Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Eίναι παιδί.

Σίγουρα, και για αυτό αξίζει σεβασμό, προσοχή και αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ότι είχα να πω πάνω σε αυτό το είπα το απόγευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι ουτοπικά πράγματα είναι αυτά; Αν , όταν και άμα. Στην τελική μην κάνετε έκτρωση, αρχίστε μια οικογένεια στα 16 και ελάτε να σας βγάλουμε το καπέλο. ;)
Ένα έμβρυο είναι αυτό και τπτ παραπάνω, δεν έχει καν συνείδηση, δεν θα του λείψει κάτι.(όσο σκληρό και αν ακούγετε αυτό)
Αλλά μια κοπέλα 16 χρονών είναι λογικό να θέλει να ζήσει με τους ρυθμούς της ηλικίας της. Και μια φορά θα είναι 16.
Το ότι η έκτρωση είναι νόμιμη το θεωρώ απολύτως σωστό. Κάνεις δεν σε υποχρεώνει να ρίξεις το «παιδιά» σου, γιατί όμως να σε υποχρεώσει κάποιος να κρατήσεις ένα που δεν το θες?
Νομίζω το πιο «τρομακτικό» θέμα της εκτρώσεως είναι ο πατέρας που δεν έχει δικαίωμα να αποφασίσει είτε το θέλει είτε όχι (εννοείτε ότι συμφωνώ με αυτό αλλά είναι ένα λεπτό θέμα που διχάζει…)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
το κρατάω.Ειδικά άμα είμαι με ένα παιδί.Παντρευόμαστε και ζούμε όπως κι άλλα ζευγάρια.Ξέρω κοπέλες που έμειναν έγκυος ενώ ήταν στη σχολή.Οι γονείς δε θα κάνουν την νταντά, ούτε θα την πληρώνουν!φίλους, αδέρφια, δε θα έχω;κι ο συζυγός μου;δεν είμαστε μόνοι σ΄αυτή τη ζωή!Τη σχολή μου τη συνεχίζω, όσο βλέπω ότι με παίρνει!

θεωρουμε δεδομενο οτι αμα γινει μια στραβη ενα ζευγαρι, ενα one night stand οτιδηποτε πρεπει να παντρευτει; χωρις να υπαρχει απαραιτητα ερωτας;

υπαρχουν πολλοι τροποι να μεγαλωσει ενα παιδι σωστα ακομα και αν οι βιολογικοι του γονεις δεν ειναι παντρεμενοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raiNja

Νεοφερμένος

Ο Σεργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Στυλίδα (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Το βασικο ειναι να μη βιαστει το ζευγαρι αν τρυχει και παντρευτει...συνηθως οι νεοι ειναι πολυ θερμοκεφαλοι και με την πρωτη στραβοτιμονια τα παρατανε ολα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Συμπληρώνω οτι εφόσον δεν το θέλει, δεν μπορεί να του προσφέρει οτι θα πρόσφερε μια μάνα που θα δεχόταν κάτι τόσο απρόσμενο στην ώρα του. Θα έχει στερηθεί πράματα.
Είναι προτιμότερο λοιπόν να μην το φέρει καν στον κόσμο μας. Κι αυτά για ορφανοτροφεία που λέτε είναι να μην πω τι είναι.

σεβαστειτε λιγο την αποψη του αλλου, ακομα και αν διαφωνειτε. δεν εχει νοημα να ισχυριζομαστε απλα οτι "ειναι να μην πω τι ειναι" ή να κατηγορειτε τον αλλο ως "οπισθοδρομικο" ή απο την αλλη πλευρα για "ανηθικη ζωη"
-----------------------------------------
Ρε παιδιά τι ουτοπικά πράγματα είναι αυτά; Αν , όταν και άμα. Στην τελική μην κάνετε έκτρωση, αρχίστε μια οικογένεια στα 16 και ελάτε να σας βγάλουμε το καπέλο. ;)
Ένα έμβρυο είναι αυτό και τπτ παραπάνω, δεν έχει καν συνείδηση, δεν θα του λείψει κάτι.(όσο σκληρό και αν ακούγετε αυτό)
Αλλά μια κοπέλα 16 χρονών είναι λογικό να θέλει να ζήσει με τους ρυθμούς της ηλικίας της. Και μια φορά θα είναι 16.
Το ότι η έκτρωση είναι νόμιμη το θεωρώ απολύτως σωστό. Κάνεις δεν σε υποχρεώνει να ρίξεις το «παιδιά» σου, γιατί όμως να σε υποχρεώσει κάποιος να κρατήσεις ένα που δεν το θες?
Νομίζω το πιο «τρομακτικό» θέμα της εκτρώσεως είναι ο πατέρας που δεν έχει δικαίωμα να αποφασίσει είτε το θέλει είτε όχι (εννοείτε ότι συμφωνώ με αυτό αλλά είναι ένα λεπτό θέμα που διχάζει…)

ειναι ενα λεπτο ζητημα, το οτι το εμβρυο δεν εχει συνειδηση, εφοσον σε 2-3 χρονια θα εχει ηδη αποκτησει, αν βεβαια επιζησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι ουτοπικά πράγματα είναι αυτά; Αν , όταν και άμα. Στην τελική μην κάνετε έκτρωση, αρχίστε μια οικογένεια στα 16 και ελάτε να σας βγάλουμε το καπέλο. ;)
Ένα έμβρυο είναι αυτό και τπτ παραπάνω, δεν έχει καν συνείδηση, δεν θα του λείψει κάτι.(όσο σκληρό και αν ακούγετε αυτό)
Αλλά μια κοπέλα 16 χρονών είναι λογικό να θέλει να ζήσει με τους ρυθμούς της ηλικίας της. Και μια φορά θα είναι 16.
Το ότι η έκτρωση είναι νόμιμη το θεωρώ απολύτως σωστό. Κάνεις δεν σε υποχρεώνει να ρίξεις το «παιδιά» σου, γιατί όμως να σε υποχρεώσει κάποιος να κρατήσεις ένα που δεν το θες?
Νομίζω το πιο «τρομακτικό» θέμα της εκτρώσεως είναι ο πατέρας που δεν έχει δικαίωμα να αποφασίσει είτε το θέλει είτε όχι (εννοείτε ότι συμφωνώ με αυτό αλλά είναι ένα λεπτό θέμα που διχάζει…)

:no1::no1:
Συμφωνώ!!

Δεν έχει συνείδηση καν της ζωής...
βέβαια ο τρόπος που γίνεται όλο αυτό είναι αποκρουστικός...αλλά έτσι ε΄΄ιναι η ζωή:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως με τόση ψυχραιμία δηλώνουν μερικοί υπερ. Δεν ξέρω πραγματικά. Το οτι δεν νιώθει το έμβρυο δεν μου λέει κάτι, όμως πώς είναι δυνατόν να κάνεις έκτρωση και μετά να μην νιώθεις τύψεις που δεν έδωσες σε κάποιον την δυνατότητα να έρθει στον κόσμο. Δεν ξέρω ίσως είμαι ιδεαλίστρια, αλλά αυτό το ανεκτίμητο δώρο της ζωής πώς μπορείς να το στερήσεις έτσι απλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως με τόση ψυχραιμία δηλώνουν μερικοί υπερ. Δεν ξέρω πραγματικά. Το οτι δεν νιώθει το έμβρυο δεν μου λέει κάτι, όμως πώς είναι δυνατόν να κάνεις έκτρωση και μετά να μην νιώθεις τύψεις που δεν έδωσες σε κάποιον την δυνατότητα να έρθει στον κόσμο. Δεν ξέρω ίσως είμαι ιδεαλίστρια, αλλά αυτό το ανεκτίμητο δώρο της ζωής πώς μπορείς να το στερήσεις έτσι απλά;

Νιώθεις τύψεις αλλά περισσότερες τύψεις νιώθεις αν φέρεις ένα παιδί στον κόσμο και δεν έχεις την δυνατότητα να το μεγαλώσεις σωστά.
Αν το παιδί μπορούσε να μιλήσει και να ξέρει τι γίνεται εδώ έξω αλλά και την κατάσταση της μητέρας του που δεν είναι σε θέση να το μεγαλώσει δεν νομίζω να επέλεγε άλλη λύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ξέρω. Αυτό που μπορώ να ξέρω για εμένα είναι πως θα ένιωθα περισσότερες τύψεις αν γινόμουν δολοφόνος παρά αν έφερνα στο κόσμο ένα παιδί, έστω και υπο δύσκολες συνθήκες.

"Αν το παιδί μπορούσε να μιλήσει και να ξέρει τι γίνεται εδώ έξω αλλά και την κατάσταση της μητέρας του που δεν είναι σε θέση να το μεγαλώσει δεν νομίζω να επέλεγε άλλη λύση"

Καλά αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Ποιοί θα διάλεγαν τον θάνατο από την ζωή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως με τόση ψυχραιμία δηλώνουν μερικοί υπερ. Δεν ξέρω πραγματικά. Το οτι δεν νιώθει το έμβρυο δεν μου λέει κάτι, όμως πώς είναι δυνατόν να κάνεις έκτρωση και μετά να μην νιώθεις τύψεις που δεν έδωσες σε κάποιον την δυνατότητα να έρθει στον κόσμο. Δεν ξέρω ίσως είμαι ιδεαλίστρια, αλλά αυτό το ανεκτίμητο δώρο της ζωής πώς μπορείς να το στερήσεις έτσι απλά;

Κοίτα απόψεις είναι αυτά. Το τι νιώθει ή δεν νιώθει ο καθένας το ξέρει μόνο ο ίδιος, και πολλές φορές πρέπει να επιλέγεις το μικρότερο κακό. Για άλλους είναι να κανουν έκτρωση και γι άλλους να συνεχίσουν την ζωή τους ως έχει.
Τύψεις όλοι νιώθουν, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σκοτώσω έντομα, όσο κουλό κι αν ακούγετε προτιμώ να τα βγάζω απλά έξω από το σπιτι. Στην περίπτωση εγκυμοσύνης όμως δεν σκεφτούμε καν ότι πρόκειται για κάτι ζωντανό, καλός ή κακός έχω πάρει κάποιες αποφάσεις από τον εαυτό μου κάτι τέτοιο για εμένα είναι προδιαγεγραμμένο, ένα θετικό τεστ εγκυμοσύνης σε αυτή την φάση της ζωής μου σημαίνει επίσκεψη στον γενικολόγο και 600 εύρο λιγότερα στον λογαριασμό μου( ή μάλλον στον λογαριασμό του φίλου μου).





Νιώθεις τύψεις αλλά περισσότερες τύψεις νιώθεις αν φέρεις ένα παιδί στον κόσμο και δεν έχεις την δυνατότητα να το μεγαλώσεις σωστά.
Αν το παιδί μπορούσε να μιλήσει και να ξέρει τι γίνεται εδώ έξω αλλά και την κατάσταση της μητέρας του που δεν είναι σε θέση να το μεγαλώσει δεν νομίζω να επέλεγε άλλη λύση

+1;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Όλως τυχαίως βρήκα αυτό...δεν είναι απόλυτα σχετικό, αλλά οκ...
Υποθέτουμε ότι γνωρίζετε μία έγκυο γυναίκα που έχει άλλα 8 παιδιά.
Τρία απ' αυτά είναι κουφά, δύο τυφλά και ένα πνευματικά καθυστερημένο.
Η ίδια γυναίκα έχει και σύφιλη.Θα τη συμβουλεύατε να προχωρήσει σε διακοπή της εγκυμοσύνης?



Αν απαντήσατε "Ναι" , μόλις στερήσατε απ' τον κόσμο τον Μπετόβεν . . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Όλως τυχαίως βρήκα αυτό...δεν είναι απόλυτα σχετικό, αλλά οκ...
Υποθέτουμε ότι γνωρίζετε μία έγκυο γυναίκα που έχει άλλα 8 παιδιά.
Τρία απ' αυτά είναι κουφά, δύο τυφλά και ένα πνευματικά καθυστερημένο.
Η ίδια γυναίκα έχει και σύφιλη.Θα τη συμβουλεύατε να προχωρήσει σε διακοπή της εγκυμοσύνης?



Αν απαντήσατε "Ναι" , μόλις στερήσατε απ' τον κόσμο τον Μπετόβεν . . .

Με έστειλες.

Αν ήμουν υπέρ της έκτρωσης, σίγουρα θα με έφερνες κατά. Λατρεύω τη σονάτα του σεληνόφωτος και φυσικά +1 στην μαμά :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Παλιό,:P αλλά καλό.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εγώ ναι απαντώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
βασικα αυτο με τον μπετοβεν δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
βασικα αυτο με τον μπετοβεν δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα

Ακριβώς.

Όπως και να' χει, η έκτρωση δεν είναι ''ναι'' ή ''όχι''. Έχει να κάνει με τους ανθρώπους, με τις καταστάσεις και πάνω απ' όλα με την μέλλουσα, ή μη, μητέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ακριβώς.

Όπως και να' χει, η έκτρωση δεν είναι ''ναι'' ή ''όχι''. Έχει να κάνει με τους ανθρώπους, με τις καταστάσεις και πάνω απ' όλα με την μέλλουσα, ή μη, μητέρα.

...και πατέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Γιατί δεν είναι καλό να κάνεις έκτρωση?Τι θα πονέσει το μωρό?:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Γιατί δεν είναι καλό να κάνεις έκτρωση?Τι θα πονέσει το μωρό?:!:
Όχι,η μητέρα.
Ψυχολογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top