Tι θα ψηφίσετε στις εκλογές του Σεπτεμβρίου;

Tι θα ψηφίσετε στις εκλογές του Σεπτεμβρίου;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 232)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 35 15.1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 37 15.9%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 17 7.3%
  • ΛΑΕ

    Ψήφοι: 18 7.8%
  • ΠΟΤΑΜΙ

    Ψήφοι: 10 4.3%
  • ΧΑ

    Ψήφοι: 21 9.1%
  • ΑΝΕΛ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΙΔΗΣΟ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 2 0.9%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 43 18.5%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 1 0.4%
  • ΕΠΑΜ

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • ΑΠΟΧΗ 'Η ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 28 12.1%
  • ΤΕΛΕΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%
  • ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ

    Ψήφοι: 3 1.3%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 10 4.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Το γεγονός ότι στις προηγούμενες εκλογές προβαλλόταν το ποτάμι, ένα καινούριο κόμμα που άνευ λόγου και αιτίας κατάφερε να μπει στη βουλή, μόνο μέσα από όσους πρόλαβε να προσηλυτίσει η συνεχής προπαγάνδα ιδιωτικών ΜΜΕ, και αυτή τη φορά με τον ίδιο τρόπο προβάλλεται η Ένωση Κεντρώων, θα έπρεπε να σε προβληματίζει τουλάχιστον.

Το Ποτάμι "άνευ λόγου και αιτίας κατάφερε να μπει στη Βουλή, μόνο μέσα από όσους πρόλαβε να προσηλυτίσει η συνεχής προπαγάνδα ιδιωτικών ΜΜΕ"; Γιατί; Επειδή δε συμφωνείς εσύ με τις θέσεις του, σημαίνει πως όσοι το ψήφισαν είναι παράλογοι ή/και πρόβατα; Αυτό που είστε μόνο εσείς οι έξυπνοι και οι άλλοι είναι οι ηλίθιοι, να το κοιτάξετε. Εκτός αν αποδεχθείτε ότι όντως έτσι είναι, τότε θα ταιριάξετε τέλεια στο ΚΚΕ, όπου το 95% του εκλογικού σώματος που δεν το ψηφίζει είναι το μεγάλο κεφάλαιο ή λοβοτομημένοι, ενώ μόνο εκείνοι κατέχουν την απόλυτη αλήθεια, ανεξαρτήτως συνθηκών έχουν πάντοτε δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
πολιτική ανάλυση ατόμου που προσδοκά να μπει στη βουλή :knife::knife:

Το άτομο αυτό προφανώς δεν προσδοκά ψήφους από τους προαναφερθέντες παλαβιάρηδες...αν προσδοκούσε απ' αυτούς θα έκανε απλά ό,τι έκανε κι ο Τσίπρας και θα έβγαινε μέχρι και πρωθυπουργός!:lol:
Όχι το 2015, χρόοοοονια πριν...

Μην έχετε ψευδαισθήσεις μερικοί, για όλους τους πολιτικούς λιγούρηδες είστε!
Απλώς αυτός είναι και λίγο "αυθεντικός" και σας το λέει που και που κατάμουτρα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Βασικά εμένα που θα τον ψηφίσω δε μου άρεσε, μπαίνει μέσα στο γραφείο βλέπει τον άλλο που τρομπάρει κι αντί να του ρίξει μια σφαλιάρα ή να τον κράξει κ.λπ. του σφίγγει το χέρι!:lol:



Όταν εσύ "μπάζεις" από παντού πρώτα κοιτάς να μπαλώσεις τις τρύπες του σπιτιού σου και μετά να ρίξεις το φταίξιμο στην κακοκαιρία για το γεγονός ότι ξεπαγιάζεις!

Εγώ δεν είδα κανέναν απεσταλμένο από Βρυξέλλες να "χτίζει εξαρτώμενο κράτος" όλα αυτά τα χρόνια, είδα ένα τσούρμο Ελληνικών κυβερνήσεων να δανείζεται χωρίς πλάνο, να σκορπάει τα λεφτά στους ψηφοφόρους κι αυτοί να λένε κι ευχαριστώ (ξαναψηφίζοντας τους)...

Δε θα δεχτείς "σωτήρα", θα δεχτείς επιτηρητή μέχρι να κάνεις αυτό που πρέπει για να τον διώξεις...αυτό είναι "αυτοκριτική" όχι να υιοθετείς δραχμές, εξόδους από Ε.Ε. και λοιπές ηλιθιότητες...


Αυτά περί "πανεπιστημίου σε κάθε νομό" κ.λπ. είναι στο τέλος της σελίδας κάτω από επικεφαλίδα με τίτλο "Το ΟΡΑΜΑ της Ένωσης Κεντρώων για την παιδεία"...καταλαβαίνετε τη διαφορά "οράματος" και "προτάσεων" κόμματος;Λύκειο τελειώσατε οι περισσότεροι εδώ μέσα αλλά διαπιστώνω με λύπη ότι από Ελληνικά δεν πάτε και πολύ καλά!
Δε σας αδικώ βέβαια, όταν πιστεύετε τα λόγια του Τσίπρα όταν σας λέει ότι "θα καταργήσω τις Πανελλαδικές" λογικό είναι με τα μυαλά που κουβαλάτε να θεωρείται τέτοιες φράσεις ως ρεαλιστικές θέσεις & προτάσεις κόμματος!:rolleyes:

Πιο πάνω από αυτό καταγράφονται αναλυτικά οι ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΕΣ προτάσεις του κόμματος για την Ελλάδα του 2015...έκανε κανένας από εσάς τον κόπο να τις διαβάσει;

Κι εγώ μπορεί π.χ. να έχω "όραμα" να κάνω το Αριστοτέλειο Harvard αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί να γίνει κιόλας!Έχω όμως το δικαίωμα να "πιστεύω" ότι αυτό μπορεί να γίνει κάποτε και να το λέω δημόσια χωρίς να ακούω πικρόχολα σχόλια...

Υ.Γ. Αν συνεχίσετε κάποιοι αυτό το βρώμικο παιχνίδι τον βλέπω να πιάνει μέχρι και 50% εδώ μέσα...

Σε όποια σοβαρή εταιρία και να πας ως επισκέπτης πας στη γραμματεία, δηλώνεις ποιος είσαι και καταγράφεται το όνομα σου σε "λίστα επισκεπτών"!Ούτε μπαίνεις από πίσω πόρτες, παραθυράκια κ.λπ. ΜΙΑ είναι η είσοδος για τους επισκέπτες...
Σε περίπτωση που συμβεί κάτι (από ατύχημα, πυρκαγιά κ.λπ. μέχρι εγκληματική ενέργεια) ελέγχονται οι συνήθεις παρεβρισκόμενοι μαζί με τους καταγεγραμμένους επισκέπτες και σε περίπτωση που κάποιος φέρει την ευθύνη εντοπίζεται αμέσως!

Ας γίνει λοιπόν αυτό κι ας τολμήσει μετά το οποιοδήποτε τομάρι να πάει να κρύψει ναρκωτικά, όπλα ή οτιδήποτε άλλο ή να κρυφτεί εκεί ο ίδιος...

Άρα θα σου έλεγα τι είναι "ασχολίαστο", αλλά δεν αξίζει τον κόπο...

Η πολιτική σου τοποθέτηση αγγίζει και παιδί δημοτικού. Μιας και θα τον ψηφισεις οπως λες ωστοσο, καλό θα ήταν να ξερεις οτι έχει τις ίδιες θεσεις και οράματα τουλάχιστον μια 10ετια. Λιγο με ενδιαφέρει αν το έχει ως όραμα και όχι ως πρόταση να φτιάξει πανεπιστήμιο και στο Κορακοχώρι Ηλείας από την στιγμή που υπάρχει μέσα στο πρόγραμμα του σε οποιαδήποτε μορφή, είναι αισχρό. Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος με λίγα λόγια. Προσπαθεί να φτάσει το κκε σε γραφικότητα; Διαβασε αυτα που εγραψε ο Dias μπας και..
"Το πανεπιστημιακό άσυλο ήταν είναι και θα είναι δικαίωμα ιερό με ιστορία χρόνων και στην Ευρώπη και στην Ελλάδα και το δυσφημίζουν ανεύθυνα και επιπόλαια όσοι το μετατρέπουν ή αφήνουν να μετατραπεί από άσυλο των ιδεών σε άσυλο βιαιοπραγιών και καταστροφών." Οσο για τα τομαρια ξέρω ενα πολύ καλά, πρύτανης ήταν ο θεος να τον κανει, έκλεισε με το έτσι θέλω την σχολή και τρώγαμε και ξύλο. Αμα γουστάρεις τόσο τα ματ βαλτα σπίτι σου να κανετε παρεα. Βασικά τα πανεπιστήμια δεν είναι εταιρίες συγγνώμη που στο χαλάω, και μαλλον δεν σου ειναι γνωστό πως για αυτόφωρα κακουργήματα/ εγκλήματα κατά της ζωή το άσυλο δεν υφίσταται. Όταν το Δεκέμβρη του '08 καταστράφηκε μεγάλο μέρος τη ΑΣΣΟΕ ήταν επιλογή του πρύτανη να μη ζητήσει επέμβαση γιατί θα κλαίγαμε και άλλους. Συνεχίζει να είναι ασχολίαστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ευθύνες στην ΕΕ που έδωσε φθηνά δάνεια σε μια χώρα που δεν έπρεπε, και περιόρισε την αγροτική και οικονομική πολιτική της με τρόπο που δεν έπρεπε, και ευθύνες και στους ηλίθιους πολιτικούς του εσωτερικού που έτρωγαν τα λεφτά σαν πασατέμπο. Τα υπόλοιπα είναι εξυπνακίστικες λογικές που προσωπικά δε με αγγίζουν.

Αν θέλουν μερικοί να το παίξουν στυγνοί φιλεύθεροι και πραγματιστές ας ακολουθήσουν τις επιταγές του Hayek κι ας μας αφήσουν να χρεοκοπήσουμε όπως θεωρούν πως αξίζουμε. Αλλά δεν το κάνουν γιατί η φάση έχει ζουμί ακόμα δεν έχουμε ξεπουλήσει ακόμη όλα τα αεροδρόμια και λιμάνια βλέπεις. Ευρωπαϊκή αλληλεγγύη κατά τα άλλα.

Εγώ δε μίλησα πουθενά για "Ευρωπαϊκή αλληλεγγύη" κι όλες αυτές τις μπούρδες που εκ του πονηρού βάζεις στο στόμα μου!

Βρήκαν κορόιδα και δάνειζαν ξέροντας που θα πάει το πράγμα, όπως θα έκανες κι εσύ κι εγώ κι ο οποιοσδήποτε στη θέση τους...το θέμα είναι ο βλάκας ο Έλληνας τι έκανε για να προστατευθεί;
Απολύτως τίποτα...γιατί είναι βλάκας!:P
Κάθε άλλο που με την ψήφο του έσκαβε κι αυτός τον ίδιο του το λάκκο...
Λιγο με ενδιαφέρει αν το έχει ως όραμα και όχι ως πρόταση να φτιάξει πανεπιστήμιο και στο Κορακοχώρι Ηλείας από την στιγμή που υπάρχει μέσα στο πρόγραμμα του σε οποιαδήποτε μορφή, είναι αισχρό.
Αισχρό είναι να λογοκρίνεις τους άλλους...ό,τι θέλουν θα γράφουν, λογαριασμό θα σου δώσουν;Ποια νομίζεις ότι είσαι;
Υπάρχουν άνθρωποι που ενδιαφέρονται για τις προτάσεις αλλά και για το ενδεχόμενο "όραμα" του κόμματος του, αν εσένα δε σ' ενδιαφέρει τη βόλτα σου...
Η πολιτική σου τοποθέτηση αγγίζει και παιδί δημοτικού.
Επιχειρηματολογία ΜΗΔΕΝ=μπουρδολογία από μέρους σου & χάσιμο χρόνου από μέρους μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Εγώ δε μίλησα πουθενά για "Ευρωπαϊκή αλληλεγγύη" κι όλες αυτές τις μπούρδες που εκ του πονηρού βάζεις στο στόμα μου!

Βρήκαν κορόιδα και δάνειζαν ξέροντας που θα πάει το πράγμα, όπως θα έκανες κι εσύ κι εγώ κι ο οποιοσδήποτε στη θέση τους...το θέμα είναι ο βλάκας ο Έλληνας τι έκανε για να προστατευθεί;
Απολύτως τίποτα...γιατί είναι βλάκας!:P
Κάθε άλλο που με την ψήφο του έσκαβε κι αυτός τον ίδιο του το λάκκο...

Αισχρό είναι να λογοκρίνεις τους άλλους...ό,τι θέλουν θα γράφουν, λογαριασμό θα σου δώσουν;Ποια νομίζεις ότι είσαι;
Υπάρχουν άνθρωποι που ενδιαφέρονται για τις προτάσεις αλλά και για το ενδεχόμενο "όραμα" του κόμματος του, αν εσένα δε σ' ενδιαφέρει τη βόλτα σου...

Επιχειρηματολογία ΜΗΔΕΝ=μπουρδολογία από μέρους σου & χάσιμο χρόνου από μέρους μου...

Oσα δεν φτανει η αλεπου..Το γεγονος οτι θα φυγω απο την ελλαδα με το που παρω πτυχιο με κανει χαρουμενη μονο και μονο που δεν θα πρεπει να ανεχομαι τον μικροαστο ελληνα να ζει στη κοσμαρα του.
Καλη συνεργασια με τον τσιριζα.

Btw αν και τον τσιπρα τον βαζω στο ιδιο σακι με τον ανεκδοτο των 90'ς σχετικα με την παιδεια εφαρμοζεται πλεον ενα συστημα μεταγγραφης φοιτητων εξ'ολοκληρου σχεδον αρτιο και σωστο, ανακαλεσε τις τραγικες διαγραφες και εκοψε και την αθλια αξιολογιση που υποτιθεται γινοταν στους δασκαλους.Και πανελλαδικες με 4 μαθηματα δεν το λες και πανελλαδικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Που θα πας;Σομαλία;:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Τι σχέση έχει η αυτοκριτική με το αν θα δεχτείς επιτήρηση ή όχι; Κι από ποιον περιμένεις εσύ αυτοκριτκή ακριβώς; Τι είδους λάθη έχω κάνει δηλαδή εγώ ως 22χρονος για να πληρώνω τα σπασμένα του σημερινού κατεστραμένου εκπαιδευτικού συστήματος; όπως και το ότι στο μέλλον θα με κάνουν να παρακαλάω για μια δουλειά των 500 ευρώ; κι αυτά μαζί τα φάγαμε;

Έχω πει στο παρελθόν:
Αν μια επιχείρηση πάρει δάνειο και πρέπει να το αποπληρώσει μετά από 20 χρόνια, τι θα πει; "Δεν ήμουν εγώ πρόεδρος, ήταν άλλος, και πολλοί από τους εργαζόμενους δεν ήταν τότε στην εταιρεία άρα δεν το πήραμε εμείς";

Κάθε νομικό πρόσωπο αναλαμβάνει συγκεκριμένες ευθύνες που δεν αλλάζουν με τη μεταβολή των φυσικών προσώπων που το αποτελούν. Άλλωστε, λόγω των δανειών έχει τη δυνατότητα να απολαμβάνει αρκετά οφέλη (ανεξαρτήτως της πραγματικής χρήσης των χρημάτων του δανείου) για την μετέπειτα λειτουργία του. Έτσι λειτουργεί η οικονομία, αν σβήναμε όλοι τα χρέη των προηγούμενων, δε θα υπήρχαν καθόλου δάνεια.

Υ.Γ: Δεν εννοώ πως το χρέος δεν είναι πολύ μεγάλο και άρα, λόγω ευρωπαϊκής αλληλεγγύης, θα ήθελα και θα έπρεπε να κουρευτεί. Εννοώ, όμως, πως δε μπορείς να αποτάσσεσαι πάσης ευθύνης. Ναι, μαζί τα φάγαμε, όχι εμείς αλλά οι προηγούμενες γενιές που μας παρείχαν όσα έχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Τη κωλοτούμπα που την είδες; Δε βγήκε να πει πουθενά "σκίζω μνημόνια και διαγράφω χρέη" σαν μερικούς παπατζήδες που τους ψηφίζει ο κάθε ονειροπόλος. Αντιθέτως είναι ο μόνος που σου λέει "κάνατε μαλακίες τόσο χρόνια, πάρτε τα τώρα".

Ε βέβαια ας συνεχίζει να πληρώνει ο λαός τα χρέη των αφεντικών του δεν είμαστε τίποτα μπαταχτσήδες άλλωστε.

Τους δοκίμασες! Τώρα με το ΚΚΕ υπάρχει λύση στο δρόμο της ανατροπής

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τι σχέση έχει η αυτοκριτική με το αν θα δεχτείς επιτήρηση ή όχι; Κι από ποιον περιμένεις εσύ αυτοκριτκή ακριβώς; Τι είδους λάθη έχω κάνει δηλαδή εγώ ως 22χρονος για να πληρώνω τα σπασμένα του σημερινού κατεστραμένου εκπαιδευτικού συστήματος; όπως και το ότι στο μέλλον θα με κάνουν να παρακαλάω για μια δουλειά των 500 ευρώ; κι αυτά μαζί τα φάγαμε;

Ευθύνες στην ΕΕ που έδωσε φθηνά δάνεια σε μια χώρα που δεν έπρεπε, και περιόρισε την αγροτική και οικονομική πολιτική της με τρόπο που δεν έπρεπε, και ευθύνες και στους ηλίθιους πολιτικούς του εσωτερικού που έτρωγαν τα λεφτά σαν πασατέμπο. Τα υπόλοιπα είναι εξυπνακίστικες λογικές που προσωπικά δε με αγγίζουν.

Αν θέλουν μερικοί να το παίξουν στυγνοί φιλεύθεροι και πραγματιστές ας ακολουθήσουν τις επιταγές του Hayek κι ας μας αφήσουν να χρεοκοπήσουμε όπως θεωρούν πως αξίζουμε. Αλλά δεν το κάνουν γιατί η φάση έχει ζουμί ακόμα δεν έχουμε ξεπουλήσει ακόμη όλα τα αεροδρόμια και λιμάνια βλέπεις. Ευρωπαϊκή αλληλεγγύη κατά τα άλλα.

Τι ακριβώς πληρώνεις ως 22χρονος φοιτητής.... Στο χέρι σου είναι μελλοντικά να μην παρακαλάς για μια δουλειά των 500 €.

Κατά τη γνώμη μου οι νέοι έχουν σημαντικό μέρος ευθύνης. Όταν ψηφίζουν μαζικά κόμματα όπως Σύριζα, ΑΝΕΛ (προ 3ου μνημονίου), Xρυσή αυγή και Ανταρσύα που το βασικό τους πρόγραμμα είναι να σκίσουν το μνημόνια και ΟΧΙ στο δημοψήφισμα.... τι περιμένεις. Λες και υπάρχει ένα κουμπί που όταν το πατήσεις θα φτιάξουν όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Έχω πει στο παρελθόν:
Αν μια επιχείρηση πάρει δάνειο και πρέπει να το αποπληρώσει μετά από 20 χρόνια, τι θα πει; "Δεν ήμουν εγώ πρόεδρος, ήταν άλλος, και πολλοί από τους εργαζόμενους δεν ήταν τότε στην εταιρεία άρα δεν το πήραμε εμείς";

Κάθε νομικό πρόσωπο αναλαμβάνει συγκεκριμένες ευθύνες που δεν αλλάζουν με τη μεταβολή των φυσικών προσώπων που το αποτελούν. Άλλωστε, λόγω των δανειών έχει τη δυνατότητα να απολαμβάνει αρκετά οφέλη (ανεξαρτήτως της πραγματικής χρήσης των χρημάτων του δανείου) για την μετέπειτα λειτουργία του. Έτσι λειτουργεί η οικονομία, αν σβήναμε όλοι τα χρέη των προηγούμενων, δε θα υπήρχαν καθόλου δάνεια.

Υ.Γ: Δεν εννοώ πως το χρέος δεν είναι πολύ μεγάλο και άρα, λόγω ευρωπαϊκής αλληλεγγύης, θα ήθελα και θα έπρεπε να κουρευτεί. Εννοώ, όμως, πως δε μπορείς να αποτάσσεσαι πάσης ευθύνης. Ναι, μαζί τα φάγαμε, όχι εμείς αλλά οι προηγούμενες γενιές που μας παρείχαν όσα έχουμε.

τι πραγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Η πολιτική σου τοποθέτηση αγγίζει και παιδί δημοτικού. Μιας και θα τον ψηφισεις οπως λες ωστοσο, καλό θα ήταν να ξερεις οτι έχει τις ίδιες θεσεις και οράματα τουλάχιστον μια 10ετια. Λιγο με ενδιαφέρει αν το έχει ως όραμα και όχι ως πρόταση να φτιάξει πανεπιστήμιο και στο Κορακοχώρι Ηλείας από την στιγμή που υπάρχει μέσα στο πρόγραμμα του σε οποιαδήποτε μορφή, είναι αισχρό. Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος με λίγα λόγια. Προσπαθεί να φτάσει το κκε σε γραφικότητα; Διαβασε αυτα που εγραψε ο Dias μπας και..
"Το πανεπιστημιακό άσυλο ήταν είναι και θα είναι δικαίωμα ιερό με ιστορία χρόνων και στην Ευρώπη και στην Ελλάδα και το δυσφημίζουν ανεύθυνα και επιπόλαια όσοι το μετατρέπουν ή αφήνουν να μετατραπεί από άσυλο των ιδεών σε άσυλο βιαιοπραγιών και καταστροφών." Οσο για τα τομαρια ξέρω ενα πολύ καλά, πρύτανης ήταν ο θεος να τον κανει, έκλεισε με το έτσι θέλω την σχολή και τρώγαμε και ξύλο. Αμα γουστάρεις τόσο τα ματ βαλτα σπίτι σου να κανετε παρεα. Βασικά τα πανεπιστήμια δεν είναι εταιρίες συγγνώμη που στο χαλάω, και μαλλον δεν σου ειναι γνωστό πως για αυτόφωρα κακουργήματα/ εγκλήματα κατά της ζωή το άσυλο δεν υφίσταται. Όταν το Δεκέμβρη του '08 καταστράφηκε μεγάλο μέρος τη ΑΣΣΟΕ ήταν επιλογή του πρύτανη να μη ζητήσει επέμβαση γιατί θα κλαίγαμε και άλλους. Συνεχίζει να είναι ασχολίαστο.
Ξέρουμε πολύ καλά όλοι τι είναι το άσυλο στην Ελλάδα. Τα πανεπιστήμια είναι χώροι για φοιτητές και ΜΟΝΟ. Όχι χώροι διακίνησης ναρκωτικών, βανδαλισμών από αναρχομπαχαλάκηδες που δε σπουδάζουν και λοιπών ατόμων που δεν έχουν σχέση με το πανεπιστήμιο. Όσο λοιπόν δεν υπάρχει προσωπικό προστασίας του χώρου και των φοιτητών όπως συμβαίνει στο εξωτερικό τόσο το λεγόμενο άσυλο θα είναι ένας αστείος θεσμός που τον καπηλεύονται κάποιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ε βέβαια ας συνεχίζει να πληρώνει ο λαός τα χρέη των αφεντικών του δεν είμαστε τίποτα μπαταχτσήδες άλλωστε.

Ο λαός ας ενδιαφερόταν περισσότερο για το κοινό συμφέρον κι ας πρόσεχε ποια λαμόγια έφερνε στην εξουσία...τώρα είναι αργά!
Όταν έπαιρνε τις μαϊμού συντάξεις και τις χίλιες μοίριες παροχές ήταν καλά, τώρα οι "κακοί πολιτικοί", οι "κακοί Ευρωπαίοι" που φταίνε για όλα κ.λπ. κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.

Η κλασική αχαριστία, ότι δεν υπάρχουν χειρότερα από την τωρινή μας κατάσταση. Το έχεις καθόλου κατά νου ότι μακροχρονίως η Ελλάδα έχει αναπτυχθεί και το βιοτικό επίπεδο έχει ανέβει σημαντικά, παρά την κρίση που τα επηρέασε αρνητικά; Ή ο νους σου φτάνει μονο σε φθηνές κατηγορίες και λαϊκίστικα συνθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Η κλασική αχαριστία, ότι δεν υπάρχουν χειρότερα από την τωρινή μας κατάσταση. Το έχεις καθόλου κατά νου ότι μακροχρονίως η Ελλάδα έχει αναπτυχθεί και το βιοτικό επίπεδο έχει ανέβει σημαντικά, παρά την κρίση που τα επηρέασε αρνητικά; Ή ο νους σου φτάνει μονο σε φθηνές κατηγορίες και λαϊκίστικα συνθήματα;

Στις προσωπικες μου εμπειριες το βιοτικο επιπεδο εχει πιασει οχι απλα πατο αλλα εχει σκαψει και το βαρελι. Την αναπτυξη που την ειδαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Στις προσωπικες μου εμπειριες το βιοτικο επιπεδο εχει πιασει οχι απλα πατο αλλα εχει σκαψει και το βαρελι. Την αναπτυξη που την ειδαμε;

Πρέπει να δούμε και λίγο συγκριτικά τα πράγματα. Ο ελληναράς νομίζει ότι η κατάσταση που βιώνει είναι η χειρότερη στον κόσμο, και γκρινιάζει με αντίστοιχο ζήλο, αλλά μία γρήγορη ματιά σε γειτονικά και μη κράτη (από Σκόπια μέχρι και... Ουγκάντα) δείχνει ότι ΥΠΑΡΧΕΙ πάτος και έχουμε αρκετό δρόμο ακόμα για αυτόν. Τα 'ο φοβισμένος την βροχή δεν την φοβάται' που λέγανε υποστηρικτές του ΣΥΡΙΖΑ απλά δείχνουν άγνοια της κατάστασης στον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Πρέπει να δούμε και λίγο συγκριτικά τα πράγματα. Ο ελληναράς νομίζει ότι η κατάσταση που βιώνει είναι η χειρότερη στον κόσμο, και γκρινιάζει με αντίστοιχο ζήλο, αλλά μία γρήγορη ματιά σε γειτονικά και μη κράτη (από Σκόπια μέχρι και... Ουγκάντα) δείχνει ότι ΥΠΑΡΧΕΙ πάτος και έχουμε αρκετό δρόμο ακόμα για αυτόν. Τα 'ο φοβισμένος την βροχή δεν την φοβάται' που λέγανε υποστηρικτές του ΣΥΡΙΖΑ απλά δείχνουν άγνοια της κατάστασης στον κόσμο.

Μιλαω για περιπτωσεις που το "δενεχουμεναφαμε" ειναι πραγματικοτα για πια βροχη και υποστηρικτες του τσιπρα κανεις αναφορα δεν καταλαβαινω. Αναπτυξη καμια μονο θεωρητικα την αισθανομαι εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Στις προσωπικες μου εμπειριες το βιοτικο επιπεδο εχει πιασει οχι απλα πατο αλλα εχει σκαψει και το βαρελι. Την αναπτυξη που την ειδαμε;

Για λίγους είναι εύκολα τα πράγματα. Απλώς μην μπερδεύεστε, δε σημαίνει πως όσοι πιστεύουμε σε πιο φιλελεύθερο οικονομικό μοντέλο ("πιο" εν συγκρίσει με το υπάρχον ελληνικό, όχι με των ΗΠΑ ας πούμε) είμαστε large. Αντιθέτως, δε θέλουμε να πληρώνουμε αμέτρητους φόρους για να συντηρούμε το αδηφάγο κράτος, διότι απλώς δε μπορούμε και απλώς είναι αντιπαραγωγικό. Αφού, όμως, είμαστε πονόψυχοι απέναντι στους απολυμένους του δημοσίου, ενώ απέναντι στους απολυμένους των επιχειρήσεων όχι ιδιαίτερα (με τα capital controls μόνο τον Ιούλιο απολύθηκαν 16.000+ και δεν άνοιξε ρουθούνι), είναι λογικό το κράτος να συνεχίζει την υπερφορολόγηση, την αποδυνάμωση της μεσαίας τάξης και τη διατήρηση των ισχνών (εν συγκρίσει με το παρελθόν, λόγω των συνθηκών δηλαδή) πελατειακών σχέσεων.

Προσωπικά, θα ήθελα οι επιχειρήσεις να ξεκινούν χωρίς φορολογία και να φορολογούνται μετά από κάποιο καιρό, ώστε να δοθούν κίνητρα για επενδύσεις, δημιουργία θέσεων εργασίας κλπ. Αλλά αντ'αυτού, μένουμε με κλειστά επαγγέλματα, επαναπροσλαμβάνουμε αχρείαστες καθαρίστριες, αφήνουμε ανέγγιχτα τα συνδικάτα που παρεμποδίζουν την οικονομική μεγέθυνση. Δυστυχώς, έχουμε πολύ δρόμο πριν αντιληφθούμε τι πρέπει να κάνουμε στην πραγματικότητα.

Η ανάπτυξη δεν έγινε στα χρόνια της κρίσης. Η δομική και οικονομική ανάπτυξη της Ελλάδας, έγινε με τα κονδύλια από την Ευρώπη, που δεν απορροφήθηκαν σωστά, διότι πήγαν σε πολλές τσέπες αντί να επενδυθούν όπου έπρεπε, αλλά παρόλα αυτά επέφεραν σημαντική αύξηση του βιοτικού επιπέδου των Ελλήνων. Τα τελευταία χρόνια, τα πράγματα σίγουρα δεν είναι καλά, κανείς δεν είπε πως θα ήταν. Το θέμα είναι πώς τα διορθώνουμε, το οποίο δε γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Μιλαω για περιπτωσεις που το "δενεχουμεναφαμε" ειναι πραγματικοτα για πια βροχη και υποστηρικτες του τσιπρα κανεις αναφορα δεν καταλαβαινω. Αναπτυξη καμια μονο θεωρητικα την αισθανομαι εγω.

Ας το πάρουμε από την αρχή.

Μεγάλη πλειοψηφία των υποστηρικτών του Τσίπρα πριν τις εκλογές (και ειδικά πριν το δημοψήφισμα) ισχυρίζονταν ότι δεν έχουν τίποτα να χάσουν, και έριξαν την ψήφο τους στην κάλπη εκδικητικά. Δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι είναι, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, παραπληροφορημένοι και αφελείς. Αν και όντως το βιοτικό επίπεδο στην Ελλάδα έχει μειωθεί αισθητά στα χρόνια της κρίσης, ακόμα διαθέτουμε αρκετά συστήματα κοινωνικής πρόνοιας που λειτουργούν, έστω με πολλές περικοπές.

Έχουμε ένα πρωτοκοσμικό σύστημα υγείας (συγκρίνετε για παράδειγμα τα ποσοστά νεογνικής θνησιμότητας με άλλες χώρες, όπως αυτές της Αφρικής, η Ινδία, κ.α.) το οποίο οφείλουμε στα δάνεια που λάβαμε από την Ευρωπαϊκή Ένωση, τα οποία και χρησιμοποιήσαμε (με μεγάλες απώλειες που μπήκαν σε τσέπες) για την ανάπτυξη υποδομών που μεγάλο ποσοστό του πλανήτη θα ΣΚΟΤΩΝΕ για να έχει. Χωρίς να θέλω να μειώσω το δίκιο των ανθρώπων που όντως αντιμετωπίζουν άμεσα και κρίσιμα προβλήματα επιβίωσης, το μεγαλύτερο ποσοστό του Ελληνικού πληθυσμού ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΗΣ ΦΤΩΧΕΙΑΣ. Η ψήφος με την λογική 'δεν έχω τίποτα να χάσω' μόνο χειρότερα θα κάνει τα πράγματα.

Σκοπεύω να ψηφίσω Νέα Δημοκρατία, όχι επειδή με ενθουσιάζουν όλες οι θέσεις της (στο πλαίσιο των κοινωνικών ελευθεριών, διαχωρισμού εκκλησίας-κράτους κλπ. συμφωνώ μάλλον με τον ΣΥΡΙΖΑ), αλλά επειδή είναι το μόνο κόμμα που έχει δείξει την πρόθεση να συνεργαστεί με τους δανειστές, έστω και κουτσουρεμένα (όπως πάντα, στην μπανανία που λέμε Ελλάδα), και έχει σοβαρές πιθανότητες να κυβερνήσει.

Άλλες χώρες που βρίσκονταν στην θέση μας, σε συνεργασία με τους δανειστές τους, εξυγίαναν τα δημοσιονομικά τους και επανήρθαν στον δρόμο της ανάπτυξης. Το ολιγόμηνο τρενάκι του τρόμου που ονομάσαμε ΣΥΡΙΖΑ απλά αναίρεσε όποια πρόοδο είχαμε καταφέρει να κάνουμε, οδήγησε σε χιλιάδες απολύσεις στον ιδιωτικό τομέα και κατέστρεψε την λίγη αξιοπιστία που είχαμε ως κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Θα ψηφισεις το κομμα που μας εφτασε λιγο πολυ ως εδω και χαιρεσαι και ολας. Μαλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Η πολιτική σου τοποθέτηση αγγίζει και παιδί δημοτικού. Μιας και θα τον ψηφισεις οπως λες ωστοσο, καλό θα ήταν να ξερεις οτι έχει τις ίδιες θεσεις και οράματα τουλάχιστον μια 10ετια. Λιγο με ενδιαφέρει αν το έχει ως όραμα και όχι ως πρόταση να φτιάξει πανεπιστήμιο και στο Κορακοχώρι Ηλείας από την στιγμή που υπάρχει μέσα στο πρόγραμμα του σε οποιαδήποτε μορφή, είναι αισχρό. Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος με λίγα λόγια. Προσπαθεί να φτάσει το κκε σε γραφικότητα; Διαβασε αυτα που εγραψε ο Dias μπας και..
"Το πανεπιστημιακό άσυλο ήταν είναι και θα είναι δικαίωμα ιερό με ιστορία χρόνων και στην Ευρώπη και στην Ελλάδα και το δυσφημίζουν ανεύθυνα και επιπόλαια όσοι το μετατρέπουν ή αφήνουν να μετατραπεί από άσυλο των ιδεών σε άσυλο βιαιοπραγιών και καταστροφών." Οσο για τα τομαρια ξέρω ενα πολύ καλά, πρύτανης ήταν ο θεος να τον κανει, έκλεισε με το έτσι θέλω την σχολή και τρώγαμε και ξύλο. Αμα γουστάρεις τόσο τα ματ βαλτα σπίτι σου να κανετε παρεα. Βασικά τα πανεπιστήμια δεν είναι εταιρίες συγγνώμη που στο χαλάω, και μαλλον δεν σου ειναι γνωστό πως για αυτόφωρα κακουργήματα/ εγκλήματα κατά της ζωή το άσυλο δεν υφίσταται. Όταν το Δεκέμβρη του '08 καταστράφηκε μεγάλο μέρος τη ΑΣΣΟΕ ήταν επιλογή του πρύτανη να μη ζητήσει επέμβαση γιατί θα κλαίγαμε και άλλους. Συνεχίζει να είναι ασχολίαστο.
Εσυ ρε ασφαλιτάκι άλλη δουλειά από το να την πέφτεις στους κομμουνιστές δεν έχεις; Πόσα παίρνεις θα μας πεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top