Tι θα ψηφίσετε στις εκλογές του Σεπτεμβρίου;

Tι θα ψηφίσετε στις εκλογές του Σεπτεμβρίου;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 232)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 35 15.1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 37 15.9%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 17 7.3%
  • ΛΑΕ

    Ψήφοι: 18 7.8%
  • ΠΟΤΑΜΙ

    Ψήφοι: 10 4.3%
  • ΧΑ

    Ψήφοι: 21 9.1%
  • ΑΝΕΛ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΙΔΗΣΟ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 2 0.9%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 43 18.5%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 1 0.4%
  • ΕΠΑΜ

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • ΑΠΟΧΗ 'Η ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 28 12.1%
  • ΤΕΛΕΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%
  • ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ

    Ψήφοι: 3 1.3%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 10 4.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σ' αυτές τις εκλογές θα δώσω και πάλι την ευχή μου στο πολιτικό σύστημα γιατί ακόμα, εν έτει 2015, οι μετανάστες στο εξωτερικό δεν μπορούμε να ασκήσουν το νόμιμο δικαίωμά μας στο εκλέγειν, ακόμα και αν προβλέπεται από το Σύνταγμα. Συγκεκριμένα, ενώ το ά. 51§4 εδ. β’ του Συντάγματος προβλέπει την δυνατότητα αυτή, δεν υπήρξε ποτέ το Νομοθετικό Πλαίσιο. Μόνο στις Ευρωεκλογές.

Ακόμα και στη Ρουμανία υπάρχει αντίστοιχο νομοθετικό πλαίσιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Θα ψηφισεις το κομμα που μας εφτασε λιγο πολυ ως εδω και χαιρεσαι και ολας. Μαλιστα.

Το θέμα είναι στο μέλλον τι κάνουμε. Θα ψηφίσω όποιο κόμμα πιστεύω ότι είναι ικανό να κινηθεί στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του Ευρώ, και να εφαρμόσει (όσο γίνεται για τα Ελληνικά δεδομένα) τις αντίστοιχες συστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Εσυ ρε ασφαλιτάκι άλλη δουλειά από το να την πέφτεις στους κομμουνιστές δεν έχεις; Πόσα παίρνεις θα μας πεις;

Τι πινεις ειπαμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.


Μάλλον ο Αλαφούζος κατάλαβε το "λάθος" του που τον έβγαζε έστω και για λίγο στον Μπογδάνο και του κέρδισε μερικές ψήφους παραπάνω και τώρα τρομοκρατήθηκε.
Θαυμάστε ακράδαντα πολιτικά επιχειρήματα, everyone.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το θέμα είναι στο μέλλον τι κάνουμε.

Η Ελλάδα του δικομματισμού πάντα το "μέλλον" σκεφτόταν και όχι πως το γεγονός πως το κόμμα που ψηφίζει πριν λίγα χρονιά έφαγε τα χρήματα που έφερε η ευρωπαϊκή ένωση όπως λέτε. Ακόμα και στις σημερινές απαντήσεις του τόπικ οι φιλελεύθεροι κατηγορείτε το παλιό πολιτικό σύστημα ενώ θα το ψηφίσετε πάλι :laugh: Εν έτη 2015 πιστεύετε ότι όσοι έχουν κάτσει ήδη στην βουλή την προηγούμενη 25ετια (Μειμαράκης) ξαφνικά αλλάζουν νοοτροπία και θα αλλάξουν και την Ελλάδα προς το καλύτερο. Ούτε σε επιστημονική φαντασία του Χολυγουντ δεν γίνεται αυτό! Η μνήμη χρυσόψαρου μας έφερε εδώ και απ' ότι φαίνεται κάποιοι κατηγορηματικά ψηφίζετε με ακριβώς τον ίδιο που ψήφισε η Ελλάδα τα προηγούμενα 25 έτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ε βέβαια ας συνεχίζει να πληρώνει ο λαός τα χρέη των αφεντικών του δεν είμαστε τίποτα μπαταχτσήδες άλλωστε.
Όχι, με ένα νόμο και ένα άρθρο θα τα εξαφανίσουμε διά μαγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Με το που προκηρύχτηκαν οι εκλογές, έτεινα στο να ψηφίσω ΝΔ με βαριά καρδιά, επειδή οι ισχυρισμοί του ΣΥΡΙΖΑ περί παράλληλου προγράμματος μού φαίνονταν γελοίοι και δεν αποκλείεται να ξεκινήσει πάλι νέα διαπραγμάτευση αν βγει πρώτο κόμμα, με τις ίδιες και χειρότερες παράπλευρες απώλειες που είδαμε σε αυτή την διαπραγμάτευση. Έτσι, ήθελα να ρίξω την ψήφο μου σε κάποιο φιλευρωπαϊκό κόμμα με προοπτική σχηματισμού κυβέρνησης που θα έκοβε από τον ΣΥΡΙΖΑ.
Το σκέφτηκα όμως πιο σοβαρά και απέκλεισα να ψηφίσω αυτούς που είναι υπεύθυνους για τα σημερινά μας χάλια. Έτσι, πλέον τείνω προς Λεβέντη, γιατί βλέποντάς τον τις λίγες φορές που έχει βγει στην τηλεόραση και διαβάζοντας τις θέσεις του κόμματος, δεν μου φάνηκε να είναι αυτός ο γραφικός που είχα στο μυαλό μου. Οι θέσεις του μού φάνηκαν σοβαρές, είναι υπέρ του ευρώ και πιστεύει πως όταν ξαναγίνει η Ελλάδα μια ισχυρή και ανεξάρτητη οικονομία (σε 10-20-30 χρόνια :p), τότε μόνο θα έχουμε την πολυτέλεια να αποφασίσουμε αν θέλουμε ευρώ ή εθνικό νόμισμα. Επίσης, δεν νομίζω να αμβιφάλλει κανείς πως ο τεράστιος δημόσιος τομέας, τα ρουσφέτια, η διαφθορά, οι μίζες των πολιτικών κλπ μας έφεραν κατά κύριο λόγο στα μνημόνια. Στο δημόσιο όλα αυτά τα χρόνια γινότανε πάρτυ. Στις ΔΕΚΟ πχ έμπαιναν άνθρωποι χωρίς προσόντα, έπαιρναν παχυλούς μισθούς, έβγαιναν στα 45-50 στην σύνταξη παίρνοντας πάλι τεράστιες συντάξεις και έπαιρναν και εφάπαξ 100,000 ευρώ τουλάχιστον. Και όλα αυτά κάποιοι με ένα απολυτήριο λυκείου, άντε με ένα πτυχίο από κάποια άσχετη σχολή στην καλύτερη περίπτωση! Μερικοί καλοπέρασαν όλα αυτά τα χρόνια, αλλά καλούμαστε όλοι να μαζέψουμε τα σπασμένα. Εεε, δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό το πράμα. Από τα σημερινά κόμματα που έχουν πιθανότητα να μπουν στη βουλή, μόνο η ένωση κεντρώων πιστεύω πως είναι διατεθειμένη να χτυπήσει τις παθογένειες του συστήματος και να έρθει σε ρήξη με τους "καλοπερασάκηδες" που δεν είναι και λίγοι. Και πιστεύω πως δεν θα είναι μια "χαμένη" ψήφος, γιατί κρίνοντας από τα χαμηλά ποσοστά της ΝΔ και του ΣΥΡΙΖΑ, όποιο κόμμα και να βγει πρώτο θα χρειαστεί να συνεργαστεί με άλλα κόμματα, και η ένωση Κεντρώων θα μπορούσε να μπει στην κυβέρνηση και να συμβάλλει ή έστω να ασκήσει τεράστια πίεση για την εξυγίανση του δημόσιου τομέα. Ακόμα όμως και ως αντιπολίτευση, θα ακούγονται οι απόψεις του Λεβέντη και θα καταγγέλει τα κακώς κείμενα, οπότε πάλι θα μας ωφελήσει.

Δεν είμαι σίγουρος ακόμα για την επιλογή μου, αλλά προς το παρόν με την λογική του "μη χείρον βέλτιστον", για μένα η ψήφος στην ένωση κεντρώων είναι σίγουρα "λιγότερο κακή" από την ψήφο προς τη ΝΔ/πασόκ/ποτάμι, για όποιον δεν θέλει να ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ και είναι υπέρ του ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios2795

Νεοφερμένος

Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Όσοι ψηφίσετε ένωση κεντρώων, παρατηρώ πως στον λόγο σας κάνετε αναφορά για άσκηση κυβερνητικού έργου εκ μέρους της, και όχι την παραμονή τους στην αντιπολίτευση. Έχετε σκεφτεί πώς ακριβώς ένα κόμμα του 2.5- 4% ( αν μπει βουλή ) θα ασκήσει κυβερνητική πολιτική προκειμένου να '' αλλάξει τα πράγματα '' ;

Αρχικά, δεν πρόκειται να σχηματίσει αυτοδύναμη μονοκομματική κυβέρνηση. Άρα θα είναι το δεκανίκι κάποιου άλλου κόμματος ( κυβέρνηση συνεργασίας ), όπως συνέβη και με τους ΑΝ.ΕΛ. Το σχέδιο ήταν να στηρίξουν την Κυβέρνηση, και ως αντάλλαγμα πήραν ένα υπουργείο να παίζουν. Η ανικανότητα άσκησης δύναμης επιρροής φάνηκε ιδιαίτερα απο το γεγονός πως ο Καμμένος τελικώς αποδέχθηκε τις δυσμενείς προτάσεις του μνημονίου ΣΥΡΙΖΑ για τις ένοπλες δυνάμεις, ενώ αρχικά διαφωνούσε. Αν μπορούσε να χαράξει δική του πολιτική, έστω και στο μικροεπίπεδο του υπουργείου του, θα το είχε πράξει.

ΚΚΕ αποκλείεται, ΛΑ.Ε αποκλείται, Χ.Α αποκλείεται, άρα τι μας μένουν, τα κόμματα του μνημονίου.

Σε αυτό που καταλήγω είναι πως στην περίπτωση που μπει ο Λεβέντης στη βουλή, απλά ο σχηματισμός μνημονιακής κυβέρνησης θα είναι πιο εύκολος από ποτέ, αν και η επόμενη κυβέρνηση θα είναι ΣΥΡΙΖΑ-ΠΟΤΑΜΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι? Όσοι ψηφίζετε Ποτάμι γιατί δεν ψηφίζετε ΝΔ? Και το αντίστροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έχω πει στο παρελθόν:
Αν μια επιχείρηση πάρει δάνειο και πρέπει να το αποπληρώσει μετά από 20 χρόνια, τι θα πει; "Δεν ήμουν εγώ πρόεδρος, ήταν άλλος, και πολλοί από τους εργαζόμενους δεν ήταν τότε στην εταιρεία άρα δεν το πήραμε εμείς";

Κάθε νομικό πρόσωπο αναλαμβάνει συγκεκριμένες ευθύνες που δεν αλλάζουν με τη μεταβολή των φυσικών προσώπων που το αποτελούν. Άλλωστε, λόγω των δανειών έχει τη δυνατότητα να απολαμβάνει αρκετά οφέλη (ανεξαρτήτως της πραγματικής χρήσης των χρημάτων του δανείου) για την μετέπειτα λειτουργία του. Έτσι λειτουργεί η οικονομία, αν σβήναμε όλοι τα χρέη των προηγούμενων, δε θα υπήρχαν καθόλου δάνεια.

Υ.Γ: Δεν εννοώ πως το χρέος δεν είναι πολύ μεγάλο και άρα, λόγω ευρωπαϊκής αλληλεγγύης, θα ήθελα και θα έπρεπε να κουρευτεί. Εννοώ, όμως, πως δε μπορείς να αποτάσσεσαι πάσης ευθύνης. Ναι, μαζί τα φάγαμε, όχι εμείς αλλά οι προηγούμενες γενιές που μας παρείχαν όσα έχουμε.

Εξισώνεις τα κράτη με την κάθε ιδιωτική κερδκοσκοπική εταιρεία; Για πες μου λοιπόν, τι γίνεται στο σύγχρονο καπιταλιστικό κόσμο όταν μια καταχρεωμένη εταιρεία βαρά κανόνι; παγώνουν όλες οι συναλλαγές, οι τράπεζες οικειοποιούνται ό,τι περιουσιακά στοιχεία προλάβουν ( που πιθανότατα θα ναι υποπολλαπλάσιας αξίας ), και φυσικά οι εργαζόμενοι παίρνουν το τρίτο το μακρύτερο. Κι άντε κυνήγα μετά τον ιδιοκτήτη. Κάνω κάπου λάθος;

Τα κράτη βλέπεις όμως δεν εξαφανίζονται σαν φαντάσματα. Αποτελούνται από γενιές πολιτών, και συγκεκριμένους τρόπους λειτουργίας που ορίζονται από αυτά. Σήμερα, σύμφωνα με τη δική σου λογική λοιπόν, όταν ένα κράτος χρεωκοπεί, έχει το δικαίωμα κάθε εξωτερικός παράγοντας, να παρέμβει στα εσωτερικά του, να αλλάξει νομοθεσίες, να απολύσει εργαζομένους, και να οικειοποιηθεί κάθε σταγόνα πλούτου αυτής της χώρας, όπως δρόμους, λιμάνια, αεροδρόμια, αρχαία μνημεία και τεράστιες εκτάσεις γης. Όλα καλά μέχρι εδώ; βρίσκεις μήπως εσύ κάτι το μεμπτό; γιατί αν όχι δε νομίζω πως έχει νόημα να συζητάμε. Πριν 200 χρόνια όλα αυτά γίνονταν με τη μορφή πολέμου. Πλέον δεν ανοίγει μύτη.

Αν θέλεις να στο θέσω πιο κυνικά, οι εταιρείες λειτουργούν καθαρά καπιταλιστικά, με τη μορφή πυραμίδας. Υπάρχουν οι μέτοχοι που είναι οι ιδιοκτήτες, από αυτούς διορίζεται ένα συμβούλιο εκτελεστικών αξιωματούχων, και από εκεί σκαλί με σκαλί έχεις προϋστάμενους και υφιστάμενους. Αλλά η πραγματική εξουσία στην πράξη ανήκει σε μια χούφτα άτομα ( ή νομικά πρόσωπα ). Αυτοί έχουν το πλήρη έλεγχο της εταιρείας, αυτοί παίρνουν τις αποφάσεις, και ως ιδιοκτήτες αυτοί επωμίζονται τα όποια οικονομικά οφέλη, ή τις ζημίες.

Τα κράτη δε λειτουργούν έτσι. Σε ένα κράτος που λειτουργεί κοινοβουλευτικά διορίζεται μια κυβέρνηση πρακτικά που αποτελείται από κάποια άτομα να πάρει αποφάσεις αλλά οι δικαιούχοι, δηλαδή αυτοί στους οποίους ανήκει το κράτος, είναι το σύνολο των πολιτών. Όσο ανήκει στον πρωθυπουργό κάθε πλάκα του πεζοδρομίου απέναντι, άλλο τόσο ανήκει σε μένα και σε σένα. Αυτός ο τρόπος λειτουργίας από μόνος του δεν είναι κακός, δεν μπορείς να περιμένεις 10 εκατομμύρια άτομα να τρέχουν μια χώρα. Εκεί που αρχίζει το πράγμα να στραβώνει, είναι όταν βλέπεις τους αντιπρόσωπους που οι πολίτες υποτίθεται πως εξέλεξαν, να δρουν με δόλο. Αν κάτσει και κοιτάξει κανείς τα οικονομικά στοιχεία της τελευταίας 30ετίας στην Ελλάδα, θα δει πως υπάρχει μια μεγάλη απόκλιση από το 2007 και μετά. Εκεί που το έλλειμμα ήταν 5 και 6, ξαφνικά βρέθηκε στο 10 και στο 15. Το ίδιο και το χρέος. Εδώ 2 σενάρια παίζουν. Ή οι κυβερνήσεις του Καραμανλή κι έκτοτε μας βούλιαξαν στο πάτο, ή πήγε κάποιος και μαγείρεψε όλα τα οικονομικά στοιχεία των τελευταίων 30 χρόνων. Αν λοιπόν πάρουμε τη δεύτερη εκδοχή, τότε υπάρχουν συκγεκριμένες ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ. Γιατί αυτοί που θα έπρεπε να δρουν ως αντιπρόσωποι του λαού δρούσαν για τον εαυτό τους. Τι ευθύνη έχουν οι πολίτες σε αυτήν την περίπτωση όταν μια χούφτα άτομα οι οποίοι και ήταν οι μόνοι που είχαν πρόσβαση σε αυτά τα δεδομένα τα απέκρυπτε για το προσωπικό πολιτικό όφελος; Κι εκ των υστέρων έχουν το θράσος να τα ρίχουν στους πολίτες; Αυτοί οι Ευρωπαίοι που κάποιοι τους ονμάζουν επιτηρητές τι έκαναν για αυτό; έκαναν έρευνα για να βρουν τους υπαίτιους; μήπως τους ενδιαφέρει; πού ήταν όλοι οι καλοπροαίρετοι όταν ο Σημίτης τσίμπαγε δάνεια απ' τη Goldman Sachs για να μας μπάσει στην ΟΝΕ; Όταν κάποιοι τσίμπαγαν μίζες για να αγοράζουν υποβρύχια που γέρνουν; Και τώρα επειδή δε μπορούν ή δε θέλουν να ψάξουν για τις πραγματικές ευθύνες ζητούν τα ρέστα από μένα κι εσένα; Όχι, αυτά δε μπορούν να φορτωθούν σε καμία γενιά, ούτε στη δικιά μου ούτε στις πρηγούμενες.

Στο σημερινό κόσμο όταν σου δανείζει μια τράπεζα ζητά εγγυήσεις. Εσύ βάζεις υποθήκη ό,τι ακίνητα έχεις κι αν δε φτάνουν τότε σε ρωτάνε: στοιχεία οικογενείας και συγγενείς, και καταθέσεις. Αν εσύ τα πάρεις και φύγεις, ή δε μπορείς να το αποπληρώσεις, κυνηγούν αυτούς. Στα κράτη αυτό δεν υπάρχει. Γιατί να κάτσεις να ελέγξεις κάποιον όταν ξέρεις πως ό,τι και να γίνει θα τα πάρεις με τον οποιοδήποτε τρόπο από τους υπόλοιπους 5-10-100 εκατομμύρια μαλάκες σε βάθος χρόνου. Εσύ μπορεί λοιπόν να βρίσκεις, ή να ψάχνεις λογική σε αυτό, εγώ δεν το κάνω.

Τι ακριβώς πληρώνεις ως 22χρονος φοιτητής.... Στο χέρι σου είναι μελλοντικά να μην παρακαλάς για μια δουλειά των 500 €.

Μα ναι έχεις δίκιο, στο χέρι μου είναι να φύγω εξωτερικό και να μη κοιτάξω πίσω. Πώς το λέμε άλλωστε το παραμυθάκι, στον καπιταλισμό οι καλοί δε χάνονται όποιος δουλεύει σκληρά και το κυνηγά ανταμείβεται ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Σε αυτό που καταλήγω είναι πως στην περίπτωση που μπει ο Λεβέντης στη βουλή, απλά ο σχηματισμός μνημονιακής κυβέρνησης θα είναι πιο εύκολος από ποτέ, αν και η επόμενη κυβέρνηση θα είναι ΣΥΡΙΖΑ-ΠΟΤΑΜΙ.

Έχει ξεκαθαρίσει πως θα συγκυβερνήσει με κάποιον που θα δεχτεί την πλειοψηφία των δικών του μεταρρυθμίσεων κι ότι δε θα ζητήσει υπουργείο κ.λπ. σε περίπτωση λοιπόν που δε γίνει αυτό και μετατραπεί σε δεκανίκι αυτομάτως χάνει όλη του την αξιοπιστία και θα βλέπει από εκεί και πέρα τη Βουλή με το κιάλι, simple!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ ξέρω τι πιστεύω, απαντάω σε αυτούς που νομίζουν πως όλα είναι ρόδινα και πιστεύουν απλά στους νόμους της ελεύθερης αγοράς λες και μιλάμε για μήλα και πορτοκάλια.

edit: οκ το πιασα άλλη φορά θα σε κάνω quote
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το 61% του Όχι, στο δημοψήφισμα τι πιστεύετε θα ψηφίσει στις εκλογές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έγραψα εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4207146&postcount=59
μια μικρή περίληψη για τον βίο και την πολιτεία του Βασίλη Λεβέντη. Πιστεύω ότι το παρελθόν κάποιου που θέλει να εμφανίζεται ως “πολιτικός” ασφαλώς και έχει σημασία. Το αν κάπου σήμερα, μας φαίνεται ότι “τα λέει ωραία” δεν είναι αρκετό για να σβήσει την ιστορία των παλινδρομήσεών του. Θα απαντήσω σε μερικά σημεία που γράφτηκαν και θα αναφέρω μερικά ακόμα στοιχεία. (Όλα υπάρχουν στο internet και μπορείτε πολύ εύκολα να τα βρείτε με τη βοήθεια του Γκούγκλη.


Θα ήθελα να σχολιάσω αυτήν την δημοσίευσή σου (με συγχωρείς που αυτό δεν έγινε νωρίτερα, αλλά το διάβασμα για πανελλαδικές είναι πολύ :( ). Θέλω όμως να πω δύο πράγματα πριν αρχίσω:
  • Δεν είμαι δικηγόρος του Λεβέντη, άρα δεν πρόκειται να παραβλέψω οτιδήποτε κακό έχει κάνει. Το λέω αυτό για να μην με θεωρήσει κανείς "κομματόσκυλο".
  • Μπορώ να πω ότι βρίσκομαι σε πολύ πλεονεκτική θέση, καθώς ακόμη δεν έχω δικαίωμα ψήφου, άρα αυτό σημαίνει ότι ασχέτως εάν υποστηρίζω την ΕΚ τώρα, μπορώ να αναθεωρήσω την στάση μου απέναντί της για τις επόμενες εκλογές. Το θεωρώ πολύ μεγάλο πλεονέκτημα αυτό

1) Ο Β.Λ. μπορεί να θεωρηθεί βασιλιάς της κωλοτούμπας. Από το ΠΑΣΟΚ πέρασε στη Νέα Δημοκρατία μήπως και βγει βουλευτής. (Ναι, το έκανε το 89 και όχι πιο πριν. Δε νομίζω ότι η χρονολογία είναι το σημαντικό). Ύστερα, ενώ έβριζε τη Ν.Δ. ξαφνικά για να πάρει τις ψήφους των επαναληπτικών εκλογών έγλυφε τους δεξιούς μέχρι αηδίας.

Στο ΠΑΣΟΚ ήταν συνιδρυτής το 1974. Δεν κατέβηκε ποτέ ως υποψήφιος βουλευτής με το ΠΑΣΟΚ. Το 1981 άρχισε να απομακρύνεται, καθώς ενώ είχε πιστεύσει σε ένα όραμα, έβλεπε ότι δεν γινόταν τίποτε προς αυτό. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του ιδίου (τα οποία δεν έχω λόγο να μην πιστεύσω), ο Ανδρέας του απάντησε, όταν τον ρώτησε ο Λεβέντης γιατί άλλαξε ρότα, πως επειδή είναι ο Καραμανλής (και τότε ο ΠτΔ είχε κυρωτικές διαδικασίες ως προς την υπογραφή και θέση σε ισχύ ενός νόμου) είναι δεξιός, δεν πρόκειται να γίνει τίποτε και πως όταν έβγαινε "σοσιαλιστής πρόεδρος", θα μπορούσε να εφαρμόσει το πρόγραμμά του το ΠΑΣΟΚ. Τελικά, αναφέρει, πως δεν έγινε και αποχώρησε το 1985.

Λίγο αργότερα, ίδρυσε δικό του κόμμα, οικολογικό. Η προσπάθεια ήταν εν πολλοίς αποτυχημένη. Και πάλι κατά τα δικά του τα λεγόμενα, η ΝΔ (είχε γνωστό του στενό φίλο εκεί μάλιστα), ζήτησε το οικολογικό του πρόγραμμα και του προσέφερε και θέση, εάν ήθελε. Αυτός αρνήθηκε, αλλά οκτώ ημέρες πριν από τις εκλογές ενημερώθηκε πως ήταν υποψήφιος στην Β' Αθηνών. Τελικά, αποφάσισε να το αφήσει ως έχει και να μην κινήσει διαδικασίες στον Άρειο Πάγο.

Από εκεί και πέρα η πορεία του είναι γνωστή. Σε καμία περίπτωση όμως δεν έγλυφε όπως λες ψηφοφόρους της ΝΔ στις επαναληπτικές του 1992, καθώς ήταν βέβαιο πως ή θα ψήφιζαν αυτόν ή δεν θα ψήφιζαν καθόλου, σε καμία περίπτωση δεν θα ψήφιζαν τον υποψήφιο του ΠΑΣΟΚ. Ο Λεβέντης απλά καλούσε να τον στηρίξουν, δεν έγλυφε κανέναν.


2) Το ότι εκμεταλλεύτηκε τον Γεώργιο Γ. Παπανδρέου (αδερφό του Ανδρέα με νοητικό πρόβλημα), κάνοντάς τον “αντιπρόεδρο”, τον άφησε να διασυρθεί και τελικά τον έδιωξε κακήν-κακώς βρίζοντάς τον “ηλίθιο χούφταλο”, είναι ηθικό;

Στο ίντερνετ και στον "γκούγκλη" όπως λες, δεν βρήκα κάτι σχετικά με αυτό, ούτε και εκπομπή με τον ΓΓΠ. Το μόνο που προσωπικά έχω δει, είναι η συνέντετευξη (ήταν άραγε; ) του ΓΓΠ στην εκπομπή του Παναγιωτόπουλου το 1994, που εκείνο και παρωδία να το χαρακτήριζες είναι πολύ λίγο, καθώς επίσης και κάτι άρθρα αστήρικτα και με πολύ λασπολογία. Θα επιθυμούσα να μου παραθέσεις εσύ κάτι επ' αυτού.

3) Τα πρώτα χρόνια, όχι μόνο δεν κατηγορούσε τις παροχές, αλλά κατηγορούσε τα κόμματα εξουσίας ότι έδιναν λίγα. Υποσχόταν σε όλους τα πάντα, όπως αυξήσεις 30% στους δημόσιους υπάλληλους και ότι θα ιδρύσει ένα πανεπιστήμιο κάθε δύο νομούς.

Εγώ γνωρίζω ότι ακόμη και τώρα μιλά για θεσμοθετημένη σύνταξη 800 ευρώ, θα είναι η κατώτατη όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες, και σίγουρα αφού γίνει το ξεσκαρτάρισμα. Γι' αυτό που λες επίσης δεν βρήκα κάτι, δεν βρίσκω εκπομπή από τον πρώτο ή δεύτερο χρόνο του Καναλιού 67, εκτός και αν μιλάς και για αργότερα.

4) Πολύ αργότερα άρχισε να μιλά για κακοδιαχείριση και νοικοκύρεμα του κράτους. Βέβαια τα όσα έλεγε και λέει σχετικά, δεν είναι παρά οι κουβέντες που λέγονται στα καφενεία για το γνωστό της θείας του μπατζανάκη που παίρνει 3 συντάξεις.

Εντελώς αστήρικτη και γενικευμένη θέση. Δεν την σχολιάζω καν.

5) Αρχικά ήταν πολέμιος του συγκροτήματος Κουρή που έβγαζε την εφημερίδα “Αυριανή”. Μάλιστα κάποτε έβγαλε για λίγες μέρες την εφημερίδα “Μεθαυριανή” σαν αντίπαλο δέος. Όμως κάποια στιγμή τα βρήκε με τους αδελφούς Κουρή και αρθρογραφούσε στην τόσο μισητή του “Αυριανή” και έδινε συνεντεύξεις στα Κουροκανάλια. Πώς άραγε έγινε αυτή η μεταστροφή και γιατί;

Και πάλι έψαξα και δεν βρήκα κάτι. Δεν αμφισβητώ, θέλω να μου πεις όμως. Για την μεθαυριανή ξέρω ότι λέει στην "θρυλική κπμπή του 1993", αλλά μόνον αυτό. Συνεντεύξεις ξέρω έδινε σε όλα τα επαρχιακά κανάλια που τον ακλούσαν, ο Κουρής δεν ξέρω αν είχε από τότε κανάλι εθνικής εμβέλειας.

6) Για το κανάλι που του κλείσανε η υπόθεση έχει ως εξής: Είχε άδεια καναλιού, όμως την πούλησε (πού αλλού) στον Κουρή (με τον οποίο είχε και άλλες μπίζνες). Στη συνέχεια, στην κουτοπονηριά άσος, συνέχισε να εκπέμπει χωρίς άδεια. Αυτό ήταν το κανάλι που έγινε αφορμή για τη θρυλική εκπομπή.

Γνωρίζω ότι την άδεια την πούλησε το 2000 για να γίνει extra channel. Σήμερα, κατέχει το 2,5% των μετοχών, ώστε να κάνει εκπομπή, η οποία δεν είναι ούτε καν ζωντανή πλέον, παρά συνεντεύξεις του και οι online εκπομπές του που κάνει με τις ερωτήσεις του κόσμου στο spreecast.

7) Δεν θεωρώ λασπολόγους όσους αναφέρονται σε εκείνη την εκπομπή. Το να αποκαλείς “ζώα” τους άλλους, να παρακαλάς το θεό να φέρει καρκίνο στους αντιπάλους σου και τις οικογένειές τους και να τους στέλνεις όλους στο διάβολο, μόνον ήθος δεν δείχνει. Το ότι ζήτησε πολύ αργότερα συγνώμη, δεν λέει τίποτα. Οι Έλληνες δεν είναι εξομολογητές να συγχωρούν αμαρτίες. (Δυστυχώς όμως ξεχνάμε εύκολα). Ένας “πολιτικός” που θα του ξέφευγαν τέτοια πράγματα, από τη στιγμή εκείνη θα έπρεπε να πάει σπιτάκι του και όχι να έχει το θράσος να ζητάει ψήφο.

Eν ώρα οργής, μηδέ ποιείν μηδέ λέγειν. Δυστυχώς ο Λεβέντης είπε πράγματα που δεν εννοούσε και δεν έπρεπε να πει. Ζήτησε όμως συγγνώμη. Γνωρίζεις ότι τα λόγια κάποιου εν βρασμώ ψυχής είναι και ασυμβίβαστα πολλές φορές με αυτά που πιστεύει.

Υπάρχει πάντως και ένα απόσπασμα που κανείς δεν προβάλλει από αυτήν την εκπομπή, παρά αυτό που σάς συμφέρει. Ορίστε:


8.) Αλήθεια, τι δουλειά κάνει ο Β.Λ.; Σπούδασε πολιτικός μηχανικός, έκανε κάποιες αποτυχημένες προσπάθειες με βιομηχανία μαρμάρου, αλλά μετά τίποτα. Πώς ζει; Ποιος συντηρεί και αυτόν και τα έξοδα του “κόμματός” του; Ναι, πολλοί πολιτικοί έχουν αφανείς πόρους, ο συγκεκριμένος όμως ας μη μας παριστάνει τον άγιο.

Μήπως, λέω, μήπως, έκανε κάτι εξωπραγματικό που λέγεται ΕΡΓΑΣΙΑ; Λέω εγώ τώρα. Γραφείο είχε μέχρι πρότινος και έκανε αίτηση συνταξιοδότησης πριν από μερικούς μήνες.

9) Όλα τα χρόνια κατηγορούσε με μεγάλη αυστηρότητα την επιχορήγηση των κομμάτων από τον κρατικό προϋπολογισμό. Όταν όμως ήρθε η ώρα να πάρει κι αυτός μερίδιο, το βούλωσε και τα τσέπωσε.

Σε αυτό δεν μπορώ να αντιλέξω γιατί πράγματι πήρε χρήματα. Βέβαια, για να πούμε και του στραβού το δίκιο, πήρε 15000 ευρώ από τα 180000 που δικαιούται, ήτοι λιγότερο από το 10%. Παρ' όλα αυτά το θεωρώ μεγάλο ηθικό κενό, σε σχέση με το πρόγραμμα του
.
Έστειλα επιστολή με την οποία πρότεινα το crowdfunding ως τρόπο συλλογής των χρημάτων από τα μέλη και τους υποστηρικτές της ΕΚ. Ένα ευρώ να έδινε ο καθένας, το ποσό που θα συλλέγονταν θα ήταν δεκαπλάσιο. Παρ' όλα αυτά με ενημέρωσαν ότι "κατά τον νόμο περί χρηματοδότησης κομμάτων, αυτό είναι δύσκολο". Δεν είμαι πολύ σίγουρος, όμως θα δω ως θα προχωρήσεις το πράγμα από εδώ και πέρα.

10) Ναι, είχε κάποιο τροχαίο ατύχημα που τον έστειλε στο νοσοκομείο. Το να το παρουσιάζει χωρίς κανένα στοιχείο σαν “απόπειρα δολοφονίας” προφανώς και είναι γελοίο. Ποιος και γιατί θα ήθελε να σκοτώσει τον ασήμαντο Β.Λ.; Όσο για την άλλη “απόπειρα” με το νεράντζι, δε νομίζω ότι αξίζει να σχολιαστεί.

Κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τί πραγματικά έγινε, πέραν από τον ίδιο. Μπορεί να ήταν, μπορεί και όχι. Δεν ξέρω τί ήταν.

Η υπόθεση με το νεράντζι τί είναι; Αυτό που αναφέρει το περιστατικό έξω από το εκλογικό κέντρο.

11) Αλήθεια, μιλάνε κάποιοι για το “κόμμα” του Β.Λ. Συγνώμη, αλλά ποιο κόμμα; Γνωρίζει κανένας στελέχη, μέλη του κόμματος αυτού; Έχει ποτέ εμφανιστεί κανένας άλλος εκτός από τον ίδιο; (Μόνη εξαίρεση ο “αντιπρόεδρος” Γ.Γ.Π. πριν χρόνια). Μήπως το “κόμμα”, πρόεδρος, στέλεχος, κεντρική επιτροπή κλπ, δεν είναι παρά μόνον ο ίδιος ο Β.Λ.; Ναι, τώρα που έχει πιθανότητα να βγει το “κόμμα” στη βουλή, κάποιοι θα βρεθούν να είναι υποψήφιοι βουλευτές. Ποιοι θα είναι αυτοί;

Ήδη έχουν αναφερθεί κάποια ονόματα, όπως του Ιωάννη Καλλιάνου, πρώην συμβασιούχου μετεωρολόγου της ΕΡΤ-ΝΕΡΙΤ, Γιώργος Κατσιαντώνης (ελληνοαμερικανός ομογενής και επί εξαετίας πρώην βουλευτής των δημοκρατικών στον Νιού Χάμσαϊρ), Παναγιώτης Πετράτος (καθηγητής Πανεπιστημίου ομογενής στην Αμερική), Παναγιώτης Σφαέλος (ακαδημαϊκός), Άννα Αρχοντούλη (εκπαιδευτικός), Κωνσταντίνος Γκόγκος (βιομήχανος), οι οποίοι θα είναι υποψήφιοι.

Υπάρχουν και κάποιοι άνθρωποι που βρίσκονται στο επιτελείο του. Ανακαλώ μόνον το όνομα του Δημοσθένη Δανέλλα. Μαζί με τέσσερα στελέχη έδωσε συνέντευξη στον ραδιοφωνικό σταθμό idradio.gr, λίγο μετά το "δημοψήφισμα".


Επίσης, δύο στελέχη έκαναν μετά από πολλούς μήνες, μία εκπομπή, στην οποία συνομιλούσαν με στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ, νομίζω την εποχή του δημοψηφίσματος.


Επίσης, υπάρχουν δύο ραδιοφωνικές συνεντεύξεις στελέχους του κόμματος σε σταθμούς της Πάτρας:






12) Γιατί άραγε τον θυμήθηκαν τώρα τον Β.Λ. τα κανάλια; Ποιο κανάλι του δίνει σήμερα την πιο μεγάλη υποστήριξη και προβολή; Ναι σωστά, ο “Σκάι”. Γιατί άραγε; Αυτό ας το σκεφτεί ο καθένας μόνος του.

Χμ...




Επίσης να σου πω ότι βγαίνει μία φορά το δίμηνο, για 15 λεπτά, και τα πέντε με επτά λεπτά τουλάχιστον, ο Μπογδάνος κλαίει την μοίρα του. Φυσικά, έγινε διαπλεκόμενος... τί να πει κανείς;

Δίχως να το λέω διαπλεκόμενο (αν και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος), το Ποτάμι, πώς και είχε καθημερινή ολοήμερη εμφάνιση στα κανάλια, ακόμη και πριν τις Ευρωεκλογές;

13) Κλείνοντας, γράφω την προσωπική μου άποψη. Θεωρώ τον Β.Λ. φαιδρό άτομο χωρίς τσίπα. (Κάτι σαν τον Δελαπατρίδη, τον Κωνσταντόπουλο και τον Βεργή). Υπάρχει πιθανότητα να μπει στη βουλή, μαζεύοντας ψήφους από απογοητευμένους των άλλων κομμάτων. Και τι θα γίνει; Για μένα είναι το άτομο που θα ξεχάσει (και πάλι) όλα όσα έλεγε και θα προσχωρήσει σε όποιον του τάξει τα περισσότερα. Κι εμείς (για μια ακόμα φορά) θα μετανιώνουμε για ότι ψηφίσαμε.

Αυτό δεν μένει παρά να αποδειχθεί εν καιρώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το 61% του Όχι, στο δημοψήφισμα τι πιστεύετε θα ψηφίσει στις εκλογές?

Συριζα, Ανταρσυα, λαε, χα, κκε, ενωση κεντρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποιος που ψήφισε ΟΧΙ μου φαίνεται λίγο παράλογο να ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ. Εκτός και αν συνειδητοποίησε μαζί με Τσίπρα ότι there is no alternative.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΛΕΒΕΝΤΗΣ ΡΕ!:yahoo: :yahoo: :yahoo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Όχι, με ένα νόμο και ένα άρθρο θα τα εξαφανίσουμε διά μαγείας.

Και βέβαια δε γίνεται ως δια μαγείας. Απαιτεί να σηκωθείς απο τον καναπέ σου και να διεκδικήσεις τη δική σου εξουσία έξω απο τους περιορισμούς των ιμπεριαλιστικών συμμαχιών, με την δική σου πανεθνική κεντρικά σχεδιασμένη οικονομία. Η λαική εξουσία θα επιβάλλει μονομερή διαγραφή του χρέους και κοινωνικοποίηση των μέσων παραγωγής. Μόνο έτσι θα μπορέσεις να πάρεις μέτρα ανακούφισης των λαικών αναγκών και να αναγεννήσεις την οικονομία σου. Έτσι θα μπορέσεις να εκμεταλλευτείς την βιομηχανία σου, τα ναυπηγία σου, τον ορυκτό σου πλούτο που τόσο καταδυνάστευσε η Ευρωπαική Ένωση για να μπορέσεις να συνάψεις αμοιβαία επωφελείς συμφωνίες για να καλύψεις την παραγωγή σου. Αυτός ο δρόμος βέβαια απαιτεί θυσίες, άλλα είναι οι μόνες θυσίες που αξίζει να κάνει ο λαός. Αρκετά μάτωσε για τα συμφέροντα των μονωπωλίων και των τραπεζιτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
το μεγαλύτερο ποσοστό του Ελληνικού πληθυσμού ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΗΣ ΦΤΩΧΕΙΑΣ.



Κι εγώ αυτό βλέπω, έχει πτωχύνει η χώρα αλλά όχι οι άνθρωποί της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top