Proficiency edexcel

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
θα ηθελα να μαθω αν το proficiency του edexcel γινεται δεκτο απο τα ελληνικα πανεπιστημια για μεταπτυχιακα καθως επισης και για την αγορα εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ISI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ISI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
δυσκολο,μιας και δν ειναι ευρεως γνωστο ακομα πιστευω.και οσο θα υπαρχουν τα του Michigan και Cambridge παντα αυτα θα επισκιαζονται.

απο την αλλη,αν χρησιμοποιησεις την νομοθεσια περι της ισοτιμιας τους απο τον ΑΣΕΠ και κατα συνεπεια απο το ελληνικο δημοσιο,δν βρισκω λογο να μην στο δεχτουν.

δν πρεπει να ξεχνας ομως το αυτοδιοικητο των πανεπιστημιων.(αποφασιζουμε και διαταζουμε ενα πραμα.)

για την αγορα εργασιας μαλλον θα πρεπει να παρεις ενα απο τα ανω πτυχια που αναφερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Εγώ που έδινα φέτος διάλεξα το edexcel γιατί είναι νομοθεσιακά ισότιμο με τα άλλα δύο και επίσης είναι το πιο εύκολο. Τέλος σε περίπτωση που θες να περάσεις σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού ποιος ξέρει τι πτυχίο θα σου ζητήσουν, οπότε γιατί να παιδευτείς και με να να πρέπει να ξαναδώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στο εξωτερικο τα πραγματα ειναι ιδιαιτερα μπερδεμενα.
Μπορει να ζητησουν TOEFL or IELTS or rarely CPE.

Για την Ελλαδα τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα και το EDEXCEL υπαρχει στο προσοντολογιο του ΑΣΕΠ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς είναι :) Το ασεπ κάνει αποδεκτό το edexcel ακριβώς όπως και το michigan και cambridge.
Για τα πανεπιστημια, τουλαχιστον της Αγγλίας, έτσι κι αλλιώς θα σου ζητηθει πρόσφατο πιστοποιητικό και το καθε παν/μιο κρινει μόνο του ποιο το καλύπτει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πολυ σωστα Σονια μου!
Πολλα πανεπιστημια θελουν TOEFL ή ΙELTS.
Αλλα CPE με Β,αλλα με C.Ελαχιστα με Α.
Πολλες φορες ακομα και τα TOEFL και IELTS τα ζηταν με βαθμό.
πχ. το ΙΕLTS με 7.0 κλπ.

Αρα ειναι πολύ δυσκολο να προβλεψεις τις απαιτησεις καθε πανεπιστημιου του εξωτερικου μιλωντας παντα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
τα αποτελεσματα του ποτε βγαινουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariathess

Νεοφερμένος

Η mariathess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
αρχες αυγουστου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μπορει και την τελευταια βδομαδα του Ιουλίου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thes

Νεοφερμένος

Η thes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
τα αποτελέσματα για τα φροντιστήρια βγήκαν χτες ( 13/7 ) και σήμερα θα βγουν για τους ανεξάρτητους μαθητές..... ρίξτε μια ματιά στο exams.palso.gr.... καλά αποτελέσματα σε όλους:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gime

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Καλημέρα. Τα αποτελέσματα δεν έχουν βγει ακόμα. Επικοινώνησα με το palso και μου είπαν τέλος ιουλίου- αρχές αυγούστου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannakis7

Νεοφερμένος

Ο giannakis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
καλημερα,
σκεφτομαι να δωσω το παραπάνω πτυχιο τον μαιο. μπορει καποιος να μου προτεινει βιβλια για να ξεκινησω να διαβαζω μονος μου; η αληθεια ειναι οτι πριν 2 χρονια ειχα παρει πτυχιο επιπεδου Γ1 αλλα λογω της σχολής και εργασιων διαβαζω κειμενα στα αγγλικα και δεν εχω χασει την επαφη. εχει καποιος να προτεινει καποιο αλλο πτυχιο επιπεδου Γ2 που να μπορω να δωσω; δεν θελω να δωσω ECPE και CPE, δεν θελω κατι τοσο αυστηρο γιατι εχω ξεχασει αυστηρες γραμματικες κτλ...οποιος εχει καμια ιδεα ας βοηθησει...thanks anyway
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
μπορεις να κανεις παστ παπερς απο το www.pearsonpte.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
καλημερα,
σκεφτομαι να δωσω το παραπάνω πτυχιο τον μαιο. μπορει καποιος να μου προτεινει βιβλια για να ξεκινησω να διαβαζω μονος μου; η αληθεια ειναι οτι πριν 2 χρονια ειχα παρει πτυχιο επιπεδου Γ1 αλλα λογω της σχολής και εργασιων διαβαζω κειμενα στα αγγλικα και δεν εχω χασει την επαφη. εχει καποιος να προτεινει καποιο αλλο πτυχιο επιπεδου Γ2 που να μπορω να δωσω; δεν θελω να δωσω ECPE και CPE, δεν θελω κατι τοσο αυστηρο γιατι εχω ξεχασει αυστηρες γραμματικες κτλ...οποιος εχει καμια ιδεα ας βοηθησει...thanks anyway

και εγω μια απο τα ιδια...ειχα παρει το C1 πριν 2,5 χρονια και θελω να δωσω μονη μ...κανω ερευνα εδω και κατι εβδομαδες σχετικα με τα πτυχια και πιστευω οτι καλυτερα να δωσεις το langashire(uclan) του οποιου το C2 ειναι αναγνωρισμενο απο τον ασεπ και μαλιστα δινει και επαρκεια διδασκαλιας...:) ή το edexcel που εινια και αυτο αναγνωρισμενο απο τον ασεπ(χωρις επαρκεια ομως) υπαρχουν και κατι αλλα νομιζω αλλα αυτα εινια τα πιο "καλα" πιστευω με την εννοια οτι ειναι βατα και σου δινουν την πιστοποιηση αριστης γνωσης που σε ενδιαφερει!
https://aglikapastras.com/εκπαιδευτικό-υλικό/past-papers/ εδω θα βρεις past papers του edexcel
https://www.europalso.gr/?q=node/675 και εδω θα βρεις past papers του uclan.
ριξε μια ματια να δεις ποιο ειναι πιο κοντα στα μετρα σου :hmm::hmm:και αν θες να το ψαξεις και μονος σου https://www.english-exams.org/ ειναι μια χρησιμη διευθυνση που βρηκα...οσον αφορα την εκθεση αμα ψαξεις θα βρεις models εκθεσεων στο ιντερνετ ...και θα μπορεσεις ισως να αναβαθμισεις τις δικες σου .....εγω θα ψαξω μερικα models την αλλη εβδομαδα...αμα θες θα στα στειλω να τα δεις και εσυ! καλη σου επιτυχια!;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
το edexcel b5 ειναι πολύ καλό.έδωσα τον περασμένο μάη και το πήρα.....δεν έχει πολύ μεγάλες απαιτήσεις γραμματικής.απλά πρέπει να είσαι πολύ καλός στην έκθεση γιατί θα χρειαστεί να γράψεις 2 εκθέσεις και στην ανάλυση κειμένου που είναι το βασικότερο μέρος της εξέτασεις.τα προφορικά δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο ενώ στο listening πρέπι να προσέχεις γιατί εμένα τουλάχιστον με δυσκόλεψε.αλλά εντάξει εγώ πάντα είχα προβλημα με το listening...............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannakis7

Νεοφερμένος

Ο giannakis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
επειδή τα έχω κοιτάξει όλα τα πτυχία επιπέδου C2 νομίζω ότι το Edexcel είναι πιο κοντά στα μέτρα μου γιατί ασχολούμαι με αγγλικά κείμενα και εχω επαφη από αυτή την άποψη. τωρα να κατσω να διαβαζω παλι γραμματικές και ατελείωτα λεξιλόγια δεν μπορώ να το κάνω και το Uclan ζητάει και γραμματική και λεξιλόγιο.Δστυχώς. Οπότε έχω αποφασίσει οτι θα δώσω edexcel. Περίμενα βασικά φέτος ότι θα εβγαινε το ΚΠΓ επιπέδου Γ2 να το δώσω αλλά δεν βλέπω φως. Απλά τώρα ψάχνω για βιβλία για το edxcel εκτός από τα past papers που σε ευχαριστω που τα βρηκατε.
Είχα σκεφτεί να δώσω και το Bulats αλλα θέλει πάνω απο 90/100 και τρόμαξα....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
επειδή τα έχω κοιτάξει όλα τα πτυχία επιπέδου C2 νομίζω ότι το Edexcel είναι πιο κοντά στα μέτρα μου γιατί ασχολούμαι με αγγλικά κείμενα και εχω επαφη από αυτή την άποψη. τωρα να κατσω να διαβαζω παλι γραμματικές και ατελείωτα λεξιλόγια δεν μπορώ να το κάνω και το Uclan ζητάει και γραμματική και λεξιλόγιο.Δστυχώς. Οπότε έχω αποφασίσει οτι θα δώσω edexcel. Περίμενα βασικά φέτος ότι θα εβγαινε το ΚΠΓ επιπέδου Γ2 να το δώσω αλλά δεν βλέπω φως. Απλά τώρα ψάχνω για βιβλία για το edxcel εκτός από τα past papers που σε ευχαριστω που τα βρηκατε.
Είχα σκεφτεί να δώσω και το Bulats αλλα θέλει πάνω απο 90/100 και τρόμαξα....:/:

χαχαχαχα και εγω το κοιταξα το bulats και με το που το ειδα εφυγα τρεχοντας!:whistle::whistle::whistle:
οντως το uclan μπορει να στην φερει με τα transformations και τα derivatives.......κοιταξα στο σαιτ του ΚΠγ και λεει οτι το υπουργειο ετοιμαζε να βγαλει Γ2 το 2010! μουφα τελικα...ποιος ξερει μπορει να βγει το 2011.....:hmm::hmm:

το edexcel b5 ειναι πολύ καλό.έδωσα τον περασμένο μάη και το πήρα.....δεν έχει πολύ μεγάλες απαιτήσεις γραμματικής.απλά πρέπει να είσαι πολύ καλός στην έκθεση γιατί θα χρειαστεί να γράψεις 2 εκθέσεις και στην ανάλυση κειμένου που είναι το βασικότερο μέρος της εξέτασεις.τα προφορικά δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο ενώ στο listening πρέπι να προσέχεις γιατί εμένα τουλάχιστον με δυσκόλεψε.αλλά εντάξει εγώ πάντα είχα προβλημα με το listening...............

ωραια τωρα που διαβασα το μνμ σου ησυχασα λιγο:D:D γιατι ειχα αρχησει να αγχωνομαι...εχω και εγω ζορι με το listening!οταν λες αναλυση κειμενου ενοεις το reading?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
καλημερα,
σκεφτομαι να δωσω το παραπάνω πτυχιο τον μαιο. μπορει καποιος να μου προτεινει βιβλια για να ξεκινησω να διαβαζω μονος μου; η αληθεια ειναι οτι πριν 2 χρονια ειχα παρει πτυχιο επιπεδου Γ1 αλλα λογω της σχολής και εργασιων διαβαζω κειμενα στα αγγλικα και δεν εχω χασει την επαφη. εχει καποιος να προτεινει καποιο αλλο πτυχιο επιπεδου Γ2 που να μπορω να δωσω; δεν θελω να δωσω ECPE και CPE, δεν θελω κατι τοσο αυστηρο γιατι εχω ξεχασει αυστηρες γραμματικες κτλ...οποιος εχει καμια ιδεα ας βοηθησει...thanks anyway

https://www.andrewbetsiselt.gr/images/City Guilds C2 -Pr-Test-1-new.pdf
εδω θα βρεις ενα past paper του city&guilts....αποτι ειδα στα γρηγορα δεν εχει use of english οπως και το edexcel ;);)και μπορει να σου αρεσει!εχε ομως υποψη σου οτι δεν θα παρεις επαρκεια διδασκαλιας..:(
αμα ενδιαφερεσαι να αγορασεις βιβλια του edexcel βρηκα ενα https://www.andrewbetsiselt.gr/Edexcel-Exams.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Platonas

Νεοφερμένος

Ο Platonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλημερα,
σκεφτομαι να δωσω το παραπάνω πτυχιο τον μαιο. μπορει καποιος να μου προτεινει βιβλια για να ξεκινησω να διαβαζω μονος μου; η αληθεια ειναι οτι πριν 2 χρονια ειχα παρει πτυχιο επιπεδου Γ1 αλλα λογω της σχολής και εργασιων διαβαζω κειμενα στα αγγλικα και δεν εχω χασει την επαφη. εχει καποιος να προτεινει καποιο αλλο πτυχιο επιπεδου Γ2 που να μπορω να δωσω; δεν θελω να δωσω ECPE και CPE, δεν θελω κατι τοσο αυστηρο γιατι εχω ξεχασει αυστηρες γραμματικες κτλ...οποιος εχει καμια ιδεα ας βοηθησει...thanks anyway
εγώ προετοιμάστηκα με το βιβλίο του Hillside Press και το πήρα το πτυχίο...βέβαια έκανα και βιβλία προετοιμασίας του cambridge.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εγώ προετοιμάστηκα με το βιβλίο του Hillside Press και το πήρα το πτυχίο...βέβαια έκανα και βιβλία προετοιμασίας του cambridge.:)

πλατονα..τα προφορικα πως ηταν?τι σας εδωσαν?

ξερει κανεις που μπορω να βρω πληροφοριες για την δομη του speaking part του edexcel? και αν γινεται να δω και τιποτα βιντεακια?ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top