλλωστε και ποιος ειναι?) και το δεχομαι αλλα αυτο δεν με κανει να νιωθω καλυτερα. Δεν εχω κανενα τεραστιο προβλημα με το σωμα μου,δεν ειναι τοσο τραγικο, αλλα δεν ειμαι και ιδιαιτερα λεπτη. Γενικα τωρα τελευταια φροντιζω να μην τρωω πολλα γλυκα και τετοια για να βελτιωσω οτι μπορω. Για παραδειγμα το βραδυ,αντι να φαω κανονικο φαγητο,τρωω φρουτα. Και καποια στιγμη μεσα στον χειμωνα θα αρχισω ενταντικη γυμναστικη (ποδηλατο και πιλατες) για να βελτιωσω τις ατελειες του σωματος μου και ελπιζω να τα καταφερω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Με τέτοιο σώμα οι άλλοι θα έπρεπε να νιώθουν κόμπλεξ όχι εγω :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Εγω δε νιωθω και τοσο καλα με το σωμα μου. Αναγνωριζω οτι δεν ειμαι τελεια,(αλλωστε και ποιος ειναι?) και το δεχομαι αλλα αυτο δεν με κανει να νιωθω καλυτερα. Δεν εχω κανενα τεραστιο προβλημα με το σωμα μου,δεν ειναι τοσο τραγικο, αλλα δεν ειμαι και ιδιαιτερα λεπτη. Γενικα τωρα τελευταια φροντιζω να μην τρωω πολλα γλυκα και τετοια για να βελτιωσω οτι μπορω. Για παραδειγμα το βραδυ,αντι να φαω κανονικο φαγητο,τρωω φρουτα. Και καποια στιγμη μεσα στον χειμωνα θα αρχισω ενταντικη γυμναστικη (ποδηλατο και πιλατες) για να βελτιωσω τις ατελειες του σωματος μου και ελπιζω να τα καταφερω!!!
Συγγνωμη που στο λεω,αλλα κοπανησε κανα κοκορετσι ρε κοπελα μου.Η γυναικα πρεπει να εχει τις καμπυλες της.Φιλικα παντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Littlefinger

Νεοφερμένος

Ο Littlefinger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
6 χρόνια γυμναστήριο,μυς check,περίφημο και overrated κατ' εμέ six pack check,γράμμωση check,αντοχή check,εμφανίση από ό,τι ακού πολύ καλή άρα check ,αλλά όταν είσαι άτυχος και γεννίεσαι με γυναικομαστία ,δεν πα να βάζω στήθος 80 κιλά μπάρα δεν γυμνάζεται ούτε με αίτηση και ειναι κυριώς αυτό που μισώ πάνω μου γιατι χαλαεί την εικόνα του σώματος μου. -_-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,875 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι είμαι κοντός.Εχω ύψος 1.74-1.75.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Νιώθω πολύ καλά με το σώμα μου και δεν θα άλλαζα τίποτα. Σίγουρα σε εφηβική ηλικία πέρασαν αρκετές σκέψεις από το μυαλό μου αλλά νομιζω μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας συμφιλιώθηκα με τα μειονεκτήματα της εξωτερικής μου εμφάνισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Tη ζημιά περί εμφάνισης την έχει κάνει ο ψευτόκοσμος του διαδικτύου όπου η αδύναμη (εκ φύσεως) προσωπικότητα του ανθρώπου ανεξαρτήτως φύλου, επηρεάζεται. Έτσι φτιάχνεται μια ψεύτικη εικόνα της πραγματικότητας στο μυαλό του καθενός με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δεχθεί εύκολα την πραγματικότητα της ατέλειας. Θεωρώ τη λέξη ατέλεια τελείως υποκειμενική και άτοπη, καθώς καμία ανθρώπινη δημιουργία δεν θεωρείται τέλεια για να υπάρξει η σύγκριση. Άρα, γιατί τις τελευταίες δεκαετίες, όλοι οι νέοι μπαίνουν σε αυτό το τρυπάκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Tη ζημιά περί εμφάνισης την έχει κάνει ο ψευτόκοσμος του διαδικτύου όπου η αδύναμη (εκ φύσεως) προσωπικότητα του ανθρώπου ανεξαρτήτως φύλου, επηρεάζεται. Έτσι φτιάχνεται μια ψεύτικη εικόνα της πραγματικότητας στο μυαλό του καθενός με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δεχθεί εύκολα την πραγματικότητα της ατέλειας. Θεωρώ τη λέξη ατέλεια τελείως υποκειμενική και άτοπη, καθώς καμία ανθρώπινη δημιουργία δεν θεωρείται τέλεια για να υπάρξει η σύγκριση. Άρα, γιατί τις τελευταίες δεκαετίες, όλοι οι νέοι μπαίνουν σε αυτό το τρυπάκι;


Τη ζημιά ... περί εμφάνισης δεν την έχει κάνει το διαδίκτυο, καθώς πρότυπα "ομορφιάς" υπήρχαν και πριν το διαδίκτυο. Άρα, κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Υπάρχουν περιοδικά των 50s, 60s που δημοσίευαν δίαιτες για να αποκτήσει η γυναίκα τις ιδανικές αναλογίες. Αυτό που συνέβη όμως με τα κοινωνικά μέσα δικτύωσης (γιατί άλλο αυτά, άλλο το διαδίκτυο) είναι ότι αποτελούν μία πιο άμεση πλατφόρμα για αυτοπροβολή και σύγκριση ίσως.

Τα τελευταία χρόνια αυτό επηρεάζει περισσότερο και τους άνδρες, ομολογουμένως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top