Tips για ευκολότερη απομνημόνευση στη Βιολογία.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
παιδια οντως η βιολογια ειναι ενα μαθημα αρκετα δυσκολο....δηλαδη δεν πρεπει να το υποτιμησεις...απο κει και περα φυσικα δεν θα πρεπει να μαθαινεις κατι χωρις να το καταλαβαινεις...θεωρω οτι πρεπει ο μαθητης πρωτα να καταλαβαινει την ουσια του μαθηματος, και επειτα να το παπαγαλιζει ή να το αποστηθιζει...παντως απο αποψη βιβλιου δεν θα ελεγα οτι ειναι και κακογραμμενο...ισα ισα..ειναι επιστημονικα πολυ ενημερωμενο και θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει καλλιστα σε ΤΕΙ ή ΑΕΙ(καλα ΑΕΙ δεν ειμαι σιγουρος)...παντως σαν βιβλιο μου αρεσει η συσταση του γενικως..


In Flames gn

Βασικα παιζει να ειναι το πιο ενημερωμενο σχολικο βιβλιο...Το κακο ειναι οτι ειναι πυκνογραμενο...Πχ οι 2 νομοι του Mendel αναφερονται σε συνολικα 5-6 σελιδες(ουτε τοσες δεν ειναι) και κανονικα γεμιζουν βιβλια :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εγώ για απομνημόνευση, γράφω κάθε παράγραφο από 6 φορές σε ένα πρόχειρο ή και παραπάνω αν χρειαστεί:) (εγώ κάνω ΑΟΔΕ, αλλά το ίδιο θα έκανα και στη Βιολογία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ρε παιδια ειναι λιγο εγωιστικο το "με δικα μου λογια". Τα ξερουμε πιο καλα απο τους συγγραφεις? Δηλαδη το θεωρημα του Mendel πως θα το πει ο μαθητης με δικα του λογια. Πρεπει να σεβωμαστε την ωρολογια.Α, και το λιγοτερο που μπορει να κανει καποιος ειναι η αποστιθιση,πρεπει να μας ειναι πληρως κατανοητο.


Ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει έχουν το copyright των λέξεων που χρησιμοποίησαν. Σε μια πλούσια γλώσσα, όπως την ελληνική, υπάρχει πλήθος λέξεων που είναι συνώνυμες με άλλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Εγώ για απομνημόνευση, γράφω κάθε παράγραφο από 6 φορές σε ένα πρόχειρο ή και παραπάνω αν χρειαστεί:) (εγώ κάνω ΑΟΔΕ, αλλά το ίδιο θα έκανα και στη Βιολογία)


στην βιολογια πιστεψε με δεν γινεται αυτο...πως να γραψω 6 φορες 3 σελιδες του βιβλιου;;;;αδυνατον...μια και με το ζορι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
παιδια η βιολογια κατευθυνσης ειναι αρκετα δυσκολο μαθημα...το βιβλιο του οργανισμού ειναι κακογραμμενο..ειδικα στο σημειο που μιλαει για την γονιδιακη ρυθμιση (δεν αναφερομαι στους προκαρυωτικους με το οπερονιο) αλλα στους ευκαρυωτικους, ειναι τοσο δυσνοητα που χρειαζεται ενας βιολογος να σου τα εξηγησει..δεν ειναι θεμα παπαγαλιας..πρεπει να τα καταλαβεις σε βαθος..κατα τη γνωμη μου το αοδε ειναι πολυ πιο ευκολο για να γραψεις 100 και για να μαθεις παπαγαλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
οπως ειπε πριν ο demerland σιγουρα να δινετε προσοχη στις εικονες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosdel

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
παιδια η βιολογια κατευθυνσης ειναι αρκετα δυσκολο μαθημα...το βιβλιο του οργανισμού ειναι κακογραμμενο..ειδικα στο σημειο που μιλαει για την γονιδιακη ρυθμιση (δεν αναφερομαι στους προκαρυωτικους με το οπερονιο) αλλα στους ευκαρυωτικους, ειναι τοσο δυσνοητα που χρειαζεται ενας βιολογος να σου τα εξηγησει..δεν ειναι θεμα παπαγαλιας..πρεπει να τα καταλαβεις σε βαθος..κατα τη γνωμη μου το αοδε ειναι πολυ πιο ευκολο για να γραψεις 100 και για να μαθεις παπαγαλια.

Μα η Βιολογια κατευθυνσης δε νομιζω να συγκρινεται σε θεμα δυσκολιας με το ΑΟΔΕ αν και ημουν τεχνολογικη. Η Βιολογια γενικης ειναι στα ιδια επιπεδα δυσκολιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
τι να σου πω....εγω την κατευθυνσης τη θεωρω πολυ πιο δυσκολη απο τον αοδε...η βιολογια γενικης ειναι πολυ απλή οντως....γιατι αλλο να μαθαινεις για μια επιχειρηση κι αλλο για την γενετικη και τις γονιδιακες και χρωμοσωμικες μεταλλαξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ναι αλλα το ΑΟΔΕ (για μενα τουλαχιστον) ειναι απειρως πιο βαρετο απο τη Βιολογια κατ! :p Γι αυτο και επελεξα θετικη αλλωστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
σιγουρα πιο βαρετο :P μπλιαχ....προτιμω το DNA και τον Μέντελ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
στην βιολογια πιστεψε με δεν γινεται αυτο...πως να γραψω 6 φορες 3 σελιδες του βιβλιου;;;;αδυνατον...μια και με το ζορι!!

Εγώ πάντως την Πέμπτη θα κάνω το τρίτο μάθημα ΑΟΔΕ και έχω γεμίσει μέχρι στιγμής 28 σελίδες Α4 και υπολογίζω ότι με το σημερινό διάβασμα θα ξεπεράσω τις 35:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Εγώ πάντως την Πέμπτη θα κάνω το τρίτο μάθημα ΑΟΔΕ και έχω γεμίσει μέχρι στιγμής 28 σελίδες Α4 και υπολογίζω ότι με το σημερινό διάβασμα θα ξεπεράσω τις 35:)


omg...εμενα το χερι μου τα χει παιξει εντελως παντως...εχω βαλει χανζαπλαστ στο ενα δακτυλο γτ εχει κανει μια λακουβιτσα απο την πιεση....!! πονανε οι φλεβες μου...!!!ασε...δραμα...!!!:'(:'(:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesus4ever

Νεοφερμένος

Ο jesus4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγώ είχα ενα προβλημα με την παπαγαλία....δεν την ηθελα με τιποτα..αλλιως θα πηγαινα θεωριτική..γι'αυτο κατανοουσα ΠΛΗΡΩΣ καθε τι που διαβαζα και δεν χρειαστηκε η παπαγαλια.το θεμα ομως ειναι να λες ΟΛΑ τα στοιχεια που σου δινονται μεχρι και τι μικροτερη λεπτομερεια(αυτο διαφέρει απ'την παπαγαλία)..π.χ. σου λεει 5 βήματα για παρασκευή καρυωτύπου...εε..τα θυμάσαι ολα..με αυτο το τροπο εγγραφα πολυ καλα και μεσα στη χρονια αλλα και στο τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xioxios

Νεοφερμένος

Ο xioxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Οποιος θελει βοηθεια στην βιολογια ας μου στειλει mail sto katsadim@hotmail.com
Ειμαι Βιολογος και προσφερω δωρεαν πληροφοριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Πρόσφατα ξεκίνησα Βιολογία Γ' Λυκείου και έχω ένα προβληματάκι στην παπαγαλία. Γι' αυτό παίρνω κάθε μέρα και διαβάζω από λίγο καινούριο μάθημα και όλο αυτό που έχω διαβάσει μέχρι τότε. Σκέφτομαι να το κάνω αυτό και στα άλλα 3 μαθήματα που με ενδιαφέρουν ( Χημεία, Φυσική και Έκθεση), η καθηγήτρια μου της Ιστορίας σχολείο μου είπε πως είναι κακό να το κάνω αυτό γιατί δε θα θυμάμαι τίποτα μέχρι τις πανελλήνιες. Αλλά εγώ φοβάμαι πως:
1. Δε θα τα μάθω καλά και πράγματι θα τα ξεχάσω αν δεν τα διαβάζω συνεχώς
2. Ότι όταν πάω να γράψω θα πατηθεί ένα μαγικό delete και θα τα ξεχάσω αλλά άλλη ιστορία αυτό

Τι μου προτείνετε να κάνω? Να συνεχίσω να τα διαβάζω κάθε μέρα ή όχι? Εσείς τι κάνατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίζεις την ύλη της βιολογίας σε κομμάτια. Έστω ότι έχεις 100 σελίδες ύλη και μπορείς να μαθαίνεις απέξω 5 σελίδες τη μέρα. Ξεκινάς λοιπόν και κάθε μέρα μαθαίνεις 5 σελίδες. Κάθε 25 σελίδες σταματάς και τις κάνεις επανάληψη. Συνεχίζεις μέχρι να βγάλεις όλο το βιβλίο. Αφού βγάλεις όλο το βιβλίο αφιερώνεις μία μέρα κάθε δύο βδομάδες για να τα κάνεις μια ολική επανάληψη και αυτό συνεχίζεται μέχρι να γράψεις.

Αν κάνεις τα παραπάνω δεν υπάρχει κίνδυνος για delete λίγο πριν τις εξετάσεις. Στην αρχή η αποστήθιση θα σου φαίνεται δύσκολη, αλλά όσο θα διαβάζεις θα γίνεται ευκολότερο καθώς το μυαλό σου θα προσαρμόζεται. Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Ειναι νωρις ακομα για να διαβάζεις τα μαθηματα της γ λυκειου.Απόλαυσε το λιγότερο διάβασμα όσο μπορείς ακόμα.Αν συνεχισεις καθημερινά να τη διαβάζεις,μέχρι να ανοίξουν τα σχολεία τον Σεπτέμβρη θα τα έχεις φτυσει και σκέψου ότι θα έχεις άλλους τόσους μήνες μπροστά σου μέχρι τον Μάιο
Τώρα περί παπαγαλιας,το είχα και γω αυτό το πρόβλημα με το ΑΟΔΕ πέρσι.Το οποίο τα θέλει λέξη προς λέξη (στη βιολογία δε νομίζω να είναι τόσο απαιτητικοί ως προς τη παπαγαλία.)
Το διάβαζα μέσα στη χρόνια συνέχεια και έφτασε η μέρα που ήταν να δώσουμε.Πήγα τρέμοντας γιατί δε θυμώνουν τίποτα από άποψη παπαγαλιας.Μόλις είδα τα θέματα όμως και ηρέμησα μου ήρθαν όλα και τα έγραψα.
Θέλω να καταλήξω στο ότι αυτό το "μαγικό delete" που λες,(με τη προυποθεση οτι θα ασχοληθεις με το μαθημα μεσα στη χρονια) δεν υφίσταται για κανένα λόγο.Μην αγχώνεσαι,το'χεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον τρόπο που προτείνει ο Ξεχασμένος αλλά όχι εξ'ολοκλήρου. Αλλά όλα είναι σχετικά, ο καθένας έχει τον τρόπο του και κυρίως αυτόν που ακολούθησε εξ' αρχής. Αν δεν τα δοκιμάσεις όλα δεν θα βρεις τον πιο αποτελεσματικό.

Το να διαβάζεις απανωτά τόσες πολλές σελίδες πιστεύω πως μόνο αρνητικά μπορεί να επιδράσει.
Ο λόγος είναι ότι μπορεί να διάβασες κάτι αλλά με την πρώτη δεν μπορείς να το αποστηθίσεις μια κι έξω.
Μπορεί στην πρώτη σου επαφή να νομίζεις πως τα έμαθες αλλά την επόμενη ημέρα δεν θα τα θυμάσαι όλα, πόσο μάλλον αν προσθέσεις κι άλλα και τα κάνεις επανάληψη όλα μετά από καιρό.
Γνώμη μου είναι πως πρέπει να εστιάσεις σε κάποιο κομμάτι μερικές ημέρες(αυτό θα το καθορίσεις εσύ) κι από κει κι έπειτα ανά τακτά χρονικά διαστήματα(όχι όμως υπερβολικά) κάνεις επανάληψη τα προηγούμενα και προχωράς με τα επόμενα.

Όταν ολοκληρώσεις την ύλη ξεκινάς να κάνεις τις επαναλήψεις αλλά όχι όλο το βιβλίο μέσα σε μια ημέρα, χώρισε το σε κεφάλαια και κάνε τα πολλές φορές επανάληψη. Αν τα κάνεις όλα μαζί εκτός του ότι θα ζαλιστείς, μπορεί να μπερδευτείς και φυσικά αν αυτό το κάνεις ανά δύο εβδομάδες θα σου φύγουν τα μισά στο δρόμο.. Μπορεί να μην είναι απόλυτη παπαγαλία όπως στο Α.Ο.Δ.Ε αλλά δεν παύει να θέλει σημαντικού βαθμού παπαγαλία και φυσικά το μυαλό ξεχνάει. Ξεχνάει πολύ γρήγορα.

Το διάστημα 1-2 ημερών πριν δώσεις το μάθημα απλά κάνε τα μια ανάγνωση, με ανοιχτό βιβλίο. Δεν θα χρειαστείς περαιτέρω επαναλήψεις. Το να προσπαθήσεις να τα βγάλεις όλα απ' έξω μαζί ίσως να σε κομπλάρει.

Επειδή όπως βλέπω πας Β' Λυκείου, θα σε συμβούλευα να μην αρχίσεις από τώρα να μαθαίνεις απ' έξω την θεωρία. Έχεις πολύ καιρό μπροστά σου και θα κουραστείς πολύ αν ασχολείσαι με αυτό το μάθημα τόσους μήνες, ειδικά το καλοκαίρι.
Το καλύτερο είναι να ξεκινήσεις από Σεπτέμβριο. Μέχρι τότε απλά ασκήσεις και ανάγνωση της θεωρίας ώστε να την κατανοήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον τρόπο που προτείνει ο Ξεχασμένος αλλά όχι εξ'ολοκλήρου. Αλλά όλα είναι σχετικά, ο καθένας έχει τον τρόπο του και κυρίως αυτόν που ακολούθησε εξ' αρχής. Αν δεν τα δοκιμάσεις όλα δεν θα βρεις τον πιο αποτελεσματικό.

Το να διαβάζεις απανωτά τόσες πολλές σελίδες πιστεύω πως μόνο αρνητικά μπορεί να επιδράσει.
Ο λόγος είναι ότι μπορεί να διάβασες κάτι αλλά με την πρώτη δεν μπορείς να το αποστηθίσεις μια κι έξω.
Μπορεί στην πρώτη σου επαφή να νομίζεις πως τα έμαθες αλλά την επόμενη ημέρα δεν θα τα θυμάσαι όλα, πόσο μάλλον αν προσθέσεις κι άλλα και τα κάνεις επανάληψη όλα μετά από καιρό.
Γνώμη μου είναι πως πρέπει να εστιάσεις σε κάποιο κομμάτι μερικές ημέρες(αυτό θα το καθορίσεις εσύ) κι από κει κι έπειτα ανά τακτά χρονικά διαστήματα(όχι όμως υπερβολικά) κάνεις επανάληψη τα προηγούμενα και προχωράς με τα επόμενα.

Όταν ολοκληρώσεις την ύλη ξεκινάς να κάνεις τις επαναλήψεις αλλά όχι όλο το βιβλίο μέσα σε μια ημέρα, χώρισε το σε κεφάλαια και κάνε τα πολλές φορές επανάληψη. Αν τα κάνεις όλα μαζί εκτός του ότι θα ζαλιστείς, μπορεί να μπερδευτείς και φυσικά αν αυτό το κάνεις ανά δύο εβδομάδες θα σου φύγουν τα μισά στο δρόμο.. Μπορεί να μην είναι απόλυτη παπαγαλία όπως στο Α.Ο.Δ.Ε αλλά δεν παύει να θέλει σημαντικού βαθμού παπαγαλία και φυσικά το μυαλό ξεχνάει. Ξεχνάει πολύ γρήγορα.

Το διάστημα 1-2 ημερών πριν δώσεις το μάθημα απλά κάνε τα μια ανάγνωση, με ανοιχτό βιβλίο. Δεν θα χρειαστείς περαιτέρω επαναλήψεις. Το να προσπαθήσεις να τα βγάλεις όλα απ' έξω μαζί ίσως να σε κομπλάρει.

Επειδή όπως βλέπω πας Β' Λυκείου, θα σε συμβούλευα να μην αρχίσεις από τώρα να μαθαίνεις απ' έξω την θεωρία. Έχεις πολύ καιρό μπροστά σου και θα κουραστείς πολύ αν ασχολείσαι με αυτό το μάθημα τόσους μήνες, ειδικά το καλοκαίρι.
Το καλύτερο είναι να ξεκινήσεις από Σεπτέμβριο. Μέχρι τότε απλά ασκήσεις και ανάγνωση της θεωρίας ώστε να την κατανοήσεις.

Ειναι νωρις ακομα για να διαβάζεις τα μαθηματα της γ λυκειου.Απόλαυσε το λιγότερο διάβασμα όσο μπορείς ακόμα.Αν συνεχισεις καθημερινά να τη διαβάζεις,μέχρι να ανοίξουν τα σχολεία τον Σεπτέμβρη θα τα έχεις φτυσει και σκέψου ότι θα έχεις άλλους τόσους μήνες μπροστά σου μέχρι τον Μάιο
Τώρα περί παπαγαλιας,το είχα και γω αυτό το πρόβλημα με το ΑΟΔΕ πέρσι.Το οποίο τα θέλει λέξη προς λέξη (στη βιολογία δε νομίζω να είναι τόσο απαιτητικοί ως προς τη παπαγαλία.)
Το διάβαζα μέσα στη χρόνια συνέχεια και έφτασε η μέρα που ήταν να δώσουμε.Πήγα τρέμοντας γιατί δε θυμώνουν τίποτα από άποψη παπαγαλιας.Μόλις είδα τα θέματα όμως και ηρέμησα μου ήρθαν όλα και τα έγραψα.
Θέλω να καταλήξω στο ότι αυτό το "μαγικό delete" που λες,(με τη προυποθεση οτι θα ασχοληθεις με το μαθημα μεσα στη χρονια) δεν υφίσταται για κανένα λόγο.Μην αγχώνεσαι,το'χεις.

Χωρίζεις την ύλη της βιολογίας σε κομμάτια. Έστω ότι έχεις 100 σελίδες ύλη και μπορείς να μαθαίνεις απέξω 5 σελίδες τη μέρα. Ξεκινάς λοιπόν και κάθε μέρα μαθαίνεις 5 σελίδες. Κάθε 25 σελίδες σταματάς και τις κάνεις επανάληψη. Συνεχίζεις μέχρι να βγάλεις όλο το βιβλίο. Αφού βγάλεις όλο το βιβλίο αφιερώνεις μία μέρα κάθε δύο βδομάδες για να τα κάνεις μια ολική επανάληψη και αυτό συνεχίζεται μέχρι να γράψεις.

Αν κάνεις τα παραπάνω δεν υπάρχει κίνδυνος για delete λίγο πριν τις εξετάσεις. Στην αρχή η αποστήθιση θα σου φαίνεται δύσκολη, αλλά όσο θα διαβάζεις θα γίνεται ευκολότερο καθώς το μυαλό σου θα προσαρμόζεται. Καλή επιτυχία.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Άρχισα φροντιστήριο με σκοπό να ξεκινήσω λίγο την ύλη από τώρα... και ο καθηγητής μας είπε ότι σε κάθε μάθημα θα γράφουμε και τεστ. Ήδη γράφουμε το πρώτο την επόμενη βδομάδα στις 6 σελίδες που έχουμε κάνει ως τώρα και μας είπε να το μάθουμε όσο πιο πολύ γίνεται παπαγαλία χωρίς να χάνουμε το νόημα, ώστε να προετοιμαζόμαστε για του χρόνου. Και ναι πραγματικά η αποστήθιση μου φαίνεται δύσκολη για αυτό αγχώθηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω η λογική διαβάσματος του Ξεχασμένου είναι σωστή. Αν όχι 5-5 σελίδες, 1-2 στην αρχή, οι οποίες θα γίνουν 2-3 στη συνέχεια. Η βιολογία θέλει λογική, τίποτα άλλο. Χρειάζεται να βρεις τι θέλει να αποδείξει και με ποιον τρόπο το στηρίζει αυτό. Μαθαίνεις 4-5 λέξεις-κλειδιά από κάθε παράγραφο και είσαι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top