Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
ειναι σαν να λες και το σεξ με προφυλακτικο δεν ειναι αναγκη διοτι χωρις αυτο δεν μπορει να υπαρχει κατι αλλο......:P

υπάρχει το σεξ χωρίς προφυλακτικό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
στην προκειμενη περιπτωση αυτο το ......ΑΛΛΟ δεν το θελουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
λοιπον vassilis497
1ον για αυτο που ειπες με την κατσαριδα που τη σκοτωνουμε εχω να πω οτι δεν σκοτωνω εντομα γιατι συχαινομαι..και γενικα δεν με αρεσει να βλεπω νεκρα ζωα ουτε καν εντομα...
2ον δεν θα κατσω να απολογηθω γιατι λυπαμε ενα αθωο εμβρυο που το σκοτωνουν....

και τελος νομιζω οτι η εκτρωση δεν θεωρειται λυση για τις γυναικες που θελουν να κανουν..αυτο το πραγμα τις βασανιζει για ολη τους τη ζωη!!!!συν με τα προβληματα υγειας που μπορει να προκαλεσει μια εκτρωση(π.χ. καρκινο,στειροτητα κτλ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
λοιπον vassilis497
1ον για αυτο που ειπες με την κατσαριδα που τη σκοτωνουμε εχω να πω οτι δεν σκοτωνω εντομα γιατι συχαινομαι..και γενικα δεν με αρεσει να βλεπω νεκρα ζωα ουτε καν εντομα...
2ον δεν θα κατσω να απολογηθω γιατι λυπαμε ενα αθωο εμβρυο που το σκοτωνουν....

και τελος νομιζω οτι η εκτρωση δεν θεωρειται λυση για τις γυναικες που θελουν να κανουν..αυτο το πραγμα τις βασανιζει για ολη τους τη ζωη!!!!συν με τα προβληματα υγειας που μπορει να προκαλεσει μια εκτρωση(π.χ. καρκινο,στειροτητα κτλ.)

1) Μπράβο σου, αλλά δε νομίζω πως το συγκεκριμένο πήγαινε αποκλειστικά σε σένα. Γιατί όταν ας πούμε ακούω από πολλούς το επιχείρημα " είναι λάθος γιατί αποτελεί δολοφονία" αν μη τι άλλο μου ρχεται να γελάσω. Νομίζω πως καταλαβαίνεις το point μου.

2) Εννοείται πως δεν σου ζήτησα να απολογηθείς για την όποια άποψή σου( το " αθώο" μ' άρεσε γιατί αν ήταν ένοχο θα ταν gg). Αλλά μου λες μπες στη θέση του άλλου για να καταλάβεις. Γιατί μήπως έχεις βρεθεί εσύ σε αυτή τη θέση για να μου το λες αυτό;
Γενικά το όλο θέμα μου φαίνεται λίγο fail. "Τι στάση κρατάτε στην έκτρωση". Ε, τι στάση θα μπορούσα να κρατάω δηλαδή μήπως και θα μενα ποτέ έγκυος για να ξέρω. Άντρας είμαι και ως άντρας εκφράζω την άποψή μου όπως καταλαβαίνω το όλο θέμα. Και αυτό που βλέπω εγώ από τη δική μου θέση είναι ότι για να έχουν γίνει τόσες εκτρώσεις μάλλον είχαν κάποιο λόγο που έγιναν. Με αυτή τη λογική θα μπορούσα να σου πω κι εγώ φαντάσου να μενες έγκυος στην ηλικια που είσαι και το συζητάγαμε (όχι δεν περιμένω απάντηση ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
ακριβως επιδη εισαι αντρας δεν μπορεις να καταλαβεις...ακριβως αυτο που λες..δεν θα μεινεις ποτε εγκυος οι γυναικες τραβανε ολη τη ταλαιπορια εσεις απλα γ@@ και τελος για αυτο οι περισσοτεροι το αντιμετοπιζετε τοσο απλα...
οχι δεν εχω βρεθει σε αυτη τη θεση...και δεν σκοπευω...
και τελος οπως θεωρω οτι ειναι δολοφονια το να σκοτωνεις ενα ζωο(την κατσαριδα ας πουμε που ανεφερες εσυ)ετσι θεωρω δολοφονια την εκτρωση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
αυτο το πραγμα τις βασανιζει για ολη τους τη ζωη!!!!συν με τα προβληματα υγειας που μπορει να προκαλεσει μια εκτρωση(π.χ. καρκινο,στειροτητα κτλ.)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.


Επίσης έρευνες λένε ότι αν κάνουμε πολλές εκτρώσεις θα ανοίξει μια πύλη σε μια άλλη διάσταση και αιμοδιψή ανθρωποφάγα alien θα μας καταβροχθίσουν,oh noooooooooo O.o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

friendly

Νεοφερμένος

Η friendly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
δεν εχω βρεθει σε αυτη τη θεση αλλα εχω ακουσει παρα μα παρα πολλες κοπελες που εχουν μεινει εγκυος σε τοσο μικρη ηλικια οχι απο το αγορι τους που εχουν καποια σχεση και απλα εγινε καταλαθος αλλα απο κοπελες που εκαναν αρπαχτη και αυτο θεωρω οτι ειναι χειροτερο..σαν κοπελα λοιπον θα ηθελα να πω οτι ειμαι κατα της εκτρωσης γιατι δεν εχεις το δικαιωμα να αφαιρεσεις μια ζωη αλλα και να φερεις το κοσμο αυτη την αθωα ψυχη θα ειναι χειροτερο εγκλημα..το παιδι θα μεγαλωσει με προβληματα θα ενηλικιωθει απο πολυ μικρο και ισως να εχει μια μητερα που θα το φορτωνει ενοχες για την ζωη της και για τα χρονια που εχασε.Απο την αλλη οταν μια κοπελα κανει εκτρωση διακινδυνευει την υγεια της..επισης θελει μεγαλο κουραγιο να γεννησει το παιδι της και να το δωσει για υοθεσια..ειναι δυσκολο για μια μητερα ομως σωζει τη ζωη του παιδιου και κανει και ενα καλο σε μια οικογενεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Επίσης έρευνες λένε ότι αν κάνουμε πολλές εκτρώσεις θα ανοίξει μια πύλη σε μια άλλη διάσταση και αιμοδιψή ανθρωποφάγα alien θα μας καταβροχθίσουν,oh noooooooooo O.o

Καλο θα ηταν να μην εισαι τοσο ειρωνικος μια και οντως μπορει να προκαλεσει βλαβες στην υγεια της γυναικας..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Καλο θα ηταν να μην εισαι τοσο ειρωνικος μια και οντως μπορει να προκαλεσει βλαβες στην υγεια της γυναικας..!

Το "προκαλεί βλάβες" απ'το "αραδιάζω ό,τι ασθένεια μου κατέβει απλά και μόνο για λόγους τρομολαγνείας",απέχουν έτη φωτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Συμφωνω, παντως εχει συνδεθει με τον καρκινο του στηθους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ακριβως επιδη εισαι αντρας δεν μπορεις να καταλαβεις...ακριβως αυτο που λες..δεν θα μεινεις ποτε εγκυος οι γυναικες τραβανε ολη τη ταλαιπορια εσεις απλα γ@@ και τελος για αυτο οι περισσοτεροι το αντιμετοπιζετε τοσο απλα...
οχι δεν εχω βρεθει σε αυτη τη θεση...και δεν σκοπευω...
και τελος οπως θεωρω οτι ειναι δολοφονια το να σκοτωνεις ενα ζωο(την κατσαριδα ας πουμε που ανεφερες εσυ)ετσι θεωρω δολοφονια την εκτρωση..

Ε τότε να το λέγατε πιο πριν " τι γνώμη έχετε για την έκτρωση ( μόνο γυναίκες απαντάνε)". Με δουλεύεις;
Δεν το βλέπω πιο απλά, το βλέπω από άλλη οπτική. Μια χαρά επιχειρήματα έχουν γραφεί εδώ μέσα και από άτομα που "δεν μπορούν να καταλάβουν" πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
ελεος, δεν ειπε κανεις(ελπιζω) να κανουν υποχρεωτικα εκτρωση οι γυναικες, το θεμα ειναι να εχουν την ελευθερια να αποφασισουν.
ισα-ισα δηλαδη που η απαγορευση των εκτροσεων ειναι κατα των γυναικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
ακριβως επιδη εισαι αντρας δεν μπορεις να καταλαβεις...ακριβως αυτο που λες..δεν θα μεινεις ποτε εγκυος οι γυναικες τραβανε ολη τη ταλαιπορια εσεις απλα γ@@ και τελος για αυτο οι περισσοτεροι το αντιμετοπιζετε τοσο απλα..

Εμμ να κόψουμε λίγο τις γενικεύσεις; :D
Υπάρχουν και περιπτώσεις που οι άνδρες έτρεχαν πίσω από τις κοπέλες,για να μην κάνουν αυτές έκτρωση.Οπότε το ''γ*μ και τέλος'' δεν ισχύει πάντα.


ον: Εγώ είμαι κατά,με μόνη εξαίρεση την απειλή της υγείας είτε της μητέρας,είτε του παιδιού.
Οκέ,το προσεγγίζω λίγο [:whistle:] συναισθηματικά το θέμα,αλλά για μένα και ζυγωτό να θεωρείται,πάλι δολοφονία είναι. =/
Στο κάτω κάτω ας πρόσεχε το ζευγάρι,κρίμα είναι να την πληρώσει το παιδί (έμβρυο για περισσότερους από σας :P) και ίσως και η μητέρα αν δημιουργηθούν κάποιες επιπλοκές.
Τώρα μην πέσετε να με φάτε με χίλια δυό επιστημονικά δεδομένα που υποστηρίζουν πως δεν βλέπει,δεν ακούει,δεν νιώθει κλπ,είπαμε,η δικιά μου προσέγγυση είναι με βάση τα συναισθήματα και ναι,αν μου τύχαινε έστω και σε αυτή την ηλικία,έκτρωση δεν θα'κανα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
16 ετών είσαι

όταν αργότερα πες στα 25-30 που θα θεωρείσαι γυναίκα με με με , θα δείς πόσα προβλήματα θα έχεις (όπως και όλοι μας δηλαδή) λόγω δουλειάς , γκομενικών κλπ κλπ και θα δείς οτι θα το αντιμετωπίζεις με άλλο τρόπο το θέμα
ποτέ μην λές ποτέ πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
16 ετών είσαι

όταν αργότερα πες στα 25-30 που θα θεωρείσαι γυναίκα με με με , θα δείς πόσα προβλήματα θα έχεις (όπως και όλοι μας δηλαδή) λόγω δουλειάς , γκομενικών κλπ κλπ και θα δείς οτι θα το αντιμετωπίζεις με άλλο τρόπο το θέμα
ποτέ μην λές ποτέ πάντως

ναι αλλά υποτίθεται ότι στην ηλικία των 25 και μετά ξέρεις τι θέλεις και δεν είσαι τόσο "επιπόλαιος" π.χ. για να κάνεις παιδιά έτσι! ίσα ίσα που σε αυτές τις ηλικίες συνήθως, και κυρίως 28-30 είναι που θέλουν να γίνουν μητέρες...γιατί να το ρίξουν άλλωστε? εσένα η μητέρα σου πχ γιατί σε έκανε? δεν εργαζόταν, δεν είχε το ενα, δεν είχε το άλλο?
στα 16 είναι πιο πιθανό να σκεφτεσαι την έκτρωση για πολλούς λόγους όπως κοινωνικούς "τι θα πει ο κόσμος", οικονομικούς, προσωπικούς, ψυχολογικούς κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Στο κάτω κάτω ας πρόσεχε το ζευγάρι,κρίμα είναι να την πληρώσει το παιδί (έμβρυο για περισσότερους από σας :P)

Όχι για περισσότερους από εμάς. Η ορολογία είναι ορολογία. End of story.

ναι αλλά υποτίθεται ότι στην ηλικία των 25 και μετά ξέρεις τι θέλεις και δεν είσαι τόσο "επιπόλαιος" π.χ. για να κάνεις παιδιά έτσι! ίσα ίσα που σε αυτές τις ηλικίες συνήθως, και κυρίως 28-30 είναι που θέλουν να γίνουν μητέρες...γιατί να το ρίξουν άλλωστε?

Έτσι πως έχουν τα πράγματα σήμερα (από άποψη οικονομική αλλά και κοινωνική) δεν θα μου φαινόταν παράξενο και μια κοπέλα 25-28 ετών να διακόψει τεχνητά την κύηση επειδή δεν έχει δουλειά ή είναι υποαπασχολούμενη ή μπεμπεδίζει ακόμη (αυτό είναι ολόκληρο thread από μόνο του, σε κάποια φάση θα το δημιουργήσω για να το συζητήσουμε) ή επειδή θέλει να τελειώσει σπουδές/μεταπτυχιακό/διδακτορικό ή να δώσει έμφαση στην δουλειά της.

Να θυμόμαστε ότι όσο προσεκτικοί κι αν είμαστε, shit happens. Γι' αυτό να μην βιάζεστε να κρίνετε ένα ζευγάρι ως απρόσεχτο. Βέβαια στην πλειονότητα των περιπτώσεων μάλλον αυτό συμβαίνει (ήταν δηλαδή όντως απρόσεχτοι). Και πάλι, πρέπει να το κρατήσουν για τιμωρία; Για να μάθουν να μην είναι απρόσεχτοι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ως χώρα είμαστε 1οι στην Ευρώπη στις εκτρώσεις και 3οι στο κόσμο σύμφωνα με περσινές έρευνες. Με κάποιο τρόπο πρέπει να μπει φρένο σε αυτό. Η ζωή ενός παιδιού δεν ανήκει στους γονείς του. Με ποιο δικαιωμα στερουμε τη ζωή ενός αγέννητου βρέφους. H έκτρωση είναι καταπάτηση των ανθρώπινων δικαιωμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ως χώρα είμαστε 1οι στην Ευρώπη στις εκτρώσεις και 3οι στο κόσμο σύμφωνα με περσινές έρευνες. Με κάποιο τρόπο πρέπει να μπει φρένο σε αυτό. Η ζωή ενός παιδιού δεν ανήκει στους γονείς του. Με ποιο δικαιωμα στερουμε τη ζωή ενός αγέννητου βρέφους. H έκτρωση είναι καταπάτηση των ανθρώπινων δικαιωμάτων.

Μπράβο μας. Και ο τρόπος να μπει φρένο σε αυτό είναι ποιος ακριβώς; Να γίνουν παράνομες οι εκτρώσεις; Έτσι πιστεύεις πως θα μειωθούν;

Επίσης, αν είναι αγέννητο, τότε δεν είναι βρέφος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top