Proficiency και φοιτητική ζωή

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Εξαρτάται από το άτομο, τα κίνητρα και την προσπάθεια
Δίκιο έχεις σε αυτό, απλά μιλάμε για φοιτητές aka πιο πηγμένο μυαλό. Η περίοδος των φοιτητικών χρόνων είναι ιδανική για να τελειώσεις με τα αγγλικά σου. Όλα τα σοβαρά τμήματα προσφέρουν βιβλιογραφία στα αγγλικά άρα εξασκείσαι. Ταινίες κλπ όλοι βλέπουν. Ωριμότητα υπάρχει και προηγούμενη εμπειρία σε θέματα εκθέσεων στα ελληνικά. Δεν παίζουν δουλειές, οικογένειες, σχολεία που μπορούν να σε πάνε πίσω. Και κυρίως ξέρεις ότι κάθε ώρα που αφιερώνεις είναι δική σου επιλογή και ότι αν δεν την εκμεταλλευθείς χάνεις ωραιότατες ευκαιρίες να κάνεις κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δίκιο έχεις σε αυτό, απλά μιλάμε για φοιτητές aka πιο πηγμένο μυαλό. Η περίοδος των φοιτητικών χρόνων είναι ιδανική για να τελειώσεις με τα αγγλικά σου. Όλα τα σοβαρά τμήματα προσφέρουν βιβλιογραφία στα αγγλικά άρα εξασκείσαι. Ταινίες κλπ όλοι βλέπουν. Ωριμότητα υπάρχει και προηγούμενη εμπειρία σε θέματα εκθέσεων στα ελληνικά. Δεν παίζουν δουλειές, οικογένειες, σχολεία που μπορούν να σε πάνε πίσω. Και κυρίως ξέρεις ότι κάθε ώρα που αφιερώνεις είναι δική σου επιλογή και ότι αν δεν την εκμεταλλευθείς χάνεις ωραιότατες ευκαιρίες να κάνεις κάτι άλλο.

Mια χαρα τα λες αλλα δυστυχως δεν ειναι αποδεδειγμενο πως ο φοιτητης θα αφιερωσει ωρες για τα αγγλικα ή για αλλες γλωσσες.Δυστυχως αυτην την περιοδο οι φοιτητες θελουν να κανουν οσα στερηθηκαν για να εισαχθουν σε πανεπιστημιακο ίδρυμα.
Αυτα πιστευω ειναι προσωπικη μου αποψη.Συμφωνω με ολα οσα λες καθως απο ολες τις πλευρες εισαι πιο "ώριμος" για να αντεπεξελθεις με το Proficiency σε ηλικια 19-20 χρονων!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimTB

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Φέτος έδωσα πανελλήνιες και κατάφερα να περάσω στην πρώτη προτίμησή μου(Ηλεκτρολόγος Μηχ. & Μηχ. Υπολογιστών στο ΕΜΠ).

Έχω πάρει στην πρώτη λυκείου το ALCE. Μιας και έχω λίγο ελεύθερο χρόνο, αξίζει να αρχίσω ξανά προετοιμασία για να δώσω Proficiency για τον Μάιο; Γνωρίζει κάποιος αν ένα τέτοιο πτυχίο θα με βοηθήσει στην εύρεση εργασίας στον κλάδο μου; Με το Advanced τελικά τι γίνεται; Έχω ακούσει από πολλούς πως έχει καταργηθεί. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λοιπον εγω θα σου προτεινα να το δωσεις.
Προφταίνεις μεχρι τον Μαη αν δεν εχεις ξεχασει πολλα πραγματα και σιγουρα αν το παρεις εχεις ενα μεγαλο πλεονεκτημα.Μπορεις να κανεις αιτηση για μεταπτυχιακο έπειτα και θα σου χρειαστει σιγουρα στην αγορα εργασίας.Ειδικα για ενα τοσο ελευθερο επαγγελμα!:)
Για το advanced φυσικα και αξιζει 50 μορια στο δημοσιο και αναγνωριση απο τον ιδιωτικο τομεα.Αλλα και παλι οι πιο πολλοι εχουν Proficiency!
Aν θες οτιδηποτε αλλο μην διστάσεις!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

planety

Νεοφερμένος

Η planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
σου προτείνω να το δώσεις, αν πραγματικά έχεις διάθεση να διαβάσεις και θέλεις να προσπαθήσεις, γιατί είναι δύσκολο πτυχίο και χρειάζεται κόπο και αν δεν κάνεις και εντατικά, δεν βγαίνει μέσα σε λίγους μήνες η ύλη, εκτός κι αν είσαι εσύ αστέρι και σου αρέσει πολύ η γλώσσα... σκέψου ότι είναι το ανώτατο πτυχίο που μπορεί να έχει κάποιος στα αγγλικά χωρίς να είναι ο κλάδος του η συγκεκριμένη γλώσσα. ας πούμε, εγώ που με ενδιέφερε η ίδια η γλώσσα πήγα αγγλική φιλολογία, το proficiency δεν μου αρκούσε για να μπω σε τάξη να κάνω μάθημα... άρα αν πραγματικά το θέλεις, κάντο. θα σου χρειαστεί σίγουρα αν είσαι σχετικά φιλόδοξος με τη δουλειά σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimTB

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Χωρίς Proficiency δεν μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό;

Επίσης τι γνώμη έχετε για τα φροντιστήρια; Είναι καλύτερα να παρακολουθήσω σε τμήμα ή να προτιμήσω ιδιαίτερα; Με τρομάζει η ιδέα των 8+ ωρών την εβδομάδα καθώς υποθέτω πως πολλές μέρες θα γυρίζω αργά το μεσημέρι - σχεδόν απόγευμα στο σπίτι.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Χωρίς Proficiency δεν μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό;

Επίσης τι γνώμη έχετε για τα φροντιστήρια; Είναι καλύτερα να παρακολουθήσω σε τμήμα ή να προτιμήσω ιδιαίτερα; Με τρομάζει η ιδέα των 8+ ωρών την εβδομάδα καθώς υποθέτω πως πολλές μέρες θα γυρίζω αργά το μεσημέρι - σχεδόν απόγευμα στο σπίτι.

:)

Για το μεταπτυχιακο δεν ειμαι και απολυτως σιγουρος,μην σε πάρω και στον λαιμό μου!;)
Αλλα πλέον ζητουν και Proficiency για Μεταπτυχιακο!:)

Τωρα για το αν θα πρεπει να κανεις μαθημα σε φροντιστηριο ή ιδιαιτερο.
Για σενα προτεινω ή ιδιαιτερο ή να κανεις σε γκρουπ 3-4 ατομων το πολυ.
Για να γινεται καλη δουλεια σε λίγο χρονο.Εισαι ενηλικας και οχι στην ηλικια μας αρα πρεπει να εισαι με ΕΝΗΛΙΚΕΣ γιατι συνηθως πολλοι στην ηλικια μας(ακομα και γω το παραδεχομαι)βγαζουν την τρελα τους στο φροντιστηριο και γινεται η ωρα του παιδιου.
Αρα ή ιδιαιτερο ή αν δεν μπορεις να αντεξεις το σχετικα υψηλο κοστος μαθημα σε μικρο γκρουπ με ατομα της ηλικίας σου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδιά λίγο να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα γιατί ο μύθος με τα προφισενσι στην ελλάδα καλά κρατεί. ΤΟ ecpe είναι ένα αρκετά καλό πτυχίο και για την ελλάδα είναι μια χαρά για εταιρίες , δημόσιο. Τώρα για σπουδές εκτός ή και εντός καμμιά φορά κανένα κράτος δεν ενδιαφέρεται για τα προφισιενσυ που έχετε. Εαν δεν έχεις ΤΟEFL στο εξωτερικό δε κάνεις τίποτα . Ορισμένα βρετανικά ζητούν ή ΤΟΕFL η προφισιενσυ.Πάντως ΟΛΑ χωρίς εξαίρεση ζητάνε ΤΟΕFL !Λίγο να ξεπεράσουμε το κόμπλεξ των πτυχίων και τη θεοποίηση του προφισιενσυ (δε αναφερομαι συγκεκριμενα σε εσας αλλά σε όλη την ιδέα της κοινωνιας +φροντιστηριων για την σημασια που εχει το προφισιενσυ το ecdl κ αλλα τετοια πραγματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν ειναι μονο το TOEFL φιλε μου είναι και το IELTS.
Και για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο ζητουν αυτα τα δυο.
Αλλα για μεταπτυχιακο στην Ελλαδα τους αρκει ενα Proficiency!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

caramela

Νεοφερμένος

Η caramela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
νομιζω πως καλο θα ηταν να το δωσεις.
ξερω πολλους που δεν εχουν το proficiency και ειναι δυσκολο να βρουν δουλεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
αξίζει και παρααξίζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
πόσο χρόνο προετοιμασίας απαιτεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως είναι κόπος,το proficiency είναι πολύ πιο εύκολο από ότι θεωρείται,κατά τη γνώμη μου.Ο χρόνος για να προετοιμαστείς μέχρι το Μάιο,εφόσον δεν έχεις αφήσει τελείως τα αγγλικά είναι υπεραρκετός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως είναι κόπος,το proficiency είναι πολύ πιο εύκολο από ότι θεωρείται,κατά τη γνώμη μου.Ο χρόνος για να προετοιμαστείς μέχρι το Μάιο,εφόσον δεν έχεις αφήσει τελείως τα αγγλικά είναι υπεραρκετός.

+1!;):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Γειαα σας. =)
Ελπίζω να θέσω την απορία μου σε σωστό θέμα.

Τώρα θα πάω Β Λυκείου και δεν ξέρω αν θα ήταν καλή ιδέα να κάνω προετοιμασία και να δώσω τώρα proficiency ή φοιτήτρια. Ποιά είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Θα δώσεις φέτος το προφίσενσυ ή στη μέση της 3ης λυκείου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Φέτος. Σύντομη προετοιμασία θα κάνω, γιατί αλλιώς δεν γίνεται. Θα έχω και τα φροντιστήρια της κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Φέτος. Σύντομη προετοιμασία θα κάνω, γιατί αλλιώς δεν γίνεται. Θα έχω και τα φροντιστήρια της κατεύθυνσης.
Κοιτά..στη θέση σου θα προτιμούσα να κάνω ως πρωτοετής..π.χ φέτος έκανα Ιταλικά, οκ βέβαια δνε ήταν τόσο εντατικά τα μαθήματα:/: Πάντως π.χ στο 1ο έτος είναι ευκαιρία να ασχοληθείς με κάτι άλλο γιατί υπάρχει χρόνος ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Φέτος. Σύντομη προετοιμασία θα κάνω, γιατί αλλιώς δεν γίνεται. Θα έχω και τα φροντιστήρια της κατεύθυνσης.
Ήμουν στην ίδια θέση με εσένα και τελικά δεν το έδωσα θα έχω χρόνο στο πρώτο έτος δεν χρειάζεται να πιέζεσαι φέτος κατά την γνώμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Αχα, μάλιστα..θα το ξανασκεφτώ άμα είναι.
Σας ευχαριστώ πολύ! ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top