Software & Hardware: ποιά σχολή όμως;

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Θελω μια σχολη που να εχει και hardware και software και να μιλαει γενικα για τους υπολογιστες.δεν θελω καθαρα προγραμματισμο.ποια σχολη μου προτεινετε?:D
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Υπάρχουν παρόμοια θέματα. Κάνε search και θα τα βρείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
αυτο που αναφερομαι συγκεκριμενα εψαξα και δεν το ειδα σε αλλο τοπικ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Θελω μια σχολη που να εχει και hardware και software και να μιλαει γενικα για τους υπολογιστες.δεν θελω καθαρα προγραμματισμο.ποια σχολη μου προτεινετε?:D
ευχαριστω


"Μηχανικού Υπολογιστών και Πληροφορικής" Πανεπιστημίου Πατρών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ή και Επιστήμης Υπολογιστών στο Ηράκλειο.
Ρίξε μια ματιά στους αντίστοιχους οδηγούς σπουδών για να δεις αν σου κάνουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
ευχαριστω παιδια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannhsD17

Νεοφερμένος

Ο GiannhsD17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Με μεγάλη μου χαρά είδα πως έχω πετύχει 200-300 μόρια παραπάνω από ότι περίμενα, χτυπόντας τα 18.900...:clapup:
Βρίσκομαι λοιπόν προς αναζήτηση μιας σχολής με ισχυρό software & hardware κομμάτι.
Μία που μου έχουν πεί γνωστοί είναι το ceid, χωρίς όμως να γνωρίζω ιδιαίτερα πολλά πράγματα για αυτό..
Έτσι έχω κάποια ερωτήματα...

1)Υπάρχει κάποια άλλη σχολή που να έχετε υπ'όψην σας και να βρήσκεται σ'αυτό το πεδίο μορίων;

2)Στις σχολές ΗΜ/ΜΥ διδάσκονται αρκετά για τους υπολογιστές; Γιατί με μια γρήγορη ματιά στον οδηγό σπουδών δεν είδα και κάτι σπουδαίο...

3)Σε τι υπερτερεί μια σχολή καθαρά "Πληροφορικής" από μια μηχανικών & πληροφορικής ή τεχνολογίας υπολογιστών;

Υ.Γ. Γράφω κυρίως λόγω του 1) .... Τα υπόλοιπα ερωτήματα είναι δευτερεύουσας σημασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γενικά οι ΗΜΜΥ (=μπλα μπλα μπλα κ Μηχανικοί Υπολογιστών) σχολές, σου παρέχουν πολλές γνώσεις Η/Υ (λίγο περισσότερο στο hardware νομίζω, για software πας πληροφορικη!) Ειδικά αν διαλέξεις τον τομέα της ηλεκτρονικής στο 3ο έτος, θα έχεις περισσότερα σχετικά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Γενικά οι ΗΜΜΥ (=μπλα μπλα μπλα κ Μηχανικοί Υπολογιστών) σχολές, σου παρέχουν πολλές γνώσεις Η/Υ (λίγο περισσότερο στο hardware νομίζω, για software πας πληροφορικη!) Ειδικά αν διαλέξεις τον τομέα της ηλεκτρονικής στο 3ο έτος, θα έχεις περισσότερα σχετικά μαθήματα.

ηλεκτρονικων μηχ χανια και μηχανικων η/υ πατρας βγαινεις πληροφορικος.Μονο το ΗΜΜΥ διαφερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petermer

Νεοφερμένος

Ο petermer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ αρχικά (πέρυσι) σκεφτόμουνα να πάω ΗΜΜΥ Θεσσαλονίκης. Αφού όμως το έψαξα, κατέληξα να θέλω 65% software και 35% hardware. Εντέλει πρώτη μου επιλογή έβαλα το Ceid, και το καλύτερο θέμα γι αυτό υπάρχει εδώ. Ημμυ κάνουν σχεδόν πασαλείμματα από software, my point of view.
3) Στην πληροφορική κάνεις software, στο ceid software & hardware, οπότε από το 2ο αποκτάς ευρύτερη γνώση. Α, και η πληροφορική είναι πιο εύκολη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Βασικά μην διαλέξεις μια σχολή απλά και μόνο επειδή μπορεί να πληροί μόνο τα βαθμολογικά σου κριτήρια.
Να διαλέξεις αυτή που θες επειδή σου αρέσει.
Όταν μπεις σε μια σχολή μηχανικών η διάρκεια φοίτησης είναι 5 χρόνια σε αντίθεση με τα αει που είναι 4 χρόνια.

Αν δε σκοπεύεις να μπλέξεις με ενεργειακά, νομίζω πως θα ήταν καλύτερο να αποφύγεις κάποια σχολή ημμυ.
Ρίξε και μια ματιά στην πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών, μπορεί να σου αρέσει το πρόγραμμα σπουδών της.

ηλεκτρονικων μηχ χανια και μηχανικων η/υ πατρας βγαινεις πληροφορικος.Μονο το ΗΜΜΥ διαφερει
Τί εννοείς πληροφορικός;Αυτούς που πάνε και διδάσκουν στα σχολειά;
Από σχολές μηχανικών βγαίνεις μηχανικός. Είναι διαφορετικό από το πληροφορικός.

Γενικά οι ΗΜΜΥ (=μπλα μπλα μπλα κ Μηχανικοί Υπολογιστών) σχολές, σου παρέχουν πολλές γνώσεις Η/Υ (λίγο περισσότερο στο hardware νομίζω, για software πας πληροφορικη!) Ειδικά αν διαλέξεις τον τομέα της ηλεκτρονικής στο 3ο έτος, θα έχεις περισσότερα σχετικά μαθήματα.
Η πλάκα είναι ότι στο τέλος και hardware να φτιάχνεις πάλι προγραμματίζεις :P
Αν ξέρει κάποιος ημμυ ας με διορθώσει, αλλά όταν σε μια σχολή ασχολείσαι με θέματα η/υ στο 3ο έτος και μετά,
και μπαίνεις εκεί απλά για αυτά τα υπόλοιπα έτη, το θεωρώ χάσιμο χρόνου να πας για ημμυ.Και ας έχεις βγάλει τα μόρια, το πιο πιθανό είναι να βαρεθείς αν δε σε ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα μαθήματα που κάνουν.
Ενώ σε σχολές που είναι καθαρά η/υ ασχολείσαι και τα 5 χρόνια με θέματα η/υ σε κάτι που σε ενδιαφέρει (hint: και εδώ υπάρχουν μαθήματα που θα σκυλοβαρεθείς :redface:)

Εγώ αρχικά (πέρυσι) σκεφτόμουνα να πάω ΗΜΜΥ Θεσσαλονίκης. Αφού όμως το έψαξα, κατέληξα να θέλω 65% software και 35% hardware. Εντέλει πρώτη μου επιλογή έβαλα το Ceid, και το καλύτερο θέμα γι αυτό υπάρχει εδώ. Ημμυ κάνουν σχεδόν πασαλείμματα από software, my point of view.
3) Στην πληροφορική κάνεις software, στο ceid software & hardware, οπότε από το 2ο αποκτάς ευρύτερη γνώση. Α, και η πληροφορική είναι πιο εύκολη. ;)
Το επίπεδο software παντού μπορείς να το κρίνεις ως πασάλειμα επειδή πουθενά δεν έχω δει να κάνουν κάτι ουσιαστικό πέραν από το να σου δείχνουν μόνο τα βασικά στα πρώτα έτη.
Πιο μετά αρχίζεις να μπαίνεις σε πιο βαθιά νερά.
Και στους ημμυ έχει μαθήματα νομίζω που αν ασχοληθείς και ψαχτείς θα μάθεις αρκετά.
Επίσης μην περιμένεις ότι στη σχολή θα σου ανοίξουν το κεφάλι και θα σου βαλουν τη γνώση μέσα.Αν δεν κάτσεις να εξασκηθεις μόνος μην περιμένεις να μάθεις, όσο σούπερ και να είναι η σχολή που είσαι.

Επίσης τα βασικά θεματα hardware θα τα κάνεις, από εκει και πέρα μπορείς απλά να μην παίρνεις μαθήματα που έχουν να κάνουν με αυτό. (παίζει και να πετυχαίνεις την αναλογία 65-35 :P)

Για την ευρύτερη γνώση δε ξέρω πως το εννοείς, αλλά πιστεύω πως από το τρίτο έτος και μετά αρχίζεις να έχεις μια πιο καθαρή εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
O petran έχει διαβάσει πως εγώ κι εσυ Bill έχουμε ίδια δικαιώματα, ότι εσύ με λίγα λόγια δε μπαίνεις ΤΕΕ. Μου φαίνεται κουλό αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι μηχανικοί μπαίνουν κανονικά στο τεε :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
καλησπέρα:) εγώ σπουδάζω στο επιστήμης Υπολογιστών η αλλιώς και CSD https://www.csd.uoc.gr/ στο Ηράκλειο Κρήτης
τα μαθήματα κορμού δλδ τα υποχρεωτικά μαθήματα έιναι περισσότερα software αλλά έχουμε και hardware και ειδικά πολλές δυνατότητες (με τα επιλογής)
μπρείς δλδ να διελέξεις εσύ τον κλάδο software ή hardware, αν και αρχικά κάνεις και τα 2

επίσης είναι το ΙΤΕ εδώ που βοηθάει και όσον αφορά το hardware έχουμε έναν από τους καλύτερους και ποιο αναγνωρισμένους, τον κύριο Κατεβαίνη https://www.ics.forth.gr/~kateveni/
έιναι μια αρκετά δύσκολη σχολή, αναγνωρισμένη στο εξωτερικό ( κυρίως λόγω του ΙΤΕ) με καλούς καθηγητές αλλά και με σημαντικά και απαιτητικά μαθήματα :) μπόρεις να δεις λεπτομέρειες στο site

αυτά όσον αφορά την δική μου σχολή

ΥΓ μπράβο για τα μοριά σου!! είναι αρκετά χαμηλά η βάση για το CSD αλλά πραγματικά δεν έχει καμία σχέση θέλει διάβασμα υπομονή και αγάπη γι αυτό που κάνεις
επίσης με έναν ακόμα χρόνο νομίζω μπορεις να πάρεις και πτυχίο μαθηματικού

ΥΓ προβλημα υπάρχει διότι από ταν 130 άτομα(.. όσα έιναι) τα 10 το πολύυυ έιναι κορίτσια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Γενικά οι ΗΜΜΥ (=μπλα μπλα μπλα κ Μηχανικοί Υπολογιστών) σχολές, σου παρέχουν πολλές γνώσεις Η/Υ (λίγο περισσότερο στο hardware νομίζω, για software πας πληροφορικη!) Ειδικά αν διαλέξεις τον τομέα της ηλεκτρονικής στο 3ο έτος, θα έχεις περισσότερα σχετικά μαθήματα.

O petran έχει διαβάσει πως εγώ κι εσυ Bill έχουμε ίδια δικαιώματα, ότι εσύ με λίγα λόγια δε μπαίνεις ΤΕΕ. Μου φαίνεται κουλό αυτό

Δεν ειπα οτι δεν εγραφονται ΤΕΕ.Οι ηλεκτρονικοι μηχανικοι και γενικα μηχανικοι η/υ τεινουν στους πληροφορικους αφου εντασσονται στον κλαδο πληροφορικης παρα στους ηλεκτρολογους.Στην αγορα εργασιας ασχολουνται κατα κυριο λογο με software.Καθηγητης μου που τελειωσε το τμημα της πατρας μου ειπε πως ουσιαστικα βγηκε πληροφορικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Έχει πολύ μεγάλη διαφορά, γιατί ο καθηγητής σου έχει περισσότερα δικαιώματα (άσχετα από τις γνώσεις), κοινώς τζίφρα σε έργα πληροφορικής που δίνει μόνο το ΤΕΕ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Έχει πολύ μεγάλη διαφορά, γιατί ο καθηγητής σου έχει περισσότερα δικαιώματα (άσχετα από τις γνώσεις), κοινώς τζίφρα σε έργα πληροφορικής που δίνει μόνο το ΤΕΕ ;)

Τι ενοεις εργα πληροφορικης?

Στο οτι ειναι περισσοτερο πληροφορικοι παρα ηλεκτρολογοι εχω αδικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Οποιοδήποτε έργο χρησιμοποιεί Η/Υ και χρειάζεται μελέτη και πιστοποίηση από κάποιον μηχανικό.
Ηλεκτρολόγοι δεν είναι σίγουρα, αλλά προσωπικα δεν το θεωρω κακό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
καλησπέρα:) εγώ σπουδάζω στο επιστήμης Υπολογιστών η αλλιώς και CSD https://www.csd.uoc.gr/ στο Ηράκλειο Κρήτης
τα μαθήματα κορμού δλδ τα υποχρεωτικά μαθήματα έιναι περισσότερα software αλλά έχουμε και hardware και ειδικά πολλές δυνατότητες (με τα επιλογής)
μπρείς δλδ να διελέξεις εσύ τον κλάδο software ή hardware, αν και αρχικά κάνεις και τα 2

επίσης είναι το ΙΤΕ εδώ που βοηθάει και όσον αφορά το hardware έχουμε έναν από τους καλύτερους και ποιο αναγνωρισμένους, τον κύριο Κατεβαίνη https://www.ics.forth.gr/~kateveni/
έιναι μια αρκετά δύσκολη σχολή, αναγνωρισμένη στο εξωτερικό ( κυρίως λόγω του ΙΤΕ) με καλούς καθηγητές αλλά και με σημαντικά και απαιτητικά μαθήματα :) μπόρεις να δεις λεπτομέρειες στο site

αυτά όσον αφορά την δική μου σχολή

ΥΓ μπράβο για τα μοριά σου!! είναι αρκετά χαμηλά η βάση για το CSD αλλά πραγματικά δεν έχει καμία σχέση θέλει διάβασμα υπομονή και αγάπη γι αυτό που κάνεις
επίσης με έναν ακόμα χρόνο νομίζω μπορεις να πάρεις και πτυχίο μαθηματικού

ΥΓ προβλημα υπάρχει διότι από ταν 130 άτομα(.. όσα έιναι) τα 10 το πολύυυ έιναι κορίτσια :P

Τι εννοείς με αυτό; :confused: Εξηγησέ μου σε παρακαλώ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δε στέκει με την καμία όμως αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top