Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Εγώ γενικά είμαι κατά της έκτρωσης γιατί πολύ απλά δεν έχει κανένας το δικαίωμα να σκοτώνει μια ψυχούλα. Ωστόσο, υπάρχουν μερικές περιπτώσεις (αλκοολικοί/ναρκωμανείς/με ψυχολογικά προβλήματα γονείς) που θα κάνουν κακό στο παιδί από όταν γεννηθεί.. Μόνο τότε ίσως η έκτρωση είναι η πιο σωστή λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Eμενα μου γεννηθηκε η εξης απορια την ωρα της εκθεσης (:P)
Αν εγω δεν εχω δικαιωμα να καταστρεψω τη ζωη ενος εμβρυου, αυτο εχει το δικαιωμα να καταστρεψει τη δικια μου; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Eμενα μου γεννηθηκε η εξης απορια την ωρα της εκθεσης (:P)
Αν εγω δεν εχω δικαιωμα να καταστρεψω τη ζωη ενος εμβρυου, αυτο εχει το δικαιωμα να καταστρεψει τη δικια μου; :confused:
κοπέλα μου τι λες? εσύ έχεις την ευθύνη για ένα παιδί που έρχεται στον κόσμο! δεν έλεγε εκείνο...που να πάω που να πάω, σε εκείνη θα πάω να της καταστρέψω την ζωή. έλεος...
να παίρνετε την ευθύνη των πράξε'ων σας και να μην σας φταίνε πάντα οι άλλοι! ειδικά όταν αφορά στην εγκυμοσύνη, εκτός από περιπτώσεις βιασμού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Kαι ακριβως επειδη ΕΧΩ την ευθυνη του, για το πως θα μεγαλωσει πως θα ανατραφει, πρεπει να ειμαι συνειδητοποιημενη και να ξερω οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΩ.
Ειτε επειδη εχω αλλους στοχους, ειτε επειδη δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα, ειτε επειδη απλα δε γουσταρω.
Θα πρεπει να το παιδι να πληρωσει την ανευθυνοτητα μου;
Μηπως αυτη ειναι τελικα η ανευθυνοτητα της υποθεσης;
Οταν καποιος αποφασιζει να κανει οικογενεια ΟΦΕΙΛΕΙ να ειναι ετοιμος ψυχολογικα, οικονομικα και συναισθηματικα.
Διαφορετικα ειναι ανευθυνος.
Καλυτερα να μη κανεις παιδι αν δεν εισαι ετοιμος, δε σου φταιει σε τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
το σπερματοζωάριο αν το αφήσεις μόνο του, δέν θα γίνει παιδί,
το γονιμοποιημένο ωράριο όμως θα γίνει.
αφήστε που για να καταλάβει μια γυναίκα οτι έιναι έγγυος περναέι μια περίοδος, και για να αποφασίσει αν θα κάνει έκτρωση περνάει και άλλος χρόνος. όλο αυτό το διάστημα τοι έμβριο αναπτύσσεται.
υπάρχουν πολλά παραδείγματα γυναικών που τελικά κράτησαν το παιδί αν και ήταν μόνες και σκέπτονταν τα το ρίξουν, και τελικά το κράτησαν και το παιδί μεγάλωσε και τώρα ούτε να το σκεφτούν θέλουν οτι μπορεί και να το έριχναν..

η μόνη περίπτωση που δικαιολογώ την έκτρωση είναι όταν το παιδί έχει βαριά προβλήματα υγείας(πχ σύνδρομο down), και πάλυ όμως δέν θα το έκανα τόσο άνετα και επιπόλαια, θα ήταν κάτι που θα το κουβαλούσα ώς τύψεις σε όλη μου τη ζωή.
αυτό το λέω γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που θεωρούν την έκτρωση κάτι φυσιολογικό και λένε δέν πειράζει μωρέ θα το ρίξω, ή άλλες που λένε δέν θα χαλάσω το σώμα μου για ένα παιδί, θα το ρίξω..

Ειτε επειδη εχω αλλους στοχους, ειτε επειδη δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα, ειτε επειδη απλα δε γουσταρω.
Θα πρεπει να το παιδι να πληρωσει την ανευθυνοτητα μου;
θα το πληρώσει με την ποινή της ανυπαρξίας, θα του στερήσεις την ευκαιρία να ζήσει δηλαδή.
είναι καλλίτερα να ζήσει μια ζωή με δυσκολίες, ή να μήν ζήσει καθόλου?(καλλίτερο για εσένα ή για το παιδί?:hmm:)
το θέμα είναι καθαρά εγωιστικό.
Εγώ γενικά είμαι κατά της έκτρωσης γιατί πολύ απλά δεν έχει κανένας το δικαίωμα να σκοτώνει μια ψυχούλα. Ωστόσο, υπάρχουν μερικές περιπτώσεις (αλκοολικοί/ναρκωμανείς/με ψυχολογικά προβλήματα γονείς) που θα κάνουν κακό στο παιδί από όταν γεννηθεί.. Μόνο τότε ίσως η έκτρωση είναι η πιο σωστή λύση.
υπάρχουν και υπήρξαν πολλά παιδιά που αντιμετώπισαν τέτοιες δυσκολίες ή γεννήθηκαν ορφανά και τα κατάφεραν. η ζωή είναι δύσκολη σίγουρα για πολλούς αλλα το δικαίωμα στη ζωή το έχουν όλοι.
''δέν μπορύμε να αποφασίσουμε εμείς ποιός θα ζήσει και ποιός θα πεθάνει. πολλοί που πέθαναν έπρεπε να ζήσουν και πολλοί ζωντανοί αξίζουν τον θάνατο.αλλα εμείς δέν μπορύμε να το αποφασίσουμε αυτό. ο καθένας έχει κάποιο ρόλο να παίξει στη ζωή''(lord of the rings quote:) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
για να μη παρεξιγουμαι οταν λεω οτι εσεις οι αντρες εχετε αλλες αποψεις συνηθως για αυτο το θεμα ενοω οτι μπορειτε να το δειτε περισσοτερο με τη λογικη ενω μια γυναικα θα το δει και συναισθηματικα...δεν το λεω για κακο...οχι οτι ειστε αναισθητοι και ετσι..καλα μερικοι αντρες ειναι αλλα οχι και ολοι....καταλαβες????

ακριβως επιδη εισαι αντρας δεν μπορεις να καταλαβεις...ακριβως αυτο που λες..δεν θα μεινεις ποτε εγκυος οι γυναικες τραβανε ολη τη ταλαιπορια εσεις απλα γ@@ και τελος για αυτο οι περισσοτεροι το αντιμετοπιζετε τοσο απλα...
οχι δεν εχω βρεθει σε αυτη τη θεση...και δεν σκοπευω...
και τελος οπως θεωρω οτι ειναι δολοφονια το να σκοτωνεις ενα ζωο(την κατσαριδα ας πουμε που ανεφερες εσυ)ετσι θεωρω δολοφονια την εκτρωση..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
υπάρχουν πολλά παραδείγματα γυναικών που τελικά κράτησαν το παιδί αν και ήταν μόνες και σκέπτονταν τα το ρίξουν, και τελικά το κράτησαν και το παιδί μεγάλωσε και τώρα ούτε να το σκεφτούν θέλουν οτι μπορεί και να το έριχναν..
Κι επειδή ισχύει κάτι στη μάζα, θα πρέπει να ισχύει γενικά; Γιατί κι εγώ μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν και αρκετές γυναίκες που έκαναν παιδί και η ζωή τους καταστράφηκε.

Έλα να σε βάλω λίγο μέσα στο χορό, γιατί εκ του ασφαλούς μπορείς να μιλάς εύκολα.
Ξέρεις, το να κάνεις ένα παιδί δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις. Γιατί μιλάτε οι περισσότεροι σαν να πηγαίνετε στον Μασούτη να ψωνίσετε γάλα.

Αυτή τη στιγμή εάν τα είχες με κοπέλα (υποθετικά μιλώντας) και την άφηνες έγκυο, τι θα έκανες;

  • Θα παράταγες εσύ τις σπουδές σου;
  • Θα ανάγκαζες την κοπέλα σου να παρατήσει τις σπουδές της;
  • Θα το "φορτώνατε" στους γονείς σας; Θεωρείς τόσο ... αυτονόητο το ότι θα έχεις βοήθεια από τους δικούς σου;
  • Θα μεγάλωνε το παιδί χωρίς γονείς;
  • Θα το έδινες για υιοθεσία; Με ό,τι γραφειοκρατία αυτό συνεπάγεται. Εδώ πας για μια σφραγγίδα στην Εφορία και σου βγάζουν την πίστη, πόσο μάλλον για να δώσεις ένα παιδί.
Δεν έχεις και πολλές επιλογές. Σ' ακούω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αν άφηνα κάποια έγγυο, τότε θα την πίεζα να κρατήσει το παιδί, και άν δεν το θέλει, να μου το αφήσει σε εμένα και να φύγει αν δέν θέλει σχέση μαζί του. άλλωστε και εγώ θα είμαι υπεύθυνος για ότι έγινε.
αν δέν έιχα δουλειά και χρήματα τότε θα το άφηνα στους γονείς μου μέχρι να βρώ δουλειά και να αποχτήσω χρήματα.
αν δέν έιχα γονείς και δέν είχα χρήματα τότε θα το άφηνα σε ένα ίδρυμα μέχρι να αποχτήσω δουλειά
αν ήμουν ναρκομανείς χαμένος απο χέρι, θα το έδινα για ιοθεσία.

όλα τα παραπάνω είναι καλλίτερα απο το να το σκοτώσω για να μήν μου ''καταστρέψει'' τις σπουδές και την άνετη ζωή.
τί πάει να πεί όμως να μου καταστρέψει την ζωή, δηλαδή ζωή είναι μόνο να περνάς καλά να βγαίνεις και να πηδάς χωρίς ευθύνες?
στην μία περίπτωση μιλάμε για πραγματική καταστροφή ζωής(θάνατος εμβρύου) και στην άλλη για την καταστροφή της φαντασμένης μας καλοπέρασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αν άφηνα κάποια έγγυο, τότε θα την πίεζα να κρατήσει το παιδί, και άν δεν το θέλει, να μου το αφήσει σε εμένα και να φύγει αν δέν θέλει σχέση μαζί του. άλλωστε και εγώ θα είμαι υπεύθυνος για ότι έγινε.
αν δέν έιχα δουλειά και χρήματα τότε θα το άφηνα στους γονείς μου μέχρι να βρώ δουλειά και να αποχτήσω χρήματα.
αν δέν έιχα γονείς και δέν είχα χρήματα τότε θα το άφηνα σε ένα ίδρυμα μέχρι να αποχτήσω δουλειά
αν ήμουν ναρκομανείς χαμένος απο χέρι, θα το έδινα για υιοθεσία.
Αν ... αν ... αν ... αν ...

ΤΩΡΑ τι θα έκανες; Θα το άφηνες στους δικούς σου δηλαδή; Αυτούς τους ρώτησες αν θέλουν να φορτωθούν τις δικές σου μ.....ς; Ξέρεις, πολλές φορές θεωρούμε πολλά πράγματα "αυτονόητα" σ' αυτή τη ζωή και γι' αυτό απαντάμε έτσι εύκολα εκ του ασφαλούς.

ps: Δεν είναι μόνο το να πηδάς χωρίς ευθύνες, απλώς γίνονται και ατυχήματα.
ps2: Για υιοθεσία σε ίδρυμα; Ποιο ίδρυμα; Πες σε ποιο. Ξέρεις και τι γίνεται εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
έβαλα ''άν'' για να δείξω τί θα έκανα σε διάφορες περιπτώσεις, εγώ θα το κράταγα γιατί έχω δουλειά, αλλα άν δέν είχα θα το άφηνα στους γονείς μου μέχρι να βρώ. απο το να το πετάξω καλλίτερα να τους το φορτώσω.

τεσπα δέν κατηγορώ αυτούς που τα πετάνε, όπως δέν κατηγορώ και τις στρουθοκαμήλους που χώνουν το κεφάλι τους στο χώμα.
άλλωστε οι δειλοί και οι ανεύθυνοι απλώς υπάρχουν στην φύση, όπως και κάποιοι που δέν εκτιμούν την ζωή εκτός απο την δική τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αν άφηνα κάποια έγγυο, τότε θα την πίεζα να κρατήσει το παιδί, και άν δεν το θέλει, να μου το αφήσει σε εμένα και να φύγει αν δέν θέλει σχέση μαζί του. άλλωστε και εγώ θα είμαι υπεύθυνος για ότι έγινε.
αν δέν έιχα δουλειά και χρήματα τότε θα το άφηνα στους γονείς μου μέχρι να βρώ δουλειά και να αποχτήσω χρήματα.
αν δέν έιχα γονείς και δέν είχα χρήματα τότε θα το άφηνα σε ένα ίδρυμα μέχρι να αποχτήσω δουλειά
αν ήμουν ναρκομανείς χαμένος απο χέρι, θα το έδινα για ιοθεσία.

κι όλα αυτά για να μη "διαπράξεις δολοφονία";:confused:
εντάξει κάντο να φανεί σαν ατύχημα :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Συγγνώμη που επεμβαίνω στην συζήτησή σας. :)
Η ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη δεν είναι πάντα και απαραίτητα αποτέλεσμα ανευθυνότητας ή ατυχήματος. Μπορεί να είναι και προϊόν βιασμού. Αυτή η περίπτωση δεν εξετάστηκε. Σε μια τέτοια περίπτωση, τι γίνεται κατά τη γνώμη σας; Πώς μπορούμε να αναγκάσουμε μια γυναίκα να κρατήσει και να αγαπήσει ένα παιδί που θα της θυμίζει πάντα μια τραυματική εμπειρία; :hmm: Που θα προέρχεται από μια τόσο αρνητική κατάσταση με κάποιον που ίσως δεν γνωρίζει/αγαπά/... δεν θέλει τίποτα δικό του και καμία σχέση μαζί του;

Επίσης, να θυμίσω πως υπάρχουν οι περιπτώσεις που μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη μπορεί να συνέβη σε μικρή ηλικία (π.χ 17) όπου το άτομο δεν έχει την ωριμότητα ή την ψυχολογία για να φέρει στον κόσμο και να μεγαλώσει ένα παιδί.

Ουδέποτε ειπώθηκε πως η έκτρωση είναι κάτι εύκολο, θεμιτό, ή καλό..κλπ, αντίθετα απ' όσες εμπειρίες έχω ακούσει ή διαβάσει είναι δύσκολες αποφάσεις που πολύ συχνά δημιουργούν κατάθλιψη και συναισθήματα ενοχής σε όσες έχουν αναγκαστεί να καταφύγουν σε αυτή την επιλογή. Κάποιες αποφάσεις όμως είναι αναγκαίες όσο δύσκολες κι αν είναι (ανάλογα και την περίπτωση βέβαια). Δεν έχουν όλα τα προβλήματα "καλή" και "κακή" λύση. Σε κάποια έχουμε την περισσότερο "κακή" και την λιγότερο "κακή". Ε, η λογική μας λέει να επιλέξουμε την λιγότερο "κακή" για να αποφύγουμε τα χειρότερα. Διότι το να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο δεν είναι τόσο απλή υπόθεση, γιατί άντε και το έφερες, μπορείς να το μεγαλώσεις;; έχεις διάθεση και χρόνο να του αφιερώσεις;... και πόσα άλλα ερωτήματα που προκύπτουν.

Τέλος, θα ήθελα να πω αντί να κρίνουμε ή να καταδικάζουμε έτσι απλά τις εκτρώσεις, καλύτερα προηγουμένως να σκεφτούμε τους παράγοντες που οδήγησαν στην συγκεκριμένη απόφαση και επίσης την ψυχολογία της κοπέλας που τις περισσότερες τουλάχιστον φορές, αναγκάζεται να προβεί σ΄αυτή την διαδικασία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Η ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη δεν είναι πάντα και απαραίτητα αποτέλεσμα ανευθυνότητας ή ατυχήματος. Μπορεί να είναι και προϊόν βιασμού. Αυτή η περίπτωση δεν εξετάστηκε.
θέλω να πω απλά ότι έχει αναφερθεί και αυτή η περίπτωση...:P Πολύ σωστά τα λες!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
δηλαδη, για να καταλαβω, ο ορος δολοφονια δεν ισχυει για προιοντα βιασμου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
δηλαδη, για να καταλαβω, ο ορος δολοφονια δεν ισχυει για προιοντα βιασμου?

Εμ... What?

Δηλαδή, για να καταλάβω, ο βιασμός τοποθετείται στην ίδια κατηγορία με το σεξ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
εμμ, ο βιασμος ειναι σεξ(χωρις τη θεληση ενος απο τους 2)
δε θεωρω το ιδιο , προφανεστατα συνενετικο σεξ και βιασμο το ιδιο,
απλα ψαχνω τρυπες στη λογικη της αλλης αποψης
αν καποιος θεωρει δολοφονια την εκτρωση , τη θεωρει δολοφονια ακομα κι αν η εγκυμοσυνη ειναι προιον του απεχθεστερου εγκληματος.
υπενθυμιζω οτι πιστευω πως η εγκυος εχει λογο σε αυτο το θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
εμμ, ο βιασμος ειναι σεξ(χωρις τη θεληση ενος απο τους 2)
δε θεωρω το ιδιο , προφανεστατα συνενετικο σεξ και βιασμο το ιδιο,
απλα ψαχνω τρυπες στη λογικη της αλλης αποψης
αν καποιος θεωρει δολοφονια την εκτρωση , τη θεωρει δολοφονια ακομα κι αν η εγκυμοσυνη ειναι προιον του απεχθεστερου εγκληματος.
υπενθυμιζω οτι πιστευω πως η εγκυος εχει λογο σε αυτο το θεμα

Χμμ...

Το εξέλαβα κάπως αντίστροφα έτσι όπως το είχες γράψει μάλλον...
Γι αυτό κι εγώ έψαξα τρύπα στη λογική που αντιλήφθηκα, όχι σε αυτή που εννοούσες.:worry:


Όμπβιουσλυ εννοούσα συναινετικό σεξ παραπάνω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
πάλι δολοφονία είναι, αλλα η περίπτωση βιασμού όπως και η περίπτωση εγκυμοσύνης μιας 13 χρονης ή ενός παιδιού με σοβαρά ανίατα προβλήματα υγείας, κάνουν την έκτρωση πιο εύκολη και δικαιολογείται αν αποφασιστεί. Ομως δέν παύει να είναι ηθικά λάθος.

αυτές οι περιπτώσεις όμως αποτελούν ένα μικρό ποσοστό εκτρώσεων. οι περισσότερες εκτρώσεις γίνονται για λόγους απαλλαγής ευθηνών, για να μήν χαλάσει το σώμα, για να μήν υπάρχει κοινωνικός στιγματισμός κτλ..

η Ελλάδα είναι απο τις πρώτες χώρες σε εκτρώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
δε ρωτησα αν το θεωρεις ηθικα λαθος, η αν το δικαιολογεις , αλλα αν πιστευεις οτι θα επρεπε να επιτρεπεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
το έμβριο ζεί μέσα στο σώμα της μητέρας εξαρτάται απο αυτήν και αυτή αποφασίζει για αυτό, δέν νομίζω οτι θα πρέπει να υπάρχει νομική τιμωρία.
αν η μητέρα θέλει να το ρίξει τότε είναι ελεύθερη να το ρίξει. για το νόμο το εμβριο δέν θεωρήται άνθρωπος.
αφήνει σε εμάς να αποφασίσουμε αυτό που θεωρούμε σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top