Τι λειτουργικά προτιμάτε;

Τί λειτουργικά προτιμάτε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 103)
  • Windows 7

    Ψήφοι: 65 63.1%
  • Ubuntu / xubuntu / lubuntu / edubuntu

    Ψήφοι: 19 18.4%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 15 14.6%
  • Snow Leopard

    Ψήφοι: 4 3.9%
  • LinuxMint/MintDebian

    Ψήφοι: 12 11.7%
  • Lion / Mountain Lion

    Ψήφοι: 7 6.8%
  • Leopard

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Windows 95/98/98 SE/2000/ME

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Άλλο/linux-based

    Ψήφοι: 16 15.5%
  • Άλλο/FreeBSD-based

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Άλλο/Microsoft DOS-based

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 8

    Ψήφοι: 6 5.8%
  • Windows 10

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Βασικά σαν πολύ δεν το ξεψειρίζετε; :P
Κολλάει το εξπλόρερ; Δαλέγεις κρομ/οπερα/μοτζίλα,χωρίς να σκας γιατί.
Και εγώ που ξέρω τι είναι τα τόρρεντς,πως να κατεβάζω ταινία και πως να της ενσωματώνω και υπότιτλους τι κερδίζω; :D

Ένα χομ σίνεμα και ένα καλώδιο έιτσ-ντι-εμάι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
Το οποίο wubi μόνο την εγκατάσταση του λειτουργικού κάνει. Από 'κει και έπειτα, πρέπει να το βάλεις στα μέτρα σου (εξίσου περίπλοκο αν είσαι άπειρος), οπότε πάλι θα εισπράξεις φιλάκι:D

Μην λες χαζομαρες.Με το wubi απο την στιγμη που κανεις εγκατασταση εχεις ενα ολοκληρωμενο και ετοιμο λειτουργικο ,που αν θες δεν πειραζεις τπτ.Οι οποιες αλλαγες ειναι δυσκολες και στα windows για καποιον απειρο
SElinux απ' ότι βλέπω υποστηρίζει και το ubuntu, νταξ δε με τρώει και τόσο νομίζω πως σε security έτσι κι αλλιώς to linux είναι οκ.
Το ubuntu υποστηριζει selinux το πως το κανεις εγκατασταση ειναι το θεμα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
μπορεί κάποιος φαν του fedora να μου πει συνοπτιά μερικούς λόγους να το προτιμήσω έναντί του ubuntu;
Εγώ θα έλεγα να πειραματιστείς με Debian, αντί ubuntu. Είναι της ίδιας apt-φιλοσοφίας (όχι rpm... wtf :P), αλλά άλλης φιλοσοφίας. Χοντρικά:

  • Το ubuntu είναι πιο δημοφιλές και είναι εξαιρετικό για να κάνεις την αλλαγή από τα Windows σε Linux. Είναι πιο "απλό" από την έννοια του ότι στήνεται με ένα next-next-next.
  • Το ubuntu χρησιμοποιεί by default κλειστούς drivers και κλειστά πακέτα, για να δουλέψει κάτι, χωρίς να σε ρωτήσει.
  • Το ubuntu κάνει updates κάθε 6 μήνες. Τέλος. Είτε είναι έτοιμο, είτε όχι, το update θα γίνει κάθε 6 μήνες, για να μη χαλάσει το πρωτόκολλο.
  • Το ubuntu είναι stable έκδοση. Γι' αυτό, προμοτάρει σε κάθε αλλαγή συστήματος (κάθε 6 μήνες) να περνάς την νέα έκδοση πάνω απ' την παλιά, κάτι που (1) είναι πιο αργό από το clean install και (2) μπορεί να σου σπάσει dependencies ή κάτι να μην δουλέψει. Εμένα δεν μου αρέσει. Το Linux Mint, τουλάχιστον, που είναι παρόμοιας φιλοσοφίας, σε προτρέπει να κάνεις clean install.
Από την άλλη μεριά:

  • Το debian στηρίζεται περισσότερο στα free & open source πακέτα. Θα σε ρωτήσει πρώτα αν θες να χρησιμοποιήσεις κλειστά πακέτα, ενδεχομένως να χρειαστεί να τα βάλεις μόνος σου (που δεν είναι τίποτα, ένα googling κάνεις), αλλά κατά τα άλλα δουλεύει κανονικότατα.
  • Το debian κάνει σοβαρά updates συστήματος ... όταν τα πακέτα είναι έτοιμα. Δεν τους νοιάζει το αν θα το κάνουν γρήγορα ή αν θα αργήσουν, το update θα γίνει όταν είναι έτοιμο.
  • Είναι λίγο πιο tricky η εγκατάστασή του, αλλά τίποτα σπουδαίο. Απλώς σου δίνει περισσότερες παραμέτρους να εγκαταστήσεις, αλλά και πλήρεις οδηγίες.
  • Το debian testing είναι rolling distro και κατά συνέπεια απλώς τραβάς συνεχώς updates... :)


Ubuntu δεν είχα ποτέ ως κύριο σύστημα. Δεν μου αρέσει η φιλοσοφία αυτή. Αρχικά είχα Linux Mint σαν βασικό, το έχω κρατήσει στο 2ο laptop, αλλά το βασικό είναι Debian.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Κολλάει το εξπλόρερ;
Δεν τον πετας επειδή κολλάει, τον πετάς επειδη είναι τρυπιος!:P

αλλά το βασικό είναι Debian.
Debianόσαυρος είσαι;;;
για server καλο ειναι, αλλα για home χρηση ουτε καν....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Debianόσαυρος είσαι;;;
για server καλο ειναι, αλλα για home χρηση ουτε καν....:P
Γιατί μωρέ; Μια χαρά έχει κάτσει. :) Τι προβλήματα σου έχει βγάλει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Γιατί μωρέ; Μια χαρά έχει κάτσει. :) Τι προβλήματα σου έχει βγάλει; :hmm:
drivers γραφικων. σε οποιο physical μηχανημα δοκιμασα (απο βιρτουαλ μια χαρα βεβαια !;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τσαλ πες μου οτι εχεις ακομα το ubuntu 12.04 να πηδηχτω απο το παραθυρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εκτος του οτι μου κατεστρεψε τον υπολογιστη και εχασα τα αρχεια μου (και η ριρικα το ειχε παθει αυτο) δε με βολευαν και καθολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
troll χρησιμοποιεις μιντια, εναν ubuntu-κλωνο. get used to this!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
μη μου συγκρινεις το mint με το ubuntu. το cinnamon πολυ πιο βολικο απο το unity. (ισως φταιει που μοιαζει εμφανισιακα με windows) αλλα εγω ubuntu δεν ξαναβαζω:P Καλα, χρυσα αλλα μακρια απο εμας.. Το δε μενου για να κανεις εγκατασταση αισχος. Του mint ειναι πιο ωραιο και ευκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ναι, γιατί όμως ταυτίζεις το ubuntu με τo unity εγώ δεν καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
γιατι εκει το χρησιμοποιησα για πρωτη φορα :P ξερω οτι μπορω να χρησιμοποιησω το ubuntu με ό,τι αλλο θελω αλλα δε θελω :P είναι κολλημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τα λινουξ ειναι μονο για τους πληροφορικούς και τους ημμυ ετσι για να λέτε ότι έχουν για τον απλό χρήστη τα καλύτερα είναι τα windows
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
drivers γραφικων. σε οποιο physical μηχανημα δοκιμασα (απο βιρτουαλ μια χαρα βεβαια !;))
Τι να σου πω... εγώ ΔΕΝ είχα πρόβλημα ποτέ. Έχω στο laptop μου μία embedded intel και μία dedicated nVidia και μου δουλεύουν και οι δύο, χωρίς να χρειαστεί κάποιο περίεργο πράγμα.

troll χρησιμοποιεις μιντια, εναν ubuntu-κλωνο. get used to this!
Λολ ρε. :P
Εγώ έχω στο άλλο laptop Linux Mint 9 KDE (βασισμένο στο Ubuntu 2010.04) και μια χαρά μου δουλεύει επίσης. Πρέπει να του κάνω βέβαια ένα clean install, αλλά δεν 'ναι τόσο κακό πια...

Τα λινουξ ειναι μονο για τους πληροφορικούς και τους ημμυ ετσι για να λέτε ότι έχουν για τον απλό χρήστη τα καλύτερα είναι τα windows
Ο μέσος χρήστης θέλει internet για facebook, skype άντε και κάνα word processor... Το να χρησιμοποιείς τα βαριά Windows μόνο και μόνο γι' αυτό είναι σαν να χρησιμοποιείς πυρηνική κεφαλή για να σκοτώσεις ένα κουνούπι.

Να μου πεις ότι θέλεις να βάλεις Photoshop ή το NI Multisim για να προσομοιώνεις ολοκληρωμένα κυκλώματα, να σου πω εντάξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
εκτος του οτι μου κατεστρεψε τον υπολογιστη και εχασα τα αρχεια μου (και η ριρικα το ειχε παθει αυτο) δε με βολευαν και καθολου
Αν άκουγες όσα σου έλεγα στο skype, δε θα βρισκόσουν σε αυτή τη θέση. Also, Ο,ΤΙ και να κάνουμε, ΠΟΤΕ δεν το κάνουμε χωρίς back up:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Και εγώ είχα βάλει στο παρελθόν για μερικές μέρες Ubuntu μαζί με τα XP και όταν πήγα να διαγράψω τα πρώτα, κάτι δεν έκανα καλά και πάνε όλα τα αρχεία του σκληρού δίσκου. Ευτυχώς είχα backups.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
εκτος του οτι μου κατεστρεψε τον υπολογιστη και εχασα τα αρχεια μου (και η ριρικα το ειχε παθει αυτο) δε με βολευαν και καθολου

Πως το καταφερες αυτο??

edit:ειδα οτι πηρες οδηγιες απο τoν jj τωρα εξηγειται .. δεν φταιει το ubuntu ..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
edit:ειδα οτι πηρες οδηγιες απο τoν jj τωρα εξηγειται .. δεν φταιει το ubuntu ..:whistle:
Αν έπαιρνε οδηγίες από εμένα, δε θα έκανε βλακείες. Έκανε του κεφαλιού του:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
καλα κανε ινσταλ μιντ και ουμπουντου και θα δεις τις διαφορες..εκτος κι αν ειμαι εγω πια τοσο ηλιθιος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top