Tips για την Ιστορία Γ' Λυκείου

Super woman

Νεοφερμένος

Η Super woman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Tips για ιστορία κατεύθυνση ανθρωπιστικων γ λυκειου
Γενικά για μαθήματα κατεύθυνσης ανθρωπιστικων.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Ανάλογα τι σε βολεύει και πως στο να διαβάσεις. Αν σε βολεύει να το λες προφορικά για να σε μένουν τότε μη διστάσεις να διαβάζεις μόνη και να δίνεις το βιβλίο σε γονέα, αδελφό κλπ και να τους τα λες. Αν δεν σε βολεύει αυτό, όπως σε εμένα, τότε διάβασε μόνη. Το κυριώτερο tip που γίνεται να δοθεί είναι κλισέ τύπου απέφυγε τη παπαγαλία. Να προσπαθείς, όσο είναι εφικτό πάντα, να τα μαθαίνεις όπως τα λέει το βιβλίο γιατί έτσι τα λέει και όχι με «δικά σου λόγια» αλλά να μην είναι παπαγαλία. Να καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις και να τα συγκρατείς γιατί σε μερικές ερωτήσεις θέλει συνδυασμό γνώσεων και από δύο εν τελώς διαφορετικά κεφάλαια μεταξύ τους. Σωστό, τακτικό και ουσιαστικό διάβασμα είναι το tip.

Η ιστορία θεωρείται το δεύτερο δυσκολότερο εις την κατεύθυνσιν μας αλλά θεωρώ πως είναι αρκετά βατό μάθημα αν δεν το αφήσεις τη τελευταία στιγμή. Αν δεν πας σε κάποιο φροντιστήριο ή σε ιδιαίτερα μια καλή λύσις είναι να αγοράσεις κάποιο βοήθημα για να εξασκηθείς σε ασκήσεις και σε ανάλυση πηγών που είναι εξ ίσου σημαντικό. Συνδυασμός και γνώσεων αλλά και προσωπικής κρίσης και ικανότητας επεξεργασίας μίας πηγής.
 

Super woman

Νεοφερμένος

Η Super woman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ανάλογα τι σε βολεύει και πως στο να διαβάσεις. Αν σε βολεύει να το λες προφορικά για να σε μένουν τότε μη διστάσεις να διαβάζεις μόνη και να δίνεις το βιβλίο σε γονέα, αδελφό κλπ και να τους τα λες. Αν δεν σε βολεύει αυτό, όπως σε εμένα, τότε διάβασε μόνη. Το κυριώτερο tip που γίνεται να δοθεί είναι κλισέ τύπου απέφυγε τη παπαγαλία. Να προσπαθείς, όσο είναι εφικτό πάντα, να τα μαθαίνεις όπως τα λέει το βιβλίο γιατί έτσι τα λέει και όχι με «δικά σου λόγια» αλλά να μην είναι παπαγαλία. Να καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις και να τα συγκρατείς γιατί σε μερικές ερωτήσεις θέλει συνδυασμό γνώσεων και από δύο εν τελώς διαφορετικά κεφάλαια μεταξύ τους. Σωστό, τακτικό και ουσιαστικό διάβασμα είναι το tip.

Η ιστορία θεωρείται το δεύτερο δυσκολότερο εις την κατεύθυνσιν μας αλλά θεωρώ πως είναι αρκετά βατό μάθημα αν δεν το αφήσεις τη τελευταία στιγμή. Αν δεν πας σε κάποιο φροντιστήριο ή σε ιδιαίτερα μια καλή λύσις είναι να αγοράσεις κάποιο βοήθημα για να εξασκηθείς σε ασκήσεις και σε ανάλυση πηγών που είναι εξ ίσου σημαντικό. Συνδυασμός και γνώσεων αλλά και προσωπικής κρίσης και ικανότητας επεξεργασίας μίας πηγής.
Σε ευχαριστώ, με βοήθησες αρκετά 👍
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Τύχη στην διόρθωση, μόνο αυτό έχω να πω
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,569 μηνύματα.
Μερικούς βοηθάει να αντιγράφουν το μάθημα, προσωπικά δε με βοήθησε ποτέ αλλά το παραθέτω κι αυτό μήπως έχει αποτέλεσμα σε εσένα.

Αλλά σημαντικότερη ναι, είναι η τύχη στη διόρθωση :no:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
Τύχη και στην ιστορία; Για την έκθεση ήξερα μόνο. Πολύ περίεργοι είναι οι θεωρητικοί τελικά... :P
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,569 μηνύματα.

Ody24

Νεοφερμένος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τύχη στην διόρθωση, μόνο αυτό έχω να πω
Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ!!! Κατά την άποψή μου, αν και ήταν το αγαπημένο μου μάθημα, το θεωρώ αρκετά υποκειμενικό στην βαθμολόγηση!!! Κουράγιο σε όλα τα παιδιά του 05!!
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

Maragakiz

Νεοφερμένος

Ο Maragakiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Tips για ιστορία κατεύθυνση ανθρωπιστικων γ λυκειου
Γενικά για μαθήματα κατεύθυνσης ανθρωπιστικων.
Ιστορία εμένα προσωπικά με βοηθούσε και να τα αντιγράφω σε χαρτί ξανά και ξανά . Αλλά κάθε μαθητής λειτουργεί διαφορετικά . Επίσης , να λύσεις όλα τα θέματα πανελληνίων κανονικές , επαναληπτικές , εσπερινά , ομογενείς , ο,τι βρεις γενικότερα . Η εξάσκηση παίζει σημαντικό ρόλο , αφού στην πραγματικότητα , σε μεγάλο βαθμό ανακύκλωση θεμάτων κάνουν .



Αρχαία εγώ είχα πάρει , πέρα από το βοηθήματα του φροντιστηρίου , τα βοηθήματα του μεταίχμιου . Εξαντλούν τις ενότητες ερμηνευτικά και με βοήθησαν πολύ προσωπικά στη μελέτη . Να λύσεις και πάλι όσα πιο πολλά διαγωνίσματα μπορείς . Ομοίως , όσα πιο πολλά αδίδακτα κείμενα βρεις . Εξάσκηση , εξάσκηση , εξάσκηση … Καλή επιτυχία
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Τύχη και στην ιστορία; Για την έκθεση ήξερα μόνο. Πολύ περίεργοι είναι οι θεωρητικοί τελικά... :P
Στην θεωρητική είναι σα να δίνεις 3 συναπτές εκθέσεις πέραν των λατινικών, αυτό μου δίδαξαν οι πανελλήνιες
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Tips για ιστορία κατεύθυνση ανθρωπιστικων γ λυκειου
Γενικά για μαθήματα κατεύθυνσης ανθρωπιστικων.
Εγραψα φετος. Ιστορια εγραψα 17.3

Λοιπον αγορια και κοριτσια. Ενα πραγμα χρειαζεται η Ιστορια. ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ ΜΕΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟΥ. Αυτα
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Πόσο γρήγορα μαθαίνατε μια σελίδα σε ικανοποιητικό βαθμό στην Ιστορία; Μπορεί να μου πάρει και πάνω από ώρα μια πλήρης σελίδα και αυτό με απογοητεύει αρκετά, ιδίως όταν σκέφτομαι το μέγεθος της συνολικής ύλης. Εννοείται πως έχω κάμποσους μήνες μπροστά μου ακόμα αλλά το άγχος παραμένει.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με εσένα όσον αφορά τα αρχαία κυρίως (είμαι β λυκείου). Πιστεύω πως είναι φυσιολογικό καθώς για να γίνει κτήμα σου η γνώση χρειάζεται χρόνος.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,484 μηνύματα.
Tips για ιστορία κατεύθυνση ανθρωπιστικων γ λυκειου
Γενικά για μαθήματα κατεύθυνσης ανθρωπιστικων.
Προσωπικά εμένα με διευκολύνει να διαβάζω φωναχτά το μάθημα. Όταν ακούς τον εαυτό σου να το λέει το μαθαίνεις και πιο γρήγορα. Επίσης μπορείς να γράφεις το μάθημα για να σου μείνει καλύτερα στο μυαλό. Βγάλε φωτοτυπίες σχεδιαγράμματα, χρονολογίες, κριτήρια αξιολόγησης κτλ. (αυτό ισχύει για όλα τα μαθήματα) και ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ!!!!
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Προσωπικά εμένα με διευκολύνει να διαβάζω φωναχτά το μάθημα. Όταν ακούς τον εαυτό σου να το λέει το μαθαίνεις και πιο γρήγορα.
Σωστό. Πιο προχωρημένο θα ήταν να εξηγείς το μάθημα σε κάποιον άλλο, πραγματικό ή φανταστικό (π.χ. το αρκουδάκι σου). Οι αρχαίοι έλεγαν: "ο διδάσκων δις διδάσκεται".

1674675891271.png
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Όσοι είστε β λυκείου έχετε ξεκινήσει την ιστορία της γ και αν ναι που βρίσκεστε στην ύλη;
 

εχω κοκο ειμαι λοκο

Νεοφερμένος

Η εχω κοκο ειμαι λοκο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Όσοι είστε β λυκείου έχετε ξεκινήσει την ιστορία της γ και αν ναι που βρίσκεστε στην ύλη;
Ξεκινησα πριν 2 μηνες περιπου. Τελειωνουμε σιγα σιγα την εμπορικη ναυτιλια. Βρισκεται στην σελιδα 21-22.
Δεν υπαρχει ομως λογος να αγχωνεσαι απο τωρα. Εαν δεν ηταν η πολιτικη του φροντιστηριου αυτη, δεν θα ειχα ξεκινησει.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εγώ στη Β λυκείου είχα τελειώσει και είχα βγάλει αρκετές φορές επανάληψη την οικονομία.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,569 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top