Tμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής Πανεπιστημίου Μακεδονίας

johnpap123

Νεοφερμένος

Ο johnpap123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μα παίρνω παιδαγωγικη επαρκεια απο το πανεπιστημιο αρα?
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει με παιδαγωγική επάρκεια και μαθηματικός να βγεις πρέπει να πάρεις παιδαγωγική επάρκεια στην εκάστοτε χώρα !!
π.χ. δεν έχετε μάθημα αγγλικής λογοτεχνίας κλπ. για να κάνεις μάθημα σε παιδιία στην Αγγλία. Επίσης στο εξωτερικό δεν είναι τόσο μόδα τα ειδικά σχολεία αλλά ενταξιακές πολιτικές !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν κάνεις πχ αγγλική λογοτεχνία π.χ. και ιστορία κλπ. Δεν κάνετε μαθηματικά και ιστορία και γλώσσα όπως κάνουν οι δάσκαλοθ ! Επίσης, στο εξωτερικό δεν έχουν ειδικά σχολεία αλλά πιο ενταξιακές πρακτικές. Όπως και στην Ελλάδα π.χ. δεν μπαίνετε σε κανονική τάξη (εκτός παράλληλης).

Και μαθηματικός να τελειώσεις εδώ πρέπει να βγάλεις παιδαγωγική επάρκεια εκεί !! Δεν σημαίνει ότι ισχύει παντού !
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Θα πρέπει να ψάξεις τη χώρα που θες να πας και να δεις τα προσόντα που ορίζει π.χ στην Αγγλία έχει κάποιο μονοετές πρόγραμμα στη Β βάθμια τουλάχιστον ... οπότε θα πρέπει να ψάξεις τι ισχύει στην α βάθμια και πώς θα κάνεις την αντιστοιχία.. θα πρέπει μα ψάξεις το αντίστοιχο ΙΕΠ
 

johnpap123

Νεοφερμένος

Ο johnpap123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ασχετο θεωρεις να κάτσω στην ειδικη αγωγη παμακ ή να κανω 10% για κοινωνικη εργασια παδα εχω 16225 πανελληνιες 2020
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
1. Κλείσε τα μάτια και σκέψου τι θες να κάνεις εσύ σε 5 χρόνια?
2. Επαγγελματικά έχει μέλλον και στην Ελλάδα η ειδική ειδικά για δασκάλους. Εσύ που θες να ζήσεις?
3. Άρα περνούσες και παιδαγωγικό σωστά? Έχει να κάνει με το τι θες να ασχοληθείς....πρώτα θα λύσεις αυτό και μετά θα δεις πως θα φτάσεις εκεί που θες να πας!
 

johnpap123

Νεοφερμένος

Ο johnpap123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Επαγγελματικα θεωρεις οτι εχει πιο πολυ μελλον η ειδικη αγωγη ή η κοινωνικη εργασια?

Παιδαγωγικα περνουσα αλλα δεν ηθελα 4 χρονια και μετα μαστερ στην ειδικη 6 χρονια αφου επιανα παμακ και βολο πηγα στο παμακ
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Και τα 2 αλλά έχει να κάνει με το τι θες να κάνεις καθώς είναι δύο πολύ διαφορετικά επαγγελμάτα... π.χ. στην ειδική θα αντέξεις να είσαι με παιδιά που δεν μπορούν να μιλήσουν καν ή που έχουν σύνδρομο down ή έχουν βαριά νοητική? Αυτά πρέπει να σκεφτείς ! Γτ οκ μιλάμε και για τέτοιες περιπτώσεις σε ειδικά κυρίως σχολεία ενώ σε ένα τμήμα ένταξης κυρίως μαθησιακά (δέπυ δυσλεξία καναν αυτισμό που να χωρίς παράλληλη).
Αν σου αρέσει η δουλειά με παιδιά με ειδικές είσαι μια χαρά αν αυτό θες. Αν ήθελες να γίνεις δάσκαλος γενικά τότε δεν είσαι. Αλλά όλα είναι στο τι θες να κάνεις εσύ !!
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Πιο ευρύ αντικείμενο με παιδιά με εα, με γονείς, φυλακές, ιδρύματα....
 

johnpap123

Νεοφερμένος

Ο johnpap123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
θεωρεις οτι το πιανω με 10%? Εχω 16225 και περσι ειχε 16500 νομιζω και εαν το πιασω θεωρεις αξιζει να αφησω το παμακ?
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Παιδί μου εσύ που θες να δουλέψεις? Αυτό πρέπει να σκεφτείς αλήθεια σου λέω ! Θες να σαι δάσκαλος παιδιών με εα? Το αγαπάς αυτό ? Το θες?
 

johnpap123

Νεοφερμένος

Ο johnpap123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
και τα δυο μαρεσουν εσυ θεωρεις με 10% θα πιασω παδα?
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Φαντάζομαι πως ναι...αλλά δες τι σαρέσει περισσότερο....
 

johnpap123

Νεοφερμένος

Ο johnpap123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Και τα δυο μαρέσουν πολυ δεν ξερω αληθεια αυτο που με κραταει πισω στην ειδικη αγωγη ειναι οτι ολοι με ενα μαστερ παιρνουν παιδαγωγικη-διδακτικη επαρκεια(που πλεον την δινουν ολοι),σε αντιθεση με τους κοινωνικους λειτουργους,ψυχολογος που θελει αδεια ασκησεως επαγγελματος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τωρα ειμαι πρωτοετης στο εκπαιδευτικης και κοινωνικης πολιτικης και θα παρω το σεπτεμβρη κατευθυνση ΑΜΕΑ το θεμα ειναι εαν αξιζει να φυγω γιατι εχω και μ.ο 9 αλλα σου ειπα ποιος ειναι ο ενδοιασμος μου σχετικα με τα 2 επαγγελματα εσυ τι θεωρεις?
 
Τελευταία επεξεργασία:

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Και τα δυο μαρέσουν πολυ δεν ξερω αληθεια αυτο που με κραταει πισω στην ειδικη αγωγη ειναι οτι ολοι με ενα μαστερ παιρνουν παιδαγωγικη-διδακτικη επαρκεια(που πλεον την δινουν ολοι),σε αντιθεση με τους κοινωνικους λειτουργους,ψυχολογος που θελει αδεια ασκησεως επαγγελματος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τωρα ειμαι πρωτοετης στο εκπαιδευτικης και κοινωνικης πολιτικης και θα παρω το σεπτεμβρη κατευθυνση ΑΜΕΑ το θεμα ειναι εαν αξιζει να φυγω γιατι εχω και μ.ο 9 αλλα σου ειπα ποιος ειναι ο ενδοιασμος μου σχετικα με τα 2 επαγγελματα εσυ τι θεωρεις?
κατσε στα αυγα σου ειναι σουπερ το τμημα που περασες.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Top