Proficiency Michigan & Michigan State Uni.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Από ότι μου είπαν εμένα, μπορείς να βρεις πανεπιστήμια σε σκωτία και λιγότερα σε αγγλία που αναγνωριζουν το msu και όχι το ecpe. Οι λόγοι είναι καθαρα εμπορικοί και συμφωνιων που έχουν γίνει. Οκ δέχομαι ότι αυτα δεν θα ειναι κορυφαια πανεπιστήμια, βασικά για αξιολογα πανεπιστημια το ielts ειναι αναποφευκτο. Πιστεύω ότι το cpe ειναι μίλια πιο μπροστά και σε αναγνωριση αλλά και σε δυσκολία. Δεν πιστεύω ότι ειναι καν συγκρίσιμα.
Αυτό που αναφέρεις για την απόδειξη επάρκειας με ecce σίγουρα τα πανεπιστημια αυτά θα είναι αμφιβόλου ποιότητας..
Το msu ειναι ανερχομενο, στην ελλάδα το πλασάρει το ντιρι αν ξερω καλα.
εγω εχω κανει προετοιμασια για ecpe αλλα βασικα κανω την προετοιμασια ωστε να κρατησω επαφη με αγγλικα,να βελτιωθω ωστε να παω του χρονου για ielts. πρακτικα δεν μου χρειαζεται ουτε το ecpe ουτε το msu. αλλα αφου εχω κανει την προετοιμασια λεω πως ισως κανω λαθος να μην δωσω.
αλλα μου ακουστηκε καλη λυση το msu απο την αποψη οτι το εχω "πιο στα σιγουρα" απο οτι το ecpe. οποτε μην πανε αδικα και τα διδακτρα. δεν θελω να δωσω 180 ευρω στο ecpe και να μην το παρω.
το λεω αυτο γιατι τα 5λεπτα που εχεις παραπανω στην εκθεση, το πιο χαλαρο στυλ προφορικων που δεν εχεις "αντιπαλο", η απουσια vok test και η εμφαση στο reading το καθιστουν σιγουρα πιο ευκολο.
Το σημαντικότερο ειναι επισης οτι στο βιογραφικό μπορεις να γραψεις ξεκαθαρα "κατοχος Proficiency Michigan" οποτε φαινεται τελειως ισοτιμο με το αλλο. και οχι μονο θα φαινεται αλλα στην πραγματικοτητα ειναι κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Από ότι μου είπαν εμένα, μπορείς να βρεις πανεπιστήμια σε σκωτία και λιγότερα σε αγγλία που αναγνωριζουν το msu και όχι το ecpe.
Μπορείς να βρεις και πανεπιστήμια που σε δέχονται χωρίς αγγλικά (ναι, πραγματικά). Το θέμα είναι να σπουδάσεις στο καλύτερο πανεπιστήμιο που θα σε δεχτεί, όχι να ψάχνεις για τον πάτο του βαρελιού.

Πιστεύω ότι το cpe ειναι μίλια πιο μπροστά και σε αναγνωριση αλλά και σε δυσκολία. Δεν πιστεύω ότι ειναι καν συγκρίσιμα.
Από πλευράς δυσκολίας το CPE είναι λίγο πιο τσιμπημένο από το ECPE. Όχι πολύ και σίγουρα όχι μίλια. Χρειάζεται λίγο περισσότερη δουλειά, λίγο περισσότερη τριβή με τη γλώσσα. Από την άλλη, το ECPE θέλει ευρύτερο λεξιλόγιο και μεγαλύτερη άνεση. Η διαφορά τους σε επίπεδο σπουδών είναι ένα τρίμηνο, δηλ. αν είσαι έτοιμος να πάρεις το ECPE τώρα, με άλλους 3 μήνες δουλίτσα παίρνεις και το CPE.

εγω εχω κανει προετοιμασια για ecpe αλλα βασικα κανω την προετοιμασια ωστε να κρατησω επαφη με αγγλικα,να βελτιωθω ωστε να παω του χρονου για ielts. πρακτικα δεν μου χρειαζεται ουτε το ecpe ουτε το msu. αλλα αφου εχω κανει την προετοιμασια λεω πως ισως κανω λαθος να μην δωσω.
Να το δώσεις οπωσδήποτε. Όχι το MSU, το ECPE. To MSU σήμερα είναι, αύριο δεν είναι. Το ECPE είναι αναγνωρισμένο εδώ και 60 χρόνια στην Ελλάδα και έχει διεθνή παρουσία στο εξωτερικό.

το λεω αυτο γιατι τα 5λεπτα που εχεις παραπανω στην εκθεση, το πιο χαλαρο στυλ προφορικων που δεν εχεις "αντιπαλο", η απουσια vok test και η εμφαση στο reading το καθιστουν σιγουρα πιο ευκολο.
Δίνεις ένα πιο εύκολο πιστοποιητικό με αμφίβολη αναγνωρισιμότητα. Μην το κάνεις. Όλοι ξέρουν πλέον ότι το MSU είναι το ευκολάκι και πολλές μεγάλες εταιρίες τσεκάρουν ποιο "Michigan Proficiency" έχεις και με τι βαθμό. Άσε που θα σε βάλουν να κάνεις και συνέντευξη στα αγγλικά οπότε η έκπτωση στις γνώσεις θα φανεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Να το δώσεις οπωσδήποτε. Όχι το MSU, το ECPE. To MSU σήμερα είναι, αύριο δεν είναι. Το ECPE είναι αναγνωρισμένο εδώ και 60 χρόνια στην Ελλάδα και έχει διεθνή παρουσία στο εξωτερικό.
Δίνεις ένα πιο εύκολο πιστοποιητικό με αμφίβολη αναγνωρισιμότητα. Μην το κάνεις. Όλοι ξέρουν πλέον ότι το MSU είναι το ευκολάκι και πολλές μεγάλες εταιρίες τσεκάρουν ποιο "Michigan Proficiency" έχεις και με τι βαθμό. Άσε που θα σε βάλουν να κάνεις και συνέντευξη στα αγγλικά οπότε η έκπτωση στις γνώσεις θα φανεί.

ναι δεν έχεις άδικιο. δίνω κατι προσομοιώσεις αυτο το διαστημα ωστε να δω τι πιανω στο καθένα. και έπειτα θα αποφασίσω ανάλογα με τα αποτελεσματα μου. πάνε οι εποχές που έδινες και τα δυο και ότι πιάσεις και ότι δεν πέρναγες πάλι τον σεπτέμβρη.
τωρα 180+180 ειναι μεγαλος λογαριασμος και ειναι αδικο να σπαταληθεί αν δεν έχεις σοβαρές πιθανοτητες επιτυχίας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν είναι συνετό να δίνεις δύο εξετάσεις ταυτόχρονα γιατί μοιράζεις τον χρόνο σου στα δύο και άρα κάνεις λιγότερη δουλειά για την κάθε μία. Σε μια ενημέρωση γονέων που έκανε η Ελληνοαμερικανική πρόσφατα τέθηκε η ερώτηση αν είναι καλό να δίνουν οι μαθητές δύο πτυχία ταυτόχρονα (FCE και ECCE, CPE και ECPE) και αν η επίδοσή τους επηρεάζεται ευμενώς ή δυσμενώς από αυτή την προσπάθεια. Η απάντηση ήταν ότι στο επίπεδο Β2 υπάρχουν καλά αποτελέσματα από την ταυτόχρονη προετοιμασία αλλά στο επίπεδο C2 δεν το προτείνουν. Επίσης αυτό που είπαν είναι ότι αν θέλεις να αυξήσεις τις πιθανότητες να πάρεις το Proficiency είναι καλό να δίνεις πρώτα το Advanced. Αυτό δείχνει και η δική μου εμπειρία. Ποτέ ποτέ δεν στέλνω σπουδαστές για δύο πιστοποιήσεις ταυτόχρονα, ειδικά αν είναι αδύναμοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
απο πληροφοριες παντως που εχω μαθαινω οτι το msu κανει θραυση οσο περνα ο καιρος...
ολο και περισσοτεροι θελουν να το δωσουν ειτε αυτο μονο του, ειτε μαζι με το ecpe ωστε να παρουν ενα απο τα δυο.
μερικοι παντως μου ειπαν πως μετανιωνουν που θα δωσουν ecpe..εδωσαν 180ευρω και τωρα απλα ελπιζουν να τους κατσει το vocabulary part.
γιατι για να το παρεις το ecpe ολα απο το vocabulary part παιζονται και εκει απλα θελει τυχη. ενω το msu εχει μια σιγουρια πως αν εισαι διαβασμενος το εχεις ανετα.
τι να πω πιστευω πως σε 10-20 χρονια θα το δινουν παρα πολλοι χιλιαδες το msu...
εκτος του οτι εχει καλη οργανωση, σιγα-σιγα βγαινουν βιβλια με practice tests κλπ.., το βασικο ειναι οτι ειναι πιο ΟΡΘΗ η δομη της εξετασης κατα τη γνωμη μου... χωρις ακατανοητο λεξιλογιο (το εξεταζει μεσω κειμενων) ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
γιατι για να το παρεις το ecpe ολα απο το vocabulary part παιζονται και εκει απλα θελει τυχη. ενω το msu εχει μια σιγουρια πως αν εισαι διαβασμενος το εχεις ανετα.
Δεν ξέρω ποιος το λέει αυτό, αλλά πρόκειται για μεγάλη βλακεία.

Το Vocabulary part του GCVR μετράει για περίπου 30% της βαθμολογίας του GCVR και με μια μέτρια προετοιμασία μπορείς να πιάσεις 25-30 σωστά.

Με άλλα λόγια, άντε να χάσεις 10% από το Vocabulary. Όχι 10% του συνολικού βαθμού, αλλά 10% του βαθμού του GCVR - ο οποίος συμψηφίζεται με τους βαθμούς των άλλων parts. Αν είσαι μαθητής επιπέδου C2 μια χαρά καλύπτεις αυτή τη χασούρα στο listening ή στα προφορικά.

Το πόσοι δίνουν ένα πτυχίο δεν είναι ενδεικτικό της αξίας του. Μάλλον ισχύει το αντίστροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Δεν ξέρω ποιος το λέει αυτό, αλλά πρόκειται για μεγάλη βλακεία.

Το Vocabulary part του GCVR μετράει για περίπου 30% της βαθμολογίας του GCVR και με μια μέτρια προετοιμασία μπορείς να πιάσεις 25-30 σωστά.

Με άλλα λόγια, άντε να χάσεις 10% από το Vocabulary. Όχι 10% του συνολικού βαθμού, αλλά 10% του βαθμού του GCVR - ο οποίος συμψηφίζεται με τους βαθμούς των άλλων parts. Αν είσαι μαθητής επιπέδου C2 μια χαρά καλύπτεις αυτή τη χασούρα στο listening ή στα προφορικά.

Το πόσοι δίνουν ένα πτυχίο δεν είναι ενδεικτικό της αξίας του. Μάλλον ισχύει το αντίστροφο.

θα σου ηταν ευκολο να μου εξηγησεις το συστημα βαθμολογησης στο ecpe?

για παραδειγμα στο celp:

χωριζεται σε 4 μερη (speaking, listening, reading, writing+grammar μαζι)
το καθε μερος βαθμολογειται με αριστα το 25 και εχει βαση 15, αρα συνολικα θελεις 60 στα 100.
(για παραδειγμα 15/25 στις 40 ερωτησεις του listening το πιανεις αν εχεις τουλαχιστον 24/40)
εχεις το δικαιωμα μονο σε ενα μερος να γραψεις μεχρι και 12/25, και θα το παρεις με την προυποθεση οτι αθροιστικα εχεις πανω απο 60/100.
απο τωρα επισης αν με καποιον τροπο βγαλεις πανω απο 70/100 τοτε το παιρνεις οπως και να χει.
π.χ. αν παρεις 25/25 σε ολα εκτος του speaking, τοτε δεν χρειαζεται ξερω εγω να πας καν στο speaking...
τελος, το μερος οπου εκθεση+γραμματικη ειναι μαζι βαθμολογειται ως εξης:
η εκθεση με αριστα το 20 και η γραμματικη με αριστα το 5.
δηλαδη 32/40 στην γραμματικη ειναι 4/5. και 3/5 στην εκθεση ειναι 12/20, αρα συνολικα 12+3=15 = βαση.

μπορει να μου εξηγησει καποιος τι παιζεται στο ecpe?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Στο ECPE:

4 μέρη: Writing, Listening, GCVR, Speaking.
Το κάθε μέρος βαθμολογείται με άριστα το 1000.
Για να περάσεις θέλεις συνολικό μέσο όρο 650, δηλαδή 2600 μονάδες σύνολο.

To GCVR εξετάζει μαζί γραμματική, λεξιλόγιο και κατανόηση κειμένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
καποιου ειδους συμψηφισμοι δεν υπαρχουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τα τέσσερα μέρη συμψηφίζονται, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lianna_Ser

Νεοφερμένος

Η Λιάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα,
μήπως γνωρίζει κανένας πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα του proficiency MSU την περίοδο Μάιος 2015;
Καλή επιτυχία σε όλους όσους έχουν δώσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Νομίζω τέλη του μηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BelaLugosi

Νεοφερμένος

Η BelaLugosi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εδωσα ecpe οποτε θα δωσω 2-3 συμβουλες αν τελικα το επιλεξεις..
Το honors ειναι ωραιο βιβλιο αλλα αν δεν υπαρχει πολυς χρονος μπορεις να πας κατευθειαν σε βιβλια προσομοιωσης (πχ της Burlington), και δεν ειναι απαραιτητο (τουλαχιστον δεν ηταν για μενα) το βιβλιο γραμματικης. Τα τεστ προσομοιωσης εφοσον επαναλαμβανουν τα ιδια πανω-κατω γραμματικα φαινομενα, εν τελει σου μενουν οταν βλεπεις τα σωστα, με την επαναληψη! Αρκει να κανεις αρκετα τεστ.
Οσον αφορα το λεξιλογιο, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι βασει των τεστ που σου δινονται καθε φορα να μαθαινεις να μαθαινεις και να μαθαινεις λεξεις, ωστε καπου και να μην ξερεις την απαντηση, να επιλεγεις βασει της "εις ατοπον απαγωγης". Η εκμαθηση του λεξιλογιου δε σταματα ποτε οποτε προσπαθησε να πορευτεις με οσες περισσοτερες λεξεις μπορεις
Τελος, προπονησου με το χρονο σου ωστε να σου μενει νορμαλ χρονος για ολα και να μη χασεις βαθμους λογω αγχους!

Α! και οσον αφορα τη βαθμολογια, οταν εδινα εγω (πριν 3 χρονια) ισχυαν αυτα:
4 μερη με αριστα το 100 οπως προαναφερθηκε. Για να περασεις το καθε μερος πρεπει να εχεις 65/100. Εχεις το δικαιωμα να πεσεις σε 1 μονο μερος μεταξυ του 610 και του 650 (borderline fail) και παιρνεις κανονικα το πτυχιο αρκει να ειναι μονο 1 αυτη η κατηγορια. Ωστοσο αν πεσεις εστω σε 1 κατω απο 605 κοβεσαι.. αν εχουν αλλαξει 'σχουρατε με..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Τελικά τα αποτελεσματα βγαίνουν αύριο 17/07 και ώρα 16:00.καλή μας επιτυχία!

Θα ηθελα να σας πω κατι που την τελευταια εβδομαδα με προβληματιζει πολυ, με αποτελεσμα να εχω αγχωθει και να μην ξερω τι να κανω. Τον Μαϊο εδωσα για πρωτη φορα το proficiency του Msu ομως δυστυχως δε το πηρα. Την ημερα των γραπτων εξετασεων ειχα πυρετο και μια μερα πριν ειχα λιποθυμισει κιολας... Ετσι δεν ημουν αρκετα focus ενω μια εβδομαδα αργοτερα που ηταν τα προφορικα πηγα με περισσοτερη διαθεση και μονο στα προφορικα ειχα καλο βαθμο. Τωρα δε ξερω τι να κανω. Η κυρια μου, μου λεει να το ξαναδωσω και πως δε θα κανουμε πολλες ωρες για να πιεστω(θα παω 2α λυκειου και φροντιστηριο στα μαθηματα κατευθυνσης που θα ακολουθησω του χρονου)οι γονεις μου λενε μηπως πιεστω και πρεπει να παρω καλες βασεις κτλ. Τι λετε εσεις;
ΥΓ1:οι εξετασεις ειναι 5/12(μιλαμε για 3μηνες)
ΥΓ2:το Msu δεν απαιτει και πολυ λεξιλογιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
είμαι αναμεσα στο michigan και στο Μ.S.U .Μηπως πορει να με ενηρμερωσει καποιος για τη ευκολια/δυσκολια του πτυχιου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
To MSU είναι αρκετά πιο εύκολο από το ECPE. Δεν εξετάζει λεξιλόγιο, η γραμματική και τα προφορικά είναι λιγότερο απαιτητικά.

Βέβαια δεν έχει την ίδια αναγνωρισημότητα με το ECPE...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
είμαι αναμεσα στο michigan και στο Μ.S.U .Μηπως πορει να με ενηρμερωσει καποιος για τη ευκολια/δυσκολια του πτυχιου ;
Έδωσα το MSU πριν δύο χρόνια και έχω να σου πω ότι δεν είναι καθόλου εύκολα, παράλληλα με το MSU έχω κάνει προετοιμασία και για το ECPE, για αυτό έχω μέτρο σύγκρισης. Το MSU δεν εξετάζει σε ασκήσεις το λεξιλόγιο αλλά έχει 4-5 κείμενα με ερωτήσεις που αν δεν ξέρεις λεξιλόγιο δεν μπορείς φυσικά να το κατανοήσεις ;). Η αποψή μου είναι ότι τα δύο αυτά πτυχία είναι ισάξια στην δυσκολία, αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι ποία δομή εξέτασης σε βολεύει περισσότερο πχ. στο MSU, τα δύο τελευταία part στο listening ακούγονται δύο φορές,αν δεν είσαι καλός στο ακουστικό αυξάνεις τις πιθανοτητές σου, αντίθετα όμως το speaking του είναι μακρά πιο δύσκολα μπορεί να σε ρωτήσουν το οτιδήποτε ενώ στο ECPE είναι πιο στάνταρ και το λεξιλόγιο και αυτά που ρωτάνε αν είσαι τυχερός δηλαδή μπορεί να σου πέσει κάτι που το έχεις κάνει και στα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
είμαι αναμεσα στο michigan και στο Μ.S.U .Μηπως πορει να με ενηρμερωσει καποιος για τη ευκολια/δυσκολια του πτυχιου ;


Είμαι πτυχιούχος αγγλικής φιλολογίας και καθηγητής Αγγλικών σε κέντρο ξένων γλωσσών σε επίπεδα lower και proficiency, εδώ και χρόνια. Πρέπει κάποιος να έχει στο νου του κατά πρώτον, ότι και τα 2 πτυχία είναι επιπέδου C2 (Γ2). Οπότε Δεν υπάρχει εύκολο proficiency. Για να πάρεις οποιοδήποτε proficiency θέλει αρκετό διάβασμα, και σωστό καθηγητή/καθηγήτρια. Τώρα, μεταξύ των 2 αυτών proficiency, το MSU είναι πιο εύκολο να το πάρει κάποιος, και αυτό για αρκετούς λόγους:

1) Το ECPE του University of Michigan έχει βάση 65%, ενώ το CELP του Michigan State University (MSU) έχει βάση 60%, δηλαδή 5% πιο χαμηλή βάση από το ecpe. Και αν κάποιος νομίζει ότι αυτό το 5% είναι λίγο ας το ξανασκεφτεί, καθώς η πλειοψηφία των Αποτυχόντων στο ecpe (michigan) κόβεται μεταξύ του 60% και 65%.
2) To listening στο ECPE (michigan) το ακούς μια φορά. To listening στο CELP (MSU) το ακούς 2 φορές. Τεράστια διαφορά, πιστέψτε με.
3) Ο χρόνος που έχεις στην έκθεση στο michigan είναι 30 λεπτά. O χρόνος που έχεις στην έκθεση στο MSU είναι 35 λεπτά. Για κάποιον μπορεί να φαίνεται ένα 5λεπτο λίγο, όμως όταν ο χρόνος "τρέχει" σε έναν διαγωνισμό, ακόμα και το 5λεπτο μετράει.
4) Το speaking, η προφορική δηλαδή εξέταση, στο michigan είστε 2 μαζί εξεταζόμενοι, με πιο πολύπλοκη και πολύπλευρη εξέταση που διαρκεί περίπου 25 λεπτά. Στο MSU ο κάθε εξεταζόμενος εξετάζεται μόνος του, σε πιο φιλικές και απλές ερωτήσεις καθημερινού διαλόγου και ερωτήσεις τύπου "τι γνώμη έχεις για το χ θέμα;", με διάρκεια εξέτασης τα 12 έως 15 λεπτά.
5) ο χρόνος που σου δίνουν στο michigan για το GCVR, είναι αρκετά λίγος όπως διαμαρτύρονται αρκετοί μαθητές, με αποτέλεσμα να χρειαστεί κάποιες ερωτήσεις του τελευταίου reading στο τέλος του gcvr να μην τις προλαβαίνουν κάποιοι μαθητές και να τις βάζουν στην τύχη. Στο MSU ο χρόνος σε κάθε paper φτάνει και περισεύει για να τα τελειώσεις.
5) To MSU Δεν έχει ξεχωριστό κομμάτι με λεξιλόγιο. Το michigan έχει ξεχωριστό κομμάτι απαιτητικού λεξιλογίου. Το λεξιλόγιο στο msu είναι απλά κομμάτι των reading, όπου με 2 ερωτήσεις σε κάθε reading σε ρωτάει τι σημαίνει μια λέξη μέσα στο κείμενο, αλλά έτσι, ακόμα και να μην την ξέρεις, ίσως μπορεσεις να βγάλεις νόημα από τα συμφραζόμενα.

Και τα 2 πτυχία είναι αναγνωρισμένα από τον ΑΣΕΠ στο επίπεδο C2 (Γ2). Μπορείτε να δείτε την εγκύκλιο και στον ΑΣΕΠ αν θέλετε. Και τα 2 πτυχία, είναι ισόβιας αναγνώρισης με τον ισχύοντα νόμο. Τα παίρνεις σήμερα, και έχουν ισόβια ισχύ όσον αφορά την Ελλάδα.
Να γνωρίζουν οι υποφήφιοι επίσης το εξής. Πια η επάρκεια/άδεια διδασκαλίας με proficiency έχει καταργηθεί. Οπότε όποιο proficiency και να πάρεις, δεν μπορείς να βγάλεις άδεια διδασκαλίας, και συνεπώς Δεν έχεις δικαίωμα διδασκαλίας αγγλικών ούτε για φροντιστήρια/κέντρα ξένων γλωσσών, ούτε για ιδιαίτερα μαθήματα. Δικαίωμα διδασκαλίας αγγλικών θα έχουν πια, όπως και έτσι πρέπει, μόνο όσοι σπουδάζουν την αντίστοιχη φιλολογία σε πανεπιστήμιο. Δηλαδή για να διδάξεις αγγλικά, πρέπει να σπουδάσεις αγγλική φιλολογία σε πανεπιστήμιο. Για να διδάξεις ιταλικά, πρέπει να σπουδάσεις ιταλική φιλολογία σε πανεπιστήμιο, κ.λ.π. Το proficiency το παίρνει κάποιος για τα Μόρια που δίνει στους διαγωνισμούς του δημοσίου μέσω του ΑΣΕΠ, καθώς και για τον ιδιωτικό τομέα όπου σε κάποιες δουλειές ζητούν proficiency, ή είναι ένα proficiency επιθυμητό από εργοδότες ως προσόν.
Επίσης, αυτά τα πτυχία Δεν χρησιμοποιούνται για να πάει κάποιος να σπουδάσει στο εξωτερικό. Αν κάποιος θέλει να σπουδάσει στην Ευρώπη, πρέπει να έχει IELTS το πολύ διετίας όπου το κάθε πανεπιστήμιο το θέλει και με έναν συγκεκριμένο βαθμό, συνήθως γύρω στο 7. Αν θέλει κάποιος να σπουδάσει Αμερική πρέπει να έχει το TOEFL το πολύ διετίας, όπου πάλι το κάθε πανεπιστήμιο θέλει και έναν συγκεκριμένο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Έδωσα το MSU πριν δύο χρόνια και έχω να σου πω ότι δεν είναι καθόλου εύκολα, παράλληλα με το MSU έχω κάνει προετοιμασία και για το ECPE, για αυτό έχω μέτρο σύγκρισης. Το MSU δεν εξετάζει σε ασκήσεις το λεξιλόγιο αλλά έχει 4-5 κείμενα με ερωτήσεις που αν δεν ξέρεις λεξιλόγιο δεν μπορείς φυσικά να το κατανοήσεις ;). Η αποψή μου είναι ότι τα δύο αυτά πτυχία είναι ισάξια στην δυσκολία, αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι ποία δομή εξέτασης σε βολεύει περισσότερο πχ. στο MSU, τα δύο τελευταία part στο listening ακούγονται δύο φορές,αν δεν είσαι καλός στο ακουστικό αυξάνεις τις πιθανοτητές σου, αντίθετα όμως το speaking του είναι μακρά πιο δύσκολα μπορεί να σε ρωτήσουν το οτιδήποτε ενώ στο ECPE είναι πιο στάνταρ και το λεξιλόγιο και αυτά που ρωτάνε αν είσαι τυχερός δηλαδή μπορεί να σου πέσει κάτι που το έχεις κάνει και στα μαθήματα.
Με συγχωρείς..αλλά το "έκανα προτετοιμασία" από το "έδωσα εξετάσεις" είναι κάτι το τελείως διαφορετικό. Μέτρο σύγκρισης μπορείς να έχεις μόνο για τη μορφή και τη δομή της εξέτασης και όχι για το πόσο στάνταρ είναι αυτά που ρωτάνε. (Μιλάω για ECPE προφανώς). Επίσης, σε ό,τι πτυχίο και να δώσεις υπάρχει η πιθανότητα να σου τύχει κάτι που έχεις κάνει ήδη. Υπάρχει υπερπληθώρα θεμάτων που ανανεώνεται κάθε χρόνο, οπότε είναι λογικό να συμπέσει κάτι παρόμοιο.
Όσον αφορά το σενάριο=> "Ναι,το MSU δεν έχει ξεχωριστό part που να εξετάζει το λεξιλόγιο, έχει όμως αυξημένης δυσκολίας κείμενα που αν δεν ξέρεις λεξιλόγιο δεν μπορείς να τα κατανοήσεις"...Οκ! Ενώ στο ECPE που έχει κάτι κείμενα για γενετικά τροποποιημένα τρόφιμα, ασθένειες, φυσικά φαινόμενα και επιστημονικά θέματα βγαίνουν με λεξιλόγιο επιπέδου Β, επειδή εξετάζεται το λεξιλόγιο ξεχωριστά. Άσε μας μωρέ. Τα κείμενα ανάμεσα στα δύο πτυχία είναι εξίσου δύσκολα, απλά το MSU αναπληρώνει το κενό του vocabulary section με ένα 5ο κείμενο, το οποίο στο ECPE δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Τα κείμενα ανάμεσα στα δύο πτυχία είναι εξίσου δύσκολα, απλά το MSU αναπληρώνει το κενό του vocabulary section με ένα 5ο κείμενο, το οποίο στο ECPE δεν υπάρχει.

Δεν ισχύει αυτό. Δεν υπάρχει 5ο κείμενο. Το MSU έχει 4 Κείμενα (passages).Είναι ίδιας δυσκολίας με το ecpe (michigan). Απλά είναι λίγο πιο μεγάλα. Κάτι το οποίο όμως δεν έχει σημασία, καθώς σε αντίθεση με το ecpe (michigan), στο MSU τα reading είναι ξεχωριστό part που σου δείνουν 55 Ολόκληρα λεπτά για να τα τελειώσεις, και από τους μαθητές και φοιτητές που έχω προετοιμάσει και το έχουν δωσει, σας λέω ότι ο χρόνος φτάνει και περισεύει για να τα τελειώσεις. Σε αντίθεση με το gcvr του ecpe που κάποιοι δεν προλαβαίνουν να το τελειώσουν λόγω χρόνου και αναγκάζονται κάποια στο τέλος να τα βάζουν στην τύχη. Για εμένα η επιλογή είναι ξεκάθαρη. MSU.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top