Sites κοινωνικής δικτύωσης (facebook κλπ)

Facebook/Twitter/Myspace κτλπ και έκφραση απόψεων/ιδεών. Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 207)
  • Υπέρ. (αν μπορείτε πείτε και γιατί)

    Ψήφοι: 106 51.2%
  • Κατά. (αν μπορείτε πείτε και γιατί)

    Ψήφοι: 84 40.6%
  • Δεν ξέρω, δεν απαντώ

    Ψήφοι: 17 8.2%

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν μπορούμε να τεθούμε απόλυτα υπέρ ή κατά... Προσωπικά, χρησιμοποιώ το facebook (για twitter κλπ δν ξέρω τι γίνεται ακριβώς) και νομίζω ότι για να το χρησιμοποιήσει κανείς σωστά, πρέπει να γνωρίζουμε ότι ΤΙΠΟΤΑ από ότι γράφουμε εκεί δεν είναι κρυφό. Συνεπώς πρέπει να προσέχουμε τι στοιχεία δίνουμε. Επιπλέον, υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι π.χ. βγάζουν φώτος, τις ανεβάζουν στο φβ για να δείξουν ότι έχουν και καλά ωραίο σώμα ή για να δείξουν ότι κάνουν skate ή άλλου είδους "μαγκιές" και να ζητιανέψουν (κυριολεκτικά όμως) likes (πολλές φορές μ έχουν στείλει μήνύματα τύπου <<kane like stin pic m00 PLZ :$ :**>>) , ενώ κάποιοι γράφουν κάθετι που κάνουν ή που θέλουν να κάνουν ξέρω γω "πεινάωωω" KAI τέλος υπάρχει η τάση να κάνουμε "φίλο" τον καθένα που μας στέλνει αίτημα φιλίας ... μερικοί έχουν 4000 και 5000 φίλους λες και τους ξέρουν όοολους πια -.- Συνεπώς, εγώ είμαι κατά της χρήσης του φβ όπως γίνεται στην πλειοψηφία των περιπτώσεων και (παρόλο που έχω λογαριασμό) δε βρίσκω ιδιαίτερο νόημα στη χρήση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ξέρω, όλοι έχετε..ή σχεδόν όλοι. Πρόκειται αναμφισβήτητα για να ένα φαινόμενο που συνεχώς εξαπλώνεται και που επηρεάζει όλο και μεγαλύτερο μέρος της ζωής των ανθρώπων που το χρησιμοποιούν..Ο λόγος βέβαια για το FACEBOOK το οποίο μέσα σε σχετικά μικρο χρονικό διάστημα κατάφερε όσα προσπαθούσαν να καταφέρουν εταιρίες ''τέρατα'' για χρόνια...
Εγώ προσωπικά έμαθα γι αυτό (όταν ήταν στις αρχές του) μέσω ενός φίλου ο οποίος μου είπε ότι με αυτό το site κοινωνικής δικτύωσης μπορούσε κάποιος πολύ εύκολα να βρει παλιούς συμμαθητές και να κάνει μια συνάντηση.. Τώρα ακούγεται βλακεία..κι όμως αυτό ήταν ένα από τα πολλά θετικά του facebook. Τώρα αξιολογώντας το, θεωρώ ότι τα αρνητικά που προσφαίρει υπερταιρουν των θετικων..

Ρωτώ λοιπών εσάς παιδιά (χρήστες και μη). Υπερταιρουν τα θετικά ή τα αρνητικά σε αυτό το φαινόμενο;

Τι σας προσφέρει πλέον άμεσα ή έμμεσα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εγώ έχω λογαριασμό στο Facebook μόνο και μόνο για να επικοινωνώ δωρεάν με τους φίλους μου και με το φροντιστήριό μου... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panellinios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panellinios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
έχω και το χρησιμοποιώ αρκετά συχνά αλλά την cityville την σταμάτησα τελευταία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kgkolfis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kgkolfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Εγώ έχω λογαριασμό στο Facebook μόνο και μόνο για να επικοινωνώ δωρεάν με τους φίλους μου και με το φροντιστήριό μου... :)

Hitech φροντιστήριο :P

οντοπικ: απλά το χρησιμοποιώ ως μέσο επικοινωνίας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εδω και ενα χρονο δεν εχω..νομιζω πως ηταν ενα απο τα καλυτερα πραγματα που εκανα στην εφηβεια μου το να το απενεργοποιησω! οσο για ενα παιδι που ρωταει λιγο πιο πανω..νομιζω πως πλεον τα αρνητικα ειναι τοσα πολλα που δεν μπορω προσωπικα να βρω θετικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
εδω και ενα χρονο δεν εχω..νομιζω πως ηταν ενα απο τα καλυτερα πραγματα που εκανα στην εφηβεια μου το να το απενεργοποιησω! οσο για ενα παιδι που ρωταει λιγο πιο πανω..νομιζω πως πλεον τα αρνητικα ειναι τοσα πολλα που δεν μπορω προσωπικα να βρω θετικα

απλα συμφωνω και επαυξανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Χμμμ αν και ψήφισα υπερ, το έκανα για πολύ συγκεκριμένους λόγους. Προσωπικά, το facebook το έκλεισα ύστερα από 4-5 χρόνια. Συνειδητοποίησα πως είναι μια τεράαααστια μαλακία για να χάνεις τον χρόνο σου και να αφήνεις τους άλλους να σε κουτσομπολεύουν. Όπου και αν πας, ό,τι κι αν κάνεις θα το μάθουν όλοι σε χρόνο ντετέ. Έλεος, με όλα τα ψωνάκια να σε πρήζουν κάθε τρεις και λίγο και να πουλάνε μούρη όλα τα καγκούρια. Και ειδικότερα τα τελευταία 2 χρόνια κάνουμε λες και το facebook είναι real life.
Με λίγα λόγια, είμαι υπερ όταν η χρήση δεν είναι αλόγιστη, αλλά περιστασιακή και για συγκεκριμένους λόγους. Π.χ. επικοινωνία με συγγενείς στο εξωτερικό κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
το Facebook το εχω για να μιλαω δωρεαν με τους φιλους μου..το 95% των φιλων μου τους ξερω προσωπικα και το 5% ειναι απο εδω μεσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Πολύ μεγάλο θέμα! Ναι..γιατί 1.Υπαρχουν καλες συναναστροφες αν και λιγες φορες ειναι πραγματικες και καταληγουν καλα.2.Περναει η ώρα..3.Μιλας χωρις χρεωση..4.Ενημερωνεσαι..5.Ασχολεισαι με τα αγαπημενα σου Hobbys ..πχ μουσικη.. Και 6.Εκφραζεις την γνωμη σου ελευθερα και την μοιραζεσαι με πολλους περισσοτερους απο την πραγματικη σου ζωη

Οχι.γιατί 1.Απομονωνεσαι.2.Χανεις την αισθηση της πραγματικοτητας..3.Πες οτι αν εισαι καμμενος θα κατσεις 2-3 ωρες την μερα σε foroums και blogs.Βαλε αλλες 4-5 στα κοινωνικα δικτυα..4.Οι συναναστροφες με ατομα που δεν γνωριζεις μπορει ακομα και να σε σκοτωσει..5.Αν φτασεις στα ορια..Δεν κατεβαινεις βολτα..Δεν αθλεισαι..Δεν εισαι συγκεντρωμενος στο σχολειο..στα μαθηματα..στις υποχρεωσεις σου..6. Αν συμπληρωσεις αρκετες πληροφοριες ξερουν το τηλεφωνο σου που μενεις, ετος γεννησης που δουλευεις και το σημαντικοτερο τωρα πια στις ιδιωτικες υπηρεσιες αν δεν εχεις fb τους βαζεις σε υποψια(οχι ολους).Αν εχεις δυσκολο να μην σε κακοχαρακτηρισουνε γιατι ο καθενας εχει τα δικα του γουστα..

Αρα και ναι και οχι και καλα και κακα.Που καταληγουμε?Αν και εχω facebook kai twitter και λαθος μου θα ελεγα πως αν δεν, εχεις βρισκεις καποια αλλη ασχολια..Αν εχεις προκυπτουν μπελαδες..Τωρα και εγω προσπαθω να βρω το κουραγιο να το διαγραψω:P

Αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
εγώ θα συμφωνήσω με τον metalchest. είναι τόσο μαλακία να ακούς φίλες σου να λένε ας βγάλουμε φωτογραφίες και μετά να ασχολούνται τόση ώρα να δουν ποια θα μπει face και ποια όχι... παλιά βγάζαμε φωτογραφίες για να έχουμε αναμνήσεις από κάποιες στιγμές και συνήθως τις κρατάγαμε προσωπικές βάζοντας τις σε κάποιο άλμπουμ. τώρα προσπαθούμε να βρούμε αφορμή από την κάθε περίσταση για να βγάλουμε μια "ωραία" φότο που θα "κερδίσει" λάικς και πολλά πολλά κόμεντ [τα μισά από τα οποία είναι ηλίθιες συζητήσεις μεταξύ "κολλητών" φίλων] .
για να μην πούμε ύστερα για τα ηλίθια παιχνίδια που σου τρώνε ώρες [και λεφτά από πιο "ηλίθιους"]... τέσπα είναι τόσα πολλά :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
υπερ οταν γινεται για λογους επικοινωνιας και διακινησης ιδεων.. κατα στην καταχρηση του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
To ξερετε το google+ ? Ειναι κανεις γραμενος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Social network είναι και δεν είμαι γραμμένη, ακόμα.
more: https://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231129471
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
μπορω να κανω chat?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ είμαι από τότε που ήταν κλειστό ακόμα! Είναι πάρα πολύ καλό, καμία σχέση με το σαχλό το fb! Κάνεις κανονικά chat μέσω gtalk! Και με κάμερα, με πολλά άτομα ταυτόχρονα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αυτή η δυνατότητα δεν είναι διαθέσιμη για τον λογαριασμό σας.
Πρέπει να είστε πάνω από μια ορισμένη ηλικία για να χρησιμοποιήσετε αυτήν τη λειτουργία.

Είναι μόνο για ενήλικους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
που μπορω να δω ποιοι ειναι διαθεσιμοι και να τους μιλησω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω αν είναι μόνο για άνω των 18...

Αν έχεις gmail είναι οι επαφές σου, τις βλέπεις αριστερά όπως κοιτάς την οθόνη, κάτω από τους κύκλους σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω αν είναι μόνο για άνω των 18...

Αν έχεις gmail είναι οι επαφές σου, τις βλέπεις αριστερά όπως κοιτάς την οθόνη, κάτω από τους κύκλους σου.

Έχω gmail, αλλά απ'ότι φαίνεται δεν μπορώ να κάνω εγγραφή στο + γιατί δεν είμαι 18 ακόμη. Ευχαριστώ πάντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top