Πώς νιώθετε για το σώμα σας και τον εαυτό σας;

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου πω ότι κάποιες φορές θα ήθελα να ήμουν λίγο ποιο ψηλός αλλά από την άλλη δεν με πειράζει αφού το ύψος μου είναι στον μέσο όρο.Ουσιαστικα υπάρχουν εκατομμύρια ποιο ψηλοί από εμένα αλλά ακόμα περισσότερα εκατομμύρια ποιο κοντοί από εμένα και μιλάω για ηλικίες 18-35.Ναι αν ήμουν 1.65 θα με στεναχωρούσε πολύ αλλά δεν είμαι

και φυσικά δεν κοροϊδεύω ποτέ άτομα που είναι ποιο κοντά από έμενα γιατί δεν το θεωρώ κακό.

Πάντως να ξέρεις η τελευταία σου πρόταση έρχεται σε πλήρη αντίθεση με όσα γράφεις πιο πριν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.
Η διαπίστωση δηλαδή ότι το ύψος καθορίζεται από γενετικούς παράγοντες αναιρεί το γεγονός πως ο Φώτης είναι κάτω από το Μ.Ο. ύψους των Ελλήνων συνομηλίκων του; Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; :P
Ή υποπίπτεις σ’ ένα προφανέστατο λογικό σφάλμα ή δεν διατυπώνεις με σαφήνεια το point σου.

Γενικό σχόλιο: σχεδόν πάντα το μικρό ύψος αξιολογείται αρνητικά για το sex appeal, αλλά στην περίπτωση του Φώτη δεν υπάρχει τόσο πρόβλημα, γιατί δεν μπορεί να θεωρηθεί κοντός. Απλώς δεν είναι ψηλός.


Αυτό λέω και εγώ είμαι ένα άτομο μετρίου ύψους ούτε ψηλός ούτε κοντός.

Πάντως να ξέρεις η τελευταία σου πρόταση έρχεται σε πλήρη αντίθεση με όσα γράφεις πιο πριν. :P


Καθόλου σε αντίθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καθόλου σε αντίθεση.
Είναι σε αντίθεση γιατί λες ότι αν ήσουν κοντός (1.65) θα ένιωθες άσχημα και μετά λες δεν είναι κακό. Εντάξει και εγώ κοντή είμαι αλλά τσιλλ άουτ δεν έγινε και τίποτα. Σιγά το θέμα πχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.
Είναι σε αντίθεση γιατί λες ότι αν ήσουν κοντός (1.65) θα ένιωθες άσχημα και μετά λες δεν είναι κακό. Εντάξει και εγώ κοντή είμαι αλλά τσιλλ άουτ δεν έγινε και τίποτα. Σιγά το θέμα πχια.


Θα ένιωθα λίγο άσχημα αν ήμουν 1.65 αλλά δεν ειπα ότι είναι κακό.Ο κάθε ανθρωπος είναι διαφορετικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θα ένιωθα λίγο άσχημα αν ήμουν 1.65 αλλά δεν ειπα ότι είναι κακό.Ο κάθε ανθρωπος είναι διαφορετικός.
Αν δεν είναι κακό δεν θα έπρεπε να νιώθεις άσχημα. Εγώ έτσι το βλέπω τουλάχιστον. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.
Αν δεν είναι κακό δεν θα έπρεπε να νιώθεις άσχημα. Εγώ έτσι το βλέπω τουλάχιστον. :P


Πες το ψυχολογικό δεν ξέρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τώρα απαντάς ...χωρίς διάθεση ειρωνείας; Προς τι το υφάκι;
Εγώ δεν πήγα να στο παίξω ιστορία, όταν από το αρχικό μήνυμά σου φάνηκε σαν να μην καταλαβαίνεις τι ακριβώς είναι ο μέσος όρος.

Πάμε ξανά όμως, δεν έχω πρόβλημα:
Έγραψες:

Τι πάει να πει "για την ηλικία του είναι κάτω από τον Μ.Ο." ; Το ύψος καθορίζεται από γενετικούς παράγοντες.

Και σου απαντώ ξανά: Το ότι το ύψος καθορίζεται ΚΑΙ από γενετικούς παράγοντες είναι αιτία. Αυτό που γράφεις εσύ προέρχεται από μετρήσεις αποτελέσματος. Θα μπορούσε να είναι και πάνω από τον μέσο όρο, αλλά πάλι το ύψος θα καθοριζόταν ΚΑΙ από γενετικούς παράγοντες. Τόσο απλά.


Δεν ήταν ειρωνικό το "μάντεψε". Όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται. Είναι τόσο απλό. Εξάλλου δεν υπάρχει λόγος ούτε να ειρωνευτώ ούτε να θιχτώ. Εσύ είπες ότι έκανα ένα ατυχές σχόλιο, εγώ σου απάντησα ως προς αυτό και το έληξα εκεί το πράγμα. Ούτε να το παίξω ιστορία προσπάθησα ούτε και προσπαθώ. Αντιθέτως, άλλοι φαίνεται ότι παρεξηγιέστε εύκολα εδώ μέσα και δεν μπορείτε να αποδεχτείτε ότι κάποιοι θα έχουν και διαφορετική άποψη από εσάς.

Η διαπίστωση δηλαδή ότι το ύψος καθορίζεται από γενετικούς παράγοντες αναιρεί το γεγονός πως ο Φώτης είναι κάτω από το Μ.Ο. ύψους των Ελλήνων συνομηλίκων του; Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; :P
Ή υποπίπτεις σ’ ένα προφανέστατο λογικό σφάλμα ή δεν διατυπώνεις με σαφήνεια το point σου.

Γενικό σχόλιο: σχεδόν πάντα το μικρό ύψος αξιολογείται αρνητικά για το sex appeal, αλλά στην περίπτωση του Φώτη δεν υπάρχει τόσο πρόβλημα, γιατί δεν μπορεί να θεωρηθεί κοντός. Απλώς δεν είναι ψηλός.


Σόρρυ αλλά δε θα κάνω νια-νια το τι έγραψα για να το καταλάβετε κάποιοι. Ο νοών νοείτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πολλοι γνωστοί ηθοποιοί είναι κοντοί αλλά τους θελουν οι γυναικες. Πχ Τζον Σνοου (1.73), Αλ Πατσινο (1,70), Τομ Κρουζ (1.70), Χαρι Ποτερ και πολλοι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.
Πολλοι γνωστοί ηθοποιοί είναι κοντοί αλλά τους θελουν οι γυναικες. Πχ Τζον Σνοου (1.73), Αλ Πατσινο (1,70), Τομ Κρουζ (1.70), Χαρι Ποτερ και πολλοι άλλοι.


Άρα έχω πιθανότητες είμαι ποιο ψηλός από αυτούς!!!!!Πλακα κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snowgirl

Νεοφερμένος

Η snowgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ασχολειστε καποιοι τοσο πολυ με το υψος των ανθρωπων δλδ με κατι που δεν το διαλεξαμε αλλα το εκανε η φυση. Χωριζετε τους αλλους σε ψηλους κ κοντους μιλατε υποτιμητικα κ δεν θεωρειτε φυσιολογικους αυτους που δεν περνουν καποια εκατοστα. Αυτα δεν απεχουν απο το να χωριζουμε τους ανθρωπους με το αν εχουν ασπρο η μαυρο δερμα. Δλδ ειναι ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ασχολειστε καποιοι τοσο πολυ με το υψος των ανθρωπων δλδ με κατι που δεν το διαλεξαμε αλλα το εκανε η φυση. Χωριζετε τους αλλους σε ψηλους κ κοντους μιλατε υποτιμητικα κ δεν θεωρειτε φυσιολογικους αυτους που δεν περνουν καποια εκατοστα. Αυτα δεν απεχουν απο το να χωριζουμε τους ανθρωπους με το αν εχουν ασπρο η μαυρο δερμα. Δλδ ειναι ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ

E; Το ότι υπάρχουν άνθρωποι κοντοί και ψηλοί και όλα τα ενδιάμεσα δεν είναι ρατσισμός, είναι γεγονός. Οι όροι (θα έπρεπε να) χρησιμοποιούνται απλά περιγραφικά χωρίς αρνητική ή θετική χροιά. Όπως λέμε ότι ένας άνθρωπος είναι ξανθός ή μελαχρινός, πρασινομάτης ή μαυρομάτης, λευκός ή μαύρος. Χαρακτηριστικά είναι όλα αυτά. Λογοκρίνοντας μια λέξη απλά διαιωνίζεις το στίγμα της. Κάθε άλλο παρά ρατσισμός είναι η "απενοχοποίησή" τους. Ρατσισμός είναι να λέμε στον Φώτη και τον κάθε Φώτη να μη στεναχωριέται γιατί δεν είναι κοντός, όπως θα ήταν αν προσπαθούσαμε να πείσουμε ένα μιγά ότι είναι λευκός και "να, δες πόσοι είναι πιο μαύροι από εσένα!".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.
E; Το ότι υπάρχουν άνθρωποι κοντοί και ψηλοί και όλα τα ενδιάμεσα δεν είναι ρατσισμός, είναι γεγονός. Οι όροι (θα έπρεπε να) χρησιμοποιούνται απλά περιγραφικά χωρίς αρνητική ή θετική χροιά. Όπως λέμε ότι ένας άνθρωπος είναι ξανθός ή μελαχρινός, πρασινομάτης ή μαυρομάτης, λευκός ή μαύρος. Χαρακτηριστικά είναι όλα αυτά. Λογοκρίνοντας μια λέξη απλά διαιωνίζεις το στίγμα της. Κάθε άλλο παρά ρατσισμός είναι η "απενοχοποίησή" τους. Ρατσισμός είναι να λέμε στον Φώτη και τον κάθε Φώτη να μη στεναχωριέται γιατί δεν είναι κοντός, όπως θα ήταν αν προσπαθούσαμε να πείσουμε ένα μιγά ότι είναι λευκός και "να, δες πόσοι είναι πιο μαύροι από εσένα!".


Θα απαντήσω ξανά με την απάντηση που έιπε ο Nilhist δεν είμαι κοντός είμαι μετρίου αναστήματος.Αλλα εσυ αν θες λέγε με όπως θες δεν θα σκάσω κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
Φώτη δεν θα σε βάλουμε να αλλάξεις λάμπα . Μια χαρά είσαι
Και όσο ύψος λείπει , το έχεις βάλει αλλού...
Δεν θα έπρεπε να κυκλοφορούν οι κάτω του 1,79 ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.
Φώτη δεν θα σε βάλουμε να αλλάξεις λάμπα . Μια χαρά είσαι
Και όσο ύψος λείπει , το έχεις βάλει αλλού...
Δεν θα έπρεπε να κυκλοφορούν οι κάτω του 1,79 ;


Αχ Lancelot αυτό λέω και εγώ;ειπα ότι είμαι 1.75 και κάνουν λες και τους ειπα ότι είμαι 1.65 ξέρω εγώ τι άλλο θα ακούσω.Ευχαριστω για την απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αχ Lancelot αυτό λέω και εγώ;ειπα ότι είμαι 1.75 και κάνουν λες και τους ειπα ότι είμαι 1.65 ξέρω εγώ τι άλλο θα ακούσω.Ευχαριστω για την απάντηση!
Να καταλάβαινες τι είπε η Ολίβια καλά θα ήταν. Αυτό που εξήγησε είναι ότι το ύψος είναι ένα χαρακτηριστικό όπως όλα τα άλλα (πχ χρώμα μαλλιών, χρώμα δέρματος) οπότε χρησιμοποιείται για να περιγράψουμε κάποιον όχι να το λέμε σαν κάτι κακό. Ακόμα και να σε θεωρούν κοντό δεν είναι κακό. Απλά εσύ έχεις κόμπλεξ με αυτό.
Εμένα οι φίλοι μου με λένε κάνοντας πλάκα ότι είμαι τάπα. Ε είμαι. So what?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.
Να καταλάβαινες τι είπε η Ολίβια καλά θα ήταν. Αυτό που εξήγησε είναι ότι το ύψος είναι ένα χαρακτηριστικό όπως όλα τα άλλα (πχ χρώμα μαλλιών, χρώμα δέρματος) οπότε χρησιμοποιείται για να περιγράψουμε κάποιον όχι να το λέμε σαν κάτι κακό. Ακόμα και να σε θεωρούν κοντό δεν είναι κακό. Απλά εσύ έχεις κόμπλεξ με αυτό.
Εμένα οι φίλοι μου με λένε κάνοντας πλάκα ότι είμαι τάπα. Ε είμαι. So what?


Εσυ δεν κατάλαβες μάλλον.Εγω είπα τα πράγματα όπως έχουν δηλαδή ότι δεν είμαι ψηλός αλλά ούτε κοντός είμαι ένα άτομο μετρίου ύψους αυτό ειπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εσυ δεν κατάλαβες μάλλον.Εγω είπα τα πράγματα όπως έχουν δηλαδή ότι δεν είμαι ψηλός αλλά ούτε κοντός είμαι ένα άτομο μετρίου ύψους αυτό ειπα.
Όχι φαίνεται πως έχεις πρόβλημα να σε θεωρεί το χ,ψ άτομο κοντό και προσπαθείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι. Αν δεν ήταν έτσι δεν θα κοπανιόσουν τόσες σελίδες με το "δεν είμαι 1.65 σας λέω". Αν δεν το είχες κόμπλεξ δεν θα έκανες έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.
Όχι φαίνεται πως έχεις πρόβλημα να σε θεωρεί το χ,ψ άτομο κοντό και προσπαθείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι. Αν δεν ήταν έτσι δεν θα κοπανιόσουν τόσες σελίδες με το "δεν είμαι 1.65 σας λέω". Αν δεν το είχες κόμπλεξ δεν θα έκανες έτσι.


Άποψη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Φώτη, συγκεντρωσου. Αν δεν τα βρεις εσύ με τον εαυτό σου, κανείς άλλος δεν θα το κάνει για σένα. Κοντός ή όχι, στον χέρι σου είναι αν θα το αφήσεις να σε επηρεάσει ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.
Φώτη, συγκεντρωσου. Αν δεν τα βρεις εσύ με τον εαυτό σου, κανείς άλλος δεν θα το κάνει για σένα. Κοντός ή όχι, στον χέρι σου είναι αν θα το αφήσεις να σε επηρεάσει ή όχι.


Να έχω απαντήσει.Θα ήθελα να ήμουν 2-3 πόντους παραπάνω όμως από την στιγμή που το ύψος μου είναι εντός του μέσου όρου δεν έχω κάποιο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top