Tips για ευκολότερη απομνημόνευση στη Βιολογία.

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
παιδιά θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τη βιολογία (κατεύθυνσης φυσικά). πόσο δύσκολη τη θεωρείτε και πώς καταφέρνετε να απομνημονεύετε όλα αυτά τα κατεβατά. η καθηγήτριά μου επιμενει να αποστηθίζω το βιβλίο (ασχετα αν το καταλαβαίνω πολύ καλύτερα με δικά μου λόγια)...

επίσης, έχετε να προτείνετε καμιά καλή άσκηση?? (ειδικά ερωτήσεις θεωρίας θα μ έσωζαν...:no1:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirovlaxos

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μενεμένης (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
και εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα. το καλό ευτυχώς είναι ότι δν μπορώ να μάθω τίποτα απ'έξω αν δν το έχω καταλάβει πρώτα. κάτσε, διάβασε συγκεντρωμένη, να το καταλάβεις, και θα δεις τι γρήγορα που θα το μάθεις. αν και πάω φροντηστήριο, έχω να σου προτείνω ένα καλό βοήθημα που πήρα (δν το θυμάμαι τώρα, συγνώμμη!) έχει πολύ όμορφα διαγωνισματάκια, και διάφορες ασκήσεις (από συμπλήρωσης κενού μέχρι ανάπτυξης, τα πάντα όμως!)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ktar

Νεοφερμένος

Ο ktar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Να σου πω από τη δική μου εμπειρία από τη χρονιά που πέρασε!

Το βιβλίο είναι απίστευτα κακογραμμένο!!!
Από ότι κατάλαβα, μάλλον δε σου είναι πολύ εύκολο να αποστηθίζεις! Έτσι ήμουν και εγώ! Υπάρχουν πολλά κομμάτια μέσα στο κείμενο που δε θα τα πολυκαταλάβεις και, ακόμη και εάν ζητήσεις από το φροντιστήριο σου να σου τα εξηγήσουν εκατοντάδες φορές, πάλι εκείνα τα σημεία, όταν θα πας να τα μάθεις παπαγαλία, θα σου φαίνονται πάρα πολύ δύσκολα!

Γι'αυτό, πίστεψέ με! Ένα είναι το μόνο tip για τη βιολογία κατεύθυνσης (αυτό που θαπω δεν ισχύει για τη γενικής, γιατί εκείνη είναι απλά γελοία και το βιβλίο πολύ καλογραμμένο και ενδιαφέρον!): Να διαβάζεις πάρα πολλές φορές κάθε κομμάτι! Μόνο έτσι μαθαίνετε παπαγαλία η βιολογία! όλη τη χρονιά, θα πρέπει να τη διαβάζεις πολλές φορές, να λιώσεις κυριολεκτικά το βιβλίο!

Και το βασικότερο όλων, όσοι είστε θετική, πρέπει να λέτε τη βιολογία σε κάποιο δικό σας άτομο σύνεχεια και συνέχεια! Αυτό είναι το βασικό! Μην επαναπαυθείτε προσπαθώντας να την πείτε μόνοι σας, γιατί σίγουρα κάποια πράγματα θα σας ξεφύγουν, ειδικά στα κεφάλαια 2,4,7,8(το οποίο θεωρώ και δυσκολότερο όλων για απομνημόνευση!)!

Πάντως, μην αγχώνεστε! Με το συστηματικό και επαναλαμβανόμενο διάβασμα όλα επιτυγχάνονται! Καλή σας επιτυχία παιδιά και μη ξεχάσετε να λέτε τη βιολογία σε κάποιο δικό σας άτομο!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Αχ να σαι καλά! εγώ ποτέ δεν έλεγα μαθήματα στους δικούς μου... τώρα θα ρισκάρω να τους πώ το δευτερο, αν κ ξέρω πως θα με πρήξουν...σ ευχεριστώ! κ εσάς παιδιά. πάντως, όσο άθλιο κ αν είναι το βιβλίο, η βιολογία είναι πολύ ενδιαφέρουσα. ευτυχώς, γτ αλλιώς δν θ άντεχα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ktar

Νεοφερμένος

Ο ktar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Αχ να σαι καλά! εγώ ποτέ δεν έλεγα μαθήματα στους δικούς μου... τώρα θα ρισκάρω να τους πώ το δευτερο, αν κ ξέρω πως θα με πρήξουν...σ ευχεριστώ! κ εσάς παιδιά. πάντως, όσο άθλιο κ αν είναι το βιβλίο, η βιολογία είναι πολύ ενδιαφέρουσα. ευτυχώς, γτ αλλιώς δν θ άντεχα...

Η αλήθεια είναι πως πιό ωραίο μάθημα από τη βιολογία δεν υπάρχει! Είναι νούμερο 1 βρε παιδί μου! Τη διαβάζεις και κολλάς! Εγώ είχα να πω μάθημα στη μαμά μου από τη Γ' δημοτικού και της τα μάζεψα όλα στη Γ' Λυκείου! Πες τους πως σου είναι απαραίτητη η βοήθειά τους! Βέβαια, θα είναι αρκετά κουραστικό γι'αυτούς, ειδικά αν είναι τελείως ανίδεοι από βιολογία, όπως η καημένη η μαμά μου! Ακόμη τη θυμάμαι τι βάσανα τραβούσε! Την έπαιρνε κυριολεκτικά ο ύπνος από τη βαρεμάρα!

Αυτό το δεύτερο κεφάλαιο! Ειδικά εκείνες οι σελίδες 40, 41, 42! Χριστός και Παναγία! Χωρίς να υπερβάλλω, τις είχα διαβάσει γύρω στις 25 φορές μέχρι το τέλος !Και πάλι καλή επιτυχία και ό,τι χρειαστείς από βιολογία, μπορείς να ρωτήσεις εμένα!Είναι η ειδικότητά μου αυτό το μάθημα!

:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirovlaxos

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μενεμένης (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
εμένα η μητέρα μου προσφέρθηκε μόνη της, χωρίς να της πω τίποτα για την δυσκολία που συναντάω στα θεωρητικά μαθήματα. πες της το, θα το καταλάβει πως χρειάζεσαι βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
καλα η βιολογια δεν παλευεται!δεν λεω ωραιο μαθημα αλλα η παπαγαλια το κανει χαλια...δυσκολευομαι ιδιαιτερα να τα μαθω ειδικα τη πρωτη φορα..μπορει να κανω και 5 να μαθω 2 σελιδες...μπορεις να τα γραφεις αλλα ειναι απιστευτα κουραστικο...εμενα παντως με πιανει το χερι μου παντως!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazaros

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ρε παιδια ειναι λιγο εγωιστικο το "με δικα μου λογια". Τα ξερουμε πιο καλα απο τους συγγραφεις? Δηλαδη το θεωρημα του Mendel πως θα το πει ο μαθητης με δικα του λογια. Πρεπει να σεβωμαστε την ωρολογια.Α, και το λιγοτερο που μπορει να κανει καποιος ειναι η αποστιθιση,πρεπει να μας ειναι πληρως κατανοητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Λοιπον παιδια ενα κολπο απο εμενα και οποιος θελει το δοκιμαζει... Να εχετε στο μυαλο σας τις εικονες... Παντα να εχετε στο μυαλο σας τις εικονες που εχει το βιβλιο... Βοηθουν απιστευτα... Να δοκιμαστετο σε ενα απο τα πρωτα μαθηματα να δειτε τι εννοω...Εκει πχ στο πειραμα του griffith η ποιο μετα στο "πακεταρισμα" του DNA. Γενικα μην αφηνετε εικονα για εικονα:D
Εμενα με βοηθησε παρα παρα πολυ :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κι εγω ειχα στο μυαλο μου τις εικονες, γιατι ειδικα σε ορισμενα κοματια δεν την παλευα καθολου με την αποστηθιση. Ομως οταν επρεπε να πω με λογια τις εικονες ειχα μεγαλη δυσκολια στην εκφραση. Ηξερα το τι γινεται σαν "σχημα" αλλα δεν ειχα καλη εκφραση. Οσο να ναι αυτο στοιχισε (εγραψα 16,9).

Ειδικά εκείνες οι σελίδες 40, 41, 42!
Ενα εχω να πω: το πιο κακογραμμενο κομματι σχολικου βιβλιου που εχω διαβασει ever! Δεν μπορουσα να το μαθω με τιποτα. Και τελικα επεσε. ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
ναι αυτό με τις εικόνες είναι σημαντίκο!λοιπόν ένα tip και από εμένα διαβασμα με μικρές ερωτήσεις σαν πλαγιότιτλο σε κάθε παράγραφο με απάντήσεις σε στυλ κουκίδων -βήματα ξερώ εγώ στα πειράματα στην αρχή λές βήμα 1ο 2ο κτλ ,υπογράμμιση και γενικά σχεδιαγράμματα κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vady

Νεοφερμένος

Η vady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Όντως η αποστήθιση δυσκολεύει, αλλά μη βασίζεσαι μονάχα στην παπαγαλία. Προσπάθησε πρώτα να καταλάβεις τι λέει και έτσι θα θυμάσαι και πιο εύκολα τα λόγια του βιβλίου. Η κοπέλα που κάνουμε μαζί βιολογία (έδώ στη ζάκυνθο δεν υπάρχουν φροντηστήρια και κάνουμε 2-3 άτομα σε καθηγητή) τα μαθαινε παπαγαλία και στο πρώτο διαγώνισμα που γράψαμε σε κάτι ερωτήσεις κρίσης τα έκανε θάλασσα (73 πήρε...)Μιλάμε για μαθήτρια του 19
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ktar

Νεοφερμένος

Ο ktar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Όντως η αποστήθιση δυσκολεύει, αλλά μη βασίζεσαι μονάχα στην παπαγαλία. Προσπάθησε πρώτα να καταλάβεις τι λέει και έτσι θα θυμάσαι και πιο εύκολα τα λόγια του βιβλίου. Η κοπέλα που κάνουμε μαζί βιολογία (έδώ στη ζάκυνθο δεν υπάρχουν φροντηστήρια και κάνουμε 2-3 άτομα σε καθηγητή) τα μαθαινε παπαγαλία και στο πρώτο διαγώνισμα που γράψαμε σε κάτι ερωτήσεις κρίσης τα έκανε θάλασσα (73 πήρε...)Μιλάμε για μαθήτρια του 19
Πρέπει να ξέρεις όμως πως ερωτήσεις κρίσης δεν πέφτουν στη Βιολογία! Πέφτουν καθαρά κομμάτια μέσα από το βιβλίο, τα οποία τα γράφεις όπως ακριβώς είναι! κατά τη γνώμη μου, καλά κάνει η κοπέλα αυτή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vady

Νεοφερμένος

Η vady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα δυσκολέψουν τα θέματα! Το να σκέφτεσαι και όχι μόνο να παπαγαλίζεις σε βοηθά γενικότερα και στα μαθήματα και σαν άνθρωπο....Οξύνεται το μυαλό και βελτιώνεσαι...Τεσπά είναι πως το βλέπει ο καθένας. Χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω, εγώ χωρίς παπαγαλία, έγρψα 98!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ktar

Νεοφερμένος

Ο ktar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα δυσκολέψουν τα θέματα! Το να σκέφτεσαι και όχι μόνο να παπαγαλίζεις σε βοηθά γενικότερα και στα μαθήματα και σαν άνθρωπο....Οξύνεται το μυαλό και βελτιώνεσαι...Τεσπά είναι πως το βλέπει ο καθένας. Χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω, εγώ χωρίς παπαγαλία, έγρψα 98!!!

Εγώ δεν είπα πως η παπαγαλία είναι τέλεια (αν και είναι και αυτή χρήσιμη, αφού οξύνει τη σκέψη και μας βοηθά να συγκρατούμε πολλές πληροφορίες!)! Το βασικό είναι να κατανοούμε αυτό που διαβάζουμε! Στια Πανελλαδικές όμως δεν ισχύει αυτό! Δεν τους νοιάζει αν το έχεις κατανοήσει, αλλά να το γράψεις όπως είναι μέσα από το βιβλίο! Σκέψου εάν το γραπτό σου το διορθώσει ένας χημικός ή φυσικός! Γι'αυτό και μόνο πρέπει η Βιολογία, όσο καταπληκτικό μάθημα και να είναι, να μαθαίνεται και παπαγαλία και να κατανοείται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladydragon22

Νεοφερμένος

Η ladydragon22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Η παπαγαλια ειναι απαραιτητη!!! Δεν πρεπει να ξεχνιεται ουτε κομμα!!! Θελει πολυ δουλεια και συμφωνω με τους πλαγιοτιτλους βοηθουν πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Ας είναι αποστήθιση και όχι παπαγαλία. Αποστήθιση σημαίνει ότι τα έχεις κάνει κτήμα σου, άρα τα έχεις καταλάβει. Και σε αυτήν την περίπτωση πάλι δεν ξεχνάς το κόμμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
παιδια οντως η βιολογια ειναι ενα μαθημα αρκετα δυσκολο....δηλαδη δεν πρεπει να το υποτιμησεις...απο κει και περα φυσικα δεν θα πρεπει να μαθαινεις κατι χωρις να το καταλαβαινεις...θεωρω οτι πρεπει ο μαθητης πρωτα να καταλαβαινει την ουσια του μαθηματος, και επειτα να το παπαγαλιζει ή να το αποστηθιζει...παντως απο αποψη βιβλιου δεν θα ελεγα οτι ειναι και κακογραμμενο...ισα ισα..ειναι επιστημονικα πολυ ενημερωμενο και θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει καλλιστα σε ΤΕΙ ή ΑΕΙ(καλα ΑΕΙ δεν ειμαι σιγουρος)...παντως σαν βιβλιο μου αρεσει η συσταση του γενικως..


In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Δε θέλω να σαπογοητεύσω αλλά για μένα η Βιολογία Κατεύθυνσης ήταν το χειρότερο μου μάθημα!!Είχα πολύ τέλειο καθηγητή και καταλάβαινα τέλεια τις έννοιες αλλά με την παπαγαλία είχα τεράστιο πρόβλημα επειδή βαριόμουν και αφαιρούμουν συνέχεια!!Τι να σε πω,δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο κόλπο!!Εγώ πέθανα για να τη μάθω ασχετα που έγραψα 19,9 στο τέλος!!!5 σελίδες τις έμαθα το τελευταίο 3ήμερο πριν ΄δωσω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Η βιολογια δν ειναι δυσκολη αρκει να την καταλαβεις.αν δν την καταλαβεις δν τη μαθαινεις!οπως κ κανενα αλλο μαθημα...οι εικονες βοηθουν.εγω γενικοτερα ειμαι ατομο της εικονας...κ ενταξει...δν ειναι υπερβολικα δυσκολο ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top