Proficiency έκθεση

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
2

Παιδιά,ας καταρρίψουμε επιτέλους το μύθο της επιτακτικής ανάγκης εξαίρετου λεξιλογίου για την απόκτηση proficiency.Όταν μιλάς το ζήτημα είναι να έχεις ευχέρεια και δομημένο λόγο,όχι να πετάξεις 3 λέξεις που δεν τις συναντούν οι αμερικάνοι/άγγλοι δεν ξέρω και γω ποιοι.Η δομή και η γραμματικοσυντακτική μας γνώση θα καθορίσουν το αποτέλεσμα.Τα υπόλοιπα είναι φιοριτούρες για να εντυπωσιάσεις τον εξεταστή.Ο μαθητής με συγκροτημένο λόγο θα χρησιμοποιεί εύστοχα ακόμη και τις καθημερινές λέξεις της γλώσσας που διδάσκεται,χωρίς να κατακρεουργεί το λόγο του με ''άγνωστες'' λέξεις.Να σημειωθεί πως μιλάω για τον προφορικό λόγο,στα γραπτά σαφώς και απαιτείται υψηλή γνώση λεξιλογίου,αν και τα φροντιστήρια τείνουν να μας στρεσάρουν στο έπακρο,προμηθεύοντας μας με αναρίθμητες φωτοτυπίες άγνωστων λέξεων,οι οποίες εν τέλει δεν ζητούνται την ημέρα των εξετάσεων.
Προσωπικά,για michigan χρησιμοποιήσαμε και Griva.Άνοιξα,λοιπόν,το λεξιλόγιο,ξεχώρισα τις λέξεις που θα μπορούσα εγώ στην καθημερινότητα μου να χρησιμοποιήσω και τις λέξεις που οι ομόγλωσσοι των εξεταστών θα χρησιμοποιούν καθημερινά,και το αποτέλεσμα ήταν HP στο GCVR.Είδαμε και τους μαθητές που μάθαιναν ολόκληρα βιβλία απ'έξω και στο τέλος απέτυχαν.

Take it easy,μια εξέταση είναι.

:bye:

Noμιζω ειναι ενας υποψηφιος στο MSU-CELP.
Ενα υποψηφιος και 2 εξεταστές.
Και φυσικα σε ολα αυτα που είπες θα συμφωνησω απόλυτα.

Πρωτα απο ολα ο ρόλος σου ειναι ενεργητικος στο προφορικο τεστ.Αυτο σημαινει πως ο στόχος σου είναι να επικοινωνήσεις.Τίποτα παραπάνω.Πρέπει να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις ποικίλες καταστάσεις με τον κατάλληλο τροπο.Ειδικά οταν το προφορικό ειναι Role-play (Michigan ECPE,MSU CELP,KPG,City and Guild etc)Πρεπει να μπεις στο πετσί του ρόλου.Να δειξεις πραγματικο ενδιαφέρον για την κατασταση αυτή.Οχι να δειχνουμε πως βαριόμαστε που ζούμε.Στα κριτηρια βαθμολογηση παιζει ρολο και η αλλεληπιδραση των υποψηφίων,το αν εχεις ολοκληρωσει σωστα την άσκηση και μετα παει γραμματικη-λεξιλογιο και για το αν επιτυγχανεται ο επικοινωνιακός στόχος.;)Δηλαδη απο τα 5 κριτηρια,το 1 απαιτει πολυ καλο λεξιλογιο για να πας αριστα στα προφορικα.Και παλι και 2/5 να σου βαλουν στο Lexical Resource,άν εχεις στα αλλα 3-4 το προφορικό το πέρασες.Αυτα για το Cambridge που λενε πως εχει πολυ δυσκολο προφορικο.
Παμε στο προφορικο που σε ενδιαφέρει.Του MSU.
Αυτα ειναι τα κριτηρια βαθμολογησης:
Task fulfillment/language control/intelligibility
“Task fulfillment” is overall functional accomplishment of description, narration or
supporting opinion through language
“language control” is part of task fulfillment and refers to the candidate
“intelligibility” refers to testersʼ impression of how much effort is required to understand
the candidate

4 All aspects of C2 task fulfilled effortlessly, and listener has virtually no problem
interacting and comprehending the candidate; overall impression of “Honors Pass”

3 Most of the requirements of C2 task fulfilled at C2 level in that candidate
demonstrates the ability to speak spontaneously, fluently and precisely on a complex
topics with styles that are appropriate to particular listeners in a variety of contexts;
overall impression of either “Marginal Pass” or “Clear Pass”

2 Considerable evidence of ability to perform C2 task at the C2 level (some relevant
language controlled) but inconsistent in terms of fluency, precision and/or stylistic
selection; overall impression of “Narrow Fail”

1 minimal evidence of ability to perform C2 task (minimal relevant language
control); overall impression of “Clear Fail”

0 Response not attempted, or little or no evidence of ability to fulfill the task

Οπως βλέπεις δεν καιγονται να δουνε απταιστα αγγλικα.Τις ασκήσεις θελουν να βγαλεις εις πέρας με τον καταλληλο τρόπο!;)Δες αυτό
" speak spontaneously, fluently and precisely on a complex";)
Μπορείς να καταλάβεις τι θέλουν!:no1:

Αρα δεν θελει αγχος,να εισαι ηρεμη,αυθορμητη και να δειχνεις ενδιαφερον.

Αυτα δοκιμασα εγω και στα προφορικα του Cambridge/Michigan/Edexcel/Κρατικό και τα πηγα μια χαρα σε ολες τις προφορικές εξετάσεις!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Μολις ολοκληρωσα το test από msu celp. Επιασα 31/40 στο listening, 24/40 στο grammar, και 23/40 στο reading.Ειμαι στο όριο??:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
E ενταξει ρε συ καλα είσαι.
Ναι μεν στο οριο αλλα περνάς τα τεστ και αυτο ειναι καλό!
Συνέχισε έτσι!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Παιδιά μπορει κάποιος να παραθέσει χρήσιμες εκφράσεις που χρησιμοποιουνται στην essay???Πέρα από τα συνηθισμένα on the one hand..on the other hand....που χρησιμοποιουνται και στο επίπεδο lower.Γιατί νομίζω στο proficiency θέλουν κάτι πιο εξιδικευμένο:no1:



:thanks::thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Not to mention the fact that...
Needless to say...
Νot only...but...
Conditionals(If,Unless)
Αυτα γενικά!
Μην χρησιμοποιεις πολυ τυποποιημενες εκφρασεις γιατι δεν κανει και πολυ καλη εντυπωση!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Thanks Teol!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Τιποτα καλη μου.
Για οτιδηποτε αλλο εδω είμαστε..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo_vanni

Νεοφερμένος

Ο geo_vanni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
παιδια θα δωσει κανεις MSU-CELP στις 10 δεκεμβριου???? αν ναι σε ποια πολη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nik666666

Νεοφερμένος

Ο nik666666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Βασικά υπάρχουν και άλλα για το WRITING...
Δίνω τώρα σε 20 μέρες περίπου.... έχω πολύ άγχος...

Τέλος πάντων...Λέξεις για WRITING

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

  • First of all
  • Moreover
  • Furthermore
  • Also
  • What is more
  • In Addition
  • ΑΝΤΙΘΕΣΗ
  • Despite this
  • althought
  • However
  • On the other hand

ΣΥΝΔΕΤΙΚΑ

  • For example
  • A great example of this is
  • For instance
  • This means
  • To put it differently
  • In other words
  • I believe
ΤΕΛΟΣ

  • In conclusion
  • To sum up + it is my firm belief that....
  • finally It is obvious/evident that the advanages outweight the disadvantages of ....

Καλή τύχη σε όλους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Υποθέτω πως γράφω στο σωστό θέμα.
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει 2-3 καλά θέματα για έκθεση proficiency;
Δίνω το City & Guilds, αν και δεν νομίζω πως έχει σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nik666666

Νεοφερμένος

Ο nik666666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλως ηρθες !

Εγω οταν εγραφα για το proficiency ηρθα εδω. Μπορω να σου πω 2 θεματα για την Εκθεση που βρηκα μολιτ τωρα ψαχνοντας στο internet.
Tο πρωτο ηταν για το αν πρεπει οι γονεις να ανησυχουν για το αν οι νεοι θα αντιμετωπισουν προβληματα επικοινωνιας με το να χρησιμοποιουν τσατ ρουμ στο ιντερνετ και μηνυματα στο κινητο και το δευτερο αν πιστευουμε οτι οι κυβερνησεις πρεπει να πληρωνουν για τα ιατρικα εξοδα των πολιτων

Αυτα ειναι, ελπιζω να βοηθανε λιγο ... και μην ανησυχεις η εκθεση ειναι ευκολη απλως σιγουρεψου να γνωρζεις διαφορες συνδετικες λεξεις κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Καλως ηρθες !

Εγω οταν εγραφα για το proficiency ηρθα εδω. Μπορω να σου πω 2 θεματα για την Εκθεση που βρηκα μολιτ τωρα ψαχνοντας στο internet.
Tο πρωτο ηταν για το αν πρεπει οι γονεις να ανησυχουν για το αν οι νεοι θα αντιμετωπισουν προβληματα επικοινωνιας με το να χρησιμοποιουν τσατ ρουμ στο ιντερνετ και μηνυματα στο κινητο και το δευτερο αν πιστευουμε οτι οι κυβερνησεις πρεπει να πληρωνουν για τα ιατρικα εξοδα των πολιτων

Αυτα ειναι, ελπιζω να βοηθανε λιγο ... και μην ανησυχεις η εκθεση ειναι ευκολη απλως σιγουρεψου να γνωρζεις διαφορες συνδετικες λεξεις κτλ...

Ευχαριστώ για την βοήθεια!:)
Τέλειωσα εχθές το βιβλίο με τις εκθέσεις, και δεν μπορώ να περιμένω μέχρι την Δευτέρα που θα πάω για μάθημα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Υποθέτω πως γράφω στο σωστό θέμα.
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει 2-3 καλά θέματα για έκθεση proficiency;
Δίνω το City & Guilds, αν και δεν νομίζω πως έχει σημασία.

εδώ
https://www.fullspate.net/advanced-efl-essay-writing/ecpe-essay-writing-advice.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top