Τι λειτουργικά προτιμάτε;

Τί λειτουργικά προτιμάτε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 103)
  • Windows 7

    Ψήφοι: 65 63.1%
  • Ubuntu / xubuntu / lubuntu / edubuntu

    Ψήφοι: 19 18.4%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 15 14.6%
  • Snow Leopard

    Ψήφοι: 4 3.9%
  • LinuxMint/MintDebian

    Ψήφοι: 12 11.7%
  • Lion / Mountain Lion

    Ψήφοι: 7 6.8%
  • Leopard

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Windows 95/98/98 SE/2000/ME

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Άλλο/linux-based

    Ψήφοι: 16 15.5%
  • Άλλο/FreeBSD-based

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Άλλο/Microsoft DOS-based

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 8

    Ψήφοι: 6 5.8%
  • Windows 10

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εγω δε ξερω καν τι λειτουργικο εχω. μου αρκει που ανοιγει, με βαζει στο ιντερνετ και εχει αντοχες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
και αλλη μια κοπέλα επιβεβαιώνει τον κανόνα :P

συνήθως οι κοπέλες (σορρυ κορίτσια αλλά πονάνε ορισμένα πράγματα:/:) είναι μαλωμένες με οποιοδήποτε θέμα τεχνολογίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
συνήθως οι κοπέλες (σορρυ κορίτσια αλλά πονάνε ορισμένα πράγματα:/:) είναι μαλωμένες με οποιοδήποτε θέμα τεχνολογίας!
Γιατί τσουβαλιάζεις κόσμο; Πάντα αυτό κάνεις. Τι να σου πω, δηλαδή!!:P

Εν πάσει περιπτώσει, ένα λειτουργικό χρειάζεται συντήρηση, είτε είναι windows, είτε είναι linux, είτε είναι mac, είτε είναι blue_fraoula (credits to Γιώργος):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
συνήθως οι κοπέλες (σορρυ κορίτσια αλλά πονάνε ορισμένα πράγματα:/:) είναι μαλωμένες με οποιοδήποτε θέμα τεχνολογίας!
Μάλλον δεν φταίει η Μαρία:)
εχω δει κορίτσια που ξέρουν πολλά παραπάνω σε θέματα τεχνολογίας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Μάλλον δεν φταίει η Μαρία:)
εχω δει κορίτσια που ξέρουν πολλά παραπάνω σε θέματα τεχνολογίας;)
και αγορια(οπως εγω) που δε ξερουν τιποτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τι ζητω από ένα λειτουργικό

Να μπαινω ιντερνετ να τρεχώ εφαρμογές χωρίς την αναγκη εγκατάστασης 2ου λειτουργικού. Προσπάθησα να δουλέψω το acer μου με mac os δυστυχως δε μου αναγνωριστηκε το wifi και πηρα φορητό (usb wifi) . Ήταν γρήγορο καλό και εγκατεστησα καλά προβλήματα. Εξαιτίας όμως την ελειψης του wifi (το φορητο usb είναι χαζομάρα) το γύρισα σε iinux (ubuntu) ---> άθλιο λειτουργικό ούτε το ipad δε μπορούσα να συνδέσσω, ούτε να βάλω κανά σοβαρό πρόγραμμα και μάλιστα είχα πρόβλημα με την hdmi (καθε φορά για να το συνδέσω έπρεπε να κάνω 1002 πράγματα την στιγμή που τα window ειναι απλά θέμα σύνδεσης.

Τέλος ξαναγύρισα στα windows 7 τελικά είναι το καλύτερο λειτουργικό οι αλλοι απλά ακολουθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Γιατί τσουβαλιάζεις κόσμο; Πάντα αυτό κάνεις. Τι να σου πω, δηλαδή!!:P
φτου.... Μαρία Νο2 μας βρήκε....:P
Εν πάσει περιπτώσει, ένα λειτουργικό χρειάζεται συντήρηση
κατι που να φανταστώ οι κοπέλες στην συντριπτική τους πλειοψηφία δεν κάνουν;;; :rolleyes:

Μάλλον δεν φταίει η Μαρία:)
εχω δει κορίτσια που ξέρουν πολλά παραπάνω σε θέματα τεχνολογίας;)
μα φυσικα δεν λέω... όταν όμως το αποκορύφωμα είναι 3 ώρες ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για να εξηγησεις σε μια κοπέλα
γιατι ο explorer ειναι τρυπιος και δεν πρεπει να τον χρησιμοποιει.
τι ειναι τρύπιος (αμεσως επόμενη απορία:rolleyes: )
Πως να κατεβάζει μια ταινία
Τι είναι τα τορρεντς
Τι είναι το vlc

ε πιστεψε με, απλά δεν θες να το ζησεις αυτο....
και αγορια(οπως εγω) που δε ξερουν τιποτα:P
κι εκεί υπάρχει ασχετίλα, αλλά τουλάχιστον θεν εχουν τα μουτρα να σου τα πρήζουν.
Πας στο σπίτι, παραγγελνετε πιτογυρο, λετε και καμια μαλακία να περάσει η ώρα μεχρι να φτιαχτει το προβλημα
over.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
κατι που να φανταστώ οι κοπέλες στην συντριπτική τους πλειοψηφία δεν κάνουν;;; :rolleyes:
Μπα, μην το λες. Πλέον υπάρχουν αυτοματοποιημένα και δωρεάν προγράμματα που κάνουν όλη τη δουλειά. Πας εσύ ο "έμπειρος", βάζεις το πρόγραμμα, εισπράττεις φιλί και η κοπέλα μαθαίνει:D

μα φυσικα δεν λέω... όταν όμως το αποκορύφωμα είναι 3 ώρες ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για να εξηγησεις σε μια κοπέλα
γιατι ο explorer ειναι τρυπιος και δεν πρεπει να τον χρησιμοποιει.
τι ειναι τρύπιος (αμεσως επόμενη απορία:rolleyes: )
Πως να κατεβάζει μια ταινία
Τι είναι τα τορρεντς
Τι είναι το vlc
ε πιστεψε με, απλά δεν θες να το ζησεις αυτο....
Είναι δύσκολος ο δρόμος προς τη γνώση. Δε νομίζω ότι εσύ γεννήθηκες ξέροντας τα πάντα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Μπα, μην το λες. Πλέον υπάρχουν αυτοματοποιημένα και δωρεάν προγράμματα που κάνουν όλη τη δουλειά. Πας εσύ ο "έμπειρος", βάζεις το πρόγραμμα, εισπράττεις φιλί και η κοπέλα μαθαίνει:D
ενα τετοιο είναι και το WUBI!;)
Είναι δύσκολος ο δρόμος προς τη γνώση. Δε νομίζω ότι εσύ γεννήθηκες ξέροντας τα πάντα:P
κανεις δεν γεννηθηκε, αλλά αν άλλος στη θέση είχε φαει 3 ωρες για να εξηγησει ΜΟΝΟ αυτα (και στο τελος να σου έλεγε: "δεν το κατάλαβα...") θα είχε γίνει σαν την Χρυσα Ρωπα απο τα νεύρα! Ευτυχώς που εγώ είμαι υποτασικός δηλαδή!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ποιο από όλα;;;:P
gnome; unity; cinnamon; MATE; xfce;
KDE. Τα σπάει. Όπου έχω στήσει linux του έχω βάλει KDE, εκτός από netbooks, γιατί παραείναι βαρύ για αυτα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
ενα τετοιο είναι και το WUBI!;)
Το οποίο wubi μόνο την εγκατάσταση του λειτουργικού κάνει. Από 'κει και έπειτα, πρέπει να το βάλεις στα μέτρα σου (εξίσου περίπλοκο αν είσαι άπειρος), οπότε πάλι θα εισπράξεις φιλάκι:D
κανεις δεν γεννηθηκε, αλλά αν άλλος στη θέση είχε φαει 3 ωρες για να εξηγησει ΜΟΝΟ αυτα (και στο τελος να σου έλεγε: "δεν το κατάλαβα...") θα είχε γίνει σαν την Χρυσα Ρωπα απο τα νεύρα! Ευτυχώς που εγώ είμαι υποτασικός δηλαδή!:P
Ε, και; Μην κάνεις σαν τον αδερφό μου που θεωρεί δεδομένο ότι ο άλλος τον καταλαβαίνει. Δεν είναι έτσι. Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική αντιληπτική ικανότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
KDE. Τα σπάει. Όπου έχω στήσει linux του έχω βάλει KDE, εκτός από netbooks, γιατί παραείναι βαρύ για αυτα. :D

εγω εχω αρχισει να βαζω xfce παντου!
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Linux ftw..Είχα ψαχτεί με διάφορες διανομές και κατέληξα στο fedora με gnome γραφικό περιβάλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ε, και; Μην κάνεις σαν τον αδερφό μου που θεωρεί δεδομένο ότι ο άλλος τον καταλαβαίνει. Δεν είναι έτσι. Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική αντιληπτική ικανότητα.

Το θέμα είναι οτι τελικά δεν κατάλαβε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
μπορεί κάποιος φαν του fedora να μου πει συνοπτιά μερικούς λόγους να το προτιμήσω έναντί του ubuntu;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
μπορεί κάποιος φαν του fedora να μου πει συνοπτιά μερικούς λόγους να το προτιμήσω έναντί του ubuntu;
ενας ubuntακιας σαν κι εμενα μπορει να σου πει πως το ubuntu εκτος οτι macintoshιζει εχει γινει και υπερβολικα αργο για τα προτυπα του λινουξα!
παντως ειναι ακομα κατα πολυ πιο γρηγορο απο το windows!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
μπορεί κάποιος φαν του fedora να μου πει συνοπτιά μερικούς λόγους να το προτιμήσω έναντί του ubuntu;

γιατι στο fedora εχεις ενσωματομενο το SeLinux
https://en.wikipedia.org/wiki/Security-Enhanced_Linux
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
macintoshίζει; :P το unity μπορεί αλλά εγώ δεν έχω unity. Δεν έχω μέτρα σύγκρισης με άλλες διανομές για να ξέρω για ταχύτητα αλλά από ότι έχω δει σε videos κλπ το fedora θεωρείται πιο γρήγορο λόγω του νeότερου λογισμικού που έχει ( άρα και πιο bleeding edge ).

SElinux απ' ότι βλέπω υποστηρίζει και το ubuntu, νταξ δε με τρώει και τόσο νομίζω πως σε security έτσι κι αλλιώς to linux είναι οκ.

Σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση αλλά φοβάμαι μην αντιμετωπίσω καμιά παραξενιά ( πχ με το package system ) δεν είναι τόσο user friendly όσο το ubuntu και γενικά είναι πιο testing :hmm:

από την άλλη με το ubuntu αρχίζει και μου τη δίνει λίγο το ότι η Canonical ασχολείται πολύ με το unity και κάνει μερικές μαλακίες, πχ στη 12.04 που έχω δεν υπάρχει συνεργασία των shortcuts του control panel με τα του gnome-shell και πρέπει να πας από dconf οκ ψιλοπράγματα αλλά λες γιατί ρε φίλε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
φ
μα φυσικα δεν λέω... όταν όμως το αποκορύφωμα είναι 3 ώρες ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για να εξηγησεις σε μια κοπέλα
γιατι ο explorer ειναι τρυπιος και δεν πρεπει να τον χρησιμοποιει.
τι ειναι τρύπιος (αμεσως επόμενη απορία:rolleyes: )
Πως να κατεβάζει μια ταινία
Τι είναι τα τορρεντς
Τι είναι το vlc

Βασικά σαν πολύ δεν το ξεψειρίζετε; :P
Κολλάει το εξπλόρερ; Δαλέγεις κρομ/οπερα/μοτζίλα,χωρίς να σκας γιατί.
Και εγώ που ξέρω τι είναι τα τόρρεντς,πως να κατεβάζω ταινία και πως να της ενσωματώνω και υπότιτλους τι κερδίζω; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top