PTE General (edexcel)

Ποια η γνώμη σας για το Edexcel;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Πολύ καλό πτυχίο

    Ψήφοι: 2 40.0%
  • Καλό πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%
  • Μέτριο πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%
  • Αδιάφορο πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%

webm0nst3r

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σκάνδαλο έχει δημιουργηθεί τις τελευταίες ώρες γύρω απο τις εξετάσεις πιστοποίηση της αγγλίκης γλώσσας του PTE(πρώην edexcel).O λόγος?Πάρα πολύ απλός!!

Οι εξεταζόμενοι πριν ένα μήνα έλαβαν το αποτέλεσμα των εξετάσεων το οποίο στους περισσότερους ήταν FAIL(δεν περάσανε)!Όμως χτές κυκλοφόρησαν τα αναλυτικά αποτελέσματα και οι εξεταζόμενοι μείνανε έκπληκτοι όταν είδαν πως το σκόρ τους στο τέστ ήταν πολύ πάνω απο την βάση(50%)!!

Αμέσως έγιναν τηλεφωνήματα με χιλιάδες παράπονα απο τους γονείς των παιδιών που τα είχανε κόψει χωρίς λογο!!Η απάντηση που πήρανε ήταν πως είχανε δίκιο και πως κατα την διάρκεια διόρθωσης των γραπτών αποφάσισαν να ανεβάσουν την βάση στο 64%(ενώ η βάση ήταν το 50%) λόγω του ότι πιστεύανε πως οι εξεταστές ήταν αρκετά επιεικείς!!Επίσης ανέφεραν πως οι εξεταζόμενοι που είχαν πάνω απο την βάση (πριν αλλαχτεί απροειδοποιητα και κοπούν) θα έχουν την δυνατότητα να ξαναδώσουν χωρίς να πληρώσουν εξέταστρα!!Το θράσος τους δεν έχει όρια!


Το σίγουρο είναι πως κάτι τέτοιο δεν είναι δίκαιο και για αυτό τον λόγο πολύς κόσμος θα κινηθεί νομικά!Το θέμα έχει ήδη δημοσιοποιηθεί στα ΜΜΕ και πρόκειται να υπάρξει τις επόμενες μέρες μεγάλος ντόρος!!

Πηγή:
Το Ποτιστήρι ©: Καταγγελία ΣΟΚ: Κόψανε μαθητές στο proficiency χωρίς λόγο!!
ΥΓ: Τα σχόλια δικά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia16

Νεοφερμένος

Η lia16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
παιδια σημερα εδωσα pte και εχω πολυ αγχος,δινω και ecce.Μπορει να μου πει καποιος πως θα ξερω αν περασα,ποια ειναι η βαση και ποσα μορια πρεπει να εχεις για να περασεις???
:)

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Μάιος-Ιούνιος 2012
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lia16

Νεοφερμένος

Η lia16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
σας παρακαλω μπορειτε να μου απαντησετε αν ξερει καποιος γιατι εχω λιγο αγχος???
αφηστε που στα προφορικα αυτη που με ρωταγε τα ελεγε πολυ γρηγορα ,μια ερωτηση δεν την ακουσα και της ειπα να την ξαναπει και
μια αλλη την απαντησα αλλα μαλλον λαθος
ευχαριστω!!!;)
για το edexcel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΖΟΥΚΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΤΖΟΥΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
σας παρακαλω μπορειτε να μου απαντησετε αν ξερει καποιος γιατι εχω λιγο αγχος???
αφηστε που στα προφορικα αυτη που με ρωταγε τα ελεγε πολυ γρηγορα ,μια ερωτηση δεν την ακουσα και της ειπα να την ξαναπει και
μια αλλη την απαντησα αλλα μαλλον λαθος
ευχαριστω!!!;)
για το edexcel

μην εχεις αγχος καθως βαθμολογουν πολυ αναλαφρα !!! εγω εδωσα τον δεκεμβρη για advanced χωρις προετοιμασια και το περασα με την μια !!! για να περασεις πρεπει να εχεισ 50-55% κυριως αν πιασεις 53 % και ανω περνας !! τα μερη συναθροιζονται. το ακουστικο 30% , η εκθεση 20%,το reading 25 % και το speaking 25 % .Στο speaking υπαρχουν πολλα κριτηρια για να σε βαθμολογησουν .δεν χρειαζεται να εχεις σε καθε part ενα συγκεκριμενο βαθμο εκεινους τους ενδιαφερει να πιασεις συνολικα πανω απο 53 % BE HAPPY :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia16

Νεοφερμένος

Η lia16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
μην εχεις αγχος καθως βαθμολογουν πολυ αναλαφρα !!! εγω εδωσα τον δεκεμβρη για advanced χωρις προετοιμασια και το περασα με την μια !!! για να περασεις πρεπει να εχεισ 50-55% κυριως αν πιασεις 53 % και ανω περνας !! τα μερη συναθροιζονται. το ακουστικο 30% , η εκθεση 20%,το reading 25 % και το speaking 25 % .Στο speaking υπαρχουν πολλα κριτηρια για να σε βαθμολογησουν .δεν χρειαζεται να εχεις σε καθε part ενα συγκεκριμενο βαθμο εκεινους τους ενδιαφερει να πιασεις συνολικα πανω απο 53 % BE HAPPY :D:D:D
aaa ευχαριστω παρα πολυ εισαι πολυ καλος αλλα δεν το ηξερα!!!δηλ χωρις προετοιμασια και το πηρες???τελειο μπραβο!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΖΟΥΚΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΤΖΟΥΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
aaa ευχαριστω παρα πολυ εισαι πολυ καλος αλλα δεν το ηξερα!!!δηλ χωρις προετοιμασια και το πηρες???τελειο μπραβο!!!!:clapup:
ναι χαλαρωσε !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia16

Νεοφερμένος

Η lia16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
aa και τα αποτελεσματα ποτε βγαινουν???μηπως ξερεις??:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΖΟΥΚΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΤΖΟΥΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
ναι μετα απο 2 μηνες τουλαχιστον σε εμενα μετα απο 2 μηνες ηρθαν τα αποτελεσματα στο internet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia16

Νεοφερμένος

Η lia16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ναι μετα απο 2 μηνες τουλαχιστον σε εμενα μετα απο 2 μηνες ηρθαν τα αποτελεσματα στο internet
ευχαριστω για την βοηθεια, καλη συνεχεια!!!!:clapup::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΖΟΥΚΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΤΖΟΥΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nikos Grn

Νεοφερμένος

Ο Nikos Grn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Και εγώ έδωσα αυτό το σαββατοκύριακο για level 5. Έχω να πω πως δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολα τα θέματα ειδικά αν είχες κάνει και καλή προετοιμασία!

Καλά αποτελέσματα σε όλους! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia16

Νεοφερμένος

Η lia16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Και εγώ έδωσα αυτό το σαββατοκύριακο για level 5. Έχω να πω πως δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολα τα θέματα ειδικά αν είχες κάνει και καλή προετοιμασία!

Καλά αποτελέσματα σε όλους! :)
επισης νικο μου!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tetraperatos

Νεοφερμένος

Η tetraperatos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιος που δεν εχει περασει το Edexcel!Διαβαζω τα σχολια κι εχω πεσει απ'τα συννεφα!Η μια λεει οτι το πηρε χωρις καθολου διαβασμα,ο αλλος απορουσε επειδη τα ειχε παει χαλια και μια αλλη περασε με excellant(ουτε το excellent δεν ξερει να γραφει!)ΕΛΕΟΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Προσωπικα, οι μαθητές μου δίνουν PTE (edexcel) απο το 2002. Τα αποτελέσματα ήταν πάντα όπως τα περιμένα. Υπήρχαν μαθητές που διάβασαν πολύ κ τα καταφεραν, υπήρχαν μαθητες που δεν διαβασαν πολύ, αλλά είχαν καλή αντίληψη, μαθαιναν πολλά από την παράδοση κ πάλι τα καταφεραν. Υπήρχαν μαθητές που δεν διάβασαν επαρκώς και κόπηκαν και μαθητές που διάβασαν, αλλά για άλλους λόγους, δεν τα κατάφεραν. Πάντα υπήρχε λόγος αν δεν παιρνούσανε κ δεν είχε να κάνει απαραίτητα με το διάβασμα (αν κ αυτη είναι η βασικότερη παραμετρος). Μπορεί να είχαν υπέρμετρο άγχος όμως ή χαμηλή αυτοεκτίμηση, πολλά γίνονται. Αλλά ποτέ δεν πέρασε μαθητής μου που δεν άξιζε να περάσει, όπως κι αν έμαθε τα αγγλικά του και τουλάχιστον προσωπικά, ποτέ δεν ένιωσα να αδικείται μαθητής μου

Κ κάτι ακόμη, κάπου το έχω ξαναγράψει. Το PTE είναι επικοινωνικό. Μπορεί ένας μαθητής μου για παραδειγμα, να μη μπορεί να μου πει πως μετατρεπω μια πρόταση από ενεργητική σε παθητική, αλλά να ξέρει να χρησιμοποιεί και να καταλαβαίνει την παθητική φωνή. Να την κατανοεί στο κείμενο ή να την χρησιμοποιεί σε μια έκθεση σωστα κι ας μην ξέρει τον κανόνα απ' εξω. Για εμένα αυτός είναι ο στόχος, γιατί, προσωπική άποψη, η κάθε γλώσσα, είναι επικοινωνία κ όχι απαρίθμηση κανόνων. Φυσικά θα τα διαβάσουμε, μην σας μπαίνουν ιδέες, αλλά ο στόχος είναι η κατανόηση κ η επικοινωνία. Αυτό σαν μια προσωπικη άποψη για το πώς δουλεύει το ΡΤΕ και ποια είναι η λογική του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

niki.tsim

Νεοφερμένος

Η niki.tsim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εδωσα και εγω level 5 τωρα τον μαιο και μ φανηκαν δυσκολα!ειδικα το 3 μερος του λιστενινγκ.νικο θυμασαι καμια απαντηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tetraperatos

Νεοφερμένος

Η tetraperatos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αν και δεν εχω σκοπο ν'αντιδικησω μαζι σας, σας ενημερωνω πως γνωριζω πολυ καλα πως λειτουργει το PTE αλλα και τα υπολοιπα πιστοποιητικα διοτι δραστηριοποιουμαι στο χωρο της ξενογλωσσης εκπαιδευσης σχεδον 20 χρονια.Ωστοσο,πιστευω οτι τα τελευταια χρονια,στο βωμο του ανταγωνισμου με γνωμονα φυσικα το κερδος,οι εξετασεις γενικοτερα εχουν γινει ευκολες και η βαση του 50% που εχει το PTE ειναι πολυ χαμηλη.
Υ.Γ.Εσεις επιλεξατε το PTE επειδη ειναι επικοινωνιακο η' επειδη περνουν πιο ευκολα οι μαθητες σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niki.tsim

Νεοφερμένος

Η niki.tsim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
δεν μου φάνηκαν και τόσο εύκολα νίκο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σας όσο δεν φαντάζεστε :clapup::clapup:
Διαφωνώ κάθετα με όσους κάνουν επιλογή βάση ευκολίας ή ανταποδιτικότητας. Τα πιστοποιητικά ευκολίας τα απορρίπτω καθώς θεωρώ πως καταστρέφουν τον κλάδο και δεν ανταποκρίνονται στο επίπεδο γλωσσομάθειας που πρέπει να έχει ο κατοχος (άρα κατ' εμε τίθεται θέμα αδικίας, δημοσίου συμφέροντος, κακής αξιολογησης της εργασίας μου και της προσπάθειας των μαθητών κα)
Επιλέγω το ΡΤΕ επειδή μου αρέσει η λογική του όπως ανέφερα :)

Αν κριτήριο ήταν η ευκολία, νομίζω υπάρχουν πολύ πιο "εύκολα" πιστοποιητικα που θα μπορούσα να επιλέξω
Αλλά όπως είπα, διαφωνώ για λόγους αρχής με αυτη τη λογική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tetraperatos

Νεοφερμένος

Η tetraperatos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Οταν λετε "ευκολα" πιστοποιητικα,ποια εννοειτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
"Εύκολα" θεωρώ τα πιστοποιητικά που εμφανίζουν πολύ υψηλά ποσοστά επιτυχίας, αλλά δεν θα ηθελα να αναφερθώ ονομαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top